ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH

Page 1 of 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next

Go down

Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH Empty Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH

Post by epikur37 1/2/2016, 19:27

Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH PXL_220116_12533577-660x413


Kultura i lustracija u programu nove vlade
Autor: Jure Zovko / 7Dnevno / 29. siječnja 2016.Ponedjeljak, 01. Veljača 2016. u 14:37
Haranga na Hasanbegovića potvrda je da u Hrvatskoj danas imate pravo na mišljenje, ali nemate pravo na bilo kakvu značajniju poziciju, ako odstupate od mišljenja središta moći koja drmaju u državi: u medijima gdje se provodi sustavna cenzura, u institucijama gdje se biraju poslušnici, i posebice u politici gdje vlada kult “partitokracije”

Nikada od nezavisnosti Hrvatske imenovanje jedne vlade nije izazvalo toliku buru i halabuku kao što je slučaj s vladom sporazumne suradnje između Domoljubne koalicije i nezavisne liste Most. Budući da u politici primarno dominira interes, bilo je jasno da će se koalicijske stranke prije ili kasnije dogovoriti oko podjele plijena ministarskih fotelja. Tijekom mučnih pregovaračkih natezanja svakodnevno smo bili bombardirani novim imenima članova buduće vlade, objavljivani su intervjui s budućim ministrima, da bi već sutradan stizala nova imena. Pregovarački cirkus trajao je gotovo tri mjeseca, nacija se zabavljala, medijski moguli su zadovoljno trljali ruke s nadom da će hrvatska politička sapunica biti zanimljivija od meksičkih. Na kraju smo kao neobičan jackpot dobili Vladu koja će još više produbiti jaz između ljevice i desnice. Za očekivati je da će se nakon imenovanja Vlade orkestrirani orkanski udari iz medija postupno stišavati te da će nova vlast sve više preuzimati kontrolu nad medijima. Razumljivo, jer jedino tako se može vladati u Hrvatskoj.

Vremenska prognoza na hrvatskom političkom nebu

Kakva će biti vremenska prognoza na hrvatskom političkom nebu, neće ovisiti samo o radu Vlade, uspješnosti premijera i njegovih ministara, nego u prvom redu o stavu Međunarodnog monetarnog fonda. Gospođa Christine Madeleine Odette Lagarde jasno nam je stavila do znanja tko je gazda u zemlji, pa već za idući tjedan s napetošću očekujemo dolazak izaslanstva MMF-a da donese proračun hrvatskoj vladi prije nego što bude prihvaćen u Saboru. Tu ćemo dobiti jasnu rendgensku snimku stanja stvari u državi, a građanima će postati jasno da metafora stezanja remena ima isključivo temporalno obilježje samo do smrti; usque ad mortem.

Bojim se da će nove mjere štednje ponovno najviše pogoditi znanost i kulturu. Doduše, optimistični Tim Orešković najavio je u predizbornoj PowerPoint prezentaciji povećanje sredstava iz proračuna za područje kulture na jedan posto u ovoj godini, a za obrazovanje i znanost stigla je vesela vijest da će stavka biti izjednačena s europskim prosjekom. Zagonetni Tim je za svoj tim izdvojio stratešku formulaciju iz programa Odbora za kulturu, koju je priredila Anja Šovagović Despot sa svojom ekipom stručnjaka: “Svjesni višestruke uloge kulture u društvu i njenog snažnog utjecaja na regionalni razvoj, socijalnu koheziju, okoliš, turizam, obrazovanje, istraživanje i inovacije, snažno podržavamo razvoj i povezivanje kulturnog s drugim sektorima te upotrebu dostupnih resursa RH i EU za potporu, poticanje i promicanje hrvatske kulture i baštine na temelju integriranog i sveobuhvatnog pristupa”. Da ne zaboravimo, premijer je obećao da će utrostručiti iznos proračunske stavke za kulturu, koji je za vrijeme Milanovićeve vlade iznosio sramotnih 0,49 posto. Ako se ispune premijerova obećanja, moglo bi se dogoditi da proračun za znanost, obrazovanje i kulturu bude, postotno gledano, jednak iznosu po kojem se razlikuje naš genom i y-kromosom od čimpazinoga.

Obećanjem da će za dvije godine povećati proračun za kulturu u iznosu od tristo posto Tim Orešković je vjerojatno htio ušutkati kritike upućene zbog imenovanja novog ministra za kulturu, povjesničara dr. Zlatka Hasanbegovića. Kolika će biti stvarna stavka za kulturu neće određivati ni Hasanbegović ni Orešković, nego kao što rekoh izaslanici gospođe Lagarde iz MMF-a. Vrijeme će pokazati koliko će muzike gospodin Hasanbegović ponuditi kulturnjacima za sitniš koji dobiju u proračunu.

Hasanbegović i moja ostavka u HDZ-ovu odboru za kulturu

Budući da je moja ostavka na mjesto potpredsjednika u Odboru za kulturu HDZ-a u medijima dovedena u vezu s imenovanjem Hasanbegovića za ministra, dužan sam neke stvari pojasniti. Nisam nigdje rekao da sam zbog Zlatka Hasanbegovića dao ostavku, nego zato što smatram da je Odbor za kulturu odradio svoj posao te da novi ministar ne treba imati još uz sve probleme i HDZ-ov odbor kao paralelnu vlast. Naravno da sam očekivao da će ministrica biti Anja Šovagović. Tri godine sa svojim “timom kulturnjaka”, u kojem su bile najuglednije osobe iz hrvatske kulture, intenzivno je radila na formiranju programa hrvatske kulture za razdoblje nakon preuzimanja vlasti. To je uostalom i bila zadaća formiranih odbora, da budu nešto poput ministarstava u sjeni. Mora se priznati Karamarku da je odabrao vrsne stručnjake u odbore, od gospodarstva i turizma, do znanosti i kulture. Razumljivo je da je Karamarko kao predsjednik Domoljubne koalicije imao ograničen manevarski prostor u pregovorima s predstavnicima Mosta, koji su sve više nalikovali na “ćupriju”, ali je ostao dojam da najuglednije čelnike HDZ-ovih odbora nije uzeo za ministre.

Dok uživam u ljepotama Cambridgea, čitam oštre i degutantne napade na kolegu Hasanbegovića. Razlozi su mi jasni. Podigla se ljevičarska “kuka i motika” jer je Hasanbegović iznimka među hrvatskim povjesničarima. Smatra da je Drug Tito diktator i zločinac, da je partizanski pokret bio borba za ponovnu uspostavu Jugoslavije, i da je “stanje koje je nastupilo 1945. bilo negacija prava hrvatskog naroda na državnu nezavisnost”. Negacija te negacije, kako bi rekao Hegel, dogodila se 1991. godine proglašenjem neovisnosti Republike Hrvatske kao samostalne države, a sve je faktično potvrđeno međunarodnim priznanjem, obranom novouspostavljenje države te oslobađanjem okupiranog teritorija u Domovinskom ratu. Sve su to stvari u kojima se apsolutno slažem sa Zlatkom Hasanbegovićem. Napadi na Hasanbegovića koji su imali obilježje linča i primitivne harange potvrda su da u Hrvatskoj danas, doduše imate pravo na mišljenje, ali nemate pravo na bilo kakvu značajniju poziciju, ako odstupate od mišljenja centara moći koji drmaju u državi. Ti centri moći postoje u medijima gdje se provodi sustavna cenzura, u institucijama gdje se biraju poslušnici, a posebice u politici gdje vlada kult “partitokracije”.

Vidim da ipak ima onih koji pokušavaju braniti novoga ministra kulture. Stigla je podrška Marka Perkovića Tomposna, javili se pravaši “za Crkvu i Krista, protiv komunista”, naravno kao podrška Hasanbegoviću. U Jutarnjem opalili udarnicu da je novi ministar kulture “znanstvenik, a ne nekakav luđak kakvim ga se prikazuje u javnosti”. Kao znanstveni doprinos Hasanbegovića popularni Jutarnji navodi pet značajnih izjava u kojima na vidjelo izlazi znanstvenih habitus novoga ministra. Prva od njih je posebno značajna, riječ je o intervjuu koji je dao Jutarnjem listu, 21. travnja 2007. godine: “Tuđmanova politika u BiH posebice ne može biti krštena ‘neoustaštvom’ s obzirom na to da su protumuslimanska kampanja, uključujući i rušenje džamija, zamisao o diobi Bosne i ostalo u suprotnosti sa svim temeljnim ustaškim postulatima o Bosni i muslimanima, kao i konkretnoj stvarnosti NDH.”

Neka ministar objasni svoje izjave o Tuđmanovoj politici u BiH

Nakon famozne izjave bivše ministrice vanjskih poslova Vesne Pusić da je HDZ na čelu s predsjednikom Tuđmanom proveo agresiju nad Bosnom i Hercegovinom, imamo izjavu ministra kulture Zlatka Hasanbegovića da je Tuđmanova politika, za razliku od Pavelićeve, bila fokusirana na “rušenje džamija i diobu Bosne”. Ministar kulture bi trebao pojasniti ove svoje stavove, zastupa li ih još uvijek kao što ih je zastupao prije nepunih devet godina. Nisam primijetio da ih je igdje demantirao. Sada ima priliku, pogotovo što nosi odgovornost za financiranje hrvatske kulture, onoga po čemu jesmo to što jesmo. A i ministar je u hrvatskoj vladi koja je proklamirala povratak Tuđmanovim idejama. Karamarko se još uvijek ispričava i posipa pepelom zabog “mladenačkih grijeha” intenzivnog druženja sa Stipom Mesićem i Jožom Manolićem. Vrijeme je da i ministar Hasanbegović objasni smatra li da je rušenje džamija u BiH za vrijeme ratnog sukoba Hrvata i Bošnjaka bila službena politika Pantovčaka ili je pak riječ o nekontroliranim ispadima pojedinaca?

Za danas završavam priču o ministru hrvatske kulture čestitajući mu na izboru sa željom da što prije uvede reda u financiranje kulturnih projekata, knjiga i časopisa, naravno kazališta, nevladinih udruga, i slično.

Karamarko je HDZ-ovu kampanju opečatio obećanjem da će po dolasku na vlast provesti lustraciju u državnim institucijama. Čitam u međuvremenu pojašnjenje što se podrazumijeva pod lustracijom: “Lustracija nije lov na ljude, nego distanciranje od vrijednosti iz komunizma.” Davne 1990. u svome tekstu “Karikatura struke na Filozofskom fakultetu”, objavljenom u tadašnjoj “Nedjeljnoj Dalmaciji” zagovarao sam lustraciju po uzoru na model bivše Istočne Njemačke. Stručnjaci iz humanističkih i društvenih znanosti koji su svoj znanstveni rad obojili marksizmom, po kratkom su postupku poslani u mirovinu. Bivši agenti obavještajne službe STASI koja je bila infiltrirana u sve funkcije društvenog života, osuđeni su na višegodišnje zatvorske kazne. Je li moguća deklarativna lustracija, a da bivši marksisti i udbaši i dalje obnašaju visoke dužnosti u društvu?

Nije u Hrvatskoj problem što nije bilo i što neće biti lustracije. Problem je što će uvijek nastradati oni koji će zagovarali lustraciju. Tako je, uostalom, bilo i s piscem ovih redaka. Zato jer sam svojedobno zagovarao lustraciju i kritizirao ministra Jovanovića da je napravio pogrom nad hrvatskom humanistikom, odbijen mi je znanstveni projekt kod Hrvatske zaklade za znanost. Ljudi koji su podržali Jovanovića ili mudro šutjeli, dobili su projekte na razdoblje od četiri godine. Zanima me kako će biti sada?

http://www.dnevno.hr/kolumnisti/jure-zovko/kultura-lustracija-u-programu-nove-vlade-888116
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH Empty Re: Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH

Post by epikur37 1/2/2016, 19:29

Zovko wrote:imamo izjavu ministra kulture Zlatka Hasanbegovića da je Tuđmanova politika, za razliku od Pavelićeve, bila fokusirana na “rušenje džamija i diobu Bosne”.

A lipo sam ja rekao, moj me instinkt nikad ne vara.
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH Empty Re: Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH

Post by epikur37 1/2/2016, 19:31

Znači Zlaja, Tuđman rušitelj BiH treba se ugledati na Pavelića....
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH Empty Re: Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH

Post by Ero 1/2/2016, 19:32



Nije u Hrvatskoj problem što nije bilo i što neće biti lustracije. Problem je što će uvijek nastradati oni koji će zagovarali lustraciju. Tako je, uostalom, bilo i s piscem ovih redaka. Zato jer sam svojedobno zagovarao lustraciju i kritizirao ministra Jovanovića da je napravio pogrom nad hrvatskom humanistikom, odbijen mi je znanstveni projekt kod Hrvatske zaklade za znanost. Ljudi koji su podržali Jovanovića ili mudro šutjeli, dobili su projekte na razdoblje od četiri godine. Zanima me kako će biti sada?
Ni jedne kune nećeš vidjet, prijatelju. Ni jedne  kune. :D
Ero
Ero

Posts : 13866
2014-04-23


Back to top Go down

Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH Empty Re: Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH

Post by epikur37 1/2/2016, 19:36

Nu eto vam vaše hasanče...gradite džamije i spašavajte Bosnu. ero sprem se s projektima :)


epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH Empty Re: Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH

Post by n_razbojnik 1/2/2016, 19:36

javite ovima na Trgu, i Hasan je prtiv Franje

_________________
Danas Matko sutra svatko
n_razbojnik
n_razbojnik

Male
Posts : 11429
2014-04-15

Lokacija: : ObiLand

Back to top Go down

Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH Empty Re: Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH

Post by Guest 1/2/2016, 19:38

Pa,samo tupeži ne vide od snishodljivog odusevljenja,sto se dogadja..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH Empty Re: Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH

Post by Ero 1/2/2016, 19:39

Sve je pod kontrolom, prika...

_________________
Jedan je Hase...
Ero
Ero

Posts : 13866
2014-04-23


Back to top Go down

Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH Empty Re: Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH

Post by Guest 1/2/2016, 19:40

ni ti ne kuzis sto se dogadja...sorry.. :clown
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH Empty Re: Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH

Post by Guest 1/2/2016, 19:51

epikur37 wrote:
Zovko wrote:imamo izjavu ministra kulture Zlatka Hasanbegovića da je Tuđmanova politika, za razliku od Pavelićeve, bila fokusirana na “rušenje džamija i diobu Bosne”.

A lipo sam ja rekao, moj me instinkt nikad ne vara.
Ma dobro, sad treba odvojiti funkciju od struke. Dakle, kao što sam napisao, podržavam planove da malo sreže repove i nezaslužene povlastice. Treba zatvoriti nepotrebne rupe u proračunu koje takvi čine. No, što se tiče njega kao povjesničara, relativizira, pristran je i tjera neku reviziju koja nema osnova. S jedne strane se obrušio na partizanske zločine, no brani handžar diviziju i tadašnje muslimanske prvake. Po meni, nije ništa po tome bolji od tvrdokornih prokomunističkih ljevičarskih povjesničara, samo s druge strane. Tu jednostavno nema sredine, nažalost, ili-ili...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH Empty Re: Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH

Post by kaya 1/2/2016, 19:57

Jel ovaj Zovko malo ljut sto on nije ministar:). Ne može Jure, drugi put ćeš , možda.
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH Empty Re: Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH

Post by kaya 1/2/2016, 19:57

n_razbojnik wrote:javite ovima na Trgu, i Hasan je prtiv Franje
:)
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH Empty Re: Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH

Post by kaya 1/2/2016, 19:59

lalovci i hasani naprijed, Jure stoj! Dok se ne popravite.
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH Empty Re: Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH

Post by epikur37 1/2/2016, 20:01

kaja_333 wrote:Jel ovaj Zovko malo ljut sto on nije ministar:). Ne može Jure, drugi put ćeš , možda.

Dobro Selma priznaj tebi je drago zbog muje i kvit a u stavri slažeš se snjim u ovoj stvari šta ne;)
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH Empty Re: Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH

Post by Guest 1/2/2016, 20:05

Starhemberg wrote:
epikur37 wrote:
Zovko wrote:imamo izjavu ministra kulture Zlatka Hasanbegovića da je Tuđmanova politika, za razliku od Pavelićeve, bila fokusirana na “rušenje džamija i diobu Bosne”.

A lipo sam ja rekao, moj me instinkt nikad ne vara.
Ma dobro, sad treba odvojiti funkciju od struke. Dakle, kao što sam napisao, podržavam planove da malo sreže repove i nezaslužene povlastice. Treba zatvoriti nepotrebne rupe u proračunu koje takvi čine. No, što se tiče njega kao povjesničara, relativizira, pristran je i tjera neku reviziju koja nema osnova. S jedne strane se obrušio na partizanske zločine, no brani handžar diviziju i tadašnje muslimanske prvake. Po meni, nije ništa po tome bolji od tvrdokornih prokomunističkih ljevičarskih povjesničara, samo s druge strane. Tu jednostavno nema sredine, nažalost, ili-ili...
islamski ustaski koljaci..90% zlocina,posli uvaljeni na racun Hrvata.... jocolor
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH Empty Re: Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH

Post by RayMabus 1/2/2016, 20:07

OK podijela BiH još kao teza ...dalo bi se rasprawljati o tome al ono to su bila neka luda wremena ...tu je bilo swakakwih kombinačija i šta je tko točno mislio je dosta razučeno za objašnjawanje s obzirom na okolnosti ...no owo o rušenju đamija od strane Tuđmana ....malo pretečiozno al zaista.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175341
2014-04-11


Back to top Go down

Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH Empty Re: Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH

Post by epikur37 1/2/2016, 20:14

RayMabus wrote:OK podijela BiH još kao teza ...dalo bi se rasprawljati o tome al ono to su bila neka luda wremena ...tu je bilo swakakwih kombinačija i šta je tko točno mislio je dosta razučeno za objašnjawanje s obzirom na okolnosti ...no owo o rušenju đamija od strane Tuđmana ....malo pretečiozno al zaista.

Ma Tuđman je išao krivo a ne kao Pavelić koji je znao.
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH Empty Re: Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH

Post by Guest 1/2/2016, 20:14

Pavelic je pobjegulja..Tudjman nije..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH Empty Re: Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH

Post by RayMabus 1/2/2016, 20:17

epikur37 wrote:
RayMabus wrote:OK podijela BiH još kao teza ...dalo bi se rasprawljati o tome al ono to su bila neka luda wremena ...tu je bilo swakakwih kombinačija i šta je tko točno mislio je dosta razučeno za objašnjawanje s obzirom na okolnosti ...no owo o rušenju đamija od strane Tuđmana ....malo pretečiozno al zaista.

Ma Tuđman je išao krivo a ne kao Pavelić koji je znao.
Otprilike najwiše bi se o tome radilo a ne da je Tuđman nešto namjerno rušio đamije ....wiše neki splet okolnosti ( rat u Hr owo ono ) , BiH manje bitna , neznanje , nesnalažljiwost u političi BiH i tako te stwari.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175341
2014-04-11


Back to top Go down

Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH Empty Re: Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH

Post by epikur37 1/2/2016, 20:21

Hasanbegović ovdje vrlo jasno preferira Pavelića i ustaše u odnosu na Tuđmana i RH.
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH Empty Re: Hasanbegović: Tuđmanova politika je bila fokusirana na rušenje džamija i podjelu BiH

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum