ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Iluzija slobodne volje

Page 4 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

Iluzija slobodne volje - Page 4 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by jokerman Sun 22 Nov - 23:26

kic wrote:
jokerman wrote:
kic wrote:
jokerman wrote:Sloboda je zapravo akt, cin, akcija
ustremljeno protiv nečega, sloboda treba dovesti do oslobođenja po Mishimi, u protivnom ona se sukobljava s drugim slobodama i gubi na svojoj čistoći i vrijednosti..

pazi sad:  oslobodenje, sloboda, cistoca, vrijednost,,

to su apstraktni, nejasni koncepti.

oslobodenja od cega?

sloboda sta ?

cistoca cega i u kooj mjeri ?

vrijednost cega i u kojoj mjeri?

apstraktno, neodredeno, zastranivanje koje vodi u neodlucnost i stranputicu.

just do it. to je sloboda

možeš oma za Nike potpisati :D

a jebiga, nisi čitao Mishimu? prilično je jasno pak onda, čin oslobođenja donosi katarzu, a sve ostalo je više bacakanje u iluziji..

ima zanimljiv TED talk o tome ali sad se više i ne sjećam naslova.

nisam cito ali mogu procitat, mislim cito sm puno stavri, ali ovo sta ti ja govorim to nema veze sa citanjem to ima veze sa instinktom, sa prirodnim stanjem. Aku slobodu podrazumjevamo kao solobodenje od trenutnog stanja koje mislimo da nam steti, npr banalane stvari, los posao, neispunjenje u socijalnim prilikama, opcenito neispunjeje u zivotu,, te stvari s emjenjaju akcijom, odlukom, neka mora bit ostra nekad dolazi sporadicno, ai bez akcije, bez oduke, cojek je onda samo pasivni proatrac svoje sudbine. znaci akcija, odluka djelovanje,, u bilo kojem smjeru, nijebitno, bitno je uzimanje kontrole nad sitvacijom, a zivot ti je isto tako jedna situacija.

jokerman

Posts : 628
2015-08-02


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 4 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by jokerman Sun 22 Nov - 23:27

aben wrote:
jokerman wrote:ajdeaj mi amlo to pjasni,, kako bi trebala izgečdat univerzalna sloboda, to je isto ao neka vizija uiverzalnog raja. Nije za svakog raj, zeko, zelena livada i potok,,

ja pimjerice ne volim zelenu boju, previse mi je ofanzivna, posebno ona kricava zelena, tako da moj raj ne moze bit takav
univerzalna sloboda je stanje neprisile od ljudi i društva.

]



da ali sta je sa prisilm od strane samog sebe, od valstitih poriva i nagona,, mislim da je to ono sta nas na kraju odreduje, ne eneki izvanjski faktor tipa drugi ili drzava ili sta vec

_________________
This world is mere change, and this life, opinion.
jokerman
jokerman

Posts : 628
2015-08-02


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 4 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by aben Sun 22 Nov - 23:47

jokerman wrote:
aben wrote:
jokerman wrote:ajdeaj mi amlo to pjasni,, kako bi trebala izgečdat univerzalna sloboda, to je isto ao neka vizija uiverzalnog raja. Nije za svakog raj, zeko, zelena livada i potok,,

ja pimjerice ne volim zelenu boju, previse mi je ofanzivna, posebno ona kricava zelena, tako da moj raj ne moze bit takav
univerzalna sloboda je stanje neprisile od ljudi i društva.

]



da ali sta je sa prisilm od strane samog sebe, od valstitih poriva i nagona,, mislim da je to ono sta nas na kraju odreduje, ne eneki izvanjski faktor tipa drugi ili drzava ili sta vec
svakako, 
al jo tote ne bi govori o slobodi nego o sposobnosti.
kad te policija pretuče jer si crnac na am jugu, to nema veze sa tvojin sposobnostima nego (ne)slobodon, a kad ne moreš prestati kockati ili varati ženu, unda mi je malo bezveze reći da nisi slobodan jer ti je i otac bi kurbin sin.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 4 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by Trinity Mon 23 Nov - 17:56

aben wrote:
Trinity wrote:
aben wrote:
Trinity wrote:
aben wrote:znoči, ti si fatalist?
Nisam, ne znam što me čeka u budućnosti.
pa ni ne znaju fatalisti to, ali znaju da nišće ne minjaju.

http://www.informationphilosopher.com/freedom/pre-determinism.html
Po nekim definicijama fatalizam bi bio viđenje po kojem znamo što će se desiti u budućnosti i svako nastojanje da to izbjegnemo u stvari vodi k toj determiniranoj budućnosti.
ma ne, samo bog ili računalo ko imo sve ulazne podatke iz bigbenga to zno, fatalisti samo znaju da je sve ča činu jedino moguće i nužno
Pa fatalizam proizlazi iz determinizma, determinizam kaže da svaka posljedica ima svoj uzrok, za fatalizam bi se moglo reći da kaže  svaki uzrok ima svoju posljedicu. :)
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 4 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by Trinity Mon 23 Nov - 18:02

jokerman wrote:
aben wrote:
jokerman wrote:ajdeaj mi amlo to pjasni,, kako bi trebala izgečdat univerzalna sloboda, to je isto ao neka vizija uiverzalnog raja. Nije za svakog raj, zeko, zelena livada i potok,,

ja pimjerice ne volim zelenu boju, previse mi je ofanzivna, posebno ona kricava zelena, tako da moj raj ne moze bit takav
univerzalna sloboda je stanje neprisile od ljudi i društva.

]



da ali sta je sa prisilm od strane samog sebe, od valstitih poriva i nagona,, mislim da je to ono sta nas na kraju odreduje, ne eneki izvanjski faktor tipa drugi ili drzava ili sta vec
A otkuda "vlastiti" porivi, nagoni...sklonosti ovome i onome ? To je u nama ili se pojavi, slučajno. izvana ? Ako je u nama, predodređeni smo, ponašamo se sukladno tome, ako je izvana, nije "naše".
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 4 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by aben Tue 24 Nov - 10:47

Trinity wrote:
aben wrote:
Trinity wrote:
aben wrote:
Trinity wrote:
aben wrote:znoči, ti si fatalist?
Nisam, ne znam što me čeka u budućnosti.
pa ni ne znaju fatalisti to, ali znaju da nišće ne minjaju.

http://www.informationphilosopher.com/freedom/pre-determinism.html
Po nekim definicijama fatalizam bi bio viđenje po kojem znamo što će se desiti u budućnosti i svako nastojanje da to izbjegnemo u stvari vodi k toj determiniranoj budućnosti.
ma ne, samo bog ili računalo ko imo sve ulazne podatke iz bigbenga to zno, fatalisti samo znaju da je sve ča činu jedino moguće i nužno
Pa fatalizam proizlazi iz determinizma, determinizam kaže da svaka posljedica ima svoj uzrok, za fatalizam bi se moglo reći da kaže  svaki uzrok ima svoju posljedicu. :)
ma čekoj, 
reci mi, je li tvoj život određen ko ča je kretanje biljarskih kugli određeno početnin razbijanjen? je li tvoj život samo odbijanje čestica određeno prije 15 milijardi godin?

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 4 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by Trinity Wed 25 Nov - 7:41

Prema determinizmu, čovjek je poput padajućeg lista. Padajući list ne upravlja svojim padom, niti ima utjecaja na njega, več njegovim padom upravljaju vanjske okolnosti, a to je vjetar koji je determiniran prirodnim zakonima. 
Svaka odluka koju doneseš, svaki izbor koji napraviš posljedica je prethodnih iskustava i vanjskih faktora. Sve je isprepleteno kauzalnim lancima koji na koncu sve i drže da se ne raspadne, zar ne?
No, i svatko od nas je "vanjski faktor" za onoga drugoga i utječe u nekoj mjeri na njegove odluke i izbore, prema tome svi smo itekako "umreženi" . Da li bi ta mreža drugačije izgledala da donosimo drugačije odluke, da, teoretski gledano bi. I otuda nam taj osjećaj slobodne volje.
No, logički gledano, ako je život svakog od nas ovakav kakav je istina, onda je baš tako moralo biti, jer istina je uvijek i oduvijek istina.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 4 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by Guest Wed 25 Nov - 9:16

A eboteeee....Triny pa ti si jos gora od mene u smislu razbacivanja rijecima...ovo tvoje zadne se sazme u samo ovo:

Čovjek upravlja sobom samo u granicama,koje odredjuju vanske okolnosti..amen...

Sad se sjetih zasto sam vecinu profova na studiju svako malo sterao u qrc,jer banalne stvari gledaju iskomplicirati i uciniti nerazumljivim..da bi izglewdali pametni i nauceni... No
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 4 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by Trinity Wed 25 Nov - 9:43

A e...neki se također razbacuju riječima da bi ispali Real Mooshkijeh Yebachi... jocolor
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 4 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by Guest Wed 25 Nov - 10:14

Trinity wrote:A e...neki se također razbacuju riječima da bi ispali Real Mooshkijeh Yebachi... jocolor
Dooobro..znaci,moram samo zgrabiti i istumbati curu..tu nema beda..cirkus je da se malo nasmijemo... jocolor
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 4 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by aben Wed 25 Nov - 11:55

Trinity wrote:Prema determinizmu, čovjek je poput padajućeg lista. Padajući list ne upravlja svojim padom, niti ima utjecaja na njega, več njegovim padom upravljaju vanjske okolnosti, a to je vjetar koji je determiniran prirodnim zakonima. 
Svaka odluka koju doneseš, svaki izbor koji napraviš posljedica je prethodnih iskustava i vanjskih faktora. Sve je isprepleteno kauzalnim lancima koji na koncu sve i drže da se ne raspadne, zar ne?
No, i svatko od nas je "vanjski faktor" za onoga drugoga i utječe u nekoj mjeri na njegove odluke i izbore, prema tome svi smo itekako "umreženi" . Da li bi ta mreža drugačije izgledala da donosimo drugačije odluke, da, teoretski gledano bi. I otuda nam taj osjećaj slobodne volje.
No, logički gledano, ako je život svakog od nas ovakav kakav je istina, onda je baš tako moralo biti, jer istina je uvijek i oduvijek istina.

jel to odgovor meni?

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 4 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by Trinity Wed 25 Nov - 12:34

Da, tebi.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 4 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by aben Wed 25 Nov - 13:23

Trinity wrote:Prema determinizmu, čovjek je poput padajućeg lista. Padajući list ne upravlja svojim padom, niti ima utjecaja na njega, več njegovim padom upravljaju vanjske okolnosti, a to je vjetar koji je determiniran prirodnim zakonima. 
Svaka odluka koju doneseš, svaki izbor koji napraviš posljedica je prethodnih iskustava i vanjskih faktora. Sve je isprepleteno kauzalnim lancima koji na koncu sve i drže da se ne raspadne, zar ne?
No, i svatko od nas je "vanjski faktor" za onoga drugoga i utječe u nekoj mjeri na njegove odluke i izbore, prema tome svi smo itekako "umreženi" . Da li bi ta mreža drugačije izgledala da donosimo drugačije odluke, da, teoretski gledano bi. I otuda nam taj osjećaj slobodne volje.
No, logički gledano, ako je život svakog od nas ovakav kakav je istina, onda je baš tako moralo biti, jer istina je uvijek i oduvijek istina.
ali, nisi pito kakove su stvori prema determinizmu, 
pitun tebe jel ti misliš da da je to tako. 
ako misliš, unda je rič izbor iluzija. unda nemo više mogućih, nego samo jedna jedina nužna posljedica determinirana početkom stvarnosti.

jel tvoj život određen big bengom, koji se odigrava jedinim mogućim smjerom uz prisutnost tvoje svjesti?

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 4 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by Trinity Wed 25 Nov - 16:57

A ja tebe pitam imaš li šta prigovoriti determinizmu?
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 4 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by darla Wed 25 Nov - 22:02

Pa problem determinizma je pravocrtnost, odnosno lineranost. Cak i da se slozimo da je tematika odredjenog zivota odredjene jedinke zadana tipa da mora proci kroz recimo jedan tunel,ima vise nacina na koje to moze uciniti. Sto znaci da ima odredjeni izbor.

Plus posto je kreacija beskonacna i neogranicena, moraju postojati sve moguce opcije, inace ne bi bila beskonacna i neogranicena, samim time, sto postoje opcije mora postojati i odredjeni stupanj slobodne volje.

Odnosno u gro planu iz pozicije Kreatora sve mogucnosti su vec tu i samim time odredjene, medjutim koje od njih ce jedna jedinka proci, ovisi o izborima koje radi, sto znaci da nije preodredjeno.
darla
darla
Admin

Posts : 2709
2015-10-22


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 4 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by darla Wed 25 Nov - 22:05

To je u biti kao lucidno i ne lucidno sanjanje. U ne lucidnim snovima, stvari su random i sanjac biva kao nosen odredjenom strujom kroz prizore iz snova. U lucidnim snovima, sanjac preuzima aktivnu ulogu u snu i moze voljno mijenjati scenografiju istog.
darla
darla
Admin

Posts : 2709
2015-10-22


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 4 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by aben Wed 25 Nov - 22:30

Trinity wrote:A ja tebe pitam imaš li šta prigovoriti determinizmu?
imun,

mislin da autorefleksivna bića imaju sposobnost veta, da alternativne mogućnosti postoju i da su odluke casua sui.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 4 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by Guest Thu 26 Nov - 10:29

Puno pricate,a u sustini malo kazete..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 4 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by aben Thu 26 Nov - 11:41

jedna rečenica je puno?

ajd da si reko da su to gluposti, al obrušiti se na količninu je promašeno.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 4 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by Trinity Thu 26 Nov - 17:25

darla wrote:Pa problem determinizma je pravocrtnost, odnosno lineranost. Cak i da se slozimo da je tematika odredjenog zivota odredjene jedinke zadana tipa da mora proci kroz recimo jedan tunel,ima vise nacina na koje to moze uciniti. Sto znaci da ima odredjeni izbor.
Ako se složimo da je materijalni svijet determiniran, a znanost ukazuje da jest, ne bi li naše "slobodno" uplitanje /odlučivanje trebalo poremetiti prirodne zakone ?

Plus posto je kreacija beskonacna i neogranicena, moraju postojati sve moguce opcije, inace ne bi bila beskonacna i neogranicena, samim time, sto postoje opcije mora postojati i odredjeni stupanj slobodne volje.

Što ukazuje na to da je kreacija beskonačna i neograničena ?
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 4 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by Trinity Thu 26 Nov - 17:43

aben wrote:
Trinity wrote:A ja tebe pitam imaš li šta prigovoriti determinizmu?
imun,

mislin da autorefleksivna bića imaju sposobnost veta, da alternativne mogućnosti postoju i da su odluke casua sui.
Mislim da bi nečime trebao pobiti neku od teza determinizma. :) 
Na temelju čega to misliš? Hoćeš reći da odluke/izbori nastaju ni iz čega , ničim izazvane? Ne bi li to značilo da opet nemamo kontrolu nad njima?
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 4 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 4 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum