ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mogu li znanost i religija zajedno?

Page 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Mogu li znanost i religija zajedno? Empty Mogu li znanost i religija zajedno?

Post by Michael1 25/8/2014, 15:19

Nasao sam jedan vrlo razuman tekst na ovu temu iz aspekta istocnjackih religija i spiritualnosti, ovdje:
http://atma.hr/mogu-li-znanost-i-religija-zajedno/

Tekst donosi vrlo dobre citate iz znanstvenog miljea i ukazuje na neminovnost razumjevanja religije i znanosti, kako se nebi odvise u svom antagonizmu sukobile i postale prava opasnost za cijelo covjecanstvo.

Imali smo priliku vidjeti, i gledamo upravo u danasnje vrijeme,  kako to izgleda kada se religija pretvori u ideolosku platformu za fundamentaliste, koji onda zare i pale svijetom, kao i samovolju i nemoralnost znanstvenih stremljenja na Zapadu, koji prijete cijelom covjecanstvu svojom gen-tehnologijom, bio-oruzjima, kemijskim i atomskim strahotama.

Kako je vec u tekstu sam autor citirao Einsteina glede religije i znanosti i njihovog medjusobnog odnosa, ja mu se iskljucivo mogu prdruziti u tekstu, jer religija mora stvarno "kontrolirati" znanost,  kako nebi presla granice eticnosti, jer znanost treba pruziti religiji uvid u svoj aspekt gledanja na materijalni svijet i procese i njemu, a religija se mora distancirati od militantnih i fundamentalistickih razornih sila u svojim redovima i dati im do znanja, da ta vrsta agiranja nije kompatibilna sa religijom. Na toj bi se bazi mogao ostvariti ne samo dijalog izmedju znanosti i religije, nego i njihovo uzajamno podupiranje i razumijevanje, bez omalovazavanja ili podcjenjivanja, buduci da je covjek "homo religiosus" i "homo technologicus" .
 

Covjek je i kreativan i intuitivan, jer posjeduje razum, pa bi bilo veoma dobro osvjetliti njegove pristupe svijetu i stvarnosti iz svih aspekata gledanja na svijet, a posebno iz znanstvenog i religijskog.

Zasto znanost i religija moraju ici ruku pod-ruku, bez da bi religija sputavala znanost u istrazivanju, a znanost religiju u trazenju ljudskog smisla ? Ili se radi o dva dijametralono oprecna podrucja ljudske djelatnosti, koja medjusobno  nisu kompatibilna?

_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1
Michael1

Male
Posts : 1933
2014-04-23

Lokacija: : Burgenland

Back to top Go down

Mogu li znanost i religija zajedno? Empty Re: Mogu li znanost i religija zajedno?

Post by Iknar 25/8/2014, 15:26

pa gledaj ovisi sto podrazumijevas pod znanost
dakle znanost i "znanost"nisu isto
znansot je kada se ensto otkrije,a "znanost"je kada primitivci kazu da je covjek nastao evoolucijom
dakle prvo treba vidjeti tko je ustvari zannstvenik,a to moze biti svatko tko istrazi nesto novo a da je baziranio na istinitim cinjenicama,a ne sa tome sto netko msili pa bili i kilijuni ljudi
dakle znanost se treba bazirati na cinjenicama a ne na pretpostavkama nekih ljudi,sve ostele ja   bacam u kos kao prognozere bude ovako a i mozda ne bude,u toms tilu,dakle idiote bi ja nazvao takve
Iknar
Iknar

Male
Posts : 573
2014-05-29


Back to top Go down

Mogu li znanost i religija zajedno? Empty Re: Mogu li znanost i religija zajedno?

Post by zanstr 25/8/2014, 16:39

U osvrtu na tekst bih samo htjeo reći da se znanost ne može kriviti ni za što pošto to nije osoba već oruđe.
Kao kada bi u ubojstvu čekićem pokušali okriviti čekić. Smisao čekića je da pomogne, a to kako ga je netko upotrijebio je stvar tog pojedinca.
Tako je i sa znanosti. To je proces koji nam pomaže objasniti funkcioniranje svijeta i pomaže nam odgovoriti na mnoga pitanja. Kako mi upotrebljavamo rezultate je čisto na nama.

Kada se religija riješi fundamentalizma i okrene se od boga ka čovjeku, tek onda će ljudi moći poraditi na sebi i na podizanju svoje svijesti u smislu racionalnog korištenja znanstvene metode i znanstvenih dostignuća.

Tek onda bi religija i znanost mogle koegzistirat.

_________________
'Eternal suffering awaits anyone who questions god's infinite love.' - Bill Hicks
'God gave you free will so that you have the choice to either worship him or go to hell.' - Ricky Gervais
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
'Tako i kad molite, ne budite kao licemjeri. Vole moliti stojeći u sinagogama i na raskrižjima ulica da se pokažu ljudima. Zaista, kažem vam, primili su svoju plaću.
6Ti, naprotiv, kad moliš, uđi u svoju sobu, zatvori vrata i pomoli se svomu Ocu, koji je u skrovitosti. I Otac tvoj, koji vidi u skrovitosti, uzvratit će ti.' - Isus   :rofl  
zanstr
zanstr

Posts : 1603
2014-04-30


Back to top Go down

Mogu li znanost i religija zajedno? Empty Re: Mogu li znanost i religija zajedno?

Post by zanstr 25/8/2014, 18:31

Iknar wrote:pa gledaj ovisi sto podrazumijevas pod znanost
dakle znanost i "znanost"nisu isto
znansot je kada se ensto otkrije,a "znanost"je kada primitivci kazu da je covjek nastao evoolucijom
dakle prvo treba vidjeti tko je ustvari zannstvenik,a to moze biti svatko tko istrazi nesto novo a da je baziranio na istinitim cinjenicama,a ne sa tome sto netko msili pa bili i kilijuni ljudi
dakle znanost se treba bazirati na cinjenicama a ne na pretpostavkama nekih ljudi,sve ostele ja   bacam u kos kao prognozere bude ovako a i mozda ne bude,u toms tilu,dakle idiote bi ja nazvao takve
Unatoč tome što ti je definicija znanosti na razini dječice predškolse dobi, daj molim te reci kako se nešto otkrije.

_________________
'Eternal suffering awaits anyone who questions god's infinite love.' - Bill Hicks
'God gave you free will so that you have the choice to either worship him or go to hell.' - Ricky Gervais
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
'Tako i kad molite, ne budite kao licemjeri. Vole moliti stojeći u sinagogama i na raskrižjima ulica da se pokažu ljudima. Zaista, kažem vam, primili su svoju plaću.
6Ti, naprotiv, kad moliš, uđi u svoju sobu, zatvori vrata i pomoli se svomu Ocu, koji je u skrovitosti. I Otac tvoj, koji vidi u skrovitosti, uzvratit će ti.' - Isus   :rofl  
zanstr
zanstr

Posts : 1603
2014-04-30


Back to top Go down

Mogu li znanost i religija zajedno? Empty Re: Mogu li znanost i religija zajedno?

Post by kic 25/8/2014, 18:53

zanstr wrote:Tako je i sa znanosti. To je proces koji nam pomaže objasniti funkcioniranje svijeta i pomaže nam odgovoriti na mnoga pitanja. Kako mi upotrebljavamo rezultate je čisto na nama.
kako i tražimo rezultate je čisto na nama, kako god krenuli ljudski faktor u znanstvenom istraživanju se ne može isključiti, kvantna mehanika je  najbolje pokazala koliko promatrač utječe na ono što se dobije, ali ne bih o tome nego što mene ovdje često smeta je, što se postavlja znanost vs religija, ali pritom to uopće nije ravnopravna borba:
- znanost nije koherentni zatvoreni sustav, ona je često u sukobu sama sa sobom

što želim reći, u ovakvim raspravama se često skače na sam kraj rasprave: gdje je vjeri dokaz o Bogu osim nekih tekstova? ali znanost sama za mnoge teoretske modele uopće nema dokaza, već bi to tako trebalo biti sudeći po nizu pretpostavki, pritom se zapinje za najveći denkverbot naše generacije, sve se simplificira kroz neke modele, ali: mapa nije teritorij (R.A.W.)

stoga mene više zanima odnos filozofije i znanosti, o tome se vrlo malo piše, iako ima jedna zlatna knjižica pak: Baumgartner - konačni um, matice hrvatske


Last edited by kic on 25/8/2014, 19:03; edited 1 time in total
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Mogu li znanost i religija zajedno? Empty Re: Mogu li znanost i religija zajedno?

Post by RayMabus 25/8/2014, 18:59

Da , znanost , znanje , poznato ...... šta je sa onim kad vam netko kaže da cita sa vremeplova pa onda vi to automatski prekrižite jer to kao nije još izmišljeno. Apsurdno. Nije još izmišljeno. Vremeplov.Usput odgovor na pitanje jel mogu znanost i religija zajedno bi bio trebale bi no onda bi ispalo da bi religije nestale a ostala samo duhovnost. A kad smo vec kod toga na duhovno razvijenim planetama koje su ujedno i tehnološki razvijene iako oni sami nemoraju imat visoku tehnologiju jer je možda ni nežele religije ne postoje.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175370
2014-04-11


Back to top Go down

Mogu li znanost i religija zajedno? Empty Re: Mogu li znanost i religija zajedno?

Post by kic 25/8/2014, 19:08

RayMabus wrote:Da , znanost , znanje , poznato ...... šta je sa onim kad vam netko kaže da cita sa vremeplova pa onda vi to automatski prekrižite jer to kao nije još izmišljeno. Apsurdno. Nije još izmišljeno. Vremeplov.Usput odgovor na pitanje jel mogu znanost i religija zajedno bi bio trebale bi no onda bi ispalo da bi religije nestale a ostala samo duhovnost. A kad smo vec kod toga na duhovno razvijenim planetama koje su ujedno i tehnološki razvijene iako oni sami nemoraju imat visoku tehnologiju jer je možda ni nežele religije ne postoje.
Mogu li znanost i religija zajedno? 1324621177001
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Mogu li znanost i religija zajedno? Empty Re: Mogu li znanost i religija zajedno?

Post by zanstr 25/8/2014, 19:13

kic wrote:
zanstr wrote:Tako je i sa znanosti. To je proces koji nam pomaže objasniti funkcioniranje svijeta i pomaže nam odgovoriti na mnoga pitanja. Kako mi upotrebljavamo rezultate je čisto na nama.
kako i tražimo rezultate je čisto na nama, kako god krenuli ljudski faktor u znanstvenom istraživanju se ne može isključiti
Ok, zato i velim da bi se religija trebala okrenuti od boga prema čovjeku da se malo podigne svjest ljudi na neku višu razinu. Tada bi i ljudsko služenje znanstvenim dostignućima a i znanstvenom metodom bilo "ljudskije"

_________________
'Eternal suffering awaits anyone who questions god's infinite love.' - Bill Hicks
'God gave you free will so that you have the choice to either worship him or go to hell.' - Ricky Gervais
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
'Tako i kad molite, ne budite kao licemjeri. Vole moliti stojeći u sinagogama i na raskrižjima ulica da se pokažu ljudima. Zaista, kažem vam, primili su svoju plaću.
6Ti, naprotiv, kad moliš, uđi u svoju sobu, zatvori vrata i pomoli se svomu Ocu, koji je u skrovitosti. I Otac tvoj, koji vidi u skrovitosti, uzvratit će ti.' - Isus   :rofl  
zanstr
zanstr

Posts : 1603
2014-04-30


Back to top Go down

Mogu li znanost i religija zajedno? Empty Re: Mogu li znanost i religija zajedno?

Post by RayMabus 25/8/2014, 19:16

zanstr wrote: da se malo podigne svjest ljudi na neku višu razinu. Tada bi i ljudsko služenje znanstvenim dostignućima a i znanstvenom metodom bilo "ljudskije"
Da .... jedini problem je šta ti za tako šta treba znanje a ne religija.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175370
2014-04-11


Back to top Go down

Mogu li znanost i religija zajedno? Empty Re: Mogu li znanost i religija zajedno?

Post by Michael1 25/8/2014, 20:14

zanstr wrote:U osvrtu na tekst bih samo htjeo reći da se znanost ne može kriviti ni za što pošto to nije osoba već oruđe.
Kao kada bi u ubojstvu čekićem pokušali okriviti čekić. Smisao čekića je da pomogne, a to kako ga je netko upotrijebio je stvar tog pojedinca.
Tako je i sa znanosti. To je proces koji nam pomaže objasniti funkcioniranje svijeta i pomaže nam odgovoriti na mnoga pitanja. Kako mi upotrebljavamo rezultate je čisto na nama.

Kada se religija riješi fundamentalizma i okrene se od boga ka čovjeku, tek onda će ljudi moći poraditi na sebi i na podizanju svoje svijesti u smislu racionalnog korištenja znanstvene metode i znanstvenih dostignuća.

Tek onda bi religija i znanost mogle koegzistirat.

Iskreno priznajem, ovdje imamo primjer inadekvatnog pristupa problemu, jer ako ste procitali cijeli tekst na linku mogli ste se uvjeriti u jednu cinjenicu, a ta je, da su skoro svi veliki znanstvenici bili veliki vjernici, odnosno religiozni ljudi. Manjina od njih su danas agnostici, ali ne iz uvjerenja, nego iz oportunizma, kako nebi oizgubili posao, buduci da ih nekolicina tzv. ateistickih znanstvenika iz ideoloskih pobuda ugrozavaju u njihovoj egzistencijalnoj borbi za istinu, jer to od njih trazi politicki "establisment".

Pa covjece Bozji, znanost je pojam  a ne osoba, ali mi svi znamo sto su ljudi definirali kao znanost, tako da je primjedba da su ljudi odgovorni za zlouporabu znanstvenih nalaza, ne samo itracionalna nego i potpuno deplasirana, buduci da su ljudi i "tvorci" znanosti i ono sto se u praksi primjenjuje. Ta vrsta argumentacije upucuje na ignoranciju.

To sto znanost moze i sto prakticira nije prirodni proces, nego umjetno uvjetovani proces, buduci da se iskljucivo ljudi bave znanoscu, a zivotinje u Tom procesu ne sudjeluju. E sada, za tebe je ovdje evidentan veliki Problem, jer ti i ljude taksiras pod zivotinje, i tu gubis na serioznosti kao diskutant.

Podjimo od samog pocetka! Danasnja znanost je prihvatila jednu spekulativnu teoriju o nastanku svijeta, tzv. teoriju Velikog praska. Ima jako puno znanstvenih nalaza koji govore u korist te teorije, ali i protiv slucaja kojim se znanost ovdje sluzi kao esencijalnim, dakle krucijalnim argumentom. Znanost je misljenja, da je sve nastalo iz nista, sasvim slucajno, i da se to sve dogodilo prije kojih 13, 7 milijardi godina. Ovdje postaje sasvim jasno, da je znanstveni princip slucaja najslabija karika u toj argumentaciji. Predstavi si samo jednu tvornicu auta, konkretno BMW, umjesto vidljivog univerzuma, koji je kozmos a ne kaos, kako bi to po ateistickoj  argumentaciji morao biti slucaj, jer bi se upravo radilo o posljedici slucaja.

Na traci u tvornici se sklapaju vrlo lijepe i efektivne "masine", pune estetike, reda i funkcionalnosti, sto ukazuje na kreativnost ljudskog duha, koji ih planira, producira i daje na sluzbu ljudima. Ako napustimo produkcijske hale BMW-a, u kojima se i dalje nalaze atomi zeljeza, aluminija, silicija, plasticni polimeri i druga materija, mozemo li ocekivati, da u odredjenom vremenskom periodu iz ove materije i energije sasvim slucajno nastane jedan auto, jedan funkcionalni BMW? Cisto sumnjam!
Pa ipak, znanost nam prica tu pricu kada je u pitanju nastanak svemira i zivota u njemu. Znanost to upravo  kaze, da slucaj iz kaosa u velikim vremenskim razdobljima moze napraviti cijeli univerzum i zivot u njemu, do samog svjesnog covjeka.

R. Penrose kaze na tu vrstu znanstvene argumentacije, da je nekonzistentna i ja se u potpunosti slazem sa tom tvrdnjom. Ako covjek poznaje matematiku, na kojoj je baziran cijeli univerzum kao kozmos, gdje je evidentna na djelu geometrija, teleoloska ustimanost, harmonija, logika i abstraktna ljepota, onda je tesko biti i ostati ateist.
 Religija kaze, bar monoteisticke religije i hinduizam, svemir ima svog kreatora.
U Bhagavadgitti Krishna kaze o svojoj bozanskoj osobi slijedece: "Ja sam "Polje"i onaj koji je svijestan toga polja." Danasnja znanost se sluzi tom definicijom i spoznajom o polju, ali odbacuje Krishnu, povjeravajuci se slucaju.
U Bibliji stoji napisano:
"U pocetku stvori Bog nebo i zemlju. Zemlja bijase pusta i prazna; tama se prostirala nad bezdanom, i Duh Bozji lebdio je nad vodama." (Postanak 1, 1-2)
I jos:
"U pocetku bijase Rijec, i Rijec bijase kod Boga-i Rijec bijase Bog. Ona u pocetku bijase kod Boga. Sve je po njoj postalo i nista sto je postalo nije bez nje postalo".(Ivan 1, 1-3)

A jedan stari zidovski vic kaze: Bog se je nakon stvaranja svijeta povukao, pogledao svoje djelo i rekao: "Nadajmo se da ce funkcionirati!"

Medjutim, u znanstvenom mitu o nastanku svijeta, svijet nastaje sasvim slucajno iz nista, i nije stvoren. I to vise nije znanstveni iskaz, nego obicno sranje! Zato nitko pametan ne vjeruje u te znanstvene mitove i bajke i tu lezi glavni problem za znanost, a taj je: znanstvenici, a ne znanost interpretiraju nalaze i postuliraju znanstvene teorije, buduci da je znanost jedan obicni pojam, koji je takodjer definiran od ljudi. Znanstveni "Circulus vitiosus" se zatvara u zacaranom krugu spekulacija i lazi, a to je onda opasno i po ljude i po znanost.

_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1
Michael1

Male
Posts : 1933
2014-04-23

Lokacija: : Burgenland

Back to top Go down

Mogu li znanost i religija zajedno? Empty Re: Mogu li znanost i religija zajedno?

Post by Michael1 25/8/2014, 20:26

RayMabus wrote:
zanstr wrote: da se malo podigne svjest ljudi na neku višu razinu. Tada bi i ljudsko služenje znanstvenim dostignućima a i znanstvenom metodom bilo "ljudskije"
Da .... jedini problem je šta ti za tako šta treba znanje a ne religija.

Vrlo smjela tvrdnja! Da li si ti misljenja, da mi ljudi "baratamo" znanjem?
Cisto sumnjam, jer ako bi mi baratali znanjem, onda bi znali Istinu o svemu sto postoji, a to nije istina, kako i sam vidis, i na taj si nacin oborio svoju argumentaciju.
Sve sto ljudi spoznaju spoznaju u vjerovanju, a ne znanju, i svaki onaj koji to ne luci, nema pojma o cemu pise.

Cak i D. Hume je bio svjestan te "cinjenice" (Problem indukcije! op.pi), kada je priznao, da je nasa spoznaja obicna "vjera", a ne znanje, i to ona vrsta  vjere,  koju logickim putem nismo u stanju  do kraja braniti.

_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1
Michael1

Male
Posts : 1933
2014-04-23

Lokacija: : Burgenland

Back to top Go down

Mogu li znanost i religija zajedno? Empty Re: Mogu li znanost i religija zajedno?

Post by RayMabus 25/8/2014, 20:29

Šta ja znam. Ja sam malo glup pa obicno gledam stvari koje su opipljive i bitne. Tipa kao Britanija ce bit potopljena velikim vodama i nakon trista godina prestt ce bit vladari mora i kopna. Glup sam. Ogranicen.

Na kraju krajeva zar je uopce bitno u št ljudi vjeruju ? Tko su ljudi uopce ? Neki bitan faktor u necemu ???
RayMabus
RayMabus

Posts : 175370
2014-04-11


Back to top Go down

Mogu li znanost i religija zajedno? Empty Re: Mogu li znanost i religija zajedno?

Post by Michael1 25/8/2014, 20:37

zanstr wrote:
Iknar wrote:pa gledaj ovisi sto podrazumijevas pod znanost
dakle znanost i "znanost"nisu isto
znansot je kada se ensto otkrije,a "znanost"je kada primitivci kazu da je covjek nastao evoolucijom
dakle prvo treba vidjeti tko je ustvari zannstvenik,a to moze biti svatko tko istrazi nesto novo a da je baziranio na istinitim cinjenicama,a ne sa tome sto netko msili pa bili i kilijuni ljudi
dakle znanost se treba bazirati na cinjenicama a ne na pretpostavkama nekih ljudi,sve ostele ja   bacam u kos kao prognozere bude ovako a i mozda ne bude,u toms tilu,dakle idiote bi ja nazvao takve
Unatoč tome što ti je definicija znanosti na razini dječice predškolse dobi, daj molim te reci kako se nešto otkrije.

Ni tvoja definicija nije puno "odraslija", ali cemu se ovdje svadjati o onome sto je dio konsenzusa.

_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1
Michael1

Male
Posts : 1933
2014-04-23

Lokacija: : Burgenland

Back to top Go down

Mogu li znanost i religija zajedno? Empty Re: Mogu li znanost i religija zajedno?

Post by Michael1 25/8/2014, 20:41

RayMabus wrote:Šta ja znam. Ja sam malo glup pa obicno gledam stvari koje su opipljive i bitne. Tipa kao Britanija ce bit potopljena velikim vodama i nakon trista godina prestt ce bit vladari mora i kopna. Glup sam. Ogranicen.

Na kraju krajeva zar je uopce bitno u št ljudi vjeruju ? Tko su ljudi uopce ? Neki bitan faktor u necemu ???

Pa ako nisi nikakav Faktor u svemiru, na koji nacin donosis svoje sudove? Covjek i njegov razum su najkompleksniji entitet u svemiru. Mi smo  svemiru nadmocni  u svemu, a i svemu onome  sto u njemu postoji,  jer mi smo u stanju baviti se mislju o nama, svemiru i svemu sto postoji, a to svemir to nije u stanju.

_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1
Michael1

Male
Posts : 1933
2014-04-23

Lokacija: : Burgenland

Back to top Go down

Mogu li znanost i religija zajedno? Empty Re: Mogu li znanost i religija zajedno?

Post by RayMabus 25/8/2014, 20:52

Pa mislio sam konkretno na zemljane. Koji su oni mather fucking faktor uopce i koga boli kiki u šta oni vjeruju ?!? Kad razgoliciš stvari onda ceš shvati da je totalno nebitno u šta vjeruju dal u crvene patuljke il srebrne svinje iz cistog razloga jer su NEBITNI.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175370
2014-04-11


Back to top Go down

Mogu li znanost i religija zajedno? Empty Re: Mogu li znanost i religija zajedno?

Post by Michael1 25/8/2014, 20:55

zanstr wrote:
kic wrote:
zanstr wrote:Tako je i sa znanosti. To je proces koji nam pomaže objasniti funkcioniranje svijeta i pomaže nam odgovoriti na mnoga pitanja. Kako mi upotrebljavamo rezultate je čisto na nama.
kako i tražimo rezultate je čisto na nama, kako god krenuli ljudski faktor u znanstvenom istraživanju se ne može isključiti
Ok, zato i velim da bi se religija trebala okrenuti od boga prema čovjeku da se malo podigne svjest ljudi na neku višu razinu. Tada bi i ljudsko služenje znanstvenim dostignućima a i znanstvenom metodom bilo "ljudskije"
Ako bi se covjek i zelio okrenuti od Boga ka covjeku, on to nije u stanju radikalno uciniti, jer udaljavanje od Boga ujedno je i udaljavanje od covkjeka. Zato ti i tvoji militantni ateisticki konsorti nemate blage veze, niti sto zastupate niti o cemu je rijec kada se kaze "znanost", a jos manje "religija".

_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1
Michael1

Male
Posts : 1933
2014-04-23

Lokacija: : Burgenland

Back to top Go down

Mogu li znanost i religija zajedno? Empty Re: Mogu li znanost i religija zajedno?

Post by Michael1 25/8/2014, 20:58

RayMabus wrote:Pa mislio sam konkretno na zemljane. Koji su oni mather fucking faktor uopce i koga boli kiki u šta oni vjeruju ?!? Kad razgoliciš stvari onda ceš shvati da je totalno nebitno u šta vjeruju dal u crvene patuljke il srebrne svinje iz cistog razloga jer su NEBITNI.

Da li si ti siguran, da postoji jos negdje zivot u univerzumu,  osim zivota ovdje na zemlji?
Daj molio bih te, argumentiraj tu tvrdnju nekim validnim argumentom.


Last edited by Michael1 on 25/8/2014, 21:02; edited 1 time in total

_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1
Michael1

Male
Posts : 1933
2014-04-23

Lokacija: : Burgenland

Back to top Go down

Mogu li znanost i religija zajedno? Empty Re: Mogu li znanost i religija zajedno?

Post by RayMabus 25/8/2014, 21:02

Michael wrote:
Da li si ti siguran, da postoji jos netko osim zivota ovdje na zemlji?
Daj molio bih te, argumentiraj tu tvrdnju nekim validnim argumentom.
Jok ne sami smo. Ono na miljarde zvijezda na nebu i onda smo mi tu sami i u centru pažnje. Nebitna planeta , nebitna bica , sve nebitno totalno a najmanje to u šta ce vjerovati tj dal u srebrne svinje il crvene patuljke.Da je Bog htio da mu budemo bitni onda bi Sunce bila jedina planeta u svemiru. Ocito ga to ne zanima nego metoda pokušaja i provjere pa šta upali.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175370
2014-04-11


Back to top Go down

Mogu li znanost i religija zajedno? Empty Re: Mogu li znanost i religija zajedno?

Post by Michael1 25/8/2014, 21:07

RayMabus wrote:
Michael wrote:
Da li si ti siguran, da postoji jos netko osim zivota ovdje na zemlji?
Daj molio bih te, argumentiraj tu tvrdnju nekim validnim argumentom.
Jok ne sami smo. Ono na miljarde zvijezda na nebu i onda smo mi tu sami i u centru pažnje. Nebitna planeta , nebitna bica , sve nebitno totalno a najmanje to u šta ce vjerovati tj dal u srebrne svinje il crvene patuljke.Da je Bog htio da mu budemo bitni onda bi Sunce bila jedina planeta u svemiru. Ocito ga to ne zanima nego metoda pokušaja i provjere pa šta upali.

Na ja, ovo sto ti pises nije niti filozofska niti znanstvena tvrdnja, nego obicna nedokaziva spekulacija, a sarkazam i ironija u tekstu mi jasno kazu, da tu od znanosti nema ni "Z".
Da li ti znas sto fizicari podrazumiojevaju pod "antropskim principom"?
Kada se upoznas sa tim pojmom, onda ces shvatiti, da je mogucnost nastanka zivota slucajno,  ravnija od nule. lol!

_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1
Michael1

Male
Posts : 1933
2014-04-23

Lokacija: : Burgenland

Back to top Go down

Mogu li znanost i religija zajedno? Empty Re: Mogu li znanost i religija zajedno?

Post by RayMabus 25/8/2014, 21:09

Dobro onda smo sami u svemiru.Buducnost svemira ovisi o tome u šta cemo mi vjerovati. To je egzencijalno pitanje , pitanje svih pitanja , konacni smisao naših postojanja.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175370
2014-04-11


Back to top Go down

Mogu li znanost i religija zajedno? Empty Re: Mogu li znanost i religija zajedno?

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum