ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Molim pojašnjenje

Page 5 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

Molim pojašnjenje - Page 5 Empty Re: Molim pojašnjenje

Post by Adriano50 9/7/2016, 21:26

Triny wrote:Pa nastradao bi da se pobunio kad su ju odvodili kod faraona.
Ali nije imao petlje. 
Kasnije je pošteđen jer se faraon uplašio nedaća kojima ih je bog pogodio.
Koga takav bog uzme pod svoje , može raditi što hoće, nema veze s čašću, moralom, pravdom i pravednošću.
Zato je nekima tako drag.
Pokusaj razmisliti malo dublje: U konacnici je vidljivo da uopce ne bi nastradao da je rekao pred faraonom kako mu je Sara  zena(to su tek njegove pretpostavkeda ce ga faraon ubiti ako sazna da mu je Sara zena)-u stvarnosti- kad je faraon saznao, dogodilo se sasvim suprotno- nagaradio ga je bogatstvima)
Zakljucak je dakle prema konacnom zavrsetku,prema onome sto se u konacnici i desilo:Ako se na kraju desilo- da Abraham bude negradjen bogatstvima kad je faraon saznao da mu je Sara zena,zasto ga i na pocetku ne bi nagradio uz spoznaju da mu je Sara zena,da mu je to Abraham rekao odmah na pocetku!?

Adriano50

Posts : 500
2016-01-12


Back to top Go down

Molim pojašnjenje - Page 5 Empty Re: Molim pojašnjenje

Post by Trinity 9/7/2016, 21:46

Pa i ne bi ako bi ju prepustio bez borbe, za što je vidimo, jako sposoban. jocolor 
I ne bi ostao bez glave jer mu je bog obećao potomstvo, ali Abraham NIJE vjerovao.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Molim pojašnjenje - Page 5 Empty Re: Molim pojašnjenje

Post by Trinity 9/7/2016, 22:06

e-one wrote:
to definitivno otpada. iskušavanje bi bilo da se Abraham bahatio npr. hvaleći se sa tako lijepom ženom znajući pri tome što mu je Bog obećao i na osnovu tog obećanja očekujući Božju zaštitu.
da Bog nije Abrahamu ništa zamjerio može se zaključiti po tome što je Abraham i dalje bio u Božjoj milosti.
Abrahamovo ponašanje se, dakle, može smatrati i časnim i hrabrim. časnim jer nije iskušavao Boga, a hrabrim jer je ostao uz svoju suprugu jer opasnost po svoj život je mogao otkloniti i odričući se Sare kao svoje supruge. držali su se zajedno i zajedno i zajednički su prebrodili opasnosti.

Abraham je bio u božjoj milosti jer mu je nešto obećao, veliko potomstvo, a ne zato jer se ovaj ponio časno.
I kad je sina prvorođenca skupa s materom izbacio iz kuće doslovno ih osudivši na smrt, ne vidimo da mu bog zamjera, ali ih spašava.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Molim pojašnjenje - Page 5 Empty Re: Molim pojašnjenje

Post by Adriano50 9/7/2016, 22:19

Triny wrote:Pa i ne bi ako bi ju prepustio bez borbe, za što je vidimo, jako sposoban. jocolor 
I ne bi ostao bez glave jer mu je bog obećao potomstvo, ali Abraham NIJE vjerovao.
Bez borbe? Vjerojatno mislis bez lazi? Ionako nije u borbi prpustio Saru,kako dolikuje pravom muskaracu tog vremena,nego kao sonjo,u lazi,kao sto hijena prepusta plijen lavovioma jocolor
Ocigledno ne bi ostao bez potomstva8( jer mu je Bog tako obecao) i da je priznao pred faraonom da  u je Sara zena,zar ne? I da je iznad njega eksplodirala atomska bomba ne bi ostao bez potomstva,jer mu je bog tako obecao.. jocolor
Adriano50
Adriano50

Posts : 500
2016-01-12


Back to top Go down

Molim pojašnjenje - Page 5 Empty Re: Molim pojašnjenje

Post by Mad_Vlad 9/7/2016, 22:37

Adriano50 wrote:taanu
Mad_Vlad wrote:
Adriano50 wrote:Rezervemali to vec premasuje tvoje kapacitete..tvorili 
Mad_Vlad wrote:
Triny wrote:
Pa nisi ni ti trebao otići u Kanadu po tome. :D
Ali nije Abraham na taj način samo jednom spasio guzicu.
Baš  p.... od čovjeka.
Pa nisam. Mogao sam ostati i u Hrvatskoj. Mogao si i ti ostat u New York-u.
Ljudi čine svašta da bi ostali živi. Ništa čudno.
Pobrkao si stvari,Ali cu ti dati objasnjenje zasto nakon 8 godina provedenih u NYC nisam tamo i ostao: Zato sto su zidovi najbolji advokati!
Usao sam u proces za Green Card preko jednog zidovskog odvjetnickog ureda,dao 10 tisuca dolara u kesu,i ostao bez papira i bez love.. Zidovski advokati krivotvorili dukumente i pecate nepostojecih firmi,i ljude obmanjivali da ce preko tih firmi dobiti papire kao deficitarna radna snaga.. Na kraju netko otkucao citavu stvar i FBI krenuo u istragu..Nakon svega covijek ne povjeruje sto su ti bjelosvjetske bitanga spremne uciniti da se domognu love..Usput receno,zidvi su najbolji i u financijama..zato je gotovo citav svijet u duznickom ropstvu..Da bi shvatio stvari,moras prvo znati sto su Federalne Rezerve,privatna institucija koja drzavu snabdijeva novcem,na koji se nacin stampa dolar i tko vodi tamo glavnu rijec..Onda bi ti bilo malo jasnije stanje stvari..Ali mislim da to prevazilazi tvoje kapacitete da ti objasnjavam..
Pa nisu te oni sjebali koliko si se sam. Mislim davat keš lovu, što ti bi?! Papiri se rade za te stvari čovječe.
Da,samo sti ti vjerojatno ne znas kakva je situacija u SAD po pitanju dobivanja papira i legalnog statusa..Ti bi valjda odnio purana u cekeru,ili kos krumpira kad bi uvjet da uopce dodjes na razgovor u odvjetnicki ured (ugledni zidovski odjvjetnicki ured na Manhataanu) bio da treba platiti odredjen iznos love i to u kesu? Naravno da sam imao uredne papire da sam uplatio lovu,pa tako naivan nitko nije,ali nitko od svih nas nije ni slutio da vec imaju unaprijed pripšremljen plan i da ce da u slucaju da nesto podje krivo,pronaci izgovor da je netko krivotvorio i njihove potpise na svim dokumentima..Sjedis za stolom sa covjekom na kojeg stoji odvjetnicki ured i on se kasnije izvlaci kako on nema pojma o tome i kako je netko drugi bez njegova znanja izvodio to sve..Srecom pa sam kasnije saznao da FBI bas nije bio tako naivan da povjeruje u tu pricu..
Ne znam, kak ću znat kak je u Americi bilo. 
U Kanadi je bilo drukčije, ideš u zgradu za izbjeglice i tamo imaš agenta koji ti veli što i kako. Ne ide se ni kod kakvih odvjetnika i plaća se deset puta manje. I to u banci platiš. Sve legalno i bez problema.
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Molim pojašnjenje - Page 5 Empty Re: Molim pojašnjenje

Post by Adriano50 9/7/2016, 22:48

tali.
Mad_Vlad wrote:
Adriano50 wrote:taanu
Mad_Vlad wrote:
Adriano50 wrote:Rezervemali to vec premasuje tvoje kapacitete..tvorili 
Mad_Vlad wrote:
Pa nisam. Mogao sam ostati i u Hrvatskoj. Mogao si i ti ostat u New York-u.
Ljudi čine svašta da bi ostali živi. Ništa čudno.
Pobrkao si stvari,Ali cu ti dati objasnjenje zasto nakon 8 godina provedenih u NYC nisam tamo i ostao: Zato sto su zidovi najbolji advokati!
Usao sam u proces za Green Card preko jednog zidovskog odvjetnickog ureda,dao 10 tisuca dolara u kesu,i ostao bez papira i bez love.. Zidovski advokati krivotvorili dukumente i pecate nepostojecih firmi,i ljude obmanjivali da ce preko tih firmi dobiti papire kao deficitarna radna snaga.. Na kraju netko otkucao citavu stvar i FBI krenuo u istragu..Nakon svega covijek ne povjeruje sto su ti bjelosvjetske bitanga spremne uciniti da se domognu love..Usput receno,zidvi su najbolji i u financijama..zato je gotovo citav svijet u duznickom ropstvu..Da bi shvatio stvari,moras prvo znati sto su Federalne Rezerve,privatna institucija koja drzavu snabdijeva novcem,na koji se nacin stampa dolar i tko vodi tamo glavnu rijec..Onda bi ti bilo malo jasnije stanje stvari..Ali mislim da to prevazilazi tvoje kapacitete da ti objasnjavam..
Pa nisu te oni sjebali koliko si se sam. Mislim davat keš lovu, što ti bi?! Papiri se rade za te stvari čovječe.
Da,samo sti ti vjerojatno ne znas kakva je situacija u SAD po pitanju dobivanja papira i legalnog statusa..Ti bi valjda odnio purana u cekeru,ili kos krumpira kad bi uvjet da uopce dodjes na razgovor u odvjetnicki ured (ugledni zidovski odjvjetnicki ured na Manhataanu) bio da treba platiti odredjen iznos love i to u kesu? Naravno da sam imao uredne papire da sam uplatio lovu,pa tako naivan nitko nije,ali nitko od svih nas nije ni slutio da vec imaju unaprijed pripšremljen plan i da ce da u slucaju da nesto podje krivo,pronaci izgovor da je netko krivotvorio i njihove potpise na svim dokumentima..Sjedis za stolom sa covjekom na kojeg stoji odvjetnicki ured i on se kasnije izvlaci kako on nema pojma o tome i kako je netko drugi bez njegova znanja izvodio to sve..Srecom pa sam kasnije saznao da FBI bas nije bio tako naivan da povjeruje u tu pricu..
Ne znam, kak ću znat kak je u Americi bilo. 
U Kanadi je bilo drukčije, ideš u zgradu za izbjeglice i tamo imaš agenta koji ti veli što i kako. Ne ide se ni kod kakvih odvjetnika i plaća se deset puta manje. I to u banci platiš. Sve legalno i bez problema.
Sve ok,ja mogu u canadu sutra,ako bas zelim.ali u SAD nije bas tako jedonstavno..Pno ljudi koji zele legalizirati svoj status,a odvjetnicki lesinari,tu vide svoju sansu za zaradom.Po tom pitanju zidovi ne funkcioniraju druagije nego ostali..
Adriano50
Adriano50

Posts : 500
2016-01-12


Back to top Go down

Molim pojašnjenje - Page 5 Empty Re: Molim pojašnjenje

Post by Mad_Vlad 9/7/2016, 23:13

Triny wrote:
Mad_Vlad wrote:
Triny wrote:
Mad_Vlad wrote:
Triny wrote:
Odjednom je postao darežljiv, a maloprije spreman ubiti Abrahama. drunken
Bio je darežljiv prije saznanja da je Sarai Abramova žena.
I po tadasnjim obicajima to znaci da je Abraham dao faraonu Saru za zenu i za to dobio poklone.
Ma ne, nije ju prodao...
Melješ bez veze. Čitaj tekst pa vidi što piše.
Evo teksta pa da vidimo tko melje.


Abraham u Egiptu
(10) Ali kad je zemljom zavladala glad, Abram se spusti u Egipat da ondje proboravi, jer je velika glad harala zemljom. (11) Kad je bio na ulazu u Egipat, reče svojoj ženi Saraji: "Znam da si lijepa žena. (12) Kad te Egipćani vide, reći će: 'To je njegova žena', i mene će ubiti, a tebe na životu ostaviti. (13) Nego reci da si mi sestra, tako da i meni bude zbog tebe dobro i da, iz obzira prema tebi, poštede moj život." (14) Zbilja, kad je Abram ušao u Egipat, Egipćani vide da je žena veoma lijepa. (15) Vide je faraonovi dvorani pa je pohvale faraonu i odvedu ženu na faraonov dvor. (16) Abramu pođe dobro zbog nje; steče on stoke i goveda, magaraca, slugu i sluškinja, magarica i deva. (17) Ali Jahve udari faraona i njegov dom velikim nevoljama zbog Abramove žene Saraje. (18) I faraon pozva Abrama pa reče: "Što si mi to učinio? Zašto mi nisi kazao da je ona tvoja žena? (19) Zašto si rekao: 'Ona mi je sestra', pa je ja uzeh sebi za ženu? A sad, evo ti žene; uzmi je i hajde!" (20) Faraon ga onda preda momcima, a oni ga otprave s njegovom ženom i sa svime što bijaše njegovo.


http://www.hbk.hr/biblija/sz/post.htm

Koja p...., čak nije nisam bio u stanju izgovoriti tu laž, nego je nagovorio Saru.
Jel jasno piše da mu je dobro pošlo zbog nje i što je sve stekao? Piše.
Jel piše da je faraon rekao da ju je uzeo sebi za ženu? Piše.
Nije ju nagovorio nego zamolio.
Abram nije podvodio svoju ženu, niti ju prodao faraonu. Egipatski prinčevi su ju pohvalili faraonu i odveli u njegov dvor.
Faraon ga je nagradio nadajući se da će Sarai postati njegova žena/ljubavnica.( Hebrejski je jasniji nego prijevod.)
Bog je nakužio faraona i njegov dvor zbog Sarajinih riječi Bogu.
Faraon je malo ukorio Abrama zbog laži i otpustio ih sa svime što mu je dao.

Bog je testirao Abrama onom glađu u Negevu. Iako mu je obećao zemlju Kanaan Abram je slušao s jednim uhom. Nije bio potpuno siguran kak će to bit jer su Kanaanci bili u zemlji. Ipak, nije se vratio natrag prema Haranu iz kojega je došao nego išao kušat sreću u Egiptu.
Pred ulazom u Egipat shvatio je da se prevario pa je zamolio Saraju za pomoć. Nije Boga što znači da mu je vjera tada bila slaba.
Ona se odazvala i isto rekla da mu je sestra kad se faraon upoznao s njom. Dakle, zajednički su lagali a Bog ih je nagrdio preko politeističkog faraona za laži.
Ispada da bi dobro prošli u Egiptu i bez laganja.
Faraon nije povratio svoje darove i tako ispao bolji čovjek od Abrama. Samo ih je otjerao nazad.

Abram se poslije iskupio za tu grešku ušavši u rat s onih pet kraljeva u Kanaanu kad su mu oteli nećaka Lota i njegovu obitelj. Tu je postao frajer.


Ne pljuvati po čovjeku zbog jedne greške, triny. Brzo osuđuješ.
Tek s testom sa sinom Jichakom je pokazao pravu vjeru u Boga slušajući i radeći sve kako mu je Bog rekao.
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Molim pojašnjenje - Page 5 Empty Re: Molim pojašnjenje

Post by e-one 10/7/2016, 03:00

Triny wrote: Beskičmenjak i oportunist. Slagat će, izdat će, prodat će najbliže (ženu, sestru, sinove) , ako treba i ubit će.
Samo da sačuva dupe ili izvuče neku korist.

well, po Bibliji je Abraham dobro postupio, Bog ne da mu nije oprostio ako je tu Abraham pogriješio nego mu nije ni zamjerio. to znači da imamo potvrdu autoriteta da je sve regularno. a sa kojim autoritetom ti možeš potvrditi da je onako kako ti kažeš? sa nikojim. sa aspekta deizma tvoje je mišljenje samo (još) jedno subjektivno mišljenje koje ne znači ama baš ništa jer je jednakovrijedno [čitaj: bezvrijedno] svakom drugom subjektivnom mišljenju. nemaš osobnog autoriteta da nešto promičeš, a nemaš ni autoriteta na kojeg bi se pozvala da obraniš/potvrdiš/opravdaš svoje stavove/mišljenja. ista stvar je i sa ateizmom/relativizmom/naturalizmom. nemaš se na što pozvati da bi nešto okvalificirala kao pozitivno/negativno; dobro/loše; razumno/nerazumno; prihvatljivo/neprihvatljivo ponašanje; itd. diskvalificirala si se kao kvalifikant i sad nemaš na osnovu čega išta kvalificirati.



sve je u prirodi ergo sve je prirodno ergo bog je dozvolio ergo nemaš pravo nametat nekom svoje mišljenje ergo bolje da ni nemaš svoje mišljenje ergo bolje da ni ne misliš. eto di vodi deizam.
e-one
e-one

Posts : 277
2014-05-21


Back to top Go down

Molim pojašnjenje - Page 5 Empty Re: Molim pojašnjenje

Post by e-one 10/7/2016, 03:10

Adriano50 wrote: Da,samo sti ti vjerojatno ne znas kakva je situacija u SAD po pitanju dobivanja papira i legalnog statusa..Ti bi valjda odnio purana u cekeru,ili kos krumpira kad bi uvjet da uopce dodjes na razgovor u odvjetnicki ured (ugledni zidovski odjvjetnicki ured na Manhataanu) bio da treba platiti odredjen iznos love i to u kesu? Naravno da sam imao uredne papire da sam uplatio lovu,pa tako naivan nitko nije,ali nitko od svih nas nije ni slutio da vec imaju unaprijed pripšremljen plan i da ce da u slucaju da nesto podje krivo,pronaci izgovor da je netko krivotvorio i njihove potpise na svim dokumentima..Sjedis za stolom sa covjekom na kojeg stoji odvjetnicki ured i on se kasnije izvlaci kako on nema pojma o tome i kako je netko drugi bez njegova znanja izvodio to sve..Srecom pa sam kasnije saznao da FBI bas nije bio tako naivan da povjeruje u tu pricu..

ako te uz to nije netko još i nag.... znači da si dobro prošao.
e-one
e-one

Posts : 277
2014-05-21


Back to top Go down

Molim pojašnjenje - Page 5 Empty Re: Molim pojašnjenje

Post by e-one 10/7/2016, 03:35

Triny wrote:
Koja p...., čak nije nisam bio u stanju izgovoriti tu laž, nego je nagovorio Saru.


uh, pa morali su usuglasiti priču da bi plan uopće imao šanse proći. Abraham predlaže Sari svoj plan i govori joj što treba reći (ako ju itko bude uopće i pitao) jer kako su stvari prikazane jedino što bi bilo upitno je da li će Abraham ostati živ ili ne, a ne i da li će Saru odvesti/oteti ili ne.

Triny wrote:
Jel jasno piše da mu je dobro pošlo zbog nje i što je sve stekao? Piše.


i šta, po tebi, to znači? da ju je prodao? da ju je podvodio? e, pa ne znači. to znači da se faraon nije ponašao kao zadnji ološ, siledžija i ubojica nego se htio pred Sarom pokazati kao fin čova. faraonova premisa je bila da je Sara samo sestra Abrahamova što znači da ne voli Abrahama kao svog muža nego ("samo") kao brata i u cilju mu je bilo da ima Abrahama na svojoj strani kako bi ga Sara prihvatila za muža. to da faraon i nije bio baš zadnji ološ pokazuje i to što je Abrahamu ostavio imovinu kao i to što ih je uopće pustio žive.

Triny wrote:
Jel piše da je faraon rekao da ju je uzeo sebi za ženu? Piše.

a šta, po tebi, to znači? piše da je odvedena faraonu. piše i da je faraona zadesila bolest/nemoć. nemoć, nemoć. ja iz toga isčitavam nemoć; jel ti isčitavaš moć (ne trebam crtat, ne?)?

Triny wrote:
čak nije nisam bio u stanju izgovoriti tu laž, nego je nagovorio Saru.

i jedna mala digresija vezano uz stil izražavanja. radi se o tome kada dvije osobe izvršavaju istu radnju. po hebrejskom izričaju zapravo nema da dvije osobe izvršavaju istu radnju. nema da nešto rade zajednički. u takvim situacijama koje mi tumačimo da su zajednički izvršili neku radnju se po hebrejskom izričaju radi o tome da radnju vodi jedna osoba, a druga samo prati. primjer za takvu radnju je i skrivanje Adama i Eve nakon počinjenja grijeha. doslovni prijevod bi bio da se Adam sa Evom sakrio, a ne da su se Adam i Eva sakrili. u toj situaciji taj prijevod nije nešto posebno bitan, ali u nekoj drugoj situaciji može biti (i je) dramatično/presudno bitan. radi se o prijevodu Izaijinog teksta. no o tome možda neki drugi put.
e-one
e-one

Posts : 277
2014-05-21


Back to top Go down

Molim pojašnjenje - Page 5 Empty Re: Molim pojašnjenje

Post by e-one 10/7/2016, 03:46

Triny wrote: Pa odrekao Sare kao supruge časno i hrabro i na tome se prilično obogatio, baš mu je lijepo išlo dok je Sara bila na faraonovu dvoru kao faraonova žena.
Kakav bog, takav i podanik.

pa nije se je odrekao: ostao je sa njom (i) pri ulasku u Egipat. njihov dogovor je bio prije ulaska: mogao ju je i poslati prije ili je on mogao ući prije nje. uglavnom: razdvojeno. da je tako bilo onda bi bilo osnova da se sumnja u Abrahamove postupke, odnosno da bi se moglo raditi o "spašavanju guzice". držali su se zajedno i zajednički su prebrodili krizu, Boga nisu iskušavali i to je ono što je bitno.
e-one
e-one

Posts : 277
2014-05-21


Back to top Go down

Molim pojašnjenje - Page 5 Empty Re: Molim pojašnjenje

Post by e-one 10/7/2016, 04:02

Adriano50 wrote: Ako doslovno protumacimo taj SZ teks,t ispada da je farao najebo zbog Abrahamove lazi..


a ne zbog svoje pohote?

Adriano50 wrote:Nakon nevolje sto je snasla njegov dom,doslovno je zavapio: zasto mi nisi rekao da ti je sara zena?(odnosno,zasto si mi slagao da ti je sara sestra?)


samo što nije lagao.

Adriano50 wrote:Dakle,nista se od toga ne bi desilo,da Abraham nije lagao.. jocolor

premisa ti je pogrešna, a time i zaključak.
a čak i da ti je premisa točna taj zaključak: "ništa se od toga ne bi desilo" ne proizlazi iz premise: faraonove nedaće su se mogle desiti (i) uz to da je Abraham bio ubijen.

znači Abraham je kriv za cijelu tu situaciju? tim slijedom Bog je kriv za sve? i za to što si živ, odnosno što nisi mrtav?

interesantna je stvar kako staješ na faraonovu stranu: daješ mu za pravo da uzima žene koje mu se sviđaju, a Abrahamu zamjeraš što nije rekao nešto što bi ga odvelo u vrlo veliku opasnost po život. postavlja se pitanje zašto bi Abrahamov život bio ugrožen. da li zbog toga što bi se Abraham mogao osvetiti faraonu? malo vjerojatno. prije bi bilo zato što bi to Saru odgovorilo od bijega, nade da će se ipak jednom vratiti Abrahamu, nešto u tom stilu. bez muža, bez djece, u stranoj zemlji sigurno joj ne bi bilo lako. ne da joj ne bi bilo lako nego ne bi imala ni gdje ni od čega živjeti. jel ti dođe da zaplačeš kako se Abraham izvukao, a tako je malo falilo da cijela priča već tu završi? pa šta bi tom glupom faraonu pa ga pusti živa, jel da?

e-one
e-one

Posts : 277
2014-05-21


Back to top Go down

Molim pojašnjenje - Page 5 Empty Re: Molim pojašnjenje

Post by e-one 10/7/2016, 04:13

Adriano50 wrote: Ako se na kraju desilo- da Abraham bude negradjen bogatstvima kad je faraon saznao da mu je Sara zena,


nagrađen (potkupljivan) je bio dok se još nije saznalo da mu je žena.

Adriano50 wrote:zasto ga i na pocetku ne bi nagradio uz spoznaju da mu je Sara zena,da mu je to Abraham rekao odmah na pocetku!?

zato što ju onda ne bi privolio (Saru sebi) dokle god je Abraham živ. to znači da bi Abrahama morao (dati) ubiti ako bi ju želio privoliti sebi, a ne da bi ga ostavio na životu, a kamoli još ga i nagradio.
e-one
e-one

Posts : 277
2014-05-21


Back to top Go down

Molim pojašnjenje - Page 5 Empty Re: Molim pojašnjenje

Post by e-one 10/7/2016, 04:21

Triny wrote:  
I ne bi ostao bez glave jer mu je bog obećao potomstvo, ali Abraham NIJE vjerovao.


e, ovo kao argument ne zvuči loše, ali da je tako onda je mogao ostati ležati u Kanaanu i neraditi ništa: ni vode piti ni išta jesti. mogao je i griješiti na sve moguće načine. takva je slična i protestantska logika: "vjerujem u Isusa, znači da mogu griješiti i ne ispovjedati se jer je Isus umro za moje grijehe". ali to tako ne ide. Abraham nije lagao i nije nevjerovao da ga Bog neće spasiti nego u toj fazi nije ni bilo potrebe za Božjom intervencijom ako priča prođe. prije bi se reklo da je imao vjere (akhm, ili da nije razmišljao toliko unaprijed) u Boga da će sve dobro proći unatoč otimanja Sare (npr. da će mu se vratiti) kao što se i dogodilo (uz Božju intervenciju). aleluja.
e-one
e-one

Posts : 277
2014-05-21


Back to top Go down

Molim pojašnjenje - Page 5 Empty Re: Molim pojašnjenje

Post by Adriano50 10/7/2016, 10:24

e-one wrote:
Adriano50 wrote: Da,samo sti ti vjerojatno ne znas kakva je situacija u SAD po pitanju dobivanja papira i legalnog statusa..Ti bi valjda odnio purana u cekeru,ili kos krumpira kad bi uvjet da uopce dodjes na razgovor u odvjetnicki ured (ugledni zidovski odjvjetnicki ured na Manhataanu) bio da treba platiti odredjen iznos love i to u kesu? Naravno da sam imao uredne papire da sam uplatio lovu,pa tako naivan nitko nije,ali nitko od svih nas nije ni slutio da vec imaju unaprijed pripšremljen plan i da ce da u slucaju da nesto podje krivo,pronaci izgovor da je netko krivotvorio i njihove potpise na svim dokumentima..Sjedis za stolom sa covjekom na kojeg stoji odvjetnicki ured i on se kasnije izvlaci kako on nema pojma o tome i kako je netko drugi bez njegova znanja izvodio to sve..Srecom pa sam kasnije saznao da FBI bas nije bio tako naivan da povjeruje u tu pricu..

ako te uz to nije netko još i nag.... znači da si dobro prošao.
Pa ako su u pitanju zidovski adokati,stvarno sam dobro i prosao..Po SZ logici,trebeo sam zavrsiti u zatvoru.. lol!
Adriano50
Adriano50

Posts : 500
2016-01-12


Back to top Go down

Molim pojašnjenje - Page 5 Empty Re: Molim pojašnjenje

Post by Trinity 14/7/2016, 20:52

Mad_Vlad wrote:
Triny wrote:
Mad_Vlad wrote:
Triny wrote:
Mad_Vlad wrote:
Bio je darežljiv prije saznanja da je Sarai Abramova žena.
I po tadasnjim obicajima to znaci da je Abraham dao faraonu Saru za zenu i za to dobio poklone.
Ma ne, nije ju prodao...
Melješ bez veze. Čitaj tekst pa vidi što piše.
Evo teksta pa da vidimo tko melje.


Abraham u Egiptu
(10) Ali kad je zemljom zavladala glad, Abram se spusti u Egipat da ondje proboravi, jer je velika glad harala zemljom. (11) Kad je bio na ulazu u Egipat, reče svojoj ženi Saraji: "Znam da si lijepa žena. (12) Kad te Egipćani vide, reći će: 'To je njegova žena', i mene će ubiti, a tebe na životu ostaviti. (13) Nego reci da si mi sestra, tako da i meni bude zbog tebe dobro i da, iz obzira prema tebi, poštede moj život." (14) Zbilja, kad je Abram ušao u Egipat, Egipćani vide da je žena veoma lijepa. (15) Vide je faraonovi dvorani pa je pohvale faraonu i odvedu ženu na faraonov dvor. (16) Abramu pođe dobro zbog nje; steče on stoke i goveda, magaraca, slugu i sluškinja, magarica i deva. (17) Ali Jahve udari faraona i njegov dom velikim nevoljama zbog Abramove žene Saraje. (18) I faraon pozva Abrama pa reče: "Što si mi to učinio? Zašto mi nisi kazao da je ona tvoja žena? (19) Zašto si rekao: 'Ona mi je sestra', pa je ja uzeh sebi za ženu? A sad, evo ti žene; uzmi je i hajde!" (20) Faraon ga onda preda momcima, a oni ga otprave s njegovom ženom i sa svime što bijaše njegovo.


http://www.hbk.hr/biblija/sz/post.htm

Koja p...., čak nije nisam bio u stanju izgovoriti tu laž, nego je nagovorio Saru.
Jel jasno piše da mu je dobro pošlo zbog nje i što je sve stekao? Piše.
Jel piše da je faraon rekao da ju je uzeo sebi za ženu? Piše.
Nije ju nagovorio nego zamolio.
Abram nije podvodio svoju ženu, niti ju prodao faraonu. Egipatski prinčevi su ju pohvalili faraonu i odveli u njegov dvor.
Faraon ga je nagradio nadajući se da će Sarai postati njegova žena/ljubavnica.( Hebrejski je jasniji nego prijevod.)
Bog je nakužio faraona i njegov dvor zbog Sarajinih riječi Bogu.
Faraon je malo ukorio Abrama zbog laži i otpustio ih sa svime što mu je dao.

Bog je testirao Abrama onom glađu u Negevu. Iako mu je obećao zemlju Kanaan Abram je slušao s jednim uhom. Nije bio potpuno siguran kak će to bit jer su Kanaanci bili u zemlji. Ipak, nije se vratio natrag prema Haranu iz kojega je došao nego išao kušat sreću u Egiptu.
Pred ulazom u Egipat shvatio je da se prevario pa je zamolio Saraju za pomoć. Nije Boga što znači da mu je vjera tada bila slaba.
Ona se odazvala i isto rekla da mu je sestra kad se faraon upoznao s njom. Dakle, zajednički su lagali a Bog ih je nagrdio preko politeističkog faraona za laži.
Ispada da bi dobro prošli u Egiptu i bez laganja.
Faraon nije povratio svoje darove i tako ispao bolji čovjek od Abrama. Samo ih je otjerao nazad.

Abram se poslije iskupio za tu grešku ušavši u rat s onih pet kraljeva u Kanaanu kad su mu oteli nećaka Lota i njegovu obitelj. Tu je postao frajer.


Ne pljuvati po čovjeku zbog jedne greške, triny. Brzo osuđuješ.
Tek s testom sa sinom Jichakom je pokazao pravu vjeru u Boga slušajući i radeći sve kako mu je Bog rekao.
Nije ju zamolio nego ucijenio :Ako ne kažeš da si moja sestra, ubit će me.
Kakva je to vjera? Pa trebao je pred Sarom pokazati više vjere, a ne se ponijeti tako kukavički.
I ne bi im se ništa desilo i da su rekli istinu. Osim što bi vjerojatno odmah bili protjerani iz Egipta.
Ali bez stoke i služinčadi. A po to su došli. jocolor
I poslije toga nizao je on slične greške, nije mu tpo bila ni prva ni zadnja.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Molim pojašnjenje - Page 5 Empty Re: Molim pojašnjenje

Post by Trinity 14/7/2016, 20:54

e-one wrote:
Triny wrote: Beskičmenjak i oportunist. Slagat će, izdat će, prodat će najbliže (ženu, sestru, sinove) , ako treba i ubit će.
Samo da sačuva dupe ili izvuče neku korist.

well, po Bibliji je Abraham dobro postupio, Bog ne da mu nije oprostio ako je tu Abraham pogriješio nego mu nije ni zamjerio. to znači da imamo potvrdu autoriteta da je sve regularno. a sa kojim autoritetom ti možeš potvrditi da je onako kako ti kažeš? sa nikojim. sa aspekta deizma tvoje je mišljenje samo (još) jedno subjektivno mišljenje koje ne znači ama baš ništa jer je jednakovrijedno [čitaj: bezvrijedno] svakom drugom subjektivnom mišljenju. nemaš osobnog autoriteta da nešto promičeš, a nemaš ni autoriteta na kojeg bi se pozvala da obraniš/potvrdiš/opravdaš svoje stavove/mišljenja. ista stvar je i sa ateizmom/relativizmom/naturalizmom. nemaš se na što pozvati da bi nešto okvalificirala kao pozitivno/negativno; dobro/loše; razumno/nerazumno; prihvatljivo/neprihvatljivo ponašanje; itd. diskvalificirala si se kao kvalifikant i sad nemaš na osnovu čega išta kvalificirati.



sve je u prirodi ergo sve je prirodno ergo bog je dozvolio ergo nemaš pravo nametat nekom svoje mišljenje ergo bolje da ni nemaš svoje mišljenje ergo bolje da ni ne misliš. eto di vodi deizam.
Well, ako po SZ nešto nije promtno ili kasnije sankcionirano by Jahve, onda je regularno. jocolor
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Molim pojašnjenje - Page 5 Empty Re: Molim pojašnjenje

Post by Trinity 14/7/2016, 20:57

e-one wrote:
Adriano50 wrote: Ako doslovno protumacimo taj SZ teks,t ispada da je farao najebo zbog Abrahamove lazi..


a ne zbog svoje pohote?

Adriano50 wrote:Nakon nevolje sto je snasla njegov dom,doslovno je zavapio: zasto mi nisi rekao da ti je sara zena?(odnosno,zasto si mi slagao da ti je sara sestra?)


samo što nije lagao.

Adriano50 wrote:Dakle,nista se od toga ne bi desilo,da Abraham nije lagao.. jocolor

premisa ti je pogrešna, a time i zaključak.
a čak i da ti je premisa točna taj zaključak: "ništa se od toga ne bi desilo" ne proizlazi iz premise: faraonove nedaće su se mogle desiti (i) uz to da je Abraham bio ubijen.

znači Abraham je kriv za cijelu tu situaciju? tim slijedom Bog je kriv za sve? i za to što si živ, odnosno što nisi mrtav?

interesantna je stvar kako staješ na faraonovu stranu: daješ mu za pravo da uzima žene koje mu se sviđaju, a Abrahamu zamjeraš što nije rekao nešto što bi ga odvelo u vrlo veliku opasnost po život.  postavlja se pitanje zašto bi Abrahamov život bio ugrožen. da li zbog toga što bi se Abraham mogao osvetiti faraonu? malo vjerojatno. prije bi bilo zato što bi to Saru odgovorilo od bijega, nade da će se ipak jednom vratiti Abrahamu, nešto u tom stilu. bez muža, bez djece, u stranoj zemlji sigurno joj ne bi bilo lako. ne da joj ne bi bilo lako nego ne bi imala ni gdje ni od čega živjeti. jel ti dođe da zaplačeš kako se Abraham izvukao, a tako je malo falilo da cijela priča već tu završi? pa šta bi tom glupom faraonu pa ga pusti živa, jel da?    

Da je Abraham rekao bilo šta ne bi mu pala vlas s glave.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Molim pojašnjenje - Page 5 Empty Re: Molim pojašnjenje

Post by Mad_Vlad 16/7/2016, 23:14

Triny wrote:
Mad_Vlad wrote:
Triny wrote:
Mad_Vlad wrote:
Triny wrote:
I po tadasnjim obicajima to znaci da je Abraham dao faraonu Saru za zenu i za to dobio poklone.
Ma ne, nije ju prodao...
Melješ bez veze. Čitaj tekst pa vidi što piše.
Evo teksta pa da vidimo tko melje.


Abraham u Egiptu
(10) Ali kad je zemljom zavladala glad, Abram se spusti u Egipat da ondje proboravi, jer je velika glad harala zemljom. (11) Kad je bio na ulazu u Egipat, reče svojoj ženi Saraji: "Znam da si lijepa žena. (12) Kad te Egipćani vide, reći će: 'To je njegova žena', i mene će ubiti, a tebe na životu ostaviti. (13) Nego reci da si mi sestra, tako da i meni bude zbog tebe dobro i da, iz obzira prema tebi, poštede moj život." (14) Zbilja, kad je Abram ušao u Egipat, Egipćani vide da je žena veoma lijepa. (15) Vide je faraonovi dvorani pa je pohvale faraonu i odvedu ženu na faraonov dvor. (16) Abramu pođe dobro zbog nje; steče on stoke i goveda, magaraca, slugu i sluškinja, magarica i deva. (17) Ali Jahve udari faraona i njegov dom velikim nevoljama zbog Abramove žene Saraje. (18) I faraon pozva Abrama pa reče: "Što si mi to učinio? Zašto mi nisi kazao da je ona tvoja žena? (19) Zašto si rekao: 'Ona mi je sestra', pa je ja uzeh sebi za ženu? A sad, evo ti žene; uzmi je i hajde!" (20) Faraon ga onda preda momcima, a oni ga otprave s njegovom ženom i sa svime što bijaše njegovo.


http://www.hbk.hr/biblija/sz/post.htm

Koja p...., čak nije nisam bio u stanju izgovoriti tu laž, nego je nagovorio Saru.
Jel jasno piše da mu je dobro pošlo zbog nje i što je sve stekao? Piše.
Jel piše da je faraon rekao da ju je uzeo sebi za ženu? Piše.
Nije ju nagovorio nego zamolio.
Abram nije podvodio svoju ženu, niti ju prodao faraonu. Egipatski prinčevi su ju pohvalili faraonu i odveli u njegov dvor.
Faraon ga je nagradio nadajući se da će Sarai postati njegova žena/ljubavnica.( Hebrejski je jasniji nego prijevod.)
Bog je nakužio faraona i njegov dvor zbog Sarajinih riječi Bogu.
Faraon je malo ukorio Abrama zbog laži i otpustio ih sa svime što mu je dao.

Bog je testirao Abrama onom glađu u Negevu. Iako mu je obećao zemlju Kanaan Abram je slušao s jednim uhom. Nije bio potpuno siguran kak će to bit jer su Kanaanci bili u zemlji. Ipak, nije se vratio natrag prema Haranu iz kojega je došao nego išao kušat sreću u Egiptu.
Pred ulazom u Egipat shvatio je da se prevario pa je zamolio Saraju za pomoć. Nije Boga što znači da mu je vjera tada bila slaba.
Ona se odazvala i isto rekla da mu je sestra kad se faraon upoznao s njom. Dakle, zajednički su lagali a Bog ih je nagrdio preko politeističkog faraona za laži.
Ispada da bi dobro prošli u Egiptu i bez laganja.
Faraon nije povratio svoje darove i tako ispao bolji čovjek od Abrama. Samo ih je otjerao nazad.

Abram se poslije iskupio za tu grešku ušavši u rat s onih pet kraljeva u Kanaanu kad su mu oteli nećaka Lota i njegovu obitelj. Tu je postao frajer.


Ne pljuvati po čovjeku zbog jedne greške, triny. Brzo osuđuješ.
Tek s testom sa sinom Jichakom je pokazao pravu vjeru u Boga slušajući i radeći sve kako mu je Bog rekao.
Nije ju zamolio nego ucijenio :Ako ne kažeš da si moja sestra, ubit će me.
Kakva je to vjera? Pa trebao je pred Sarom pokazati više vjere, a ne se ponijeti tako kukavički.
I ne bi im se ništa desilo i da su rekli istinu. Osim što bi vjerojatno odmah bili protjerani iz Egipta.
Ali bez stoke i služinčadi. A po to su došli. jocolor
I poslije toga nizao je on slične greške, nije mu tpo bila ni prva ni zadnja.
Zamolio.
Slaba vjera, eto kakva. Poslije se popravio.
Lako sad reć ne bi im se ništa dogodilo, onda je bila frka. Strah mu je bio opravdan jer se bojao smrti.
Nisu došli zbog bogatstva, nego zbog gladi u Negevu.
Faraon se ponadao imat će dobru stranu p... pa je zato nadario Abrama i njegove.
Kad ga je spopala boleština otjerao ih od traha misleći koji su ovi, nešt nije u redu, bolje ih se riješiti nek im budu darovi.
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Molim pojašnjenje - Page 5 Empty Re: Molim pojašnjenje

Post by Adriano50 17/7/2016, 07:51

e-one wrote:
Adriano50 wrote: Ako se na kraju desilo- da Abraham bude negradjen bogatstvima kad je faraon saznao da mu je Sara zena,


nagrađen (potkupljivan) je bio dok se još nije saznalo da mu je žena.

Adriano50 wrote:zasto ga i na pocetku ne bi nagradio uz spoznaju da mu je Sara zena,da mu je to Abraham rekao odmah na pocetku!?

zato što ju onda ne bi privolio (Saru sebi) dokle god je Abraham živ. to znači da bi Abrahama morao (dati) ubiti ako bi ju želio privoliti sebi, a ne da bi ga ostavio na životu, a kamoli još ga i nagradio.
Uopce nije jasno u tim zidovskim religijskim bedastocama da li Abraham nagovarajuci Saru da laze,spasava sebe ili Saru?Ocigledno nije spasiola Saru da ne bude odvedena faraonu njezina laz da da je Abrahamova sestra...Sto sad mijenja stvari cinjenica da je lagala? Da joj je Abraham muz,onda bi bio ubijen,ali kao brata faraon ne da ga nema namjeru ubiti,nego je jos i nagradio Abrahama?Kakvo te potkupljivanje Abrahama spopada? Pa pocetna je premisa da faraon zeli abrahamu preoteti Saru..
Adriano50
Adriano50

Posts : 500
2016-01-12


Back to top Go down

Molim pojašnjenje - Page 5 Empty Re: Molim pojašnjenje

Post by Adriano50 17/7/2016, 08:41

Mad_Vlad wrote:
Triny wrote:
Mad_Vlad wrote:
Triny wrote:
Mad_Vlad wrote:
Bio je darežljiv prije saznanja da je Sarai Abramova žena.
I po tadasnjim obicajima to znaci da je Abraham dao faraonu Saru za zenu i za to dobio poklone.
Ma ne, nije ju prodao...
Melješ bez veze. Čitaj tekst pa vidi što piše.
Evo teksta pa da vidimo tko melje.


Abraham u Egiptu
(10) Ali kad je zemljom zavladala glad, Abram se spusti u Egipat da ondje proboravi, jer je velika glad harala zemljom. (11) Kad je bio na ulazu u Egipat, reče svojoj ženi Saraji: "Znam da si lijepa žena. (12) Kad te Egipćani vide, reći će: 'To je njegova žena', i mene će ubiti, a tebe na životu ostaviti. (13) Nego reci da si mi sestra, tako da i meni bude zbog tebe dobro i da, iz obzira prema tebi, poštede moj život." (14) Zbilja, kad je Abram ušao u Egipat, Egipćani vide da je žena veoma lijepa. (15) Vide je faraonovi dvorani pa je pohvale faraonu i odvedu ženu na faraonov dvor. (16) Abramu pođe dobro zbog nje; steče on stoke i goveda, magaraca, slugu i sluškinja, magarica i deva. (17) Ali Jahve udari faraona i njegov dom velikim nevoljama zbog Abramove žene Saraje. (18) I faraon pozva Abrama pa reče: "Što si mi to učinio? Zašto mi nisi kazao da je ona tvoja žena? (19) Zašto si rekao: 'Ona mi je sestra', pa je ja uzeh sebi za ženu? A sad, evo ti žene; uzmi je i hajde!" (20) Faraon ga onda preda momcima, a oni ga otprave s njegovom ženom i sa svime što bijaše njegovo.


http://www.hbk.hr/biblija/sz/post.htm

Koja p...., čak nije nisam bio u stanju izgovoriti tu laž, nego je nagovorio Saru.
Jel jasno piše da mu je dobro pošlo zbog nje i što je sve stekao? Piše.
Jel piše da je faraon rekao da ju je uzeo sebi za ženu? Piše.
Nije ju nagovorio nego zamolio.
Abram nije podvodio svoju ženu, niti ju prodao faraonu. Egipatski prinčevi su ju pohvalili faraonu i odveli u njegov dvor.
Faraon ga je nagradio nadajući se da će Sarai postati njegova žena/ljubavnica.( Hebrejski je jasniji nego prijevod.)
Bog je nakužio faraona i njegov dvor zbog Sarajinih riječi Bogu.
Faraon je malo ukorio Abrama zbog laži i otpustio ih sa svime što mu je dao.

Bog je testirao Abrama onom glađu u Negevu. Iako mu je obećao zemlju Kanaan Abram je slušao s jednim uhom. Nije bio potpuno siguran kak će to bit jer su Kanaanci bili u zemlji. Ipak, nije se vratio natrag prema Haranu iz kojega je došao nego išao kušat sreću u Egiptu.
Pred ulazom u Egipat shvatio je da se prevario pa je zamolio Saraju za pomoć. Nije Boga što znači da mu je vjera tada bila slaba.
Ona se odazvala i isto rekla da mu je sestra kad se faraon upoznao s njom. Dakle, zajednički su lagali a Bog ih je nagrdio preko politeističkog faraona za laži.
Ispada da bi dobro prošli u Egiptu i bez laganja.
Faraon nije povratio svoje darove i tako ispao bolji čovjek od Abrama. Samo ih je otjerao nazad.

Abram se poslije iskupio za tu grešku ušavši u rat s onih pet kraljeva u Kanaanu kad su mu oteli nećaka Lota i njegovu obitelj. Tu je postao frajer.


Ne pljuvati po čovjeku zbog jedne greške, triny. Brzo osuđuješ.
Tek s testom sa sinom Jichakom je pokazao pravu vjeru u Boga slušajući i radeći sve kako mu je Bog rekao.
Zemljom je zavladala glad? Ne cudi, uz tako mutavog Jahvu...blagoslovio je Egipat dobrim urodom i prinosima,a njegov odabrani narod je rzao od gladi i trazio spas od gladi u Egiptu..Sad vise nije ni jasno da li su egipcani drzali izraelce u ropstvu,ili su izraelci sami dolazili u egipat moleci hranu,jer su uz tako mutavog boga bili gladni drunken jocolor lol!
Adriano50
Adriano50

Posts : 500
2016-01-12


Back to top Go down

Molim pojašnjenje - Page 5 Empty Re: Molim pojašnjenje

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 5 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum