ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Iluzija slobodne volje

Page 3 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

Iluzija slobodne volje - Page 3 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by aben 22/11/2015, 22:29

jokerman wrote:problem je sta sve kompiciran erijeci i kompliciran eteorije zamagljuju stavrnost, ako ih s ene promatra na pravi nacin. Dok jestavr zapravo vrlo jednostavno, naravno d anije, ali for argument sake tako cmeo rec. Ili djelujes ili se na tebe djeluje. To je to.
djelovanje je područje prakseologije, ona tumači ljudsko djelovanje. ali nišće ne govori o izvoru djelovanja, je li pod našon kontrolon ili ni.

aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 3 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by kic 22/11/2015, 22:30

da baš sam htio reći, djelovanje može biti svakako..
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48013
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 3 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by Trinity 22/11/2015, 22:34

aben wrote:
Trinity wrote:
aben wrote:
Trinity wrote:
aben wrote:oću reći da je prehrabro reći da se svit vraća determinizmu, pogotovo hard determinizmu.
svaki novi skok u spoznaji okuraži ljude da pomislu, evo, sad sve znomo.
Ovo nikako nije točno, nijedan znanstvenik ni pametan čovjek to neće pomisliti, štoviše, sa svakom novom spoznajom uviđa koliko malo zna, koliko je veliko ono što ne zna.
ni to u smislu da znaju sve ča se imo za znati, nego u smislu da smo svatili principe, a samo još tribo dovoljno joki kompjuter ki će sve izračunati ishode.

vidin da si se zakačila na determinizam, jel to znoči da misliš da je sve preodređeno od big benga i da će završiti na jedini mogući nočin?
Pa to ja tvrdim odavno  onima na Religiji koji tvrde da čovjek ima slobodnu volju.
Ima, sve dok se "dobrovoljno"  ne potčini Božjoj volji i ne slijedi njegove zakone, tada se odriče svoje volje i kaže "Budi volja tvoja".

jel misliš da je sve predodređeno još od bingbenga ili ne?

pa ima čovik slobodnu volju i koji se potčini svojevoljno biločijoj volji, da čijon se voljon potčinia ako ne svojon.
Naravno da je sve počelo od bingbanga, Tvorca, Stvoritelja, Kreatora ili Boga, kako komu drago.
Po meni iza svega stoji inteligentni Kreator,koji je pokrenuo cijelu kreaciju. Kao takav postavio je prirodne zakone po kojima se sve uzročno-posljedično ponaša.
Drveću su i nekad i sad krošnje gore, korijenje dolje. Svi uvjeti i svi ishodi su poznati. Štagod odlučili unutar je zadanih, predviđenih gabarita. Inače bi se ponašali mimo Kreatorovog znanja, što je po samoj definiciji Kreatora nemoguće.
Slobodna volja je zgodan instrument naročito u religiji jer se njome opravdava grijeh i stvara osjećaj krivnje, čime se stado drži pod kontrolom.
Za društvo je važno "postojanje" slobodne volje jer tada postoji i odgovornost za svoje postupke.

Kakvo slobodno potčinjavanje? To ne postoji. Prisiljen si , uvjetovan da se potčiniš.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 3 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by Trinity 22/11/2015, 22:39

kic wrote:
Trinity wrote:
jokerman wrote:ama nemoj, aje,,, jedno je metafizicka filozofska sloboda i volja, a drugo je ludska moc da svakodnevno donosi odluke i daje momentum svom zivotu, to je ensta sta je dstavrno, vazno i svak ko to negira nek s ejebe.
Da, to ta ljepota iluzije, da mislimo kako sami upravljamo svojim životima, kako smo važni pa čak i moćni, jer sloboda u stvari znači moć, dominaciju.
No kad čovjek bolje razmisli i najobičnija odluka poput one da popijemo vodu iz pipe je determinirana time da uopće imamo pipu stanu i što je sve prethodilo da ona bude tu.
mislim da tjeraš vodu uzbrdo, tj nema ti puno smisla o ovome razglabati, čitave države su determinirane samo svojim položajem, razne vrste ruda i sirovina se javljaju na potpuno random mjestima koje nemaju veze ni s kakvim životom, a utječu strašno na život u tim krajevima..

tako i čovjek, potpuno je determiniran svojim obiteljskim stablom da je to strašno nešto, epigenetika je definitivno makla preformalizam s prijestolja i postavlja se pitanje kakav život ostavljamo sljedećim naraštajima, zapravo na život svog praunučeta utječemo već danas, načinom naše ishrane, uzmemo li neki lijek, fizička aktivnost, pa čak i raspoloženje, jesmo li sretni ili ne, epigenetika možda pretjeruje kad sve to uzima u obzir ali, naravno da smo dobrim dijelom izdeterminirani sa stvarima i odnosima, na koje uopće nemamo utjecaja..
Naravno da nema, jer onda dolazimo do toga da je svaka naša odluka besmislena i radije biramo biti sretni u iluziji da smo nešto napravili, postigli nešto u životu samo svojim snagama, ponosni na sve i svašta , a što realno nema nikakvog uporišta.


Last edited by Trinity on 22/11/2015, 22:41; edited 1 time in total
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 3 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by jokerman 22/11/2015, 22:40

djelovanje u kldu svojih cilja, misljenja, i uvjerenja,, i ne trepljenje sranja, odnosno, sloboda je preuzimanje odgovrnosti. sigurno ne trazenje nekih metafizickih izlika tipa determinizan i slicne spike. Svi mi znamo kolko smo slobodni, isvi vrlo dobro znamo sta je to sta nas cini neslobodnima. Ja kazem, odluke, djelovanje,, akt, cin, to je sloboda, a ne mesta pasivno poput, sta ja znam, rijeci ili ovog sta mis a d radimo, sloboda zapravo nije stavr o koj s emoze pricat, pisat ili raspravljat, to je smao podnistava. Sloboda je zapravo akt, cin, akcija

_________________
This world is mere change, and this life, opinion.
jokerman
jokerman

Posts : 628
2015-08-02


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 3 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by aben 22/11/2015, 22:42

Trinity wrote:
aben wrote:
Trinity wrote:
aben wrote:
Trinity wrote:
aben wrote:oću reći da je prehrabro reći da se svit vraća determinizmu, pogotovo hard determinizmu.
svaki novi skok u spoznaji okuraži ljude da pomislu, evo, sad sve znomo.
Ovo nikako nije točno, nijedan znanstvenik ni pametan čovjek to neće pomisliti, štoviše, sa svakom novom spoznajom uviđa koliko malo zna, koliko je veliko ono što ne zna.
ni to u smislu da znaju sve ča se imo za znati, nego u smislu da smo svatili principe, a samo još tribo dovoljno joki kompjuter ki će sve izračunati ishode.

vidin da si se zakačila na determinizam, jel to znoči da misliš da je sve preodređeno od big benga i da će završiti na jedini mogući nočin?
Pa to ja tvrdim odavno  onima na Religiji koji tvrde da čovjek ima slobodnu volju.
Ima, sve dok se "dobrovoljno"  ne potčini Božjoj volji i ne slijedi njegove zakone, tada se odriče svoje volje i kaže "Budi volja tvoja".

jel misliš da je sve predodređeno još od bingbenga ili ne?

pa ima čovik slobodnu volju i koji se potčini svojevoljno biločijoj volji, da čijon se voljon potčinia ako ne svojon.
Štagod odlučili unutar je zadanih, predviđenih gabarita.

Kakvo slobodno potčinjavanje? To ne postoji. Prisiljen si , uvjetovan da se potčiniš.
stop, 
kako misliš čagod odlučili? nema odlučivanja u hard determinizmu, jer nema izbora između dvi opcije.

pa napisala si da ima slobodne volje dok se ne potčiniš. bolda sun ti gori u citatu.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 3 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by Trinity 22/11/2015, 22:49

aben wrote:
Trinity wrote:
aben wrote:
Trinity wrote:
aben wrote:
Trinity wrote:
aben wrote:oću reći da je prehrabro reći da se svit vraća determinizmu, pogotovo hard determinizmu.
svaki novi skok u spoznaji okuraži ljude da pomislu, evo, sad sve znomo.
Ovo nikako nije točno, nijedan znanstvenik ni pametan čovjek to neće pomisliti, štoviše, sa svakom novom spoznajom uviđa koliko malo zna, koliko je veliko ono što ne zna.
ni to u smislu da znaju sve ča se imo za znati, nego u smislu da smo svatili principe, a samo još tribo dovoljno joki kompjuter ki će sve izračunati ishode.

vidin da si se zakačila na determinizam, jel to znoči da misliš da je sve preodređeno od big benga i da će završiti na jedini mogući nočin?
Pa to ja tvrdim odavno  onima na Religiji koji tvrde da čovjek ima slobodnu volju.
Ima, sve dok se "dobrovoljno"  ne potčini Božjoj volji i ne slijedi njegove zakone, tada se odriče svoje volje i kaže "Budi volja tvoja".

jel misliš da je sve predodređeno još od bingbenga ili ne?

pa ima čovik slobodnu volju i koji se potčini svojevoljno biločijoj volji, da čijon se voljon potčinia ako ne svojon.
Štagod odlučili unutar je zadanih, predviđenih gabarita.

Kakvo slobodno potčinjavanje? To ne postoji. Prisiljen si , uvjetovan da se potčiniš.
stop, 
kako misliš čagod odlučili? nema odlučivanja u hard determinizmu, jer nema izbora između dvi opcije.

pa napisala si da ima slobodne volje dok se ne potčiniš. bolda sun ti gori u citatu.
Da, pravilnije bi bilo reći štagod napravili, jer u stvari nema izbora.
I to "ima" je trebalo staviti u navodnike, jer tako tvrde religije. Ako Bog ima slobodnu volju jer je bog, ne mogu je imati i ja.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 3 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by aben 22/11/2015, 22:54

znoči, ti si fatalist?

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 3 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by kic 22/11/2015, 22:58

jokerman wrote:Sloboda je zapravo akt, cin, akcija
ustremljeno protiv nečega, sloboda treba dovesti do oslobođenja po Mishimi, u protivnom ona se sukobljava s drugim slobodama i gubi na svojoj čistoći i vrijednosti..
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48013
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 3 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by Trinity 22/11/2015, 22:59

jokerman wrote:djelovanje u kldu svojih cilja, misljenja, i uvjerenja,, i ne trepljenje sranja, odnosno, sloboda je preuzimanje odgovrnosti. sigurno ne trazenje nekih metafizickih izlika tipa determinizan i slicne spike. Svi mi znamo kolko smo slobodni, isvi vrlo dobro znamo sta je to sta nas cini neslobodnima. Ja kazem, odluke, djelovanje,, akt, cin, to je sloboda, a ne mesta pasivno poput, sta ja znam, rijeci ili ovog sta mis a d radimo, sloboda zapravo nije stavr o koj s emoze pricat, pisat ili raspravljat, to je smao podnistava. Sloboda je zapravo akt, cin, akcija
Sve je samo slijed uzroka i posljedica i "osjećaj" slobodne volje koji nam olakšava i čini život ugodnijim u potčinjenom stanju. ;)
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 3 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by jokerman 22/11/2015, 23:00

i naravno, mislit da postoji neka univerzalan sloboda, primjenjeiva i dostupna svakome je,, pa sta da kazem. Ideja glupa.. i i tako glupa da me gotovo ostavi bez tekta, eto koliko glupa, kao kad te neko mlatne skaom u trbuh a to neocekujes, glupa i gotova. I buduci a je sloboda duboko individulana stvar, individulan koncept, raspravaljati o njoj je izlisno, to je kategorija small takla kao npr. razgovori o vremenu, ne vodi nigdje ne otkriva nista, eto neka zamjena za sutnju, ono plezentraija, nista vise. Zelim rec- soboda- dubok individulna stvar, poput recimo otiska prsta.

_________________
This world is mere change, and this life, opinion.
jokerman
jokerman

Posts : 628
2015-08-02


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 3 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by Trinity 22/11/2015, 23:03

aben wrote:znoči, ti si fatalist?
Nisam, ne znam što me čeka u budućnosti.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 3 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by aben 22/11/2015, 23:06

Trinity wrote:
aben wrote:znoči, ti si fatalist?
Nisam, ne znam što me čeka u budućnosti.
pa ni ne znaju fatalisti to, ali znaju da nišće ne minjaju.

http://www.informationphilosopher.com/freedom/pre-determinism.html

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 3 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by jokerman 22/11/2015, 23:09

kic wrote:
jokerman wrote:Sloboda je zapravo akt, cin, akcija
ustremljeno protiv nečega, sloboda treba dovesti do oslobođenja po Mishimi, u protivnom ona se sukobljava s drugim slobodama i gubi na svojoj čistoći i vrijednosti..

pazi sad: oslobodenje, sloboda, cistoca, vrijednost,,

to su apstraktni, nejasni koncepti.

oslobodenja od cega?

sloboda sta ?

cistoca cega i u kooj mjeri ?

vrijednost cega i u kojoj mjeri?

apstraktno, neodredeno, zastranivanje koje vodi u neodlucnost i stranputicu.

just do it. to je sloboda


_________________
This world is mere change, and this life, opinion.
jokerman
jokerman

Posts : 628
2015-08-02


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 3 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by aben 22/11/2015, 23:11

jokerman wrote:i naravno, mislit da postoji neka univerzalan sloboda, primjenjeiva i dostupna svakome je,, pa sta da kazem. Ideja glupa.. i i tako glupa da me gotovo ostavi bez tekta, eto koliko glupa, kao kad te neko mlatne skaom u trbuh a to neocekujes, glupa i gotova. I buduci a je sloboda duboko individulana stvar, individulan koncept, raspravaljati o njoj je izlisno, to je kategorija small takla kao npr. razgovori o vremenu, ne vodi nigdje  ne otkriva nista, eto neka zamjena za sutnju, ono plezentraija, nista vise. Zelim rec- soboda- dubok individulna stvar, poput recimo otiska prsta.
jo mislin da postoji univerzalna sloboda, 
ča ti je tote toliko glupo?

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 3 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by jokerman 22/11/2015, 23:14

ajdeaj mi amlo to pjasni,, kako bi trebala izgečdat univerzalna sloboda, to je isto ao neka vizija uiverzalnog raja. Nije za svakog raj, zeko, zelena livada i potok,,

ja pimjerice ne volim zelenu boju, previse mi je ofanzivna, posebno ona kricava zelena, tako da moj raj ne moze bit takav

_________________
This world is mere change, and this life, opinion.
jokerman
jokerman

Posts : 628
2015-08-02


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 3 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by Trinity 22/11/2015, 23:16

aben wrote:
Trinity wrote:
aben wrote:znoči, ti si fatalist?
Nisam, ne znam što me čeka u budućnosti.
pa ni ne znaju fatalisti to, ali znaju da nišće ne minjaju.

http://www.informationphilosopher.com/freedom/pre-determinism.html
Po nekim definicijama fatalizam bi bio viđenje po kojem znamo što će se desiti u budućnosti i svako nastojanje da to izbjegnemo u stvari vodi k toj determiniranoj budućnosti.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 3 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by kic 22/11/2015, 23:16

jokerman wrote:
kic wrote:
jokerman wrote:Sloboda je zapravo akt, cin, akcija
ustremljeno protiv nečega, sloboda treba dovesti do oslobođenja po Mishimi, u protivnom ona se sukobljava s drugim slobodama i gubi na svojoj čistoći i vrijednosti..

pazi sad:  oslobodenje, sloboda, cistoca, vrijednost,,

to su apstraktni, nejasni koncepti.

oslobodenja od cega?

sloboda sta ?

cistoca cega i u kooj mjeri ?

vrijednost cega i u kojoj mjeri?

apstraktno, neodredeno, zastranivanje koje vodi u neodlucnost i stranputicu.

just do it. to je sloboda

možeš oma za Nike potpisati :D

a jebiga, nisi čitao Mishimu? prilično je jasno pak onda, čin oslobođenja donosi katarzu, a sve ostalo je više bacakanje u iluziji..

ima zanimljiv TED talk o tome ali sad se više i ne sjećam naslova.
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48013
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 3 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by aben 22/11/2015, 23:20

jokerman wrote:ajdeaj mi amlo to pjasni,, kako bi trebala izgečdat univerzalna sloboda, to je isto ao neka vizija uiverzalnog raja. Nije za svakog raj, zeko, zelena livada i potok,,

ja pimjerice ne volim zelenu boju, previse mi je ofanzivna, posebno ona kricava zelena, tako da moj raj ne moze bit takav
univerzalna sloboda je stanje neprisile od ljudi i društva.

John Stuart Mill (1806–1873), in his work, On Liberty, was the first to recognize the difference between liberty as the freedom to act and liberty as the absence of coercion.


https://en.wikipedia.org/wiki/Liberty

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 3 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by aben 22/11/2015, 23:22

Trinity wrote:
aben wrote:
Trinity wrote:
aben wrote:znoči, ti si fatalist?
Nisam, ne znam što me čeka u budućnosti.
pa ni ne znaju fatalisti to, ali znaju da nišće ne minjaju.

http://www.informationphilosopher.com/freedom/pre-determinism.html
Po nekim definicijama fatalizam bi bio viđenje po kojem znamo što će se desiti u budućnosti i svako nastojanje da to izbjegnemo u stvari vodi k toj determiniranoj budućnosti.
ma ne, samo bog ili računalo ko imo sve ulazne podatke iz bigbenga to zno, fatalisti samo znaju da je sve ča činu jedino moguće i nužno

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 3 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by jokerman 22/11/2015, 23:26

kic wrote:
jokerman wrote:
kic wrote:
jokerman wrote:Sloboda je zapravo akt, cin, akcija
ustremljeno protiv nečega, sloboda treba dovesti do oslobođenja po Mishimi, u protivnom ona se sukobljava s drugim slobodama i gubi na svojoj čistoći i vrijednosti..

pazi sad:  oslobodenje, sloboda, cistoca, vrijednost,,

to su apstraktni, nejasni koncepti.

oslobodenja od cega?

sloboda sta ?

cistoca cega i u kooj mjeri ?

vrijednost cega i u kojoj mjeri?

apstraktno, neodredeno, zastranivanje koje vodi u neodlucnost i stranputicu.

just do it. to je sloboda

možeš oma za Nike potpisati :D

a jebiga, nisi čitao Mishimu? prilično je jasno pak onda, čin oslobođenja donosi katarzu, a sve ostalo je više bacakanje u iluziji..

ima zanimljiv TED talk o tome ali sad se više i ne sjećam naslova.

nisam cito ali mogu procitat, mislim cito sm puno stavri, ali ovo sta ti ja govorim to nema veze sa citanjem to ima veze sa instinktom, sa prirodnim stanjem. Aku slobodu podrazumjevamo kao solobodenje od trenutnog stanja koje mislimo da nam steti, npr banalane stvari, los posao, neispunjenje u socijalnim prilikama, opcenito neispunjeje u zivotu,, te stvari s emjenjaju akcijom, odlukom, neka mora bit ostra nekad dolazi sporadicno, ai bez akcije, bez oduke, cojek je onda samo pasivni proatrac svoje sudbine. znaci akcija, odluka djelovanje,, u bilo kojem smjeru, nijebitno, bitno je uzimanje kontrole nad sitvacijom, a zivot ti je isto tako jedna situacija.

_________________
This world is mere change, and this life, opinion.
jokerman
jokerman

Posts : 628
2015-08-02


Back to top Go down

Iluzija slobodne volje - Page 3 Empty Re: Iluzija slobodne volje

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 3 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum