ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Chat Room....

Page 6 of 34 Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 20 ... 34  Next

Go down

Chat Room.... - Page 6 Empty Re: Chat Room....

Post by Guest Sun 11 Oct - 21:22

Kako on to misli organizirano nasilje na običnim govorom?! 

Književnost je sve samo ne nasilje....

Guest
Guest


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 6 Empty Re: Chat Room....

Post by kic Sun 11 Oct - 21:25

pa ne znam, ali ja ovak običnogovorski razmišljajući rekao bi da on govori o tome kako pisci puno izmišljaju i pretjeruju, i da na kraju krajeva nitko tako ne vodi dijaloge ili monologe u romanima, ali, ima takvih ljudi bome-
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Chat Room.... - Page 6 Empty Re: Chat Room....

Post by Guest Sun 11 Oct - 21:57

Ima pretjerivanja i iživljavanja ali to su već finese ili stilovi,dubine i sl.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 6 Empty Re: Chat Room....

Post by Guest Sun 11 Oct - 22:04

Ma nisam uopće imala namjeru započinjati polemiku oko toga, samo stavih jer mi je bilo zanimljivo, al' hajd'. :D 

Da bi se shvatilo što misli pod tim mora se razumjeti odnos ruskih formalista prema književnosti. Naime, prema njima književnost nije moguće definirati kroz prizmu njezine fikcionalnosti, već je se treba promatrati s obzirom na njezinu specifičnu uporabu jezika jer ona da bi bila književnost svakako mijenja taj običan svakodnevni jezik, daje mu novu snagu i tako odstupa od njega. Odnosno, čini nasilje nad njim. Ona ga deformira kroz učinak očuđenja. A obični svakodnevni govor jer kroz rutinu postao automatiziran i kao takav nije zanimljiv, nije književnost. Da bi postao književnost treba ga oneobičiti.  :D A to opet treba staviti u kontekst toga da formalizam kao takav promatra književno djelo veoma mehanički, analizira njegovu  strukturu promatrajući ga prvenstveno kao sumu različitih postupaka (pjesničke slike, tehnike pripovijedanja, ritam, itd.), a ne kao kanal prenošenja autorovih ideja ili iznošenja društvene zbilje. Dakle - forma, ne sadržaj.

U svakom slučaju, nisu mi oni neka vruća tema uopće, samo mi je ta definicija ponovno malce zaokupila pažnju. :D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 6 Empty Re: Chat Room....

Post by Guest Sun 11 Oct - 22:07

Ti si to tako fino iznijela da bih ti kupila iako se ne slažem. ...:D

Jel ruske književnike društvo i vrijeme takvima napravilo ili su se takvi rodili?

Ja ne volim rusku književnost. ...pre štura mi je i dosadna....kao da uzmem i jedem komad celuloze....
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 6 Empty Re: Chat Room....

Post by Guest Sun 11 Oct - 22:18

Ma ne slažem se ni ja u mnogočemu s njima, samo eto, zapelo mi za oko i zakačilo se. :D
Pojam ruski formalisti se tu ne odnosi na ruske književnike, već na predstavnike jedne metodološke književno-teorijske struje i njihovog poimanja književnosti. 

Što se tiče Rusa, Dostojevskog volim jako. Čehova i Nabokova, također. Od suvremenih još živućih Pelevin mi je strahovito drag. Ma, ima toga još.  :D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 6 Empty Re: Chat Room....

Post by kic Sun 11 Oct - 22:59

Vegvísir wrote:Ma nisam uopće imala namjeru započinjati polemiku oko toga, samo stavih jer mi je bilo zanimljivo, al' hajd'. :D 

Da bi se shvatilo što misli pod tim mora se razumjeti odnos ruskih formalista prema književnosti. Naime, prema njima književnost nije moguće definirati kroz prizmu njezine fikcionalnosti, već je se treba promatrati s obzirom na njezinu specifičnu uporabu jezika jer ona da bi bila književnost svakako mijenja taj običan svakodnevni jezik, daje mu novu snagu i tako odstupa od njega. Odnosno, čini nasilje nad njim. Ona ga deformira kroz učinak očuđenja. A obični svakodnevni govor jer kroz rutinu postao automatiziran i kao takav nije zanimljiv, nije književnost. Da bi postao književnost treba ga oneobičiti.  :D A to opet treba staviti u kontekst toga da formalizam kao takav promatra književno djelo veoma mehanički, analizira njegovu  strukturu promatrajući ga prvenstveno kao sumu različitih postupaka (pjesničke slike, tehnike pripovijedanja, ritam, itd.), a ne kao kanal prenošenja autorovih ideja ili iznošenja društvene zbilje. Dakle - forma, ne sadržaj.

U svakom slučaju, nisu mi oni neka vruća tema uopće, samo mi je ta definicija ponovno malce zaokupila pažnju. :D
I get that a lot :^^
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Chat Room.... - Page 6 Empty Re: Chat Room....

Post by Guest Tue 13 Oct - 22:54

Kad čitam nešto od poezije, često poželim kopipejstat na ovaj podforum, ali mi se obično ne da otvarati posebnu temu za poeziju jer sam u tom trenutku suviše lijena i umorna, baš kao i sada. Večeras sam odlučila doskočiti tome pa pejstati na chat. :^0



Mi stojimo na rubu svijeta
i gledamo u zapadanje zadnjih zvijezda u dubljine noći
Sa zvijezdama i mi zapadamo
Mi stojimo već na krajnjem rubu sobe
Tko ispod nas zemlju nevidljivo maknu
da je već daleko vidimo ko zvijezdu?
Zamakle su zvijezde
Tko od nas još može naslutiti sebe?
Rušimo se vječno
Naš je put bez dna i padanje bez glasa


A. B. Šimić
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 6 Empty Re: Chat Room....

Post by Guest Tue 13 Oct - 23:14

I saw a Chapel all of gold
That none did dare to enter in,
And many weeping stood without,
Weeping, mourning, worshipping.

I saw a Serpent rise between
The white pillars of the door,
And he forc'd and forc'd and forc'd;
Down the golden hinges tore,

And along the pavement sweet,
Set with pearls and rubies bright,
All his slimy length he drew,
Till upon the altar white

Vomiting his poison out
On the Bread and on the Wine.
So I turn'd into a sty,
And laid me down among the swine.

William Blake
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 6 Empty Re: Chat Room....

Post by jokerman Wed 14 Oct - 22:42

kic wrote:

Let heaven exist, though my own place may be in hell. I have always imagined Paradise as a kind of library. / Borges

Babilonska Knjiznica je nesta najfascinantnije sta sam ikad procito, opcenito Borges je unikatan. 


Inace danas sam cuo nesto pametno, sta me se dojmilo. Sada kako krece Frankfurtski sajam knjige, Salman Rushdie,, disident i pisac kontrotroverznih '' Sotonskih stihova'' biti ce u Frankfurtu i predstavljati svoju novu knjigu. Iranska delgecija,  kako znak protesta, povukla se sa sudjelovanja na sajmu.  I priupitan o tome, Rushdie je rekao '' Cenzura nije samo stvar zabrane slobode govora, ono je zapravo nasilje nad ljudskom prirodom''. Vrlo fino receno.

_________________
This world is mere change, and this life, opinion.
jokerman
jokerman

Posts : 628
2015-08-02


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 6 Empty Re: Chat Room....

Post by kic Wed 14 Oct - 23:08

Borges je fino, jako fino vino..
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Chat Room.... - Page 6 Empty Re: Chat Room....

Post by kic Thu 15 Oct - 19:55

Chat Room.... - Page 6 10154405_1045054482190913_2795414422149784823_n
Man reading should be man intensely alive. The book should be a ball of light in one's hand. - Ezra Pound
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Chat Room.... - Page 6 Empty Re: Chat Room....

Post by kic Thu 15 Oct - 22:07

btw počeo je tzv mjesec hrvatske knjige, do 15.11 traje, u mojoj gradskoj knjižnici je bilo preko 1.000 knjiga po 5kn, nisam išao jer nisam ni one od prošle godine pročitao iskreno.. budem u subotu pa šta ostane, čisto da zavirite u svoje gradske knjižnice možda ima nešto slično.
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Chat Room.... - Page 6 Empty Re: Chat Room....

Post by jokerman Thu 15 Oct - 22:51

kic wrote:Borges je fino, jako fino vino..
https://libraryofbabel.info/



evo covjek napravio presliku Borgesove knjiznice, mozda malo manja obujmom, samo 104677 knjiga, dok Borgesova orginalna ima Chat Room.... - Page 6 4a874dacb21d0acd775b283ddf0691a8 knjiga. U svakom slucaju vrlo zanimljivo.

Posjetimo Babilnoska knjiznica je univerzum koji sadrzava sve miguce varijacije 23 alfabetska znaka, uz zarez, tocku i space. Znaci teorijski sve moguce i nemoguce misli, sve recene i neizrecene rijeci i odgovore na sva pitanja, kao i pitanja sama. Fascinantno. :D

_________________
This world is mere change, and this life, opinion.
jokerman
jokerman

Posts : 628
2015-08-02


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 6 Empty Re: Chat Room....

Post by Guest Fri 16 Oct - 14:34

In light slumber he descended the seventy steps to the cavern of flame and talked of this design to the bearded priests Nasht and Kaman-Thah. And the priests shook their pshent-bearing heads and vowed it would be the death of his soul. They pointed out that the Great Ones had shewn already their wish, and that it is not agreeable to them to be harassed by insistent pleas. They reminded him, too, that not only had no man ever been to unknown Kadath, but no man had ever suspected in what part of space it may lie; whether it be in the dreamlands around our world, or in those surrounding some unguessed companion of Fomalhaut or Aldebaran. If in our dreamland, it might conceivably be reached; but only three fully human souls since time began had ever crossed and recrossed the black impious gulfs to other dreamlands, and of that three two had come back quite mad. There were, in such voyages, incalculable local dangers; as well as that shocking final peril which gibbers unmentionably outside the ordered universe, where no dreams reach; that last amorphous blight of nethermost confusion which blasphemes and bubbles at the centre of all infinity—the boundless daemon-sultan Azathoth, whose name no lips dare speak aloud, and who gnaws hungrily in inconceivable, unlighted chambers beyond time amidst the muffled, maddening beating of vile drums and the thin, monotonous whine of accursed flutes; to which detestable pounding and piping dance slowly, awkwardly, and absurdly the gigantic ultimate gods, the blind, voiceless, tenebrous, mindless Other Gods whose soul and messenger is the crawling chaos Nyarlathotep.

Lovecraft, The Dream Quest of unknown Kadath... naježim se, kakav kralj nad kraljevima opisa i atmosfere....
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 6 Empty Re: Chat Room....

Post by Guest Sun 18 Oct - 13:04

Sinoć sam bila kod frendova i igrala neku igricu s njihovim klincem u kojoj se pojavilo biće s krakatom glavom na što sam oduševljeno povikala Cthulhu. Naravno, klinac me pitao što je Cthulhu. Začudo, jako je dobro prihvatio moje pojašnjenje - squidlike god, the Great Old One. :^0
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 6 Empty Re: Chat Room....

Post by Guest Sun 18 Oct - 15:58

Vegvísir wrote:Sinoć sam bila kod frendova i igrala neku igricu s njihovim klincem u kojoj se pojavilo biće s krakatom glavom na što sam oduševljeno povikala Cthulhu. Naravno, klinac me pitao što je Cthulhu. Začudo, jako je dobro prihvatio moje pojašnjenje - squidlike god, the Great Old One. :^0
B-)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 6 Empty Re: Chat Room....

Post by Guest Thu 22 Oct - 17:48

Malo sam kopala po nekim sličicama što imam na kompu i usput naletjela na H. P. Lovecraftov sonet E. A. Poeu In a Sequester’d Providence Churchyard Where Once Poe Walk’d

Chat Room.... - Page 6 Poelov10
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 6 Empty Re: Chat Room....

Post by Guest Fri 23 Oct - 18:08

Poe mu je bio prvo i vječno nadahnuće :) Evo iz njegovih usta o nekim njegovim drugim uzorima:

"Despite my tremendous admiration for things like Dunsany's Gods of the Mountain and O'Neill's Emperor Jones, I have never as yet employed drama as a medium of expression. Probably the reason is that in the sort of work I am trying to do human characters matter very little."
—HPL in a letter to Harold S. Farnese, September 22 1932
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 6 Empty Re: Chat Room....

Post by Guest Fri 23 Oct - 20:38

:tu

Jesi možda uspio pronaći i pročitati onu Houellebecqovu knjigu koju sam ti spominjala, H. P. Lovecraft - Protiv svijeta, protiv života?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 6 Empty Re: Chat Room....

Post by Guest Fri 23 Oct - 20:48

Vegvísir wrote::tu

Jesi možda uspio pronaći i pročitati onu Houellebecqovu knjigu koju sam ti spominjala, H. P. Lovecraft - Protiv svijeta, protiv života?
Jesam, ima u knjižnici, ali nikako da mi dođe na red, imam hrpu stvari koje čekaju... no jednom ću i to uzeti. :D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 6 Empty Re: Chat Room....

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 6 of 34 Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 20 ... 34  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum