ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.'

Page 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.' - Page 2 Empty Re: Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.'

Post by RayMabus 13/2/2023, 00:01

Kako ti možeš upisati dijete stranog državljanstva kojeg želiš posvojiti u matičnu knjigu rođenih a preko čega onda vadiš i sve ostale dokumente poput samog državljanstva RH ako ti kao posvojitelj koji upisuje to dijete nisi donio dokument od svog centra za socijalnu skrb di je tvoje prebivalište u RH potvrdu da tom i tom dijetetu nisu narušena njegova prava ?


Centar za socijalnu skrb nikad čulo za tu djecu.


JEL VAMA JASNO ŠTA SE DEŠAVA ?

Božinovic, Malenica i Radman štite nekog iz uprave i ove sudce s ovih sudova koji nikakve veze nemaju a nit je taj dokument treće države da ONA dopušta da se netko dijete posvoji relavantan i bitan za upis u matičnu knjigu rođenih jer nije dijete to koje sebe upisuje niti ta država nego posvojitelj koji je državljanin RH i ima prebivalište ovdje i mora on tj on je podnosioc zahtjeva da posvaja dijete a od svog centra za socijalnu skrb donosi tu potvrdu da tom i tom dijetetu kojeg on želi posvojiti nisu narušena dječja prava.

ONI NIKAD ČULI ZA TU DJECU.

RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.' - Page 2 Empty Re: Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.'

Post by veber 13/2/2023, 00:15

RayMabus wrote:
veber wrote:dugoročno konzumiranje opijatima, pogotovo horsom stvara teške bolesnike.
sve vas treba poslati zlatnim šutom na susret s tim vašim halucinacijama.

longi, jebeno si zamoran.
nama iza ekrana. kako je obitelji, ne želim razmišljati o tome.

probaj u svojoj boleštini držati se jedne teme, a ne zasrati cijeli forum.
PUŠI KURAC JEBEN TI MAJKU MILU

STAVIJA SAN TI ZAKONE

TOČNO SVE STAVKE

MENE NEĆE NITKO PRAVIT BUDALON

JEL TI JASNO ?

NAJEBAT ĆETE SVI
problem kod horsa.
nakon odvikavanja. i dalje ostaje fizička ovisnost.
hors ovisnici se rijetko kada implementiraju ponovno u društvo.
samo ljudi snažne volje u tome uspiju.
zato vama ne brane pušenje.
apstinencija bi vas ubila.


od tuda tvoje halucinacije. hors ti je pojeo mozak odavno.
odavno si uspostavio vezu s GF, na odvikavanju si postao general.

li-la si.
ovisiš o ketadonima.

zavio si u crno sve oko sebe.

zato svakog đankija treba zatuć. samo crninu oko sebe stvarate.

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.' - Page 2 Empty Re: Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.'

Post by RayMabus 13/2/2023, 00:24

JA ĆU IH TUŽIT PA SE TI MISLI.

AJ BOG
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.' - Page 2 Empty Re: Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.'

Post by RayMabus 13/2/2023, 00:28

URED ZA KORUPCIJU U EU JER ZNAM S KIME OVDJE IMAM POSLA I ZATO IDEM NA EU

TUŽBA ZA :

TRGOVINA DJECOM

LAŽNO PRIBALJANJE EU PUTOVNICE ( PREKO HRVATSKE )

Meni dovoljno.

Sve imam crno na bijelo od zakona ( stavka 2013 ) do izajave ove glavne iz socijalne skrbi da se posvojitelji njima nisu obratili niti oni uopće imaju podatke o toj djeci.

Vjeruj meni da je tu sve jasno o čemu je riječ.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.' - Page 2 Empty Re: Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.'

Post by RayMabus 13/2/2023, 00:35

Sad ću ih pustit da vidim točno šta će se dešavat i ako se vrate u Hrvatsku dignit ću tužbu protiv njih na eu sudu za korupciju na koju će se vezati i trgovina djecom.

SAMO ME GLEDAJ.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.' - Page 2 Empty Re: Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.'

Post by darth_vader 13/2/2023, 00:36

Bog. Isus.
darth_vader
darth_vader

Male
Posts : 19665
2014-04-17

Age : 45

Back to top Go down

Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.' - Page 2 Empty Re: Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.'

Post by RayMabus 13/2/2023, 00:39

Ja kad nešto odlučim da ću napravit ja ću to i napravit.

Ovdje nitko nije pogleda ni provjerija jesu li toj djeci narušena dječja prava.

Čisti šverc uz pomoč i podršku duboke korumpirane hrvatske države.

Čvrsto san odlučija ić do kraja s ovim.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.' - Page 2 Empty Re: Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.'

Post by RayMabus 13/2/2023, 01:06

Ja imam jedno pravilo u životu kojega se držim a ono je jednostavno : učini drugome šta želiš da tebi netko učini i ne učini drugome šta ne želiš da netko tebi učini.

Ja ne želim da me neki trgovac s djecom otme na ulici jer je netko iz neke države naručio dijete i lažno pribavio dokumente te države kako bi me prošvercao tamo.

To ne želim nikome a ni sebi ZATO ĆU REAGIRAT.

U to možete biti 100 posto sigurni.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.' - Page 2 Empty Re: Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.'

Post by veber 13/2/2023, 06:33

darth_vader wrote:Bog. Isus.
hors

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.' - Page 2 Empty Re: Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.'

Post by RayMabus 13/2/2023, 12:03

Čeka ih general galaktičke federacije da se vrate u Hrvatsku a Malenica, Božinović i Radman im čestitaju i pohvale.

Ne znate vi šta san ja.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.' - Page 2 Empty Re: Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.'

Post by RayMabus 13/2/2023, 12:37

Tako treba. Sad će biti još žešči jer nema šta izgubiti.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/pravobraniteljica-kazneno-prijavljuje-pernara/2437805.aspx?index_ref=rubrika_vijesti_najnovije_d
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.' - Page 2 Empty Re: Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.'

Post by vili40 13/2/2023, 12:51

Treba ga pospremit nekud u krletku,Vrapce ili zatvor svejedno. Od nekud treba poceti da smo imalo nalik na pravnu drzavu.
vili40
vili40

Male
Posts : 10745
2015-08-02


Back to top Go down

Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.' - Page 2 Empty Re: Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.'

Post by melkior 13/2/2023, 12:56

I tako nakon punih usta prava o zaštiti i dobrobiti djece na sve strane, napokon smo došli do toga da se radi zapravo o ideološkom ratu, u kojem jedna strana želi u ime ljudskih prava zatrpati Hrvatsku i Europu malim crncima iz Afrike i pri tome im se živo fućka za zakone jedne, dvije ili tri zemlje, a drugi u ime zaštite djece hoće "pedofile i trgovce djece" strpati na doživotnu robiju u Africi kako bi se spriječio pogani plan liberala da zamjene domicilno europsko stanovništvo transgender crncima u pokušaju.
avatar
melkior

Posts : 17205
2015-08-09


Back to top Go down

Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.' - Page 2 Empty Re: Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.'

Post by melkior 13/2/2023, 13:00

melkior wrote:I tako nakon punih usta prava o zaštiti i dobrobiti djece na sve strane, napokon smo došli do toga da se radi zapravo o ideološkom ratu, u kojem jedna strana želi u ime ljudskih prava zatrpati Hrvatsku i Europu malim crncima iz Afrike i pri tome im se živo fućka za zakone jedne, dvije ili tri zemlje, a drugi u ime zaštite djece hoće "pedofile i trgovce djece" strpati na doživotnu robiju u Africi kako bi se spriječio pogani plan liberala da zamjene domicilno europsko stanovništvo transgender crncima u pokušaju.
Za to vrijeme, evo malo vijesti iz nesvijesti:

ALARMANTNI SLUČAJEVI

Raspad sustava socijalne skrbi: Zlostavljanu djecu iz nasilne obitelji nemaju gdje smjestiti!
Koprivnica nema gdje s djecom, Slavonski Brod nema stručnjaka, Ivanić ne može isplatiti pomoć...

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/raspad-sustava-socijalne-skrbi-zlostavljanu-djecu-iz-nasilne-obitelji-nemaju-gdje-smjestiti-15305274
avatar
melkior

Posts : 17205
2015-08-09


Back to top Go down

Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.' - Page 2 Empty Re: Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.'

Post by melkior 13/2/2023, 13:01

Posljednji dan lanjske godine sud je naredio nekadašnjem centru za socijalnu skrb u Koprivnici - koji je, prema novoj organizaciji sustava, od Nove godine ukinut te je postao podružnica Hrvatskog zavoda za socijalnu skrb - naredio hitno izmještanje dvoje djece od dvije i tri godine iz nasilne obitelji, i naložio smještaj u dječjem domu, no kako su sve ustanove za djecu u državi prepune, ta su djeca i dalje u biološkoj obitelji jer ih bivši centar nema gdje smjestiti!
O tome su stručni radnici 18. siječnja obavijestili Hrvatski zavod za socijalnu skrb i resorno Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne skrbi, ali do 8. veljače - kad su, ne znajući više što da čine, na niz adresa uputili apel - od nadležnih nisu dobili odgovor. Koprivnička podružnica upozorava da ima još 40-tak djece za koju će sud u bliskoj budućnosti vrlo vjerojatno odlučiti o izdvajanju iz bioloških obitelji te pita: gdje s tom djecom?

Upozorenja stručnjaka


U Ivanić-Gradu će, zahvaljujući novoj organizaciji u kojoj svaku isplatu mora odobriti središnjica u Zagrebu, gospođi kojoj je 6. siječnja izgorjela kuća jednokratna pomoć biti isplaćena tek 23. veljače. Stručni radnici nekadašnjeg centra skupili su među sobom novac za osnovne higijenske potrepštine i donje rublje nesretnoj ženi. Do kada će tako raditi, pitaju u vrlo detaljnom dopisu, koji su ovih dana uputili na desetak adresa nadležnih i stručnih institucija.
U Slavonskom Brodu dežurni djelatnik nekadašnjeg centra za socijalnu skrb tijekom intervencije usred noći fizički zlostavljano dijete vratio je zlostavljaču, a koji dan kasnije suicidalnog je maloljetnika povjerio osobama od kojih su samo dan ranije stručni djelatnici dijete izdvojili uz asistenciju policije i hitne pomoći. Na dežurstvima su tih noći, tvrde zaposlenici s kojima smo razgovarali, bili raspoređeni djelatnici koji na tim poslovima nemaju nikakva iskustva, a koji su im ipak dodijeljeni unatoč upozorenjima stručnih odjela.

Nezapamćeni kaos koji je, kako se čini, nakon Nove godine zavladao u ionako potkapacitiranoj, potplaćenoj i zapuštenoj socijalnoj skrbi, prelio je čašu strpljenja inače tihim i medijima nesklonim socijalnim radnicima. Hrvatskoj udruzi socijalnih radnika dopisi sa sve ozbiljnijim i opasnijim prigovorima stižu svakodnevno, gotovo redovito bivši centri iz svih dijelova Hrvatske (neuspješno) traže pomoć od Ministarstva i novoosnovanog Zavoda, a stručni djelatnici nekadašnjeg centra Slavonski Brod jučer su resornom ministru Marinu Piletiću uputili otvoreno pismo, kojim traže da se svi stručnjaci Odjela za obitelj, djecu i mlade te podružnice hitno premjeste na neka druga radna mjesta, jer je pitanje trenutka kad će se i na njihovu području - zbog nedostatka iskusnih stručnjaka, prekapacitiranosti postojećih i nevjerojatne neorganizacije posla pod, kako tvrde, nestručnim vodstvom nove ravnateljice - dogoditi slučajevi poput male Nikoll ili Paga.

Reforma u tijeku


- Situacija na terenu je vrlo, vrlo ozbiljna. Svakodnevno dobivamo predstavke iz prakse i s terena, ljudi su se našli u situaciji da je uveden novi, centralizirani sustav, da su ukinuti centri za socijalnu skrb koji su postali podružnice jedinstvenog Hrvatskog zavoda za socijalnu skrb u Zagrebu, a da ništa nije pripremljeno za promjenu. Iako je Zakon na snazi od veljače prošle godine te se od tada zna da će 1. siječnja 2023. biti uvedena i nova organizacija, još uvijek nema ni pravilnika o sistematizaciji. U rizik su dovedeni i djelatnici i korisnici - kaže Štefica Karačić, predsjednica Hrvatske udruge socijalnih radnika. Iz ministarstva su nam pak odgovorili kako je "reforma sustava socijalne skrbi, koja je u tijeku, iznimno je opsežna i kompleksna i nije ju moguće provesti preko noći", te kako svim problemim pristupaju iznimno ozbiljno i nastoje ih žurno razriješiti. - Najvažnije je da u tom procesu korisnici ostvaruju svoja prava bez zastoja i na tome zahvaljujemo svim zaposlenicima Hrvatskog zavoda za socijalni rad, kažu.

Stručni radnici upozoravaju na kaos: "Čekamo li novu tragediju?"


U otvorenom pismu stručni radnici iz Slavonskog Broda tumače kako njihov Odjel za djecu, mlade i obitelj - koji se bavi najzahtjevnijim i najodgovornijim dijelom socijalne skrbi te su mu u opisu posla nadzor nad roditeljskom skrbi, izdvajanje djece iz obitelji, smještanje u udomiteljske obitelji i domove i drugo - od rujna prošle godine nema voditelja, a u njemu radi 14 osoba umjesto 21, koliko bi ih trebalo biti. Pokrivaju teren od 130.000 osoba s jednim jedinim psihologom, imaju tri pravnika (koji se bave svim redovnim poslovima te imaju prosječno po 100 ročišta mjesečno) i sedam socijalnih radnika, od kojih su dvije djelatnice tu tek šest mjeseci!
- Nitko sa šest mjeseci iskustva u socijali ne može raditi poslove koji se od tih kolegica očekuju! Redovito o tome obavještavamo ravnateljicu, ukazujemo na probleme i nudimo rješenja, ali baš ništa se ne poduzima. Neki od nas imaju po 300 obitelji u skrbi. Možete li to zamisliti? Biti odgovoran za 300 rizičnih obitelji? - pita nas jedan od zaposlenika.
Predstavnici struke, kako doznajemo, nisu uključeni u izradu novih dokumenata, a kruži glasina da je nova sistematizacija sustava u kojem sada nedostaje oko trećine stručnih radnika napravljena tako da se sve potrebe papirnato pokriju postojećim brojem djelatnika. Dođe li do toga, tvrde upućeni, tragični slučajevi postat će svakodnevica.
O svemu su redovito obavještavali nadležne, dolazile su i inspekcije, ali bez ikakva učinka. Mediji su im, ističu, doista bili zadnja opcija - gotovo isto pismo koje su jučer poslali medijima uputili su prije tri-četiri tjedna i ministru - bez odgovora, tvrde. Posebno ih je povrijedilo i razljutilo kad su u petak, dok su još razmišljali treba li izaći s otvorenim pismom ili ne, iz Ministarstva dobili uputu kako komunicirati s drugim tijelima: u uputi im se zabranjuje da se obraćaju ili šalju pritužbe bilo kome, uključujući i nadležno Ministarstvo i urede pravobraniteljica, bez odobrenja nadređenih.
- Znači, ravnateljica nam mora odobriti da se potužimo na njezin rad njezinom poslodavcu. Pa kamo ovo ide? - pitaju se zaposlenici.
avatar
melkior

Posts : 17205
2015-08-09


Back to top Go down

Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.' - Page 2 Empty Re: Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.'

Post by RayMabus 13/2/2023, 13:05

melkior wrote:I tako nakon punih usta prava o zaštiti i dobrobiti djece na sve strane, napokon smo došli do toga da se radi zapravo o ideološkom ratu, u kojem jedna strana želi u ime ljudskih prava zatrpati Hrvatsku i Europu malim crncima iz Afrike i pri tome im se živo fućka za zakone jedne, dvije ili tri zemlje, a drugi u ime zaštite djece hoće "pedofile i trgovce djece" strpati na doživotnu robiju u Africi kako bi se spriječio pogani plan liberala da zamjene domicilno europsko stanovništvo transgender crncima u pokušaju.
I još ga tuži ova pravobranitejica za ravnopravnost spolova iako san ja reka svoje nikidan šta će biti a povodom te nakaradne ideologije.

Kokice.

--

Kekin besna i ne zeli imat posla sa desnicom,konzervativcima

Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.' - Page 2 Lastpo10 by RayMabus Sat 11 Feb - 10:10

Ona je nebitna u mojim očima totalno.

Reka san šta ću izvest budu li nastavili tupit kako vrsta homo sapiens sapiens ima više od dva spola.

Ako mogu oni bit transrodni mogu i ja bit MiKI MAUS.

TKO MI ŠTA MOŽE ?



--


Prcate nas u mozak ode.

Dođe mi da podnesem zahtjev da se upiše u zakon neki treći spol koji sam ja zamislio i nazvat ću ga recimo : Paja Patak

Onda ću tako pozvat još deset ljudi da podnesu slične takve zahtjeve al sa svojim imenima pa će ovaj podnijet zahtjev za novim spolom koji se zove Šilja a onaj drugi Miki Maus.

Pa ćemo imat sto spolova i kaos.

Kad ti možeš bit taj transrodni onda mogu i ja bit Miki Maus.

--


Oćete nametat svoju nakaradnu ideologiju pa ćete dobit Miki Mausa.

Šta oćeš ? Poseban wc po zakonu za transrodne osobe da ti se napravi naokolo itd u svakom objektu javnom i tako to.

Nema problema. I ja isto oću jedan za sebe. Za Mikija.


--

Bit će štemanja.


Tako izglasaj ti da ima taj treći spol i eto mene s četvrtim pa ćeš štemat opet wc jer triba sad napravit novi wc za novi spol.


--



Nemojte se ništa čudit. To će vam se i desit.



Ako se taj netko inkarnira a može se inkarnirat u samo jedan od ta dva spola jer vrsta homo sapiens sapiens ima samo dva spola i onda dođe s pričom kako je on neki treći...



Pa ako ti misliš da si neki treći pa onda mogu bit i ja neki četvrti.



Zašto bi samo ti moga izmišljat nove spolove ?



--



Mene ne možeš zaustavit samo šta to vama nije jasno.

Imaš rodilište. Koliko spolova ima u tom rodilištu kad se dica rađaju ? DVA.

Znači ti si izmislija taj treći naknadno.

Pa zašto bi ti jedini bija koji može izmišljat nove spolove ?

Štemat ćete.

ŠTEMAT ĆETE DOK NE CRKNETE.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.' - Page 2 Empty Re: Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.'

Post by melkior 13/2/2023, 13:06

Bitno da nas sve skupa brinu prava malih crnaca u Kongu, jebe nam se za djecu u Hrvatskoj.


Psihologinja o boravku male djece u domu: "Posljedice su teške i nepopravljive"

Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.' - Page 2 4ca94d97-d6ad-4190-af4f-9e852e4c48f4

ODRASTANJE u dječjem domu snažno utječe na razvoj djece i nosi niz izazova s kojima se susreću i odgajatelji, psiholozi i ostali zaposlenici domova kako bi djeci omogućili što zdravije odrastanje.

200 djece ima podršku pet psihologa

Dijana Bačani već 15 godina radi kao psihologinja u Centru Klasje iza pružanje usluga u zajednici. Ovaj centar trenutno skrbi o 160 djece, od čega je većina u poludnevnom boravku, a sa svim uslugama koje pružaju obuhvaćaju preko 200 korisnika koje kontinuirano prate psiholozi.
U razgovoru za Index Bačani govori kako je tijekom toga vremena svjedočila svakakvim situacijama, od teških i traumatskih do onih sretnih i lijepih. No ono što je u svakoj situaciji najvažnije, dodaje, postavljanje je najboljeg interesa djeteta na prvo mjesto. 
“Pri dolasku djeteta u dom izrađuje se individualni plan tretmana koji je podložan promjenama, ovisno o potrebama djeteta i problemima koji se mogu pojaviti u svakom trenutku. Sva djeca na smještaju i u boravku potencijalni su korisnici intenzivne psihološke podrške. Osim toga, kao Centar za pružanje usluga u zajednici radimo i izvaninstitucionalnu podršku udomiteljskim i biološkim obiteljima, gdje se radi i s obitelji, ali i s djecom", govori psihologinja. 
Dodaje kako je na velik broj djece koja se nalaze u ovom centru raspoređeno pet psihologa.

Izdvajanje djece od obitelji traumatično je i stresno iskustvo 

Sugovornica objašnjava kako je izdvajanje djece od obitelji stresno i traumatično iskustvo na koje djeca različito reagiraju, a traumatizacija je veća kod mlađe djece i kod one djece koja ne razumiju razloge izdvajanja: “Odjednom otrgnuto od svojih roditelja, doma, stvari, navika, prijatelja i svega što mu je poznato i blisko, dijete se suočava s ogromnim gubitkom".
"Premda su mnoga djeca prije izdvajanja iz obitelji prošla različite vrste trauma, kao što su zlostavljanja svih vrsta, samo izdvajanje za njih je dodatna trauma. Dio djece u stanju je šoka, djeluju 'zamrznuti', kao da mirno prihvaćaju novonastalu situaciju, a širok spektar neugodnih emocija preplavljuje ih naknadno. Često su ljuti i na socijalne radnike koji su ih doveli, na sud, na nas, što razumijemo, jer je ljutnja, kao i traženje krivca, dio procesa tugovanja", otkriva psihologinja. 
Dodaje da starija djeca ponekad osjete olakšanje jer dolazak u centar znači kraj nekim nesretnim okolnostima zbog kojih su i smješteni u dom. 
"Neki od njih se onda kasnije bore s ambivalentnim osjećajima prema svojim roditeljima. S jedne strane su na njih ljuti i razočarani njihovim postupcima, a s druge strane su tužni zbog razdvojenosti. No ponekad i stariji reagiraju ljutnjom, tugom, otporom”, dodaje Bačani i navodi kako su jedine zajedničke reakcije sve djece strah pred nepoznatim i zbunjenost.

Djeca trebaju osjećaj sigurnosti, suosjećanje i razumijevanje

U tim teškim trenucima u kojima se djeca suočavaju s nepoznatom okolinom i ljudima prvi zadatak stručnog radnika je, kaže psihologinja, pokušati barem dijelom vratiti izgubljeni osjećaj sigurnosti i kontrole, pokazati razumijevanje i suosjećanje i odgovoriti na sva pitanja koja djecu muče. 
“Potom slijedi upoznavanje s prostorom u kojem će boraviti, s djecom, odgajateljima i drugim radnicima koji će brinuti o njemu. Psihološka podrška djeci je dostupna svakim radnim danom, ako je i ne traže samoinicijativno, intenzivno im se pruža upravo u tom najizazovnijem razdoblju prilagodbe. Važno je spomenuti i da im je podrška odgajatelja, koji su također stručni radnici, dostupna 0-24", govori Bačani.
Odmah dodaje:
"Svima nam je primarni cilj osnažiti dijete, pomoći mu u prilagodbi na novu sredinu i navike, kao i u nošenju sa svim gubicima i traumama. Neka djeca se prilagode brzo, dok za neke ne možemo reći da su se prilagodili, već da su pronašli određene uspješne mehanizme preživljavanja”.

Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.' - Page 2 5fbe793c-d8c7-430b-97e1-7791a02e1a4e


Teške posljedice provođenja ranog djetinjstva u ustanovama socijalne skrbi


Psihologinja Bačani govori nam kako provođenje ranog djetinjstva u ustanovama socijalne skrbi može imati teške posljedice za djecu:
“Uglavnom se radi o dugoročnim posljedicama i postoje mnoga javno dostupna istraživanja koja su se bavila razvojem dječjeg mozga u prvim godinama života, a na njima su se temeljile i kampanje za promociju udomiteljstva. Naravno da je važno sve ono što mi možemo pružiti, a to su brižnost i toplina, predvidiva dnevna rutina, dosljedni odgoj, kao i sveukupni stručni rad s djecom. Nerijetko k nama dolaze djeca toliko zanemarena da i u institucijskim uvjetima krenu itekako napredovati. Međutim, to se ne može ni najmanje usporediti s napretkom koji redovito vidimo kod djece koja su od nas posvojena”.
Potrebnu psihološku podršku u Centru Klasje psiholozi nastoje pružiti znanjem i metodama iz nekoliko psihoterapijskih pravaca pa uz osnovnu podršku, koriste metode terapije igrom, transakcijske analize i kognitivno bihevioralne terapije.
Bačani naglašava i kako redovito surađuju sa svim dostupnim stručnjacima, ovisno o potrebama pojedinog djeteta pa je dio djece uključen i u psihoterapiju izvan Centra, a kada je to potrebno, surađuju i s dječjim psihijatrima. 


“Ni besprijekorna briga i posvećenost ne mogu zamijeniti život u obitelji”


Ipak, psihologinja dodaje: “Ni besprijekorna briga i posvećenost ne mogu zamijeniti život u obitelji. Kao jedino prirodno okruženje za pravilan rast i razvoj djeteta, život u obitelji je i jedno od temeljnih dječjih prava. Zato bi smještaj u ustanovama trebao bi biti privremen, do pronalaska adekvatnijeg rješenja za dijete. Dok za neku djecu starije tinejdžerske dobi, koja se iz različitih razloga također izdvajaju iz primarnih obitelji, smještaj u dom može biti i dobra opcija, dugotrajni smještaj djece predškolske dobi je nedopustiv, osobito djece mlađe od tri godine".
Kaže kako se nažalost i dalje događa da djeca cijelo svoje rano djetinjstvo provedu u ustanovi.
"Posljedice ovoga teške su i nepopravljive. Dovoljno je samo reći da ova djeca neće nikada dobiti priliku razviti odnos sigurne privrženosti, koja je temelj svih kasnijih odnosa u životu pojedinca i utječe na sve aspekte funkcioniranja djeteta. Iskustvo stabilnog obiteljskog života djeci koja nisu u mogućnosti živjeti sa svojim roditeljima može pružiti jedino kvalitetna udomiteljska obitelj. Nažalost, potrebe daleko premašuju broj obitelji koja su spremna otvoriti vrata svojih domova djeci u potrebi", kaže Bačani. 
Upravo sporost sustava je ono što Bačani navodi kao jedan od najtežih aspekata ovog posla, a naglašava i kako obitelji koje se odlučuju na udomiteljstvo ili posvojenje u fokus moraju staviti dijete, a ne vlastitu potrebu za dobročiniteljstvom.
"Nažalost, unatoč strogoj proceduri, selekciji, edukacijama djeca iz obitelji vraćaju se u ustanove kad ljudi shvate da se ipak ne mogu nositi s određenim izazovima. Ne moram spominjati kakav to utjecaj ostavlja na dijete koje je već jednom izdvojeno iz svoje biološke obitelji", opisuje psihologinja.

Ulaže se u poboljšanje kvalitete skrbi o djeci


Psihologinja nam priča i kako se danas više ulaže u poboljšanje kvalitete skrbi o djeci koja žive u ustanovama.
"Djeca više nisu uskraćena za širu podršku zajednice, iskustva, različite aktivnosti. Način rada koji i unutar ustanove imitira obiteljsko okruženje, pruža im priliku razviti i različite životne vještine, kao i pozitivne odnose s osobama koje brinu o njima. Kod djece školske dobi smještanje ili uključivanje u neku od usluga Centra Klasje zapravo može biti prilika za novi početak", govori.

"Manje izostaju s nastave, odlaze na nju opremljeni i pripremljeni, pomoć u učenju je kvalitetna i kontinuirana, ispravljaju ocjene, pa su time, zapravo i bolje prihvaćeni od strane vršnjaka i manje stigmatizirani nego kad su živjeli u neadekvatnim uvjetima. Ako žele, ako pokažu marljivost i upornost, imaju prilike nastaviti svoje školovanje i nakon srednje škole", naglašava. 
Naglašava koliko su domovima važni donatori. 
"Naravno, ovdje moram spomenuti naše predivne donatore koji omogućavanju našoj djeci materijalni standard koji je ponekad i viši nego kod neke djece koja žive sa svojim roditeljima, tako da zaista možemo reći da imaju sve, od zadovoljenih osnovnih potreba, prekrasnih izleta, ljetovanja, zimovanja, individualno ispunjenih želja za rođendane i blagdane, pa do stalnog unaprjeđenja stambenih uvjeta”, zaključuje psihologinja Bačani.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/psihologinja-o-boravku-male-djece-u-domu-posljedice-su-teske-i-nepopravljive/2436061.aspx
avatar
melkior

Posts : 17205
2015-08-09


Back to top Go down

Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.' - Page 2 Empty Re: Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.'

Post by melkior 13/2/2023, 13:12

Koji je poučak priče? Novokomponovanim malim Hrvatićima iz Konga bi bilo bolje da se ne vraćaju u Kongo, niti da ikada dobe šansu ući u "zemlju svojih predaka" Hrvatsku, nego da ostanu na brizi Centra za socijalnu skrb u Zambiji.
avatar
melkior

Posts : 17205
2015-08-09


Back to top Go down

Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.' - Page 2 Empty Re: Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.'

Post by RayMabus 13/2/2023, 13:16

melkior wrote:Koji je poučak priče? Novokomponovanim malim Hrvatićima iz Konga bi bilo bolje da se ne vraćaju u Kongo, niti da ikada dobe šansu ući u "zemlju svojih predaka" Hrvatsku, nego da ostanu na brizi Centra za socijalnu skrb u Zambiji.
Prvo triba provjerit da nisu ta djeca oteta nekome. Pa jel vidiš da ti ja govorim da nitko nije provjerio jesu li im prekršena dječja prva a ovi imali krivotvorene dokumente i i na lažni način im pribavljali državljanstva svojih država te ih još čekali u trečoj državi da im ih ovi šverceri prevezu u Zambiju.


Last edited by RayMabus on 13/2/2023, 13:18; edited 1 time in total
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.' - Page 2 Empty Re: Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.'

Post by RayMabus 13/2/2023, 13:17

RayMabus wrote:Ja imam jedno pravilo u životu kojega se držim a ono je jednostavno : učini drugome šta želiš da tebi netko učini i ne učini drugome šta ne želiš da netko tebi učini.

Ja ne želim da me neki trgovac s djecom otme na ulici jer je netko iz neke države naručio dijete i lažno pribavio dokumente te države kako bi me prošvercao tamo.


To ne želim nikome a ni sebi ZATO ĆU REAGIRAT.

U to možete biti 100 posto sigurni.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175933
2014-04-11


Back to top Go down

Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.' - Page 2 Empty Re: Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.'

Post by melkior 13/2/2023, 13:17

A što se tiče Gordana Grlić Radmana i ove pučke pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, nadam se da će propisno najebati skupa s ministrom pravosuđa Malenicom. Indikativno, o ovom ali i o drugim slučajevima povrede prava djece pučka pravobraniteljica za prava djece - šuti kao zalivena. Do novog ubojstva nekog djeteta kojeg nije uspjela zaštititi država odnosno centri za socijalnu skrb. Eh, ali onda se više politika neće moći vaditi da se radi o odgovornosti socijalnih radnika, jer je jasno da je prije i iznad svega i svih - odgovorna politika. I resorni ministri skupa s AP-om.
avatar
melkior

Posts : 17205
2015-08-09


Back to top Go down

Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.' - Page 2 Empty Re: Pernar najavio rat Bencickoj i Mozemo:'Bencicka me posebno iritira.Idem u veleposlanstvo Konga.'

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum