ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Koliko je zaista teško postati programer?

Page 1 of 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

Koliko je zaista teško postati programer? Empty Koliko je zaista teško postati programer?

Post by Serbinho-3 20/4/2018, 16:04

Brojne prednosti u kojima uživaju programeri, kao što su odlična zarada, prilika za rad od kuće ili mogućnost da uvek pronađu novi posao, predstavljaju nešto zbog čega im mnogi zavide. Ipak, i pored toga, većina ljudi koja mašta o pomenutim benefitima često ima nedoumicu da li da se upusti u avanturu zvanu programiranje.



Koliko je zaista teško postati programer? 8348465645ad9b1361e2d5532559570_w640


Osnovni razlog za takvu neodlučnost krije se, pre svega, u stereotipu da je učenje programskih jezika teško i da u ovoj oblasti ne mogu svi da rade. Međutim, realna slika o programiranju je potpuno drugačija. 

Programiranjem mogu da se bave SVI 

Vremena u kojima je bilo neophodno da odlično znate matematiku da biste se bavili programiranjem su davno iza nas. Savremeni programski jezici danas su znatno dostupniji i jednostavniji za učenje i rad. 

Internet i softver za učenje na daljinu dodatno su olakšali čitav proces usvajanja programerskih znanja, tako da početnici sada imaju priliku da savladaju programski jezik sa bilo kog mesta sa internet konekcijom. Ipak, i pored toga, učenje uz nadzor vrhunskih stručnjaka koji imaju iskustva u prenošenju znanja i dalje je jedan od najefikasnijih načina za započinjanje uspešnog puta ka IT vrhu. 

Korak po korak do prvog programskog koda


Koliko je zaista teško postati programer? 18206781735ad9b13627407288327742_w640


Prvi susret početnika sa programskim kodom može delovati pomalo obeshrabrujuće, međutim, već posle nekoliko nedelja učenja ponajsavremenijim IT programima, situacija će biti potpuno drugačija. U tom periodu steći ćete osnovno znanje koje će vam pomoći da razumete kako funkcionišu kodovi i bićete spremni da čak i samostalno kreirate neke od njihovih najjednostavnijih verzija. 

Kako vreme vašeg usavršavanja bude odmicalo, sve više ćete razvijati postojeće veštine i usvajati novo znanje, koje će vam omogućiti da razmišljate kao računar, a upravo to je prvi znak da ste već prešli polovinu puta ka svom cilju. 

Izaberite programski jezik koji najviše odgovara vašim interesovanjima 

Jednostavnost i lakoća sa kojom ćete postati uspešan programer zavise, pre svega, od vaše odluke koji programski jezik ćete učiti. Učenje PHP-a je najjednostavniji način da steknete potrebno znanje koje će vam omogućiti da se bavite web programiranjem, ali i da već na početku karijere zarađujete oko 685 evra, koliko iznosi prosečna plata za početnike. 

Pisanje programa u C# jeziku takođe je prilično jednostavno. Ovaj programski jezik je objektno orijentisan, i u njemu ćete moći da programirate za web, radite na razvoju igara i Microsoft programa. Prosečna zarada za C# početnike iznosi oko 740 evra. 

S druge strane, ako maštate o tome da kreirate igrice, aplikacije za desktop ili Android uređaje, programski jezik Java omogućiće vam da ostvarite svoje snove. S obzirom na to da je Java već nekoliko godina najtraženiji programski jezik na IT tržištu, ne samo da nećete čekati na posao već ćete imati priliku da svoj rad i odlično naplatite. Java junior programeri u proseku zarađuju 671 evro, a već posle nekoliko godina iskustva, ovu cifru možete znatno uvećati. 

Koliko vremena vam je potrebno za učenje?


Koliko je zaista teško postati programer? 16210246665ad9b13630a18878313671_w640


Bez obzira na to koji programski jezik želite da savladate, uz školovanje po adekvatnom programu to možete ostvariti već nakon godinu dana. Znanje koje usvojite u tom periodu otvoriće vam brojne mogućnosti za profesionalni uspeh u IT svetu. Ono što je najvažnije, uz poznavanje jednog programskog jezika, usavršavanje svakog sledećeg će vam biti sve lakše. Svaki novi jezik koji naučite u velikoj meri će uticati na vaš status i zaradu u digitalnom svetu. Na vama je samo da uradite ono što su mnogi uspešni programeri već učinili – započnete sa učenjem željenog programskog jezika.

https://www.b92.net/obrazovanje/vesti.php?yyyy=2018&nav_id=1383529

Koliko je zaista teško postati programer? 36d7d4c109e5f1f0192393adba555ead
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26431
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Koliko je zaista teško postati programer? Empty Re: Koliko je zaista teško postati programer?

Post by Guest 20/4/2018, 16:09

čak sam malo sam učio programiranje(za sebi napraviti jedan program koji mi je uštedio sate i sate rada mjesečno). ukratko, programiranje je pizdarija, mislim da danas i prosječna osoba može biti - prosječni programer.. naravno biti vrhunski i kreativni programer, jebiga to treba malo žešći IQ i talenat, ali prosječna osoba može savladati programiranje, što je bilo nemoguće prije 25godina recimo

što je i odlična stvar. sjetite se da i prije 30ak godina, prosječna osoba se jedva mogla koristiti računalom, danas može i debil
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Koliko je zaista teško postati programer? Empty Re: Koliko je zaista teško postati programer?

Post by epikur37 20/4/2018, 16:12

Pinochet wrote:čak sam malo sam učio programiranje(za sebi napraviti jedan program koji mi je uštedio sate i sate rada mjesečno). ukratko, programiranje je pizdarija, mislim da danas i prosječna osoba može biti - prosječni programer.. naravno biti vrhunski i kreativni programer, jebiga to treba malo žešći IQ i talenat, ali prosječna osoba može savladati programiranje, što je bilo nemoguće prije 25godina recimo

što je i odlična stvar.  sjetite se da i prije 30ak godina, prosječna osoba se jedva mogla koristiti računalom, danas može i debil


Od kolegice suprug, ima preko 55 godina, bliže 60...programer...namlatio se love...jahta sve od programiranja u to doba su očito bili plaćeni ekstra
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Koliko je zaista teško postati programer? Empty Re: Koliko je zaista teško postati programer?

Post by crvenkasti 20/4/2018, 16:13

Programer nije programer ako s jednim alatom nije intenzivno radio bar 3 godine svaki dan po 10 sati.
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28762
2014-04-17


Back to top Go down

Koliko je zaista teško postati programer? Empty Re: Koliko je zaista teško postati programer?

Post by Guest 20/4/2018, 16:15

da ali najbolje su plaćeni opet vrhunski programeri.. nije to više bauk.. recimo svatko danas može biti automehaničar, ali malo je vrhunskih mehaničara.. programiranje je doslovno došlo na tu razinu, ali uvijek će biti malo vrhunskih programera.. prosječni programer će biti prosječno plaćem i neće se nagutat love, kao vrhunski programer
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Koliko je zaista teško postati programer? Empty Re: Koliko je zaista teško postati programer?

Post by Guest 20/4/2018, 16:16

crvenkasti wrote:Programer nije programer ako s jednim alatom nije intenzivno radio bar 3 godine svaki dan po 10 sati.
ma da, za 8h dnevno, 3 godine, možeš savladati 5programskih jezika
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Koliko je zaista teško postati programer? Empty Re: Koliko je zaista teško postati programer?

Post by Guest 20/4/2018, 16:25

crvenkasti wrote:Programer nije programer ako s jednim alatom nije intenzivno radio bar 3 godine svaki dan po 10 sati.

uuuu ozbiljan post! 

Respect!
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Koliko je zaista teško postati programer? Empty Re: Koliko je zaista teško postati programer?

Post by Guest 20/4/2018, 16:45

Pinochet wrote:
crvenkasti wrote:Programer nije programer ako s jednim alatom nije intenzivno radio bar 3 godine svaki dan po 10 sati.
ma da, za 8h dnevno, 3 godine, možeš savladati 5programskih jezika
nije problem "svladati" programske jezike. Uostalom sto to znaci svladati programski jezik? Naucit imena funkcija i sta one rade? Svladati programski jezik i programirati su dva bitno razlicita pojma, ono prvo moze svatko, ono drugo bas i ne. Ono sto je bitno u programerskom poslu su algoritmi, nacini kako natjerati racunalo da obavi neki posao (a za to ti itekako treba matematika, i fizika ovisi sto programiras), i onaj ko zna pisati algoritme bit ce dobro placen. Onaj koji zna samo programske jezike bas i nece. Ako se zelis ozbiljno baviti programiranjem, upisi FER, smjer racunarstvo, zaboravi ove tecajeve i to. Tamo ces nauciti raditi algoritme, i ako imas talenta za to i volje ici vani radit, samo ti je nebo granica koliko para mozes natuc ako se palis na pare, a ako se ne palis toliko mozes i ovdje ostati i raditi isto su pristojne place a bit ce jos i pristojnije jer je to deficitarno zanimanje i kod nas...:)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Koliko je zaista teško postati programer? Empty Re: Koliko je zaista teško postati programer?

Post by RayMabus 20/4/2018, 16:50

Pa ja sam jednom iz čiste zajebancije isprogramira jednu igricu koja se zove Civilizacije 4

Ima od toga petnajst godina i više, prijatelj to igra pa mi stavija na kompjuter a ono neigram ja igrice ima već petnajst godina ali eto neka ima pa nek se nađe 

I sad to meni bilo dosadno ja bi američki građanski rat a ne ovo drugo pošto igrica ide od kamenog doba do atomskog doba 

Ja tu igricu uopće nisam meni je igra bila radit svjetove 

Uša ja u datoteke dvadeset dana i noći prčka po tome 

Ono oćeš kamenom doba i antičko da ima

Oćeš nove civilizacije, tehnologije, jedinice koje uzmem sa interneta pa slike ubacim direktno u datoteke, minja sve živo na mapi čak i veličine utvrda 


Ma sve 

A igricu uopće nisam igra to mi bila igra 

Razvalija
RayMabus
RayMabus

Posts : 175869
2014-04-11


Back to top Go down

Koliko je zaista teško postati programer? Empty Re: Koliko je zaista teško postati programer?

Post by RayMabus 20/4/2018, 16:53

Leteca Pegla wrote:
Pinochet wrote:
crvenkasti wrote:Programer nije programer ako s jednim alatom nije intenzivno radio bar 3 godine svaki dan po 10 sati.
ma da, za 8h dnevno, 3 godine, možeš savladati 5programskih jezika
nije problem "svladati" programske jezike. Uostalom sto to znaci svladati programski jezik? Naucit imena funkcija i sta one rade? Svladati programski jezik i programirati su dva bitno razlicita pojma, ono prvo moze svatko, ono drugo bas i ne. Ono sto je bitno u programerskom poslu su algoritmi, nacini kako natjerati racunalo da obavi neki posao (a za to ti itekako treba matematika, i fizika ovisi sto programiras), i onaj ko zna pisati algoritme bit ce dobro placen. Onaj koji zna samo programske jezike bas i nece. Ako se zelis ozbiljno baviti programiranjem, upisi FER, smjer racunarstvo, zaboravi ove tecajeve i to. Tamo ces nauciti raditi algoritme, i ako imas talenta za to i volje ici vani radit, samo ti je nebo granica koliko para mozes natuc ako se palis na pare, a ako se ne palis toliko mozes i ovdje ostati i raditi isto su pristojne place a bit ce jos i pristojnije jer je to deficitarno zanimanje i kod nas...:)
Da algoritmi su bitni 

Evo recimo u datotekama ove igrice šta sam ja prčka nemoš samo jednu datoteku promjenit nego moraš još četiri i moraš ih naći i šta treba točno taknuti da na mapi i u igrice koja je matematika u osnovi dobiješ to šta oćeš
RayMabus
RayMabus

Posts : 175869
2014-04-11


Back to top Go down

Koliko je zaista teško postati programer? Empty Re: Koliko je zaista teško postati programer?

Post by RayMabus 20/4/2018, 16:58

I tako sam ti ja sebi napravija najbolju igru američkog građanskog rata 

Ja to tražija godinama i ništa ono da je ok 

I onda od ove napravija vrhunsku igru američki građanski rat 

Izbacija kameno, brončano, antičko doba, srednji vijek i prvi svjetski rat, drugi i atomsko doba i onda samo te tehnologije i jedinice i onda doda nove tehnologije i jedinice i još hrpu toga 

Ma ludilo
RayMabus
RayMabus

Posts : 175869
2014-04-11


Back to top Go down

Koliko je zaista teško postati programer? Empty Re: Koliko je zaista teško postati programer?

Post by crvenkasti 20/4/2018, 17:02

Leteca Pegla wrote: Ako se zelis ozbiljno baviti programiranjem, upisi FER, smjer racunarstvo, zaboravi ove tecajeve i to. Tamo ces nauciti raditi algoritme

pa i nećeš baš ...
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28762
2014-04-17


Back to top Go down

Koliko je zaista teško postati programer? Empty Re: Koliko je zaista teško postati programer?

Post by omni 20/4/2018, 17:03

Jel za programiranje Kol of djuti treba da naucim samo C++ il se mora znat i A++ i B++??
omni
omni

Male
Posts : 7009
2014-04-12

Lokacija: : 9 krug

Back to top Go down

Koliko je zaista teško postati programer? Empty Re: Koliko je zaista teško postati programer?

Post by crvenkasti 20/4/2018, 17:06

nije ti više ++, već dugo je #
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28762
2014-04-17


Back to top Go down

Koliko je zaista teško postati programer? Empty Re: Koliko je zaista teško postati programer?

Post by RayMabus 20/4/2018, 17:07

Ja ti te programske jezike uopće neznam 

Koristim logiku 

Daš mi program ja ću ga razvaliti 

Moš i na kineskom jeziku jer ti to meni ništa nije bitno 


Ja samo gledam simbole i znakove i onda skužim to šta treba da se skuži
RayMabus
RayMabus

Posts : 175869
2014-04-11


Back to top Go down

Koliko je zaista teško postati programer? Empty Re: Koliko je zaista teško postati programer?

Post by omni 20/4/2018, 17:10

crvenkasti wrote:nije ti više ++, već dugo je #
Ma to je Microsoft izmisljotina, nece Kol of djuti na PS4 s tim da radi, il su i tu ubacili .NET fazone. Nisam u toku jbg.
omni
omni

Male
Posts : 7009
2014-04-12

Lokacija: : 9 krug

Back to top Go down

Koliko je zaista teško postati programer? Empty Re: Koliko je zaista teško postati programer?

Post by Guest 20/4/2018, 17:15

crvenkasti wrote:
Leteca Pegla wrote: Ako se zelis ozbiljno baviti programiranjem, upisi FER, smjer racunarstvo, zaboravi ove tecajeve i to. Tamo ces nauciti raditi algoritme

pa i nećeš baš ...
pa tocno, trebas imati zicu za to, ali ces tamo dobiti strukturiranu nastavu i znanje s kojim, ako imas zice za to, moci ces rasturat programiranje. Da ne govorim o poticajnom okruzenju, tamo stvarno ima faca i facerica samo takvih... Koliko je zaista teško postati programer? 1f602 

ako imas motivacije, talenta i tako od tebe moze nastati izvrstan programer kad zavrsis taj faks. Da ne govorim da skoro svi, vec na trecoj godini faksa, nadju posao ako je to nekome toliko bitno, sta ja znam, meni je raditi malo bzvz, draze mi je ono suncati se i kupati se, a ovaj programerski posao onako za mentalnu vjezbu, malo u poticajnom okruzenju sa dobrim ljudima ko zanimacija neka, a ni djeparac nije los... Koliko je zaista teško postati programer? 1f602
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Koliko je zaista teško postati programer? Empty Re: Koliko je zaista teško postati programer?

Post by crvenkasti 20/4/2018, 17:17

Leteca Pegla wrote:
crvenkasti wrote:
Leteca Pegla wrote: Ako se zelis ozbiljno baviti programiranjem, upisi FER, smjer racunarstvo, zaboravi ove tecajeve i to. Tamo ces nauciti raditi algoritme

pa i nećeš baš ...
pa tocno, trebas imati zicu za to, ali ces tamo dobiti strukturiranu nastavu i znanje s kojim, ako imas zice za to, moci ces rasturat programiranje. Da ne govorim o poticajnom okruzenje, tamo stvarno ima faca i facerica samo takvih... Koliko je zaista teško postati programer? 1f602 

ako imas motivacije, talenta i tako od tebe moze nastati izvrstan programer kad zavrsis taj faks. Da ne govorim da skoro svi, vec na trecoj godini faksa, nadju posao ako je to nekome toliko bitno, sta ja znam, meni je raditi malo bzvz, draze mi je ono suncati se i kupati se, a ovaj programerski posao onako za mentalnu vjezbu, malo u poticajnom okruzenju sa dobrim ljudima ko zanimacija neka, a ni djeparac nije los... Koliko je zaista teško postati programer? 1f602

ma tamo te toliku ubiju sa učenjem besmislica i idiotarija da ti je programiranje poslije toga uživancija
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28762
2014-04-17


Back to top Go down

Koliko je zaista teško postati programer? Empty Re: Koliko je zaista teško postati programer?

Post by Guest 20/4/2018, 17:18

crvenkasti wrote:
Leteca Pegla wrote:
crvenkasti wrote:
Leteca Pegla wrote: Ako se zelis ozbiljno baviti programiranjem, upisi FER, smjer racunarstvo, zaboravi ove tecajeve i to. Tamo ces nauciti raditi algoritme

pa i nećeš baš ...
pa tocno, trebas imati zicu za to, ali ces tamo dobiti strukturiranu nastavu i znanje s kojim, ako imas zice za to, moci ces rasturat programiranje. Da ne govorim o poticajnom okruzenje, tamo stvarno ima faca i facerica samo takvih... Koliko je zaista teško postati programer? 1f602 

ako imas motivacije, talenta i tako od tebe moze nastati izvrstan programer kad zavrsis taj faks. Da ne govorim da skoro svi, vec na trecoj godini faksa, nadju posao ako je to nekome toliko bitno, sta ja znam, meni je raditi malo bzvz, draze mi je ono suncati se i kupati se, a ovaj programerski posao onako za mentalnu vjezbu, malo u poticajnom okruzenju sa dobrim ljudima ko zanimacija neka, a ni djeparac nije los... Koliko je zaista teško postati programer? 1f602

ma tamo te toliku ubiju sa učenjem besmislica i idiotarija da ti je programiranje poslije toga uživancija
nisu ni besmislice ni idiotarije, samo je malo tesko za shvatiti na prvoj godini zasto su te idiotarije i besmislice toliko bitne. To shvatis tek kad dodjes do programiranja, zato je programiranje poslje toga uzivancija... Koliko je zaista teško postati programer? 1f619
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Koliko je zaista teško postati programer? Empty Re: Koliko je zaista teško postati programer?

Post by Guest 20/4/2018, 17:21

RayMabus wrote:Ja ti te programske jezike uopće neznam 

Koristim logiku 

Daš mi program ja ću ga razvaliti 

Moš i na kineskom jeziku jer ti to meni ništa nije bitno 


Ja samo gledam simbole i znakove i onda skužim to šta treba da se skuži
a sto ne upises FER onda? Islo bi ti dobro, a i ljudi su ti tamo zabavni i u svasta se mozes ukljucit, ima ti tamo i vojnih projekata ono tako da bi se naslo zanimljivih stvari i za tebe... Koliko je zaista teško postati programer? 1f602
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Koliko je zaista teško postati programer? Empty Re: Koliko je zaista teško postati programer?

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum