ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Religijska samoidentifikacija forumaša

Page 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Kako se izjašnjavate?

Religijska samoidentifikacija forumaša Vote_lcap27%Religijska samoidentifikacija forumaša Vote_rcap 27% 
[ 6 ]
Religijska samoidentifikacija forumaša Vote_lcap41%Religijska samoidentifikacija forumaša Vote_rcap 41% 
[ 9 ]
Religijska samoidentifikacija forumaša Vote_lcap5%Religijska samoidentifikacija forumaša Vote_rcap 5% 
[ 1 ]
Religijska samoidentifikacija forumaša Vote_lcap23%Religijska samoidentifikacija forumaša Vote_rcap 23% 
[ 5 ]
Religijska samoidentifikacija forumaša Vote_lcap4%Religijska samoidentifikacija forumaša Vote_rcap 4% 
[ 1 ]
 
Total Votes : 22
 
 

Religijska samoidentifikacija forumaša Empty Religijska samoidentifikacija forumaša

Post by Guest 18/4/2014, 18:33

Kako se izjašnjavate?

religiozan/a sam - nisam siguran/a jesam li religiozan/a ili ne - nisam religiozan/a - protivnik/ca sam vjere

Ako se smatrate religioznima, prakticirate li "religioznost u skladu s crkvenim učenjem" ili ste skloniji "religioznosti na svoj način"?


(pojmovi preuzeti iz Nikodemovog rada - Religija i crkva)


Last edited by Vegvísir on 18/4/2014, 18:46; edited 1 time in total
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Religijska samoidentifikacija forumaša Empty Re: Religijska samoidentifikacija forumaša

Post by kic 18/4/2014, 18:36

mogla si poll napravit :^0
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Religijska samoidentifikacija forumaša Empty Re: Religijska samoidentifikacija forumaša

Post by Guest 18/4/2014, 18:39

:^0 :^0 
Nisam se uopće sjetila.  :^0 
Nema veze.  :shy


Evo, popravljeno. :D


Last edited by Vegvísir on 18/4/2014, 18:47; edited 1 time in total (Reason for editing : Dodana anketa)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Religijska samoidentifikacija forumaša Empty Re: Religijska samoidentifikacija forumaša

Post by kic 18/4/2014, 18:48

opcija 2. je predominantna :D
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Religijska samoidentifikacija forumaša Empty Re: Religijska samoidentifikacija forumaša

Post by Baron 18/4/2014, 18:58

odrastao u katoličkoj obitelji, katoličanstva se odrekao prije 3 godine.
odlazim 3-4 puta godišnje u crkvu (odkad sam u Njemačkoj u protestantsku crkvu)
ne slažem se sa svime što piše u bibliji i nisam zasljepljeni HC kršćanin..
primjerice stari zavjet je hrpa bajki i govana koja kršćanima ne predstavlja u biti ama bas nista
relevantno. ono sto je nama bitno, je novi zavjet. to je to..

_________________
Heil! Le Pen!

Religijska samoidentifikacija forumaša Marine-le-pen-fond-bleu
Baron
Baron

Posts : 295
2014-04-15


Back to top Go down

Religijska samoidentifikacija forumaša Empty Re: Religijska samoidentifikacija forumaša

Post by kic 18/4/2014, 19:20

prešao si u protestante?
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Religijska samoidentifikacija forumaša Empty Re: Religijska samoidentifikacija forumaša

Post by Guest 18/4/2014, 19:34

Tema se može proširiti i na postojanje potrebe za religioznosti i njezinom ulogom u životu pojedinaca u suvremenom društvu. Tj. ako ste religiozni, koliko vam to kreira vašu svakodnevicu?

Ili, ako proširimo i na vjeroispovijest - pripadate li pojedinoj konfesiji iz vlastitog uvjerenja, zbog tradicije (npr. vaši roditelji su katolici pa smatrate da je "normalno" da to budete i vi), iz konformizma?

Jeste li odbacili vjeroispovijest kojoj ste prije pripadali? Konvertirali u neku drugu? Iz kojih razloga?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Religijska samoidentifikacija forumaša Empty Re: Religijska samoidentifikacija forumaša

Post by aben 18/4/2014, 20:04

ne znan kako se to dogodi, al izgleda da religije oblikuju kulture, ili obrnuto nije važno, pa ka pripadnik ove kulture mi je nepojmljivo prihvatiti neku drugu religiju. da zamotan ženu ka musliman? ili da radin ka protestant? da zavijan na misec ka indijanac?
ne, u obzir dolazi samo domaća religija.
moga bi prihvatiti trojstvo, transupstancijaciju, nevinost i cilu predaju, filozofski mi odgovara, kad čitan čestertona ful mu zavidin na strasti al to sljedbeništvo i rituale ne mogu podniti. i to onda dođe ka da si član moto kluba al ne voziš motor nego si kurac na biciklu. jel ima takva kategorija za glasovanje?

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Religijska samoidentifikacija forumaša Empty Re: Religijska samoidentifikacija forumaša

Post by Baron 18/4/2014, 22:28

kic wrote:prešao si u protestante?
da. u luteransku crkvu.
Baron
Baron

Posts : 295
2014-04-15


Back to top Go down

Religijska samoidentifikacija forumaša Empty Re: Religijska samoidentifikacija forumaša

Post by kingkong 18/4/2014, 22:39

Čini mi se...da je ovo pitanje ponajviše oslonjeno na religioznost a puno manje na vjeru! Jer religioznost ne mora ujedno značiti da je netko istinski vjernik. Dakle; ja bi se prije svega izjasnio da sam vjernik..koji nastoji vjeru živjeti kao što ju je živio Isus Krist! A Krist je ostavio čovjeku odnosno vjerniku svoje učenje kroz crkveno učiteljstvo.

_________________
Religijska samoidentifikacija forumaša 4t8uj38

*****joj da mi je oldijev mozak barem na tjedan dana - da se odmorim i naspavam kao čovjek*****
kingkong
kingkong

Male
Posts : 423
2014-04-14


Back to top Go down

Religijska samoidentifikacija forumaša Empty Re: Religijska samoidentifikacija forumaša

Post by monster 18/4/2014, 22:41

Bio sam rimokatolik, odrekao se vjere u Boga/religije. Srećom otvorio sam oči na vrijeme.  :}
monster
monster

Posts : 34
2014-04-16


Back to top Go down

Religijska samoidentifikacija forumaša Empty Re: Religijska samoidentifikacija forumaša

Post by aben 18/4/2014, 22:50

A što se tribalo zbiti?

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Religijska samoidentifikacija forumaša Empty Re: Religijska samoidentifikacija forumaša

Post by monster 18/4/2014, 22:58

aben wrote:A što se tribalo zbiti?
Ništa posebno, vlastita razmišljanja.  :P
monster
monster

Posts : 34
2014-04-16


Back to top Go down

Religijska samoidentifikacija forumaša Empty Re: Religijska samoidentifikacija forumaša

Post by aben 18/4/2014, 23:02

Aj, sad bar moš lokati i jebati do mile volje.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Religijska samoidentifikacija forumaša Empty Re: Religijska samoidentifikacija forumaša

Post by kingkong 18/4/2014, 23:04

Nisi se ti Monstere odrekao vjere...ti je zapravo nikad nisi ni imao!

_________________
Religijska samoidentifikacija forumaša 4t8uj38

*****joj da mi je oldijev mozak barem na tjedan dana - da se odmorim i naspavam kao čovjek*****
kingkong
kingkong

Male
Posts : 423
2014-04-14


Back to top Go down

Religijska samoidentifikacija forumaša Empty Re: Religijska samoidentifikacija forumaša

Post by Baron 18/4/2014, 23:10

Vegvísir wrote:
Jeste li odbacili vjeroispovijest kojoj ste prije pripadali? Konvertirali u neku drugu? Iz kojih razloga?
ja osobno jesam. odnos katoličke crkve prema pitanjima modernog vremena mise ne  nije sviđao.
nisam se slagao sa pretjeranim materijalizmom, dvoličnošću, gaženjem tradicionalnih vrijednosti koje je RC uvijek zastupala.
ja sam svjestan da i Crkva kao institucija mora sebe reformirati i ici makar malo u korak s vremenom i praviti kompromise, ali ako je ovo što danas svjedočimo ''reforma'' RC - onda je to čisti promašaj.
nadalje, sadašnji papa Franjo je ogromno razočarenje i po mom mišljenju radi se o poltronu i slugi neoliberalnih krugova koji žele ugušiti i uništiti konzervativno krilo unutar RC.
nadalje, ne toleriram činjenicu što se RC ne želi ograditi niti potaknuti ozbiljno suzbijanje pedofilskih afera usvojim redovima.
za to sam da se celibat ukine a posebice u ovo vrijeme kada natalitet Hrvatske ide na dolje, da svaki svečenik ima po2-3 djece, to je vec nesto.
nadalje, kao sto sam rekao, pre velik fokus na materijalizam i pohlepu, sto mi se uopce nije nikada sviđalo.
npr. usred mise kada lik gura košaricu ljudima pod nos pa moras dati neceg sitnog, hoces-neces..nemojte me krivo shvatiti..moja obitelji dan danas uijek redovito daje novac Crkvi pri posveti kuće, niti sam ja škrt po prirodi, ali brate mili to je takvo cigančenje da je to za ne povjerovati.
u protestantskoj crkvi toga nema. na ulazu u crkvu stoji kutija za milodar, pa tko hoce dade koliko zeli  i to je to. nema žicanja tokom mise.
također preopterečenost svecima, sama izvedba svete mise i svi ti sakramenti..to je sve kod protestanata jednostavnije i jasnije protumačeno.
fokus je veči na novi zavjet,stari se samo spominje u fusnotama prakticki.
odnos prema ženama je bolji (žene mogu biti pastorice i voditi svetu misu), imajudjecu, žene se, nema pedofilskih skandala.
protestantska crkva placa porez drzavi  i to je to. jednostavnose pronalazim osobno vise u protestantizmu nego u katoličanstvu (ostatak moje obitelji su katolici naravno)

_________________
Heil! Le Pen!

Religijska samoidentifikacija forumaša Marine-le-pen-fond-bleu
Baron
Baron

Posts : 295
2014-04-15


Back to top Go down

Religijska samoidentifikacija forumaša Empty Re: Religijska samoidentifikacija forumaša

Post by monster 18/4/2014, 23:33

aben wrote:Aj, sad bar moš lokati i jebati do mile volje.

Ako si mislio da odricanje znači prelazak na isključivo i isključivo to i ništa drugo u životu, onda nemam riječi. Dobro, mogu shvatiti vjernike da imaju takvo poimanje ateizma, ali nigdje ljudi nisu isti. Imaš radikalnih vjernika, kao što imaš i radikalnih ateista. Da ne nabrajam dalje, vjerujem da ti je jasno.
monster
monster

Posts : 34
2014-04-16


Back to top Go down

Religijska samoidentifikacija forumaša Empty Re: Religijska samoidentifikacija forumaša

Post by kingkong 18/4/2014, 23:36

Baron wrote:ja osobno jesam. odnos katoličke crkve prema pitanjima modernog vremena mise ne  nije sviđao.
gaženjem tradicionalnih vrijednosti koje je RC uvijek zastupala.
ja sam svjestan da i Crkva kao institucija mora sebe reformirati i ici makar malo u korak s vremenom i praviti kompromise, ali ako je ovo što danas
Neke stvari mi nisu jasne.,..u kom to segmentu KC gazi tradicionalne vrijednosti...pa ona ih najviše zastupa..bilo kroz katehezu, seminare i razne druge vidove rada s vjernicima i sl.
Praviti kompromise sa svijetom jest samo korak unatrag. Dakle danas bi trebali prihvatiti brakove pedera a već sutra pedofila...to od KC nećeš nikad doživjeti...no budućnost Crkve jest u reformaciji ali prvenstveno onoj...u kom će se dati naglasak na kvalitetu a ne kvantitetu sveukupnosti crkvene zajednice...a to prije svega znači ne samo otklanjanje negativnosti nego i njihovo sprečavanje unutar crkvenog zbora..no tu bez daljnjeg i laici moraju dati svoj doprinos.

_________________
Religijska samoidentifikacija forumaša 4t8uj38

*****joj da mi je oldijev mozak barem na tjedan dana - da se odmorim i naspavam kao čovjek*****
kingkong
kingkong

Male
Posts : 423
2014-04-14


Back to top Go down

Religijska samoidentifikacija forumaša Empty Re: Religijska samoidentifikacija forumaša

Post by monster 18/4/2014, 23:37

kingkong wrote:Nisi se ti Monstere odrekao vjere...ti je zapravo nikad nisi ni imao!

Ovisi kako na to gledaš. S filozofskog aspekta pravi vjernici nikad ne odustaju od vjerovanja (zato se tako i zovu). S tim se mogu složiti s tobom, ali iz vlastitog nekadašnjeg svakodnevnog aspekta jesam (slijepo) vjerovao. No to se promijenilo.

Sve ovisi kako pristupaš problematici.
monster
monster

Posts : 34
2014-04-16


Back to top Go down

Religijska samoidentifikacija forumaša Empty Re: Religijska samoidentifikacija forumaša

Post by Guest 18/4/2014, 23:42

kingkong wrote:
Praviti kompromise sa svijetom jest samo korak unatrag. Dakle danas bi trebali prihvatiti brakove pedera a već sutra pedofila...to od KC nećeš nikad doživjeti...

Cjelokupna povijest ljudskog razvoja je pravljenje kompromisa sa svijetom. Društvo je fluidan entitet koji se neprestano mijenja i čvrsto držanje za krute norme koje su vrijedile nekada ne samo da nema smisla već je i kontraproduktivno.

A, izjednačavanje braka istospolnih osoba s pedofilijom mi je uopće smiješno i komentirati.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Religijska samoidentifikacija forumaša Empty Re: Religijska samoidentifikacija forumaša

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum