ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Page 1 of 50 1, 2, 3 ... 25 ... 50  Next

Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 9/7/2022, 16:40

Kako je ona tema otišla u svom očekivanom smjeru, sa jedne strane forumaši se žale da sam ovakav-onakav kao moderator, ili  ne kažnjavam ili kažnjavam previše, ja sam realno digao ruke, tamo možete pisati što god hoćete i kako hoćete, pazite samo da ne kršite zakone RH i po mogućnosti ne jebete matere jedni drugima previše. 

U drugu ruku mene par puta ljudi pitaju da im dam neku informaciju gdje se mogu informirati o ratu, pa bi onda ja dao link od one naše teme, pa bi rekli "aa budu super postovi/analize, ali odjedanput uleti spam, ljudi jebu matere itd.. 

Zato sam otvorio svoju temu, i ovdje sam ja.. Bog/Allah i batina, dakle kao što je mortalka pametno napravila pa je imala svoju temu gdje je davala svoje mišljenje i uglavnom nitko nije postao, tako ja očekujem i ovdje, naravno tu i tamo može netko nešto napisati ili linkati, međutim ja određujem što mi se ovdje sviđa što ne sviđa, i brišem ovdje što god hoću bez ikakvog obrazloženja. jednostavno privatizirao sam samo ovu temu. Imate onu temu u Ukraini, imate na tisuće drugih tema, i možete otvoriti bilo koju temu/topic bez ikakvih problema. Osim ovdje gdje su moja interna pravila. Eto, da ne bi bilo kmečanje posli . 

Ovaj rat će nažalsot trajati a čitam i forum.hr nema više kvalitetnih rasprava iako imaju cijeli podforum o ratu u Ukraini, sve manje je kvalitetnih upisa, a i jedan srpski koji sam pratio, ovi asevi samo pišu "uskoro se kreće na odesu i harkiv" itd, pa ću pokušati da ova lokacija bude za kvalitetne informacije koje ja mogu linkati okolo . 

Ovdje ću ja pisati što ja hoću, ostavit ću vaše postove samo ako mi se svidi(kako rekoh imate druge teme, na tisuće drugih lokacija, i možete otvoriti svoje teme nitko vam neće ništa itd), da ne bi bilo posli kmečanja itd.

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21067
2018-06-14


kic, michaellcmacha and Pirate like this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 9/7/2022, 16:49

Za početak kakva je situacija na fronti 9.srpnja.2022? Sa RU strane, osvojili su dosta teritorija. Oko gubitaka ima raznih rasprava koliki su(naravno nitko normalan neće uzeti službene gubitke što ih stavljaju RU MOD , UA MOD(mod je ministarstvo obrane , ENG kratica) tu su razne procjene. 

Situacija je takva da je RU proglasila "operativnu pauzu", dakle razne analize čitam, koliko će trajati, 2 tjedna, 4 tjedna, 6 tjedana prije nego pokušaju krenuti dalje. Treba im pojačanje, oružje, streljivo. U međuvremenu zadnja dva tjedna dolaskom Himars sustava Ukrainci su im skršili popriličnu količinu logistike. 
Evo jedna odlična analiza , ne bi vjerovali sa index.hr , naravno nije napisao perica jihadi ili neki drugi average IQ novinar, nego jedan drugi koji im piše o ratu u Ukraini očito se razumije u stanje. 

Naslov je malo "clicl bait - Oluja", ako taj dio "preskočite"(mislim da je teško izvesti Oluju jednima i drugima, zbog količine oružja i veličine teritorija sa obje strane) ali umjesto Oluja stavite UKR ofenziva, možete dobiti neku percepciju budućeg stanja, "optimističnog" sa strane Ukraine

Preporučavam čitanje, iako općenito index je smeće za informiranje oko bilo čega(osim kada uhvate HDZ u krađi) ali ovaj kolumnist nije indexovac zato dobra analiza
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
https://www.index.hr/vijesti/clanak/ako-ukrajini-stigne-i-pola-obecane-pomoci-rusima-se-sprema-oluja/2378563.aspx

NAKON krvave bitke za Severodonjeck i Lisičansk (osvajanje oba grada treba promatrati kao jedinstvenu operaciju) ruske su snage bile prisiljene na smanjenje intenziteta borbenih djelovanja.
Neki britanski izvori tvrde da će ruskoj vojsci trebati čak šest tjedana dok se pregrupira i dovede nove snage kojima će napasti Donjeck. Teško da si ruski generali mogu dozvoliti toliko dugu pauzu, ali da će se intenzitet ruskih napada smanjiti sljedeći tjedan, najviše dva - to je sigurno. 

Rusi će artiljerijom pokušati omekšati obranu, stradat će i civili

Međutim, to ne znači i odmor za ukrajinske vojnike, još više za civile. Prije početka novih ofenzivnih djelovanja ruska će artiljerija masovnim napadima pokušati omekšati ukrajinsku obranu. Kao i do sada, artiljerijski će udari biti neselektivni te će pogađati kako obrambene položaje tako i civilne ciljeve.
Teroriziranje ukrajinskih civila već je mjesecima omiljena taktika Rusa. Svejedno je koriste li se pritom dalekometnim topništvom, višecijevnim lanserima raketa ili krstarećim projektilima. Barem dok još mogu.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema F0cfa410-ec59-4a3c-a2c6-3a2f74c003d7

Sa sadašnjim odnosom snaga Ukrajina se može samo braniti

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij prije dva je tjedna čelnicima skupine G7 videovezom objavio želju da rat u njegovoj državi završi prije zime. Jedini način da predsjednik Zelenskij rat u Ukrajini dovrši prije zime je da potpiše kapitulaciju. Zelenskij je možda mislio na zimu 2023. na 2024. godinu, što bi bilo puno realnije.
Jasno je da predsjednik Zelenskij osjeća da njegovi sunarodnjaci teško mogu pojmiti da će se strahote rata nastaviti dulje od kraja ove godine. Međutim, ili će Ukrajinci pristati na pregovore te gubitak najmanje 30 posto nacionalnog teritorija, uz vrlo realnu opasnost da će se rat nastaviti kad ruska vojska ojača, ili će izdržati do narednog proljeća
Sa sadašnjim odnosom snaga na bojištu ukrajinska se vojska može samo braniti. Nakon gubitka Luhanska sad je na red došao Donjeck. Ukrajinski politički i vojni vrh tvrdio je da je duga i krvava obrana Severodonjecka prije svega imala za svrhu dobivanje vremena kako bi se utvrdili obrambeni položaji u Donjecku. Sada tamošnji branitelji moraju Rusima što skuplje naplatiti svako izgubljeno selo, mjesto i grad u ljudstvu i tehnici. 

Putinove isprazne prijetnje

Istovremeno, koristeći nemogućnost protivnika da izvodi veće ofenzivne operacije ruska će vojska i dalje održavati inicijativu na bojištu. Pa makar svaki tjedan osvojili samo nekoliko kilometara i jedno selo, Rusi će napredovati i kroz Donjeck. I tako će biti još mjesecima. Sve do proljeća sljedeće godine.
Putinove izjave tipa "Rusija je iskoristila tek mali dio svog vojnog potencijala" ili "Rusija nije ni počela u Ukrajini" samo su isprazne prijetnje koje uvjerljivo zvuče samo Rusima. S obzirom na to da upotreba nuklearnog oružja nije opcija, jedino što Putin još može učiniti je mobilizirati barem 500 tisuća rezervista i nadati se da će to biti dovoljno da dobiju rat. Naravno, i nekoliko stotina tisuća Bjelorusa pride. 

Putinov posljednji adut je prestanak isporuka energenata Europi

Toga je itekako svjestan i Putin pa sad otvoreno prijeti prestankom isporuka nafte i plina Europi. Posljednji je to adut koji ima pa onako "prijateljski" brižno upozorava Europu što će joj se dogoditi ako nastavi sa sankcijama. Spominje i katastrofalne posljedice za globalno energetsko tržište. 
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA
Međutim, činjenica je da u ovom sukobu oko energenata jako gubi i Rusija. Potrebu da preusmjeri viškove nafte i plina iskorištavaju drugi kupci. Prije svega Kina, koja ruske energente više ne plaća dolarima, nego juanima. Kina je najveći uvoznik ruske nafte (oko 1.6 milijuna barela dnevno) te sad svoju poziciju koristi za ucjenjivanje Moskve.
Za svako povećanje narudžbi Peking traži još veći diskont. I dok ostali barel nafte plaćaju znatno više od 100 dolara, Kina ga je u svibnju plaćala po 70 dolara za barel. S obzirom na to da je Peking naftu plaćao u juanima po službenom tečaju, cijena je za Kineze bila još povoljnija. 
Moskovska popustljivost s plaćanjem u juanima i spremnost na skidanje cijene na kraju su natjerale i Saudijsku Arabiju da Kinezima dozvoli plaćanje nafte u juanima, a kako bi izbjegla da je Rusija potpuno istisne s kineskog tržišta (Kina trenutno kupuje oko 25% saudijske nafte). 

Najbolja ruska šansa je europsko nejedinstvo

Zbog toga je najbolja ruska šansa europsko nejedinstvo potaknuto porastom cijena energenata ili čak njihovom nestašicom. Prebrodi li europsko jedinstvo ovu zimu i ostane uz Ukrajinu, Rusiji se ne piše dobro. Dapače, spremaju joj se katastrofe, i vojna (u Ukrajini), i ekonomska, i posljedično politička.   
Američki predsjednik Joe Biden je na konferenciji za medije 30. lipnja u Madridu objavio da je ministar obrane Lloyd Austin uspio formirati koaliciju više od 50 država koje su spremne oružjem i vojnom opremom pomagati Ukrajini. Iako je ta konferencija za medije bila tek jedna od mnogih održanih unutar NATO summita u Madridu, a uvelike je bila zasjenjena viješću da su otklonjene prepreke za pozivanje Švedske i Finske u NATO, zapravo je bila povijesna za Ukrajinu.

Biden najavio golemu vojnu pomoć Ukrajini

Biden je objavio da je više od pedeset država voljno Ukrajini pomoći sa skoro 140 tisuća protuoklopnih raketnih sustava, skoro 500 komada artiljerijskog oružja i 600 tisuća granata i raketa, te nespecificiranim brojem višecijevnih lansera raketa. Sastavni dio tog paketa pomoći je i više od 600 tenkova.
Ako i pola od toga stigne u Ukrajinu do proljeća, odnos snaga na bojištu okrenut će se protiv Rusije jer je zapadno oružje višestruko kvalitetnije od starudije iz SSSR-a kojom su naoružane i ruska i ukrajinska vojska. Najbolji dokaz za to su do prije nekoliko dana samo četiri (sad ih je već osam, a uskoro će biti dvanaest) višecijevna lansera raketa M142 High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS), koja su već posijala paniku među Rusima.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema B5a0b76b-11e8-4e68-9c43-7893a4ba51e7

Sve dužem popisu skladišta oružja i streljiva u četvrtka na petak dodano je i ono u Šaktarsku. Od onih manje spominjanih napada spomenimo i da su ukrajinski HIMARS-i, po tvrdnjama ukrajinskih medija od 4. srpnja, napali zrakoplovnu bazu pokraj okupiranog Melitopolja. Taj je napad posebno neugodno iznenadio Ruse jer je došao s udaljenosti veće od 80 kilometara. I sve je to ostvareno sa samo četiri HIMARS-a.
Kakav će tek učinak biti kad Ukrajinci dobiju na desetke HIMARS-a i MLRS-a (M270 Multiple Launch Rocket System, manje pokretljivosti, ali dvostruko veće paljbene moći)?
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Rusi lažima pokušavaju poništiti razarajući učinak na moral

U nemogućnosti da drukčije djeluju protiv tog ubojitog oružja Rusi su 7. srpnja pustili vijest da su uništili dva ukrajinska HIMARS-a. Odgovor Ukrajinaca na tu medijsku laž bio je nadasve efikasan - pozvali su ekipu CNN-a da ih snimi u bazi i tijekom borbenog djelovanja. Moskva se do sada često služila lažnim vijestima o uništenju zapadnog oružja u Ukrajini (posljednja takva je jučerašnja u kojoj se tvrdi da su u Odesi uništeni lanseri i projektili Harpoon), a sve kako bi donekle poništila razarajući utjecaj na borbeni moral vlastitih vojnika.

Biden najavio i slanje vođenih projektila

Američki predsjednik Joe Biden nedavno je javnosti obznanio novi paket pomoći Ukrajini vrijedan 400 milijuna dolara. Uz dodatna četiri HIMARS-a paket će obuhvatiti i novo topničko streljivo povećane preciznosti. Ukrajina je već od Kanade dobila vođene projektile koji se ispaljuju iz haubica kalibra 155 mm M982 Excalibur. Međutim, Excaliburi su jako skupi (112 tisuća dolara po primjerku).

Stoga će u ovom paketu pomoći ukrajinska vojska dobiti (za početak) tisuću komada M1156 Precision Guidance Kit (PGK). PGK od glupe haubične granate pravi precizni vođeni projektil. Naročito na krajnjim dometima, kad je rasipanje granata najveće.
Na dometu od 40 kilometara PGK osigurava preciznost (CEP) od 50 metara. Zahvaljujući sustavu navođenja uz pomoć GPS-a preciznost ne opada ni povećanjem dometa. Krajnji rezultat je povećanje efikasnosti topništva uz znatno smanjenje potrošnje granata.

Važnost uvježbanosti ukrajinskih posada

Naravno, da bi zapadno oružje ostvarilo sav potencijal, ukrajinske posade moraju biti dostatno izvježbane. Stoga se vrlo brzo odustalo od pukog "trpanja" oružja u Ukrajinu te se sada provode sustavni programi obuke. Britansko ministarstvo obrane otišlo je i veliki korak dalje pa je započelo i s obukom prvih 10 tisuća ukrajinskih vojnika.
Koliko su Britanci ozbiljno pristupili toj zadaći najbolje pokazuje podatak da su za obuku Ukrajinaca izdvojili čak 1050 instruktora, ili otprilike jednog na deset vojnika. Obuka će trajati 120 dana i obuhvatit će temeljnu te naprednu do razine satnije, vjerojatno i bojne, sve po NATO-ovim standardima. I još važnije, britanski će instruktori Ukrajincima u tih 120 dana usaditi osjećaj da su po svemu superiorniji Rusima.

Ako svijet nastavi pomagati Ukrajini, Rusima se sprema Oluja

Uz ovih 10 tisuća treba pribrojiti i još tisuće ukrajinskih vojnika koje se nalaze na raznim obukama za druga oružja, od protuoklopnih do raketnih sustava PZO. 
Dolazak novog i puno boljeg naoružanja te uspostava sustavnog procesa obuke na kraju će rezultirati potpunom preobrazbom ukrajinske vojske. Ono što je propušteno učiniti od 2014. godine do početka 2022., sada ukrajinska vojska mora nadoknaditi u godinu dana. Ako međunarodna pomoć nastavi dolaziti sadašnjim količinama te se najave ostvare barem polovično, na proljeće ćemo vidjeti nekoliko ukrajinskih ofenzivnih operacija velikih razmjera. Može se reći da se za Ruse u Ukrajini sprema vrijeme Oluje.

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21067
2018-06-14


kic, michaellcmacha and Šandor Winnetou like this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 9/7/2022, 16:58

Ukrainski HIMARS sustavi brutalno djeluju. Pazite, imaju i Rusi još od sovjetskog saveza slične sustave. Nije to neka tajna i nešto "wow". Smerch, Tornado, Ukrainska Vilka . 

Fora je da su ove Američke rakete kudikamo preciznije čisto iz razloga jer su GPS navođene. Naravno imaju i Rusi takvu tehnologiju, međutim proizvodnja takvih projektila je jebeno skupa. Kao što Ameri imaju Excalibur projektile, imaju i Rusi nešto slično(malo starije i primitivnije ali slično) krasnopol granate..  međutim jedan Excalibur košta +100 000 $ , čitao sam jedno ispaljivanje običnog GRAD sustava košta 40 000$ .. samo jedna paljba.. rat je jebeno skupa stvar. 

Sada kako Ukrainci dobijaju "besplatno" ove HiMars sustave, vjerojatno sve svoje Smerch rakete potrošili, a Točke su čuvali, (plus točke nisu previše precizne pogotovo u urbanoj borbi) pucaju luđački, često gađauju kasarne/skladišta/logističke hubove u urbanom području, i civilne žrtve su minimalne ili nikakve jer su USA projektili precizni. 


Mislim da je u zadnja dva tjedna uništeno +30ak većih i manjih skladišta i zapovjednih centara RU vojske, što im je vjerojatno totalno osakatilo mogućnost da napreduju a bogami vjerojatno i da se brane. Zadnja dva tri dana je ogromna fokus Ukrainaca oko Hersona. dok "narod i mediji gledaju" Donbas, svatko sa dva zrna u glavi smatra da će rat se odlučiti u Hersonu. Stavit ću par zanimljivih videa.

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21067
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 9/7/2022, 17:19

u regiji Kherson (koja će po meni odlučiti rat) gore RU skladišta zadnja dva dana od UKR HiMars napada



Ukrainci pritiskaju na tom dijelu fronte. Usput u gradu djeluju partizanske aktivnosti. 
Drugo, navodno 
Ukrainci dobijaju HIMARS sustave sa 150-300km dometom. Prvo su Ameri govori da neće dati takve projektile, navodno će ih dobiti, nisam nigdje video službeno išta, ali čekamo.. bilo bi lijepo
naravno uvjet bi bio da UKR ne gađa ništa van Ukraine(pa ništa i po Krimu), što je sasvim dovoljno


sa tim projektilima bi praktički mogli gađati svaku RU logističku poziciju u Ukraini

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21067
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 9/7/2022, 17:26



pogledajte naslagane Ruske tenkove. 
Kasnije sam u komentarima vidio "geolokaciju" bitke, tamo na istoku pored novih UKR utvrđenih položaja.. 
ako pogledajte između 1 i 4 sekunde vidit ćete iza jednog tenka kako Ruski vojnik trči

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21067
2018-06-14


Šandor Winnetou likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 9/7/2022, 17:39



Onaj događaj kada su Ukrainci oborili većinu RU krstarećih raketa prema Dnipropetrovsku?

Izgleda da je u pozadini bio Španjolski umirovljeni PZO sustav Aspide(razvijen od Talijana 80tih koji su poboljšali USA tehnologiju)

Inače sustav je još prije mjesec dana u Ukraini(Ukrainci su prošli obuku, iznenađen sam kako brzo), i vrlo lako bi moglo doći još sustava, jer ih Španjolska povlači iz uporabe. 

A ako je ovo djelo Aspide sustava, vidi se da iako su 40godina stari, da su moćno oružje i super je to za rasporediti oko ključnih strateških djelova, tipa mostova , logistike, baza itd.. 

Čekamo norveške NASAMS sustave i Njemačke 

https://en.wikipedia.org/wiki/NASAMS



_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21067
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AlfaOmega 9/7/2022, 19:04

Moram priznati da meni dosta informacija iz Ukrajina u zadnje vrime izmiče (privatne obaveze), ali bih volija kad bi na ovom threadu postao isključivo ti čisto da mogu čitati ono što mi promakne. 

Pinuj temu, btw.

_________________
I ask not for a lighter burden, but for broader shoulders.
AlfaOmega
AlfaOmega

Posts : 10283
2015-09-11


AssadNaPodmornici likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 9/7/2022, 19:13

može još netko postati, dapače ti kao što više pratiš pro.-RU perspektivu, ubaci koji post ovdje. A onda par ljudi koji su me privatno pitali gdje da prate rat u UKR mogu im dati ovu temu.  na onoj drugoj temi koja također ima i svoju svrhu može se pričati sve i svašta i na široko i lupati od komišića do 40postova u dva sata... tako je to često raspoređeno na većini foruma, iako sam primjetio doslovno kvaliteta i nije nešto po internetu, jedan sprski forum mi je pao po kvaliteti jer svi koji nisu bili pro-rusija su nestali, forum.hr također..

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21067
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by debotoijusto 9/7/2022, 19:34

zapratim a upise nastavim na @erinoj rafalnoj temi
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30664
2014-04-12


darth_vader likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 9/7/2022, 20:58

AssadNaPodmornici wrote:

pogledajte naslagane Ruske tenkove. 
Kasnije sam u komentarima vidio "geolokaciju" bitke, tamo na istoku pored novih UKR utvrđenih položaja.. 
ako pogledajte između 1 i 4 sekunde vidit ćete iza jednog tenka kako Ruski vojnik trči


6 Ruskih tenkova onesposobljeno/uništeno na toj jedinoj poziciji

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21067
2018-06-14


Šandor Winnetou likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 9/7/2022, 22:17



Još jedna Ruska kolona oklopa i tenkova sjebana.. jbt čak i ja sam mislio uoči rata da ovi imaju realne šanse da se tuku protiv NATOa dok malo žešći igrači su tvrdili da su ovi "za dva tjedna do berlina/madrida" 


ovo je doslovno WW2 mentalitet ratovanja protiv Armije(UKR) koja je u 21om stoljeću(ne cijela ali velik dio), koja se snabdjeva Američkim satelitskim podacima, čak i oružjem, obukom(koliko mogu nije svaki UKR vojnik NATO standard kao nije niti svaki Ruski vojnik pijanac), ali općenito ići ovako glupo naprijed.. prije toga bi trebali specijalci češljati područje, navoditi artiljeriju, avijacija, dronovi, Ruski sateliti bi trebali otkriti svaku UKR poziciju, trebali su svaki metar četvorni nadzirati.. 

opet sa druge strane nije niti Ukraina za baciti, pitanje je kako bi se neka druga zemlja provela protiv Ukraine, tipa čak i USA, kada bi recimo Rusija neograničeno sa druge strane trpala Ukrainu artiljeriom, protuzračnom obranom, satelitskim snimkama, streljivom, novcem itd.. jedno je Amerima se iživljavati protiv Talibana(od kojih su realno i izgubili rat) ali Ukraina je zemlja koja je imala funkcionalnu vojsku, protuzračnu obranu , skoro 1000 modernih tenkova, tisuće komada cijevi, ukopani su, .. izdržali su udar sa skoro 3000 balističkih i krstarećih projektila a pri tome se nisu skršili, vjerojatno niti USA arsenal nije puno veći od toga.. (da ne googlam)

u ostalom gdje je Putinu i Ruskom vodstvu bila pamet pa napasti takvu zemlju? Pisao sam o početku o korupciji u FSBu i Ruskoj vojsci i ministarstvu obrane što je dovela do ovoga.. do sramoćenja Ruske vojske.. opet ponavljam svu su podcijenili UKR najviše Rusi a zatim i zapad itd.. 

sa druge strane Ukrainci su naučili jebeno na porazima 2014/2015 godine, korupcija koja je sveprisutna u državi, izgleda da je u vojsci nije bilo, jer kada bi ja u raspravama na forumu stavljao linkove da Ukraina ima skoro 1000 tenkova koje modernizira, da imaju ogroman PZO network, da imaju doslovno stotine točka projektila, desetke smerč sustava , stotine komada GRAD I SPGova ekipa bi me sprdala "da zbog korupcije ništa od toga nije u funkciji itd".. ispalo je da je više manje sve u funkciji, sa druge strane hrpa toga Ruskog oružja na lageru nije u funkciji..

Na wikipediji piše da Rusi imaju na tisuće i tisuće T-90 tenkova, realno nemaju ih par stotina, čak i većina T72 nisu na BR3 standardu, hrpa ih je na sovjetskom standardu.. a Ruska oklopna vozila.. ono većina su BMP1 koji je još 70ih proglašen ne perspektivnim..

e da Rusi iz garaže vade T-62 tenkove, koji su malo bolja verzija onih T-55 koji su se koristili u domovinskom ratu - i bili su prastari tenkovi tada.. malo sam se raspisa.. 

Naravno ne treba zaboraviti i zapadnu pomoć Ukraini, ruku na srce čak i ovakva drljava Rusija, da UKR nema zapadnu pomoć vjerojatno bi fronta bila kod Kijeva , ne samo to , nego bi jedini otpor bio da ih gađaju koktelima.. 
(iako su realno UKR sami obranili prvih mjesec dana kod Kijeva/Harkiva/Sumi itd, kao Crvena Armija kod Moskve 1941) ali da nije zapadne pomoći već bi sada UKR doživjela kolaps ostali bi bez para, hrane, goriva, streljiva, oružja

Inače isto bi se desilo SSSRu krajem 1942 (tako su računali Švabe) da nije bilo USA neograničene industrijske i vojne pomoći.. to je druga tema

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21067
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hektorović 10/7/2022, 00:03

Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hektorović 10/7/2022, 00:04

Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hektorović 10/7/2022, 00:06

Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hektorović 10/7/2022, 00:08

Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hektorović 10/7/2022, 00:23

AssadNaPodmornici wrote:
Još jedna Ruska kolona oklopa i tenkova sjebana.. jbt čak i ja sam mislio uoči rata da ovi imaju realne šanse da se tuku protiv NATOa dok malo žešći igrači su tvrdili da su ovi "za dva tjedna do berlina/madrida" 


Pa nebi se ovako tukli protiv NATO-a. Svaki rat Rusije i NATO-a bio bi nuklearni, i sa oborenim satelitima. Upravo kroz nuklearno oružje bi "izjednačili" šanse. To je i doktrina.

Ovo u Ukrajini je pokušaj da se sa mirnodobskom vojskom odradi posao.
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 10/7/2022, 00:28

https://wartranslated.com/lpr-blogger-murz-on-stakhanov-ammunitions-depot-explosions/

Ruski dobrovoljac i bloger depresivno komentira rat u Ukraini i pogotovo Ukrainsko korištenje HIMARS sustava. Čudi se kako je Rusko rukovodstvo glupo i totalno ne zainteresirano za išta, da je lokacija tih skladišta se znala godina, i da se znalo da Ukrainci dobijaju HIMARS sustave(p.s ukrainci su znali gađati te lokacije vlastitim Točkama i Smerčevima, ali njih nemaju neograničeno plus Američki projektili su precizniji) . 
I unatoč svemu RU rukovodstvo je dopustilo da im Ukrainci uništavaju skladišta streljiva, da je situacija takva da praktički pojavljuje se nestašica granata(o ovome je još jedan Ruski bloger ili Sterlkov pisao ne mogu se sjetiti).  Bloger piše još o fazama ratovanja, tipa kako su u prvoj fazi glupim podcjenjivanjem UA izgubili hrpu moderne tehnike i profesionalnih vojnika, te o drugoj fazi rata kako su uz velike žrtve ipak osvojili nešto, i treće ovo što sam preveo 

 
Evo original na Ruski(gore poviše je prijevod na ENG ali ja sam vam dao ukratko)
https://kenigtiger.livejournal.com/2165728.html
Imate i druge stvari na njegovom blogu pa čitajte uz pomoć google prevoda. 
I treće
https://kenigtiger.livejournal.com/2165728.html?noscroll&utm_medium=endless_scroll#comments
Komentari na njegov zadnji blog - zanimljivo u komentarima je jedan Ukrainaca koji raspravlja sa Rusima govori kako će ih oni(UA) poraziti , itd, zanimljivo Rusi ne psuju u komentarima ne vrijeđaju nego relativno civilizirano raspravljaju sa njime barem za sada.. što čitam.. naravno google translate sa Ruskog na ENG

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21067
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 10/7/2022, 00:35

Hektorović wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
Još jedna Ruska kolona oklopa i tenkova sjebana.. jbt čak i ja sam mislio uoči rata da ovi imaju realne šanse da se tuku protiv NATOa dok malo žešći igrači su tvrdili da su ovi "za dva tjedna do berlina/madrida" 


Pa nebi se ovako tukli protiv NATO-a. Svaki rat Rusije i NATO-a bio bi nuklearni, i sa oborenim satelitima. Upravo kroz nuklearno oružje bi "izjednačili" šanse. To je i doktrina.

Ovo u Ukrajini je pokušaj da se sa mirnodobskom vojskom odradi posao.
jedino im to i ostaje.. iako realno čak i NU rat ne znači garanciju pobjede .. U slučaju da EU/USA preživi nuklearni rat (uz 100-150milijuna žrtava) , i odluče do kraja obračunati se sa Rusijom - Rusiji bi zaprijetila sudbina Rimskog carstva.. računaj da bi i u takvom hipotetskom scenariju čak i Turska koja možda i ne bi bila meta RU nuklearnog rata ušla, Ukraina ako bi šta ostalo od nje , Kazahstan bi intervenirala, ne moram niti spominjati da nakon nuklearnog rata, kada svi sve ispucaju Kina neće ići na USA nego bi ušla u Rusku Federaciju.. Čečenija i hrpa drugih bi proglasili nezavinost a zapadne snage (ostaci koji bi bili dosta veći od Ruskih ostataka) bi jurišali prema Moskvi.. i to bi bio kraj Ruske civilizacije, Ruske nacije a Putina bi i našli u njegovom bunkeru.  Zato ne mislim da će Rusi kockati sa nuklearnim oružjem, nitko njih neće dirati prvi, međutim Ruska Federacija je u gadnoj situaciji.. 

Zapravo najveća šansa RF bi bila da pokušaju tamo na jesen ekonomski slomiti zapad, ja bi na mjestu Putina i Rusa prekinuo cijeli izvoz u Rusiju i tako uzrokovao kolaps EU pa onda se nadao da će doći na vlast ekipa koja bi prisilila UKR na mir(zapravo Švabe to i pokušavaju). 

Čak i ludi ukrainci su to skužili, pa ste primjetili da više ne pozivaju na bojkot kupovanja Ruske nafte, jer bi to značilo kolaps zapadnih država a onda Ukraina ne bi dobivala oružje.. ovako joj svi šalju po malo.. evo naprimjer navodno Španjolski Aspide sustavi su im oborili one krstareće rakete, a ovi će ih poslati još

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21067
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hektorović 10/7/2022, 00:41

AssadNaPodmornici wrote:
Hektorović wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
Još jedna Ruska kolona oklopa i tenkova sjebana.. jbt čak i ja sam mislio uoči rata da ovi imaju realne šanse da se tuku protiv NATOa dok malo žešći igrači su tvrdili da su ovi "za dva tjedna do berlina/madrida" 


Pa nebi se ovako tukli protiv NATO-a. Svaki rat Rusije i NATO-a bio bi nuklearni, i sa oborenim satelitima. Upravo kroz nuklearno oružje bi "izjednačili" šanse. To je i doktrina.

Ovo u Ukrajini je pokušaj da se sa mirnodobskom vojskom odradi posao.
jedino im to i ostaje.. iako realno čak i NU rat ne znači garanciju pobjede .. U slučaju da EU/USA preživi nuklearni rat (uz 100-150milijuna žrtava) , i odluče do kraja obračunati se sa Rusijom - Rusiji bi zaprijetila sudbina Rimskog carstva.. računaj da bi i u takvom hipotetskom scenariju čak i Turska koja možda i ne bi bila meta RU nuklearnog rata ušla, Ukraina ako bi šta ostalo od nje , Kazahstan bi intervenirala, ne moram niti spominjati da nakon nuklearnog rata, kada svi sve ispucaju Kina neće ići na USA nego bi ušla u Rusku Federaciju.. Čečenija i hrpa drugih bi proglasili nezavinost a zapadne snage (ostaci koji bi bili dosta veći od Ruskih ostataka) bi jurišali prema Moskvi.. i to bi bio kraj Ruske civilizacije, Ruske nacije a Putina bi i našli u njegovom bunkeru.  Zato ne mislim da će Rusi kockati sa nuklearnim oružjem, nitko njih neće dirati prvi, međutim Ruska Federacija je u gadnoj situaciji.. 

Zapravo najveća šansa RF bi bila da pokušaju tamo na jesen ekonomski slomiti zapad, ja bi na mjestu Putina i Rusa prekinuo cijeli izvoz u Rusiju i tako uzrokovao kolaps EU pa onda se nadao da će doći na vlast ekipa koja bi prisilila UKR na mir(zapravo Švabe to i pokušavaju). 

Čak i ludi ukrainci su to skužili, pa ste primjetili da više ne pozivaju na bojkot kupovanja Ruske nafte, jer bi to značilo kolaps zapadnih država a onda Ukraina ne bi dobivala oružje.. ovako joj svi šalju po malo.. evo naprimjer navodno Španjolski Aspide sustavi su im oborili one krstareće rakete, a ovi će ih poslati još

Ovaj rat će trajati još godinama.

Iračko-Iranski scenarij.
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hektorović 10/7/2022, 00:47

BTW obije vojske su još uvijek zajedno manje od zbira Vojske Republike Srpske, Armije BiH i HVO-a iz 1995
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 50 1, 2, 3 ... 25 ... 50  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum