ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Iluzija slobodne volje

Page 7 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

Iluzija slobodne volje - Page 7 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by AlfaOmega Sun 29 Nov - 9:46

Jel vjerovanje u tvz "Grand design" determinizam?

AlfaOmega

Posts : 10214
2015-09-11


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 7 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by darla Sun 29 Nov - 10:36

AlfaOmega wrote:Jel vjerovanje u tvz "Grand design" determinizam?

Ovisi o tome kako ti shvacas "Grand design", no posto u svom postu pricas o stupnjevima samospoznaje koji ti daju mogucnost da svojim mislima utjeces na okolinu, to nije determinizam, u determinizmu nema slobodne volje, bez obzira na kojem si stupnju samospoznaje. Prema tome jedno pobija drugo.
darla
darla
Admin

Posts : 2709
2015-10-22


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 7 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by aben Sun 29 Nov - 11:23

ovo slobodna u slobodna volja se često svaća apsolutno,
pa će se čovik koji želi biti zeko a ne može jer nema čupavi repić proglasiti neslobodnim, a onda i determiniranim, a onda i cili svit determinističkim.

ali ključno je za determinizam odrediti postoji li više mogućih opcija, i imamo li ikakovu autonomiju za odluku između tih opcijov.

generatori slučajnih brojov koristu ili kaotične sustave koje ne moremo predviditi ili kvantne događaje, za koje će opet neko more reći da su predvidivi al ih mi ne moremo predviditi. to je unda opet dead end.
mislin da bi tribali prihvatiti nedeterminizam iz nojmanje dvo razloga:
prvi su moralne implikacije determinizma, tj, nepostojanje odgovornosti,
a drugi je činjenica da i ako je slobodna volja iluzija, ona je tako dobra i daje fantastično realan dojam, da je irelevantvo jel iluzija ili nije. 
slično ko  kod ezekijelovg stava da je sva stvarnost iluzija; pa ča da je iluzija kada moreš iluzorno iskrvariti na iluzornu smrt kad te pogodi iluzivni metak.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 7 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by aben Sun 29 Nov - 11:25

https://www.random.org/randomness/

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 7 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by AlfaOmega Sun 29 Nov - 14:35

darla wrote:
AlfaOmega wrote:Jel vjerovanje u tvz "Grand design" determinizam?

Ovisi o tome kako ti shvacas "Grand design", no posto u svom postu pricas o stupnjevima samospoznaje koji ti daju mogucnost da svojim mislima utjeces na okolinu, to nije determinizam, u determinizmu nema slobodne volje, bez obzira na kojem si stupnju samospoznaje. Prema tome jedno pobija drugo.
Što ako je razvoj samospoznaje upravo dio Grand designa? Zašto o Stvoritelju i "sudbini" razmišljati samo u kontekstu nečeg što ima za cilj držati čovječanstvo slijepim stadom ovaca?
Možda Stvoritelj baš želi suprotno, umesto da ga blijedo obožavamo, da mu što više priđemo.
Upravo zbog takve svijesti današnji čovjek sve više odbija koncept klasičnog teološkog učenja, kojim je bombardiran stoljećima, i prihvata koncept individualne samospoznaje...

_________________
I ask not for a lighter burden, but for broader shoulders.
AlfaOmega
AlfaOmega

Posts : 10214
2015-09-11


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 7 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by Trinity Sun 29 Nov - 15:56

darla wrote:
Trinity wrote:

Sve dok si unutar tunela ne remetiš zakone.

A kako mozes izaci van tunela? (ako smo jos uvijek na alegoriji da je tunel simbol za nas zivot).
U tome i jest kvaka, ne možeš. (ako izuzmemo samoubojstvo) Ne možeš ne-neodlučivati, stalno radiš neke izbore, stalno "moraš" raditi neke izbore. Determinirane kauzalnim lancima ili proizvoljne, slučajne ? Ne može i jedno i drugo.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 7 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by Trinity Sun 29 Nov - 16:14

aben wrote:nemo ispravka, to sun i reko. svit nam se čini determiniran, samo nam se čini, zbog novih uvida iz k mehanike.

čini mi se i da brkoš utjecaj i determiniranost.  
ako mogu dojti do trafike preko brda i okolo, onda će odluka pasti s obzirom na očekivanje da je put preko brda težak i kratak a okolo lagan i dug. to je utjecaj.
ako je put do trafike određen ne mojun odlukun, nego big bangom, onda nema moje odluke. to je determinizam.


a ka ti misliš meni odgovoriti, a?

Ne čini nam se, tako kažu prirodni zakoni. Za sada.
Ne brkam ja ništa.
"Tvoja" odluka pada na temelju procjene stanja ,tvog fizičkog i psihičkog, koliko imaš vremena i sl, a sve su to determinante koje , ako ideš kauzalnim lancima unazad, vode do bigbanga.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 7 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by Trinity Sun 29 Nov - 16:21

aben wrote:ovo slobodna u slobodna volja se često svaća apsolutno,
pa će se čovik koji želi biti zeko a ne može jer nema čupavi repić proglasiti neslobodnim, a onda i determiniranim, a onda i cili svit determinističkim.

ali ključno je za determinizam odrediti postoji li više mogućih opcija, i imamo li ikakovu autonomiju za odluku između tih opcijov.

generatori slučajnih brojov koristu ili kaotične sustave koje ne moremo predviditi ili kvantne događaje, za koje će opet neko more reći da su predvidivi al ih mi ne moremo predviditi. to je unda opet dead end.
mislin da bi tribali prihvatiti nedeterminizam iz nojmanje dvo razloga:
prvi su moralne implikacije determinizma, tj, nepostojanje odgovornosti,
a drugi je činjenica da i ako je slobodna volja iluzija, ona je tako dobra i daje fantastično realan dojam, da je irelevantvo jel iluzija ili nije. 
slično ko  kod ezekijelovg stava da je sva stvarnost iluzija; pa ča da je iluzija kada moreš iluzorno iskrvariti na iluzornu smrt kad te pogodi iluzivni metak.
Slobodna volja je slobodna volja.Za što će netko se odlučiti na svakome je, pa će biti nesretan jer nema slobodne volje ili će prihvatiti iluziju i biti sretan.  :)
Ljudsko bi društvo potpuno drugačije izgledalo kada ne bi postojala moralna, pa stoga i pravna osnova za nagrađvanje i kažnjavanje. Ljudski
osjećaj moralne odgovornosti nužan je za očuvanje vrste.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 7 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by Trinity Sun 29 Nov - 16:38

AlfaOmega wrote:
darla wrote:
AlfaOmega wrote:Jel vjerovanje u tvz "Grand design" determinizam?

Ovisi o tome kako ti shvacas "Grand design", no posto u svom postu pricas o stupnjevima samospoznaje koji ti daju mogucnost da svojim mislima utjeces na okolinu, to nije determinizam, u determinizmu nema slobodne volje, bez obzira na kojem si stupnju samospoznaje. Prema tome jedno pobija drugo.
Što ako je razvoj samospoznaje upravo dio Grand designa? Zašto o Stvoritelju i "sudbini" razmišljati samo u kontekstu nečeg što ima za cilj držati čovječanstvo slijepim stadom ovaca?
Možda Stvoritelj baš želi suprotno, umesto da ga blijedo obožavamo, da mu što više priđemo.
Upravo zbog takve svijesti današnji čovjek sve više odbija koncept klasičnog teološkog učenja, kojim je bombardiran stoljećima, i prihvata koncept individualne samospoznaje...
Zanimljivo. Znači i evolucija i evolucija samospoznaje su determinirani Grand designom, a međusobno su isprepleteni (što je sukladno definiciji determinizma) i vode nas k Stvoritelju?
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 7 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by aben Sun 29 Nov - 21:35

Trinity wrote:
aben wrote:nemo ispravka, to sun i reko. svit nam se čini determiniran, samo nam se čini, zbog novih uvida iz k mehanike.

čini mi se i da brkoš utjecaj i determiniranost.  
ako mogu dojti do trafike preko brda i okolo, onda će odluka pasti s obzirom na očekivanje da je put preko brda težak i kratak a okolo lagan i dug. to je utjecaj.
ako je put do trafike određen ne mojun odlukun, nego big bangom, onda nema moje odluke. to je determinizam.


a ka ti misliš meni odgovoriti, a?

Ne čini nam se, tako kažu prirodni zakoni. Za sada.
Ne brkam ja ništa.
"Tvoja" odluka pada na temelju procjene stanja ,tvog fizičkog i psihičkog, koliko imaš vremena i sl, a sve su to determinante koje , ako ideš kauzalnim lancima unazad, vode do bigbanga.
čini nam se. da nam se ne čini neko da se zno, onda ne bi postojalo otvoreno pitanje determinizam-nedeterminizam.

brkaš, i to iz posta i u post;
postojanje determinanti ne znoči da je svit deterministički. a budući da si zauzela deterministički stav ( čini mi se, jer se odbijoš izjasniti), unda krivo ubacuješ rič odluka. imo determinizma- nemo odluke.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 7 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by aben Sun 29 Nov - 21:37

Trinity wrote:
aben wrote:ovo slobodna u slobodna volja se često svaća apsolutno,
pa će se čovik koji želi biti zeko a ne može jer nema čupavi repić proglasiti neslobodnim, a onda i determiniranim, a onda i cili svit determinističkim.

ali ključno je za determinizam odrediti postoji li više mogućih opcija, i imamo li ikakovu autonomiju za odluku između tih opcijov.

generatori slučajnih brojov koristu ili kaotične sustave koje ne moremo predviditi ili kvantne događaje, za koje će opet neko more reći da su predvidivi al ih mi ne moremo predviditi. to je unda opet dead end.
mislin da bi tribali prihvatiti nedeterminizam iz nojmanje dvo razloga:
prvi su moralne implikacije determinizma, tj, nepostojanje odgovornosti,
a drugi je činjenica da i ako je slobodna volja iluzija, ona je tako dobra i daje fantastično realan dojam, da je irelevantvo jel iluzija ili nije. 
slično ko  kod ezekijelovg stava da je sva stvarnost iluzija; pa ča da je iluzija kada moreš iluzorno iskrvariti na iluzornu smrt kad te pogodi iluzivni metak.
Slobodna volja je slobodna volja.Za što će netko se odlučiti na svakome je,
stan, stan, ustav se,
ča je slobodna volja?
vidiš, jepeta govoriš da se neko na nešto more odlučiti. a ako je svit deterministički, ne more.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 7 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by aben Sun 29 Nov - 21:38

Trinity wrote:
darla wrote:
Trinity wrote:

Sve dok si unutar tunela ne remetiš zakone.

A kako mozes izaci van tunela? (ako smo jos uvijek na alegoriji da je tunel simbol za nas zivot).
 Ne možeš ne-neodlučivati, stalno radiš neke izbore, stalno "moraš" raditi neke izbore. 
trostruka negacija?
i jepeta izbori. pa ti nisi determinist.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 7 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by darla Sun 29 Nov - 21:51

Trinity wrote:

U tome i jest kvaka, ne možeš. (ako izuzmemo samoubojstvo) Ne možeš ne-neodlučivati, stalno radiš neke izbore, stalno "moraš" raditi neke izbore. Determinirane kauzalnim lancima ili proizvoljne, slučajne ? Ne može i jedno i drugo.

Ali mozes. Ono sto mi nazivamo nasim zivotom je cisto nasa psiholoska konstrukcija, koja moze nestati u trenu. Dapace nestane svake noci kad zaspes. Ja da te pitam sto je tvoj zivot, ti bi krenula sa nabrajanjima svog psiholoskog sadrzaja od djetinjstva na ovamo. U slijedecem trenu, recimo dozivis nesrecu i imas potpunu amneziju. Nemas apsolutno nikakvo sjecanje na ono sto zoves svojim zivotom, no svejedno ides dalje. Sto tada utjece na tvoje odluke? Koji kauzalitet, kad je potpuno izbrisan.

Poanta je da se ljudska psiha uvijek moze reprogramirati, prema tome nema tu nikakve predestiniranosti, a kamoli determinizma. 

Tako da nema tu ili/ili, nego i/i ...
darla
darla
Admin

Posts : 2709
2015-10-22


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 7 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by darla Sun 29 Nov - 22:02

AlfaOmega wrote:

Što ako je razvoj samospoznaje upravo dio Grand designa? Zašto o Stvoritelju i "sudbini" razmišljati samo u kontekstu nečeg što ima za cilj držati čovječanstvo slijepim stadom ovaca?
Možda Stvoritelj baš želi suprotno, umesto da ga blijedo obožavamo, da mu što više priđemo.
Upravo zbog takve svijesti današnji čovjek sve više odbija koncept klasičnog teološkog učenja, kojim je bombardiran stoljećima, i prihvata koncept individualne samospoznaje...

Zato sto onda nema nas, jer ako je determiniranost dio Grand designa u smislu u kojem ti gore pises, onda nismo mi ti koji mu prilazimo, nego je on sam taj koji sebi prilazi vuceci nase konce. Jer nista ti onda niti ne spoznjes, niti ne odbijas, niti ne prilazis, niti ne prihvacas, netko drugi to radi za tebe, prema tome u toj konstelaciji o tebi kao nekoj individui nema smisla uopce govoriti.
darla
darla
Admin

Posts : 2709
2015-10-22


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 7 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by Guest Mon 30 Nov - 18:40

darla wrote:

Ovaj cijeli svijet je iluzija?


Da, ovaj svijet je iluzija.



darla wrote:Slobodna volja je iluzija, no ona je zapravo kontrola i tebi nema tu nista kontradiktorno?

Ne. Kad naučiš kontrolirati svoje misli i osjećaje, tad ćeš biti izvan iluzije. Zapravo, vladati ćeš njome.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 7 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by darla Mon 30 Nov - 19:46

red wolf wrote:
darla wrote:

Ovaj cijeli svijet je iluzija?


Da, ovaj svijet je iluzija.



darla wrote:Slobodna volja je iluzija, no ona je zapravo kontrola i tebi nema tu nista kontradiktorno?

Ne. Kad naučiš kontrolirati svoje misli i osjećaje, tad ćeš biti izvan iluzije. Zapravo, vladati ćeš njome.

To govoris iz teorije ili prakse?
darla
darla
Admin

Posts : 2709
2015-10-22


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 7 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by Guest Mon 30 Nov - 19:55

darla wrote:

To govoris iz teorije ili prakse?
Iz prakse.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 7 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by darla Mon 30 Nov - 19:58

red wolf wrote:
darla wrote:

To govoris iz teorije ili prakse?
Iz prakse.

Pa onda opet postavljam pitanje, iz kojeg razloga se onda uzrujavas oko iluzije?
darla
darla
Admin

Posts : 2709
2015-10-22


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 7 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by Guest Mon 30 Nov - 20:00

darla wrote:
red wolf wrote:
darla wrote:

To govoris iz teorije ili prakse?
Iz prakse.

Pa onda opet postavljam pitanje, iz kojeg razloga se onda uzrujavas oko iluzije?
Pa ne uzrujavam se...Kontrola, shvaćaš?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 7 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by darla Mon 30 Nov - 20:05

red wolf wrote:

Pa ne uzrujavam se...Kontrola, shvaćaš?

Pa uzrujavas se, ima dovoljno tvojih postova koji tome svjedoce  :).

Po meni je problem sa takvim tvrdnjama, sto sam ja apsolutno sigurna da se sada porezes osjetio bi bol, a dok je god tako, ne mozes tvrditi da je ovaj svijet iluzija, jer je tvoje iskustvo boli za tebe itekako realno.
darla
darla
Admin

Posts : 2709
2015-10-22


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 7 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by Guest Mon 30 Nov - 20:06

darla wrote:
red wolf wrote:

Pa ne uzrujavam se...Kontrola, shvaćaš?

Pa uzrujavas se, ima dovoljno tvojih postova koji tome svjedoce  :).

Po meni je problem sa takvim tvrdnjama, sto sam ja apsolutno sigurna da se sada porezes osjetio bi bol, a dok je god tako, ne mozes tvrditi da je ovaj svijet iluzija, jer je tvoje iskustvo boli za tebe itekako realno.
Ne, iluzija je...I ne uzrujavam se zbog toga...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 7 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 7 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum