ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Religija i tolerancija

Page 3 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

Religija i tolerancija - Page 3 Empty Re: Religija i tolerancija

Post by Patriot_1 Mon 7 Jul - 12:14

Ne odgovaram na glupa pitanja,svatko imalo pametan zna što je sekta,tko nezna nek gugla!

Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Religija i tolerancija - Page 3 Empty Re: Religija i tolerancija

Post by Sefirot Mon 7 Jul - 12:33

Patriot_1 wrote:Ne odgovaram na glupa pitanja,svatko imalo pametan zna što je sekta,tko nezna nek gugla!

Ne odgovaraš jer nemaš blagog pojma nego koristiš termin koji ne znaš...

_________________
Do what thou Wilt shall be the whole of the Law! Love is the Law, Love under Will

https://www.facebook.com/KrvavaPovijestCrkve?fref=ts

Religija i tolerancija - Page 3 No10
Sefirot
Sefirot

Male
Posts : 1898
2014-04-29

Lokacija: : Zagreb

Back to top Go down

Religija i tolerancija - Page 3 Empty Re: Religija i tolerancija

Post by Guest Mon 7 Jul - 13:09

Patriot_1 wrote:
No ja sam ovo pisao o njemu,,gnostiku,a oni imaju neke "kešćanske korjene,,pa kad netko tvrdi da je Kršćanin a pljuje po Apostolima,e tome nemogu i neću ostati dužan!A ti pričaj što hoćeš,ti ionako ne pripadaš  nama!
Ispravak, nisam ja "pljuvao" po Apostolima, nego nekom tko se predstavljao kao takav, odnosno takvim sam sebe prozvao.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Religija i tolerancija - Page 3 Empty Re: Religija i tolerancija

Post by Bran_Do Mon 7 Jul - 13:49

Vegvísir wrote:U posljednje vrijeme se dosta priča o međureligijskoj toleranciji, prihvaćanju i neosuđivanju drugih na temelju religijskih uvjerenja. Međutim, kako to funkcionira u praksi?

Smatrate li se tolerantnima prema osobama koje se izjašnjavaju konfesionalno drugačije od vas? Gdje se nalaze granice vaše tolerancije prema onima drugačijeg religijskog (ne)opredjeljenja i kako se ta tolerancija očituje? Možete li razviti bliski odnos s osobama čija su religijska uvjerenja drugačija od vaših? Stupiti u vezu ili brak?

Svaka vjerska tolerancija polazi od toga da naša vlastita uvjerenja nisu aksiomatska. Ukoliko tvrdimo suprotno, teško da može biti neke velike tolerancije jer ćemo osobu druge vjere ili svjetonazora smatrati u najboljem slučaju inferiornom i "krivovjernom", a u najgorem slučaju prijetnjom.

Što se mene osobno tiče, nemam apsolutno nikakav poriv niti potrebu da vjersko uvjerenje postavljam kao nekakav filtar kroz koji bih procjenjivao i vrednovao ljude sve dok su istinoljubivi i dobronamjerni. Prema tome, imam vrlo ugodna poznanstva i prijateljstva s osobama mnogih svjetonazora i nemam ama baš nikakav problem s tim.

Također, brak ili veza s osobom druge vjere ili svjetonazora uopće ne bi bili isključeni ukoliko bi osoba s druge strane gledala na stvar na ovakav način.
Bran_Do
Bran_Do

Posts : 807
2014-04-17


Back to top Go down

Religija i tolerancija - Page 3 Empty Re: Religija i tolerancija

Post by Guest Mon 7 Jul - 18:18

Bran_Do wrote:
Vegvísir wrote:U posljednje vrijeme se dosta priča o međureligijskoj toleranciji, prihvaćanju i neosuđivanju drugih na temelju religijskih uvjerenja. Međutim, kako to funkcionira u praksi?

Smatrate li se tolerantnima prema osobama koje se izjašnjavaju konfesionalno drugačije od vas? Gdje se nalaze granice vaše tolerancije prema onima drugačijeg religijskog (ne)opredjeljenja i kako se ta tolerancija očituje? Možete li razviti bliski odnos s osobama čija su religijska uvjerenja drugačija od vaših? Stupiti u vezu ili brak?

Svaka vjerska tolerancija polazi od toga da naša vlastita uvjerenja nisu aksiomatska. Ukoliko tvrdimo suprotno, teško da može biti neke velike tolerancije jer ćemo osobu druge vjere ili svjetonazora smatrati u najboljem slučaju inferiornom i "krivovjernom", a u najgorem slučaju prijetnjom.

Što se mene osobno tiče, nemam apsolutno nikakav poriv niti potrebu da vjersko uvjerenje postavljam kao nekakav filtar kroz koji bih procjenjivao i vrednovao ljude sve dok su istinoljubivi i dobronamjerni. Prema tome, imam vrlo ugodna poznanstva i prijateljstva s osobama mnogih svjetonazora i nemam ama baš nikakav problem s tim.

Također, brak ili veza s osobom druge vjere ili svjetonazora uopće ne bi bili isključeni ukoliko bi osoba s druge strane gledala na stvar na ovakav način.

Potpis na cjelokupan tekst, od početka do kraja.  :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Religija i tolerancija - Page 3 Empty Re: Religija i tolerancija

Post by aben Tue 8 Jul - 0:27

Drugim riječima, nema šanse oženit drukčije.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Religija i tolerancija - Page 3 Empty Re: Religija i tolerancija

Post by Guest Tue 8 Jul - 8:49

aben wrote:Drugim riječima, nema šanse oženit drukčije.


"Drugačije" svakako dolazi u obzir, dokle god je druga osoba spremna ne nametati svoja uvjerenja i ne maltretirati me na način da mi propovijeda konstantno da to moraju biti i moja uvjerenja. Isto kao što meni ne pada na pamet da drugoj osobi namećem svoje stavove.

A sad, naravno da ne bih mogla biti s nekim tko bi cijelo vrijeme u meni vidio zlo i naopako, demona u ljudskom obliku i prijetio mi paklenim plamenovima što me čekaju, samo zato jer, eto, ne dijelimo istu vjeru u Krista/Allaha/kogagod. Toliko tolerantna ipak nisam. :^0
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Religija i tolerancija - Page 3 Empty Re: Religija i tolerancija

Post by Patriot_1 Tue 8 Jul - 9:02

von_Starhemberg wrote:
Patriot_1 wrote:
No ja sam ovo pisao o njemu,,gnostiku,a oni imaju neke "kešćanske korjene,,pa kad netko tvrdi da je Kršćanin a pljuje po Apostolima,e tome nemogu i neću ostati dužan!A ti pričaj što hoćeš,ti ionako ne pripadaš  nama!
Ispravak, nisam ja "pljuvao" po Apostolima, nego nekom tko se predstavljao kao takav, odnosno takvim sam sebe prozvao.
Misliš na onog kojeg Petar hvali na sva usta?O kom kao Apostolu Luka piše hvalospjeve?Onog koji je učinio za kršćanstvo možda više nego svih ostalih 11 zajedno?
Što misliš kako bi Petar reagirao da mu kažeš da je Pavao lažov i zločinac?Znaš kako bi,,,?Ti bi prošao kao Ananija i Safira!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Religija i tolerancija - Page 3 Empty Re: Religija i tolerancija

Post by Patriot_1 Tue 8 Jul - 9:06

Sefirot wrote:
Patriot_1 wrote:Ne odgovaram na glupa pitanja,svatko imalo pametan zna što je sekta,tko nezna nek gugla!

Ne odgovaraš jer nemaš blagog pojma nego koristiš termin koji ne znaš...
Kad jednom spoznaš sebe,,da si lik toliko umišljen i samouvjeren,i da nijedan odgovor nije odgovor ako TI misliš da nije jer samo tvoje vrijedi,onda ćeš skužiti zašto se nekom čini da je besmisleno odgovarati na tvoje pitanja koja uopće nisu na nivou nekog mudraca!Tko definira sektu?Ti?Ako ne ti,lako ćeš za par minuta naći što sekta je,,gugl sve zna!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Religija i tolerancija - Page 3 Empty Re: Religija i tolerancija

Post by Sefirot Tue 8 Jul - 10:53

Patriot_1 wrote:
Sefirot wrote:
Patriot_1 wrote:Ne odgovaram na glupa pitanja,svatko imalo pametan zna što je sekta,tko nezna nek gugla!

Ne odgovaraš jer nemaš blagog pojma nego koristiš termin koji ne znaš...
Kad jednom spoznaš sebe,,da si lik toliko umišljen i samouvjeren,i da nijedan odgovor nije odgovor ako TI misliš da nije jer samo tvoje vrijedi,onda ćeš skužiti zašto se nekom čini da je besmisleno odgovarati na tvoje pitanja koja uopće nisu na nivou nekog mudraca!Tko definira sektu?Ti?Ako ne ti,lako ćeš za par minuta naći što sekta je,,gugl sve zna!

Odgovor ne ovisi o meni nego o argumentima. Valjda znaš što znači pojam argument i što isti podrazumjeva.
Odgovor sam znao da nećeš dati... kako očigledno....

_________________
Do what thou Wilt shall be the whole of the Law! Love is the Law, Love under Will

https://www.facebook.com/KrvavaPovijestCrkve?fref=ts

Religija i tolerancija - Page 3 No10
Sefirot
Sefirot

Male
Posts : 1898
2014-04-29

Lokacija: : Zagreb

Back to top Go down

Religija i tolerancija - Page 3 Empty Re: Religija i tolerancija

Post by Patriot_1 Tue 8 Jul - 12:37

Sefirot wrote:
Patriot_1 wrote:
Sefirot wrote:
Patriot_1 wrote:Ne odgovaram na glupa pitanja,svatko imalo pametan zna što je sekta,tko nezna nek gugla!

Ne odgovaraš jer nemaš blagog pojma nego koristiš termin koji ne znaš...
Kad jednom spoznaš sebe,,da si lik toliko umišljen i samouvjeren,i da nijedan odgovor nije odgovor ako TI misliš da nije jer samo tvoje vrijedi,onda ćeš skužiti zašto se nekom čini da je besmisleno odgovarati na tvoje pitanja koja uopće nisu na nivou nekog mudraca!Tko definira sektu?Ti?Ako ne ti,lako ćeš za par minuta naći što sekta je,,gugl sve zna!

Odgovor ne ovisi o meni nego o argumentima. Valjda znaš što znači pojam argument i što isti podrazumjeva.
Odgovor sam znao da nećeš dati... kako očigledno....
O argumentima,,,ha ha ,,daj nemoj se šaliti!
Što je argument meni,tebi nije,,fuck argumente,,mi ih svojatamo!Ja sam tebi dao masu puta argumentalan odgovor,,no to tebi nije sjelo!Ti da meni daš bilo kakav argument,,popišam se na njega jer TEBE ne cjenim ,,,i uvjek priđem sa predrasudama ....u puno navrata sam vidio da si tendeciozan!Mislim,,kako si glup,,,pitaš me "Što je sekta".I sad bih ja tebi trebao odgovoriti,,,a to zna svaka budala!Što me vučeš za nos?A nisam baš toliko glup!Što je sekta,ne definiram i ne određujem ja,,,lako je nać što je,,,a definiraju neki drugi!Meni je tebe žao!Tebe je u okultizam odvukao kompleks manje vrijednosti   a i droga je tu pripomogla,bilo da je iz potrebe ili iz "duhovnog" traženja!Ti si jadan čovjek!

A sad,,ajmo na pritužbe!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Religija i tolerancija - Page 3 Empty Re: Religija i tolerancija

Post by Guest Tue 8 Jul - 12:46

Stvarno, ali stvarno mi nije jasno kako ni jedna tema ne može proći bez profiliranja, optuživanja i svođenja na ad personam. Pa jebemu sve, forum ima jedno jedino pravilo i njega se, izgleda, nemoguće držati. Da se razumijemo, ne odnosi se samo na tebe sad već i na druge diskutante i na ostalim temama. 


Jednako vrijedi i za tebe, i za sefirota i za sve ostale - bez daljnjeg profiliranja i vrijeđanja.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Religija i tolerancija - Page 3 Empty Re: Religija i tolerancija

Post by Patriot_1 Tue 8 Jul - 13:44

Sorryyy!
Nebum više,,,tako skoro!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Religija i tolerancija - Page 3 Empty Re: Religija i tolerancija

Post by Guest Tue 8 Jul - 14:08

Ok, ja se ispričavam svima koje sam uvrijedio na bilo koji način svojim pisanjem, nije mi to bila namjera.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Religija i tolerancija - Page 3 Empty Re: Religija i tolerancija

Post by Sefirot Tue 8 Jul - 14:12

Patriot_1 wrote:
Sefirot wrote:
Patriot_1 wrote:
Sefirot wrote:
Patriot_1 wrote:Ne odgovaram na glupa pitanja,svatko imalo pametan zna što je sekta,tko nezna nek gugla!

Ne odgovaraš jer nemaš blagog pojma nego koristiš termin koji ne znaš...
Kad jednom spoznaš sebe,,da si lik toliko umišljen i samouvjeren,i da nijedan odgovor nije odgovor ako TI misliš da nije jer samo tvoje vrijedi,onda ćeš skužiti zašto se nekom čini da je besmisleno odgovarati na tvoje pitanja koja uopće nisu na nivou nekog mudraca!Tko definira sektu?Ti?Ako ne ti,lako ćeš za par minuta naći što sekta je,,gugl sve zna!

Odgovor ne ovisi o meni nego o argumentima. Valjda znaš što znači pojam argument i što isti podrazumjeva.
Odgovor sam znao da nećeš dati... kako očigledno....
O argumentima,,,ha ha ,,daj nemoj se šaliti!
Što je argument meni,tebi nije,,fuck argumente,,mi ih svojatamo!Ja sam tebi dao masu puta argumentalan odgovor,,no to tebi nije sjelo!Ti da meni daš bilo kakav argument,,popišam se na njega jer TEBE ne cjenim ,,,i uvjek priđem sa predrasudama ....u puno navrata sam vidio da si tendeciozan!Mislim,,kako si glup,,,pitaš me "Što je sekta".I sad bih ja tebi trebao odgovoriti,,,a to zna svaka budala!Što me vučeš za nos?A nisam baš toliko glup!Što je sekta,ne definiram i ne određujem ja,,,lako je nać što je,,,a definiraju neki drugi!Meni je tebe žao!Tebe je u okultizam odvukao kompleks manje vrijednosti   a i droga je tu pripomogla,bilo da je iz potrebe ili iz "duhovnog" traženja!Ti si jadan čovjek!

A sad,,ajmo na pritužbe!

http://hr.wikipedia.org/wiki/Argument
http://en.wikipedia.org/wiki/Argument

Argument (iz latinskoga "osnovna, dokaz") je izjava ili niz izjava koje se koristi za opravdanje ili opovrgavanje jedne tvrdnje.
Argumenti služe uvjeravanju ljudi o istinitosti ili o zabludi jedne teorije i zato su ključno sredstvo na području znanosti, kritike, rasprave i dijaloga.

Oprosti Pat, ali argumente nisi dao. Nadalje, "Što je argument meni,tebi nije,,fuck argumente,," je glupost, a i sam navodiš fuck argumente, kako se onda može raspravljati. Reci mi, nije li neprihvatljivo koristiti pojmove čije se značenje ne poznaje? Nema govora o tome da li meni ili ikome sjedne ili ne sjedne argument, on jednostavno jest i potvrđuje nešto o čemu se raspravlja. Tako da ako bi dao argument, onda nema govora o tome da li bi kome sjeo ili ne.
Nadalje, prilaziš sa predrasudama, što si sam napisao, a to nije nikakav pristup ikakvoj raspravi.
Svaka budala zna što je sekta? Oprosti ali u većini slućajeva su ljudi koristili taj pojam no kad ih se pitalo za značenje pojma su naveli krivo ili polovično. A da ne govorim da su pomješali pojmove sekte, kulta i religije.

A što se tiče okultnog ili bilo čega drugoga, mislim da te se to nimalo ne tiče. Pogotovo što se i tu pokazalo da ni ti ni mnogi drugi nemate blagog pojma, ali se osjećate prozvani komentirati o nečemu o čemu ne znate...

_________________
Do what thou Wilt shall be the whole of the Law! Love is the Law, Love under Will

https://www.facebook.com/KrvavaPovijestCrkve?fref=ts

Religija i tolerancija - Page 3 No10
Sefirot
Sefirot

Male
Posts : 1898
2014-04-29

Lokacija: : Zagreb

Back to top Go down

Religija i tolerancija - Page 3 Empty Re: Religija i tolerancija

Post by Patriot_1 Tue 8 Jul - 17:19

Sekta ili sljedba je svaka [url=/wiki/Religija]religiozna[/url] grupa koja ima vlastiti i svojstveni pogled na svijet, što proizlazi iz naučavanja jedne od glavnih religija svijeta, ali nije s njime identičan.[url=#cite_note-1][1][/url]
Izraz sekta (u [url=/wiki/Teologija]teologiji[/url]) označava grupe koje su nastale odvajanjem od većinske [url=/wiki/Religija]religije[/url]. Takve grupe obično drugačije tumače glavne tvrdnje religije iz koje su proizašle.
[url=/w/index.php?title=Ernest_Tr%C3%B6ltsch&action=edit&redlink=1]Ernest Tröltsch[/url] kaže da je "Crkva obilježena objektivnim i postojanim, dok sljedba ima svoju jezgru u osobnom doživljeju obraćanja i vlastite odluke... Crkva svoje vjernike nosi, sljedba je od svojih vjernika nošena."
Kod naroda koji se služe [url=/wiki/Romanski_jezici]romanskim jezicima[/url] prevladava pojam sljedba ili sekta, dok se u u [url=/wiki/Engleski_jezik]engleskom[/url] govornom području upotrebljava izraz [url=/wiki/Kult]kult[/url]. U našem ga jeziku ipak ne valja miješati s pojmovima sekta ili sljedba.

Skoči na - Скочи на: [url=#mw-navigation]navigacija- навигација[/url], [url=#p-search]pretraga - претрага[/url]
Sekta ([url=/wiki/Latinski_jezik]lat[/url]: secta i [url=/wiki/Latinski_jezik]lat[/url]: sequi i pod uticajem [url=/wiki/Latinski_jezik]lat[/url]: secare) je izdvojena ili zatvorena [url=/w/index.php?title=Grupa&action=edit&redlink=1]grupa[/url] [url=/wiki/Ljudi]ljudi[/url] koja čvrsto sledi svoja načela. Najčešće se sekta [url=/w/index.php?title=Forma&action=edit&redlink=1]formira[/url] nasuprot osnovnoj [url=/w/index.php?title=Grupa&action=edit&redlink=1]grupi[/url] iz koje je potekla, razvijajući učenje, koje je po uverenju [url=/wiki/%C4%8Clan]članova[/url] sekte, ispravnije u odnosu na učenje osnovne [url=/w/index.php?title=Grupa&action=edit&redlink=1]grupe[/url]. Za sve članove sekte karakteristično je da imaju čvrstu organizaciju i jedinstvene obavezne rituale. U jednom broju monoteističkih religija svako odstupanje od proklamovanih dogmi, proglašava se sektom[url=#cite_note-1][1][/url].
U početku sekta je bila neutralan pojam za jednu manjinsku grupu koja bi dolazila u konflikt sa većinom. Taj pojam se najčešće koristio u [url=/wiki/Anti%C4%8Dko_doba]antičkim[/url] [url=/wiki/Filozofija]filozofskim[/url] krugovima, opisujući manje filozofske grupe. U tom smislu i [url=/wiki/Rano_hri%C5%A1%C4%87anstvo]rano hrišćanstvo[/url] može da se razume kao sekta unutar [url=/wiki/Judaizam]judaizma[/url]. U [url=/wiki/Srednji_vek]srednjem veku[/url] pojmom sekte su opisivane [url=/wiki/Jeres]jeretičke[/url] grupe koje su se odvajale od većinske Crkve. U moderno doba se pod sektama najčešće podrazumevaju zatvorene verske grupe, odnosno [url=/wiki/Kult]kultovi[/url].
Sadržaj/Садржај
[[url=#]sakrij/сакриј[/url]]

  • [url=#Definicije]1 Definicije[/url]
  • [url=#Napomene]2 Napomene[/url]
  • [url=#Vidi_jo.C5.A1]3 Vidi još[/url]
  • [url=#Spolja.C5.A1nje_veze]4 Spoljašnje veze[/url]

Definicije[[url=/w/index.php?title=Sekta&action=edit§ion=1]uredi - уреди[/url]]
Po nemačkom sociologu [url=/wiki/Maks_Veber]Maksu Veberu[/url] ([url=/wiki/Nema%C4%8Dki_jezik]nem.[/url] Max Weber), sekte se od Crkve razlikuju po mehanizmima primanja članstva u svoje redove. Dok se po pravilu, nakon lične odluke kandidata a pre punopravnog učlanjivanja u sektu, mora proći određena procedura provere uslova za prijem, vernici Crkve su već kao takvi rođeni.[url=#cite_note-2][2][/url]
Američko-austrijski sociolog [url=/w/index.php?title=Peter_Berger&action=edit&redlink=1]Peter Berger[/url] ([url=/wiki/Nema%C4%8Dki_jezik]nem.[/url] Peter Ludwig Berger) u sektama vidi organizacioni model samozaštite kolektivnih manjina.[url=#cite_note-3][3][/url]
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Religija i tolerancija - Page 3 Empty Re: Religija i tolerancija

Post by aben Wed 9 Jul - 8:12

Vegvísir wrote:
aben wrote:Drugim riječima, nema šanse oženit drukčije.


"Drugačije" svakako dolazi u obzir, dokle god je druga osoba spremna ne nametati svoja uvjerenja i ne maltretirati me na način da mi propovijeda konstantno da to moraju biti i moja uvjerenja. Isto kao što meni ne pada na pamet da drugoj osobi namećem svoje stavove.

A sad, naravno da ne bih mogla biti s nekim tko bi cijelo vrijeme u meni vidio zlo i naopako, demona u ljudskom obliku i prijetio mi paklenim plamenovima što me čekaju, samo zato jer, eto, ne dijelimo istu vjeru u Krista/Allaha/kogagod. Toliko tolerantna ipak nisam. :^0
Spremna ne nametati? Pa jebote, rieč je o običnoj implementacii načela, ne moš kalelargon prošetati s nekin ako nemate usklađena načela

Jedino se nazivni vjernici mogu kurčiti toleranciom

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Religija i tolerancija - Page 3 Empty Re: Religija i tolerancija

Post by aben Wed 9 Jul - 8:14

von_Starhemberg wrote:Ok, ja se ispričavam svima koje sam uvrijedio na bilo koji način svojim pisanjem, nije mi to bila namjera.
Gay

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Religija i tolerancija - Page 3 Empty Re: Religija i tolerancija

Post by Sefirot Wed 9 Jul - 10:02

Patriot_1 wrote:Sekta ili sljedba je svaka [url=/wiki/Religija]religiozna[/url] grupa koja ima vlastiti i svojstveni pogled na svijet, što proizlazi iz naučavanja jedne od glavnih religija svijeta, ali nije s njime identičan.[url=#cite_note-1][1][/url]
Izraz sekta (u [url=/wiki/Teologija]teologiji[/url]) označava grupe koje su nastale odvajanjem od većinske [url=/wiki/Religija]religije[/url]. Takve grupe obično drugačije tumače glavne tvrdnje religije iz koje su proizašle.
[url=/w/index.php?title=Ernest_Tr%C3%B6ltsch&action=edit&redlink=1]Ernest Tröltsch[/url] kaže da je "Crkva obilježena objektivnim i postojanim, dok sljedba ima svoju jezgru u osobnom doživljeju obraćanja i vlastite odluke... Crkva svoje vjernike nosi, sljedba je od svojih vjernika nošena."
Kod naroda koji se služe [url=/wiki/Romanski_jezici]romanskim jezicima[/url] prevladava pojam sljedba ili sekta, dok se u u [url=/wiki/Engleski_jezik]engleskom[/url] govornom području upotrebljava izraz [url=/wiki/Kult]kult[/url]. U našem ga jeziku ipak ne valja miješati s pojmovima sekta ili sljedba.

Skoči na - Скочи на: [url=#mw-navigation]navigacija- навигација[/url], [url=#p-search]pretraga - претрага[/url]
Sekta ([url=/wiki/Latinski_jezik]lat[/url]: secta i [url=/wiki/Latinski_jezik]lat[/url]: sequi i pod uticajem [url=/wiki/Latinski_jezik]lat[/url]: secare) je izdvojena ili zatvorena [url=/w/index.php?title=Grupa&action=edit&redlink=1]grupa[/url] [url=/wiki/Ljudi]ljudi[/url] koja čvrsto sledi svoja načela. Najčešće se sekta [url=/w/index.php?title=Forma&action=edit&redlink=1]formira[/url] nasuprot osnovnoj [url=/w/index.php?title=Grupa&action=edit&redlink=1]grupi[/url] iz koje je potekla, razvijajući učenje, koje je po uverenju [url=/wiki/%C4%8Clan]članova[/url] sekte, ispravnije u odnosu na učenje osnovne [url=/w/index.php?title=Grupa&action=edit&redlink=1]grupe[/url]. Za sve članove sekte karakteristično je da imaju čvrstu organizaciju i jedinstvene obavezne rituale. U jednom broju monoteističkih religija svako odstupanje od proklamovanih dogmi, proglašava se sektom[url=#cite_note-1][1][/url].
U početku sekta je bila neutralan pojam za jednu manjinsku grupu koja bi dolazila u konflikt sa većinom. Taj pojam se najčešće koristio u [url=/wiki/Anti%C4%8Dko_doba]antičkim[/url] [url=/wiki/Filozofija]filozofskim[/url] krugovima, opisujući manje filozofske grupe. U tom smislu i [url=/wiki/Rano_hri%C5%A1%C4%87anstvo]rano hrišćanstvo[/url] može da se razume kao sekta unutar [url=/wiki/Judaizam]judaizma[/url]. U [url=/wiki/Srednji_vek]srednjem veku[/url] pojmom sekte su opisivane [url=/wiki/Jeres]jeretičke[/url] grupe koje su se odvajale od većinske Crkve. U moderno doba se pod sektama najčešće podrazumevaju zatvorene verske grupe, odnosno [url=/wiki/Kult]kultovi[/url].
Sadržaj/Садржај
[[url=#]sakrij/сакриј[/url]]

  • [url=#Definicije]1 Definicije[/url]
  • [url=#Napomene]2 Napomene[/url]
  • [url=#Vidi_jo.C5.A1]3 Vidi još[/url]
  • [url=#Spolja.C5.A1nje_veze]4 Spoljašnje veze[/url]

Definicije[[url=/w/index.php?title=Sekta&action=edit§ion=1]uredi - уреди[/url]]
Po nemačkom sociologu [url=/wiki/Maks_Veber]Maksu Veberu[/url] ([url=/wiki/Nema%C4%8Dki_jezik]nem.[/url] Max Weber), sekte se od Crkve razlikuju po mehanizmima primanja članstva u svoje redove. Dok se po pravilu, nakon lične odluke kandidata a pre punopravnog učlanjivanja u sektu, mora proći određena procedura provere uslova za prijem, vernici Crkve su već kao takvi rođeni.[url=#cite_note-2][2][/url]
Američko-austrijski sociolog [url=/w/index.php?title=Peter_Berger&action=edit&redlink=1]Peter Berger[/url] ([url=/wiki/Nema%C4%8Dki_jezik]nem.[/url] Peter Ludwig Berger) u sektama vidi organizacioni model samozaštite kolektivnih manjina.[url=#cite_note-3][3][/url]

I to je bilo tako teško?
Čak i po ovome što si naveo ja ne mogu biti sektaš, nisam se izdvojio, tj. zajednica čiji sam član, iz neke veće matične religije...
Ipak si znači bio u krivu... osim toga, i kad sam rekao da je kršćanstvo bilo židovska sekta, nisam bio u krivu jer se odvojilo od matične zajednice, no kasnije, uplivom mmnogih ideja, filozofija, mitova itd itd itd se stvorila sasvim nova religija, mogao bi reći različita od svog korjena.

_________________
Do what thou Wilt shall be the whole of the Law! Love is the Law, Love under Will

https://www.facebook.com/KrvavaPovijestCrkve?fref=ts

Religija i tolerancija - Page 3 No10
Sefirot
Sefirot

Male
Posts : 1898
2014-04-29

Lokacija: : Zagreb

Back to top Go down

Religija i tolerancija - Page 3 Empty Re: Religija i tolerancija

Post by Guest Wed 9 Jul - 10:53

aben wrote:Spremna ne nametati? Pa jebote, rieč je o običnoj implementacii načela, ne moš kalelargon prošetati s nekin ako nemate usklađena načela


Ma kako ne mogu? Evo, baš se spremam za koji dan otići provesti dio ljeta u okruženju ljudi čiji se stavovi i načela dosta razlikuju od mojih. Tu i tamo ćemo se malo zakačiti oko toga u kakvoj raspravi, al' inače, sve bu bilo sasma u redu.

aben wrote:Jedino se nazivni vjernici mogu kurčiti toleranciom

Ma kakvi nazivni vjernik... prljava bezbožnica  :^0 kojoj više paše nekakva duhovnost nego religija.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Religija i tolerancija - Page 3 Empty Re: Religija i tolerancija

Post by Guest Wed 9 Jul - 15:54

aben wrote:
von_Starhemberg wrote:Ok, ja se ispričavam svima koje sam uvrijedio na bilo koji način svojim pisanjem, nije mi to bila namjera.
Gay
Good for you, veze s temom?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Religija i tolerancija - Page 3 Empty Re: Religija i tolerancija

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 3 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum