ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hrvati,veliki kršćani!

Page 2 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Hrvati,veliki kršćani! - Page 2 Empty Re: Hrvati,veliki kršćani!

Post by Sefirot 8/12/2014, 10:41

Patriot_1 wrote:Zanastr,nisi mi zanimljiv,maknuh te sa videokruga kao trinity,sefirota i još neke.Tako da se ne trudiš pisati meni,piši drugima,,ti i "sora",,i nju sam maknuo!Niste vrijedni moga truda.Ostajte u svom svijetu!

nismo vrijedni truda jer ne padamo na budalaštine? Oni koji padaju na budalaštine su vrijedni truda :D  To je kao da lopov kaže "nisu vrijedni truda da ih se pokrade pošto dobro čuvaju svoja dobra" :D

Sefirot

Posts : 1898
2014-04-29


Back to top Go down

Hrvati,veliki kršćani! - Page 2 Empty Re: Hrvati,veliki kršćani!

Post by Sefirot 8/12/2014, 10:53

Patriot_1 wrote:
aben wrote:Jel moš navesti neko koja nije?

Majbolje mi je kad sa nekim vegeterijancem raspravljam,još ako je k tome vegeterijanac iz vjerskih pobuda(Adventisti,neki Hinduisti,muslomani i Židovi glede svinjetine itd) i to između ostalog obrazlažu kako je to ionako štetno!A što nije?Povrće?Voda?Zrak?Smješno!

Što se tiče svinjetine, postoje činjenični zdravstveni razlozi utemeljeni na znanstvenom razumjevanju zašto svinjetina nije zdrava. I nije!
Sa druge strane, ako se Biblija cijela odnosi na kršćane, već smo vidjeli da i patriot radi teške grijehe po Bibliji :D

_________________
Do what thou Wilt shall be the whole of the Law! Love is the Law, Love under Will

https://www.facebook.com/KrvavaPovijestCrkve?fref=ts

Hrvati,veliki kršćani! - Page 2 No10
Sefirot
Sefirot

Male
Posts : 1898
2014-04-29

Lokacija: : Zagreb

Back to top Go down

Hrvati,veliki kršćani! - Page 2 Empty Re: Hrvati,veliki kršćani!

Post by Trinity 8/12/2014, 11:33

Bran_Do wrote:
Patriot_1 wrote:
STO vi mislite Koliko Posto Hrvata Jesu Kršćani?

Po mojem mišljenju, pravih Kršćana poručio MEĐU našom populacijom 10-15% (ai to poručio optimistična procjena).
ovo ostalo su tzv. 'Rvati-Katol'ci, što nema veze s vjerom nego isključivo s plemenskim nacionalizmom koji poručio je nadopunjen vjerskim identitetom.
Dobro ... a jel' bi u Hrvatskoj bilo bolje da su svi kršćani pravi kršćani, odnosno da su i (pravi) kršćani koji to uopće nisu?


Last edited by Trinity on 8/12/2014, 11:37; edited 1 time in total
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Hrvati,veliki kršćani! - Page 2 Empty Re: Hrvati,veliki kršćani!

Post by Trinity 8/12/2014, 11:36

Sefirot wrote:
Patriot_1 wrote:Zanastr,nisi mi zanimljiv,maknuh te sa videokruga kao trinity,sefirota i još neke.Tako da se ne trudiš pisati meni,piši drugima,,ti i "sora",,i nju sam maknuo!Niste vrijedni moga truda.Ostajte u svom svijetu!

nismo vrijedni truda jer ne padamo na budalaštine? Oni koji padaju na budalaštine su vrijedni truda :D  To je kao da lopov kaže "nisu vrijedni truda da ih se pokrade pošto dobro čuvaju svoja dobra" :D
Mal' se zeznuo, on je ostao u svom svijetu...autist... :D
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Hrvati,veliki kršćani! - Page 2 Empty Re: Hrvati,veliki kršćani!

Post by Bran_Do 8/12/2014, 12:22

Trinity wrote:
Bran_Do wrote:
Patriot_1 wrote:
STO vi mislite Koliko Posto Hrvata Jesu Kršćani?

Po mojem mišljenju, pravih Kršćana poručio MEĐU našom populacijom 10-15% (ai to poručio optimistična procjena).
ovo ostalo su tzv. 'Rvati-Katol'ci, što nema veze s vjerom nego isključivo s plemenskim nacionalizmom koji poručio je nadopunjen vjerskim identitetom.
Dobro ... a jel' bi u Hrvatskoj bilo bolje da su svi kršćani pravi kršćani, odnosno da su i (pravi) kršćani koji to uopće nisu?

Ovisno o tome kakve promjene to izaziva u njima.
Ima ih koji se, po nekim patovim definicijama iz uvodnog posta, ubrajaju u "prave kršćane", a da zapravo nemaju taj jedan osnovni unutarnji kontakt sa Svetim već su također više vezani uz identitet.
S druge strane ima onih koji uopće nisu vezani uz kršćanstvo niti kršćansku tradiciju već su po uvjerenju nešto drugo (npr. muslimani, ateisti, itd.), a koji u sebi imaju taj duhovni segment, ali nesvjesno, odnosno koji su u dodiru sa svojom savješću kroz koju im progovara Bog, i koji imaju zdrav odnos spram te iste savjesti (ovdje opet mislim na ono što se u KC naziva "anonimnim kršćanima").

Za samo društvo bi svakako bolje bilo da su ljudi u doticaju sa savješću, neovisno o svojoj vjeroispovijesti.
Bran_Do
Bran_Do

Posts : 807
2014-04-17


Back to top Go down

Hrvati,veliki kršćani! - Page 2 Empty Re: Hrvati,veliki kršćani!

Post by aben 8/12/2014, 12:30

Trinity wrote:
Bran_Do wrote:
Patriot_1 wrote:
STO vi mislite Koliko Posto Hrvata Jesu Kršćani?

Po mojem mišljenju, pravih Kršćana poručio MEĐU našom populacijom 10-15% (ai to poručio optimistična procjena).
ovo ostalo su tzv. 'Rvati-Katol'ci, što nema veze s vjerom nego isključivo s plemenskim nacionalizmom koji poručio je nadopunjen vjerskim identitetom.
Dobro ... a jel' bi u Hrvatskoj bilo bolje da su svi kršćani pravi kršćani, odnosno da su i (pravi) kršćani koji to uopće nisu?
šta bolje?
ne postoji pravi ili nepravi kršćanin, postoi samo nominalni kršćanin i nekršćanin i višegrješni i manjegrješni kršćanin.

daljne podjele moru ići u smjeru o stupnju informiranosti o dogmama i njiovon prihvaćanju. međutin, ja crkvu gledan ka na privatni klub koi ima pravo tražit od članstva štagod oće. može se tvrdit nešto ka papa eugen 4 a može i sasvin suprotno ka nakon kocila. dakle, klub nije homogen.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Hrvati,veliki kršćani! - Page 2 Empty Re: Hrvati,veliki kršćani!

Post by Trinity 8/12/2014, 12:50

Bran_Do wrote:
Trinity wrote:
Bran_Do wrote:
Patriot_1 wrote:
STO vi mislite Koliko Posto Hrvata Jesu Kršćani?

Po mojem mišljenju, pravih Kršćana poručio MEĐU našom populacijom 10-15% (ai to poručio optimistična procjena).
ovo ostalo su tzv. 'Rvati-Katol'ci, što nema veze s vjerom nego isključivo s plemenskim nacionalizmom koji poručio je nadopunjen vjerskim identitetom.
Dobro ... a jel' bi u Hrvatskoj bilo bolje da su svi kršćani pravi kršćani, odnosno da su i (pravi) kršćani koji to uopće nisu?

Ovisno o tome kakve promjene to izaziva u njima.
Ima ih koji se, po nekim patovim definicijama iz uvodnog posta, ubrajaju u "prave kršćane", a da zapravo nemaju taj jedan osnovni unutarnji kontakt sa Svetim već su također više vezani uz identitet.
S druge strane ima onih koji uopće nisu vezani uz kršćanstvo niti kršćansku tradiciju već su po uvjerenju nešto drugo (npr. muslimani, ateisti, itd.), a koji u sebi imaju taj duhovni segment, ali nesvjesno, odnosno koji su u dodiru sa svojom savješću kroz koju im progovara Bog, i koji imaju zdrav odnos spram te iste savjesti (ovdje opet mislim na ono što se u KC naziva "anonimnim kršćanima").

Za samo društvo bi svakako bolje bilo da su ljudi u doticaju sa savješću, neovisno o svojoj vjeroispovijesti.
Misliš da si se izvukao?
Onda ovako, jesu li ti pravi kršćani više u doticaju sa savješću nego svi ostali ?
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Hrvati,veliki kršćani! - Page 2 Empty Re: Hrvati,veliki kršćani!

Post by Sefirot 8/12/2014, 12:52

Bran_Do wrote:
Trinity wrote:
Bran_Do wrote:
Patriot_1 wrote:
STO vi mislite Koliko Posto Hrvata Jesu Kršćani?

Po mojem mišljenju, pravih Kršćana poručio MEĐU našom populacijom 10-15% (ai to poručio optimistična procjena).
ovo ostalo su tzv. 'Rvati-Katol'ci, što nema veze s vjerom nego isključivo s plemenskim nacionalizmom koji poručio je nadopunjen vjerskim identitetom.
Dobro ... a jel' bi u Hrvatskoj bilo bolje da su svi kršćani pravi kršćani, odnosno da su i (pravi) kršćani koji to uopće nisu?

Ovisno o tome kakve promjene to izaziva u njima.
Ima ih koji se, po nekim patovim definicijama iz uvodnog posta, ubrajaju u "prave kršćane", a da zapravo nemaju taj jedan osnovni unutarnji kontakt sa Svetim već su također više vezani uz identitet.
S druge strane ima onih koji uopće nisu vezani uz kršćanstvo niti kršćansku tradiciju već su po uvjerenju nešto drugo (npr. muslimani, ateisti, itd.), a koji u sebi imaju taj duhovni segment, ali nesvjesno, odnosno koji su u dodiru sa svojom savješću kroz koju im progovara Bog, i koji imaju zdrav odnos spram te iste savjesti (ovdje opet mislim na ono što se u KC naziva "anonimnim kršćanima").

Za samo društvo bi svakako bolje bilo da su ljudi u doticaju sa savješću, neovisno o svojoj vjeroispovijesti.

slažem se no ne znam čemu spominjanje nekršćana pod "anonimnim kršćanima" zbog temeljenja "koji su u dodiru sa svojom savješću kroz koju im progovara Bog, i koji imaju zdrav odnos spram te iste savjesti".
Oprosti, ali imam dubok stav prema duhovnosti, jako dobar odnos sa Bogom/bogovima, savjest i zdrav odnos prema savijesti no vrijeđa me sama pomisao da me se proziva, sa navodnicima ili bez njih, kao "anonimni kršćanin" ili bilo što što ima veze sa riječju kršćanin. Kršćani su oni koji u svojoj ideologiji imaju Isusa kao vrhunsku ideju, tako da se drugi, nekršćani, kako god gledali ne mogu stavljati pod nikakav nazivnik "anonimni kršćani" ili bilo što što je vezano sa kršćanstvom. točka.

A što se tiče Hrvata i kršćanstva... kršćanstvo u hrvata nije bilo za vrijeme bijele i crvene hrvatske. Kršćanstvo se nametnulo asimiliravši paganske starohrvatske elemente koje nije moglo uništiti.

biti Hrvat je nacionalna linija, kršćanstvo je vjera koju su naknadno prihvatili hrvati tako da izjava hrvat-katolik je totalni nonsens što mislim da si i spomenuo..

_________________
Do what thou Wilt shall be the whole of the Law! Love is the Law, Love under Will

https://www.facebook.com/KrvavaPovijestCrkve?fref=ts

Hrvati,veliki kršćani! - Page 2 No10
Sefirot
Sefirot

Male
Posts : 1898
2014-04-29

Lokacija: : Zagreb

Back to top Go down

Hrvati,veliki kršćani! - Page 2 Empty Re: Hrvati,veliki kršćani!

Post by Trinity 8/12/2014, 12:55

aben wrote:
Trinity wrote:
Bran_Do wrote:
Patriot_1 wrote:
STO vi mislite Koliko Posto Hrvata Jesu Kršćani?

Po mojem mišljenju, pravih Kršćana poručio MEĐU našom populacijom 10-15% (ai to poručio optimistična procjena).
ovo ostalo su tzv. 'Rvati-Katol'ci, što nema veze s vjerom nego isključivo s plemenskim nacionalizmom koji poručio je nadopunjen vjerskim identitetom.
Dobro ... a jel' bi u Hrvatskoj bilo bolje da su svi kršćani pravi kršćani, odnosno da su i (pravi) kršćani koji to uopće nisu?
šta bolje?
ne postoji pravi ili nepravi kršćanin, postoi samo nominalni kršćanin i nekršćanin i višegrješni i manjegrješni kršćanin.

daljne podjele moru ići u smjeru o stupnju informiranosti o dogmama i njiovon prihvaćanju. međutin, ja crkvu gledan ka na privatni klub koi ima pravo tražit od članstva štagod oće. može se tvrdit nešto ka papa eugen 4 a može i sasvin suprotno ka nakon kocila. dakle, klub nije homogen.
"Bolje" mislim na društveno-ekonomske prilike.
A što se tiče podjele na "prave" i "neprave" kršćane, mislim da je sasvim razvidno kako sam ja protiv svake podjele kršćana. Ako se netko tako izjašnjava po bilo kojoj osnovi, kako mu to netko drugi može osporiti?
Sa ovim drugim se slažem, crkva može odrediti pravila igre , ako ja hoću nešto od te crkve moram ih se pridržavati, makar samo nominalno, na papiru.
A moja vjera je moja vjera.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Hrvati,veliki kršćani! - Page 2 Empty Re: Hrvati,veliki kršćani!

Post by aben 8/12/2014, 12:57

Sefirot wrote:

A što se tiče Hrvata i kršćanstva... kršćanstvo u hrvata nije bilo za vrijeme bijele i crvene hrvatske. Kršćanstvo se nametnulo asimiliravši paganske starohrvatske elemente koje nije moglo uništiti.

biti Hrvat je nacionalna linija, kršćanstvo je vjera koju su naknadno prihvatili hrvati tako da izjava hrvat-katolik je totalni nonsens što mislim da si i spomenuo..
znaš li sefi kako su hrvati, ili bilo koi drugi narodi tada, prihvatili kršćanstvo?

kad su hrvati postali nacia, bilo je ključno povezat se s crkvon.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Hrvati,veliki kršćani! - Page 2 Empty Re: Hrvati,veliki kršćani!

Post by Sefirot 8/12/2014, 13:01

aben wrote:
Sefirot wrote:

A što se tiče Hrvata i kršćanstva... kršćanstvo u hrvata nije bilo za vrijeme bijele i crvene hrvatske. Kršćanstvo se nametnulo asimiliravši paganske starohrvatske elemente koje nije moglo uništiti.

biti Hrvat je nacionalna linija, kršćanstvo je vjera koju su naknadno prihvatili hrvati tako da izjava hrvat-katolik je totalni nonsens što mislim da si i spomenuo..
znaš li sefi kako su hrvati, ili bilo koi drugi narodi tada, prihvatili kršćanstvo?

kad su hrvati postali nacia, bilo je ključno povezat se s crkvon.

gluplja izjava teško da se može dati... ulaziš u uži krug nebuloznih izjava, čestitam.

_________________
Do what thou Wilt shall be the whole of the Law! Love is the Law, Love under Will

https://www.facebook.com/KrvavaPovijestCrkve?fref=ts

Hrvati,veliki kršćani! - Page 2 No10
Sefirot
Sefirot

Male
Posts : 1898
2014-04-29

Lokacija: : Zagreb

Back to top Go down

Hrvati,veliki kršćani! - Page 2 Empty Re: Hrvati,veliki kršćani!

Post by aben 8/12/2014, 13:04

Trinity wrote:
aben wrote:
Trinity wrote:
Bran_Do wrote:
Patriot_1 wrote:
STO vi mislite Koliko Posto Hrvata Jesu Kršćani?

Po mojem mišljenju, pravih Kršćana poručio MEĐU našom populacijom 10-15% (ai to poručio optimistična procjena).
ovo ostalo su tzv. 'Rvati-Katol'ci, što nema veze s vjerom nego isključivo s plemenskim nacionalizmom koji poručio je nadopunjen vjerskim identitetom.
Dobro ... a jel' bi u Hrvatskoj bilo bolje da su svi kršćani pravi kršćani, odnosno da su i (pravi) kršćani koji to uopće nisu?
šta bolje?
ne postoji pravi ili nepravi kršćanin, postoi samo nominalni kršćanin i nekršćanin i višegrješni i manjegrješni kršćanin.

daljne podjele moru ići u smjeru o stupnju informiranosti o dogmama i njiovon prihvaćanju. međutin, ja crkvu gledan ka na privatni klub koi ima pravo tražit od članstva štagod oće. može se tvrdit nešto ka papa eugen 4 a može i sasvin suprotno ka nakon kocila. dakle, klub nije homogen.
"Bolje" mislim na društveno-ekonomske prilike.
A što se tiče podjele na "prave" i "neprave" kršćane, mislim da je sasvim razvidno kako sam ja protiv svake podjele kršćana. Ako se netko tako izjašnjava po bilo kojoj osnovi, kako mu to netko drugi može osporiti?
Sa ovim drugim se slažem, crkva može odrediti pravila igre , ako ja hoću nešto od te crkve moram ih se pridržavati, makar samo nominalno, na papiru.
A moja vjera je moja vjera.
onda je odgovor nedvosmisleno- ne bi.

može mu se osporiti al ne i zabraniti. recimo jehovini svjedoci se, kolko razumin, volu predstavljati kršćanima, iako nemaju minimum uvjeta za to. recimo, ljevičari mislu da su liberali iako nemaju ni minimum uvjeta. dakle, ima se pravo tvrditi, al bome i osporiti:)

a ovo za vjeru je puno šira tema, da san ja vjernik, ozbiljno bi se zamislia. tražia san jedan članak...al memoria mi jednostavno više nie šta je bila...rieč je o tomu da će čovik potražiti pomoć iskusnog za popravak bicikle, ma ne će se okrenuti iskustvu u pitanjima vjere, etik i sl, već će djelovati isključivo na temelju osobnog osjećaja. ok, nek tako radi ko oće, al ja znan da je moj osjećaj nerietko u sukobu s istinon a u službi osobnog gušta.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Hrvati,veliki kršćani! - Page 2 Empty Re: Hrvati,veliki kršćani!

Post by aben 8/12/2014, 13:05

Sefirot wrote:
aben wrote:
Sefirot wrote:

A što se tiče Hrvata i kršćanstva... kršćanstvo u hrvata nije bilo za vrijeme bijele i crvene hrvatske. Kršćanstvo se nametnulo asimiliravši paganske starohrvatske elemente koje nije moglo uništiti.

biti Hrvat je nacionalna linija, kršćanstvo je vjera koju su naknadno prihvatili hrvati tako da izjava hrvat-katolik je totalni nonsens što mislim da si i spomenuo..
znaš li sefi kako su hrvati, ili bilo koi drugi narodi tada, prihvatili kršćanstvo?

kad su hrvati postali nacia, bilo je ključno povezat se s crkvon.

gluplja izjava teško da se može dati... ulaziš u uži krug nebuloznih izjava, čestitam.
pa dobro, mislia san te naučit nečemu, s obziron na tvoje manjkavo obrazovanje, al nije da se mora :)

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Hrvati,veliki kršćani! - Page 2 Empty Re: Hrvati,veliki kršćani!

Post by aben 8/12/2014, 13:06

aben wrote:
Sefirot wrote:
aben wrote:
Sefirot wrote:

A što se tiče Hrvata i kršćanstva... kršćanstvo u hrvata nije bilo za vrijeme bijele i crvene hrvatske. Kršćanstvo se nametnulo asimiliravši paganske starohrvatske elemente koje nije moglo uništiti.

biti Hrvat je nacionalna linija, kršćanstvo je vjera koju su naknadno prihvatili hrvati tako da izjava hrvat-katolik je totalni nonsens što mislim da si i spomenuo..
znaš li sefi kako su hrvati, ili bilo koi drugi narodi tada, prihvatili kršćanstvo?

kad su hrvati postali nacia, bilo je ključno povezat se s crkvon.

gluplja izjava teško da se može dati... ulaziš u uži krug nebuloznih izjava, čestitam.
pa dobro, mislia san te naučit nečemu, s obziron na tvoje manjkavo obrazovanje, al nije da se mora :)
povlačin rečeno, stvarno me zanima, šta je tu glupo?

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Hrvati,veliki kršćani! - Page 2 Empty Re: Hrvati,veliki kršćani!

Post by Guest 8/12/2014, 14:20

Bran_Do wrote:
Patriot_1 wrote:
Što vi mislite koliko posto Hrvata jesu Kršćani?

Po mojem mišljenju, pravih Kršćana je među našom populacijom 10-15% (a i to je optimistična procjena).
Ovo ostalo su tzv. 'Rvati-Katol'ci, što nema veze s vjerom nego isključivo s plemenskim nacionalizmom koji je nadopunjen vjerskim identitetom.

To uopće ne čudi. Početkom devedesetih dolazi do porasta broja katolika jer, između ostalog, vjeroispovijest osim oznake religijske pripadnosti zbog ratne situacije postaje i oznakom nacionalnog identiteta i pripadnosti kao razlikovna linija na relaciji "mi" i "oni" odnosa. Čak i oni kojima je do tad religija bila potpuno nebitna, počinju se izjašnjavati kao vjernici katolici kako bi zaokružili svoj identitet kako bi se što više razlikovao od identiteta "onih drugih".

Zanimljivo je baciti oko na podatke iz rada Uloga religije i religioznosti u integracijskim procesima u Hrvatskoj (Skledar, Marinović Jerolimov):

Hrvati,veliki kršćani! - Page 2 Izreza11

Hrvati,veliki kršćani! - Page 2 Izreza12
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvati,veliki kršćani! - Page 2 Empty Re: Hrvati,veliki kršćani!

Post by Bran_Do 8/12/2014, 14:24

Trinity wrote:Onda ovako, jesu li ti pravi kršćani više u doticaju sa savješću nego svi ostali ?

Ne moraju biti, odnosno doticaj sa savješću nije stalno i nepromjenjivo stanje, to je nešto što se mora njegovati.
Kršćani unutar svoje tradicije imaju model za to, ali sve ovisi o njihovom vlastitom shvaćanju i primjeni istog.

A također ima ih dosta koji nemaju veze s kršćanstvom, a takav doticaj već imaju - tako da je odgovor NE, oni nisu uopće nužno više u doticaju sa savješću nego svi ostali.

**
Ovo je, naravno, sve iz perspektive potreba društva, a ne ideologije ili teologije. 
Po meni društvo može postati bolje jedino ako je sastavljeno od pojedinaca koji su bolji ljudi. 
A bolji čovjek se može postati samo kroz introspekciju i smanjenje one ljudske navike da se "sam sebe laže i opravdava".
Bran_Do
Bran_Do

Posts : 807
2014-04-17


Back to top Go down

Hrvati,veliki kršćani! - Page 2 Empty Re: Hrvati,veliki kršćani!

Post by aben 8/12/2014, 14:27

Vegvísir wrote:
Bran_Do wrote:
Patriot_1 wrote:
Što vi mislite koliko posto Hrvata jesu Kršćani?

Po mojem mišljenju, pravih Kršćana je među našom populacijom 10-15% (a i to je optimistična procjena).
Ovo ostalo su tzv. 'Rvati-Katol'ci, što nema veze s vjerom nego isključivo s plemenskim nacionalizmom koji je nadopunjen vjerskim identitetom.

To uopće ne čudi. Početkom devedesetih dolazi do porasta broja katolika jer, između ostalog, vjeroispovijest osim oznake religijske pripadnosti zbog ratne situacije postaje i oznakom nacionalnog identiteta i pripadnosti kao razlikovna linija na relaciji "mi" i "oni" odnosa. Čak i oni kojima je do tad religija bila potpuno nebitna, počinju se izjašnjavati kao vjernici katolici kako bi zaokružili svoj identitet kako bi se što više razlikovao od identiteta "onih drugih".



s obziron da su ljudi naslonjeni na propali sustav očekivali isti tretman nas prema njima kakvin su oni nas častili sasvin je logično bilo da time potvrde svoju pravovjernost.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Hrvati,veliki kršćani! - Page 2 Empty Re: Hrvati,veliki kršćani!

Post by Patriot_1 8/12/2014, 14:33

albatros wrote:Hrvati nikada nisu predstavljali ništa posebno u katoličanstvu,a o tome govori broj svetaca iz hrvatskog korpusa. Nema ih više od 5. Drugi narodi imaju na stotine svetaca (Talijani,Poljaci,Mađari, Židovi, Portugalci, Nijemci, Španjolci, Arapi, Grci,Rimljani, Česi, Francuzi, Englezi, Irci...Pa samo Japanci koji uopće nisu kršćanski narod imaju 25 svetaca...

Stvarno?
De mi daj neki dokaz da istinu zborišOsobno misli da je to debela laž,al ako mi daš dokaz,svaka čast!
Jer ako je to oko Japanaca laž,onda je i sve drugo,dvojbeno!

Ranokršćanski sveci na području Hrvatske


  • Sveti Donat
  • Sveti Dujam
  • Sveti Eleuterije
  • Sveti Euzebije i Polion
  • Sveti Gaudencije
  • Sveti Jeronim
  • Sveti Kajo
  • Sveti Kvirin Sisački
  • Sveti Marin
  • Sveti Mauro Porečki
  • Sveti Silvano
  • Sveta Vincenca

Hrvatski sveci


  • Sveti Marko Križevčanin
  • Sveti Leopold Mandić
  • Sveti Nikola Tavelić
  • Sveti Ivan Trogirski

Hrvatski blaženici


  • Blaženi Miroslav Bulešić
  • Drinske mučenice

    • Blažena Jula Ivanišević
    • Blažena Berchmana Leidenix (Austrijanka)
    • Blažena Krizina Bojanc (Slovenka)
    • Blažena Antonija Fabjan (Slovenka)
    • Blažena Bernadeta Banja (Mađarica rođena u Hrvatskoj)


  • Blaženi Julijan iz Bala
  • Blaženi Augustin Kažotić
  • Blaženi Franjo Bonifacio
  • Blažena Katarina Kosača-Kotromanić
  • Blažena Ozana Kotorska
  • Blaženi Gracija Kotorski
  • Blaženi Ivan Merz
  • Blaženi Oton iz Pule
  • Blažena Marija Petković
  • Blaženi Alojzije Stepinac
  • Blaženi Jakov Zadranin

Kandidati


  • fra Ante Antić
  • b. Petar Barbarić
  • msgr. Nikola Bijanković
  • fra Didak Buntić
  • fra Aleksa Benigar
  • s. Klaudija Böllein
  • fra Egidije Bulešić
  • s. Giacoma Giorgia Colombis
  • fra Placido Cortese
  • fra Vjeko Ćurić
  • fra Šimun Filipović
  • o. Ante Gabrić
  • Hercegovački franjevački mučenici
  • Žarka Ivasić
  • msgr. Josip Lang
  • fra Serafin Kodić
  • majka Marija Krucifiksa Kozulić
  • Stjepan Kranjčić
  • Franjo Kuharić
  • msgr. Antun Mahnić
  • s. Ana Marija Marović
  • Lino Maupas
  • fra Alojzije Palić
  • b. Bonifacije Pavletić
  • fra Ivo Peran
  • Antun Rendić
  • msgr. Josip Stadler
  • Marica Stanković
  • o. Gerard Tomo Stantić
  • fra Ante Josip Tomičić
  • fra Marko Tvrdeić
  • fra Vendelin Vošnjak
  • majka Klara Žižić
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Hrvati,veliki kršćani! - Page 2 Empty Re: Hrvati,veliki kršćani!

Post by Bran_Do 8/12/2014, 14:34

Vegvísir wrote:To uopće ne čudi. Početkom devedesetih dolazi do porasta broja katolika jer, između ostalog, vjeroispovijest osim oznake religijske pripadnosti zbog ratne situacije postaje i oznakom nacionalnog identiteta i pripadnosti kao razlikovna linija na relaciji "mi" i "oni" odnosa. Čak i oni kojima je do tad religija bila potpuno nebitna, počinju se izjašnjavati kao vjernici katolici kako bi zaokružili svoj identitet kako bi se što više razlikovao od identiteta "onih drugih".

I ne samo zbog ratne situacije.
Naime, narod se stoljećima na ovim balkanskim prostorima primarno identificirao na temelju vjeroispovijesti. Odnosno temeljna distinkcija "mi" i "oni" je proizlazila iz razlika između rimokatolika, pravoslavaca i muslimana, i to tijekom pola tisućljeća osmanske prisutnosti.

Nacionalna identifikacija i nacionalizam postaju popularni nakon francuske revolucije, a nacionalni identiteti na Balkanu se u prvom redu vezuju uz postojeće vjerske identitete, kao i kulture koje su iz njih proizišle.

Ratna situacija takve je "dvojne identitete" samo još više osnažila i dovela do izražaja.
Bran_Do
Bran_Do

Posts : 807
2014-04-17


Back to top Go down

Hrvati,veliki kršćani! - Page 2 Empty Re: Hrvati,veliki kršćani!

Post by Patriot_1 8/12/2014, 14:38

Bran_Do wrote:
Patriot_1 wrote:
Što vi mislite koliko posto Hrvata jesu Kršćani?

Po mojem mišljenju, pravih Kršćana je među našom populacijom 10-15% (a i to je optimistična procjena).
Ovo ostalo su tzv. 'Rvati-Katol'ci, što nema veze s vjerom nego isključivo s plemenskim nacionalizmom koji je nadopunjen vjerskim identitetom.

Ti si jako konkretan,ja se ne usudim biti tako radikalan jer će me proglasiti protestantskim lažovom.Ha Ha
Mislim da ih je ipak više,ne puno više , al više!
Bilo bi dobro kad bi se provela neka dobra anketa!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Hrvati,veliki kršćani! - Page 2 Empty Re: Hrvati,veliki kršćani!

Post by Patriot_1 8/12/2014, 14:42

Hrvati,veliki kršćani! - Page 2 Izreza12
Ova tablica je jako zanimljiva!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Hrvati,veliki kršćani! - Page 2 Empty Re: Hrvati,veliki kršćani!

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum