ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

moja omiljena tema

Go down

moja omiljena tema Empty moja omiljena tema

Post by debotoijusto 5/7/2022, 10:32

Ne znaju zašto još od lani gotovo svakodnevno slušaju mise s razglasa (vjerojatno je, kažu nam, razlog korona), ali stanari kuće Jelaska u susjedstvu crkve Gospa od Zdravlja na Dobrome znaju da to više ne mogu izdržati, to više što ne vide svrhu učestalog rada njezinih zvučnika.
Traje to još, požalili su se, od početka prošle godine i nije da, kako bi zlobnici mogli pomisliti, imaju nešto protiv crkve u koju mnogi od njih dolaze još od rođenja, ali jednostavno ne vide svrhu ni smisao slušanja svakodnevnih misa na razglasu, zbog čega dio dana ni prozore ne mogu držati otvorenima.

- Ne znam jesu li zvučnici postavljeni zbog korone... Ali ljudi se nisu zbog toga skupljali vani, ulazili su u crkvu kad je bilo i nije bilo korone. Sada se zna dogoditi da neki od vjernika sjede vani i tako slušaju misu, ali ni tada nije crkva puna. Muž mi je, a vjerujte mi da je ljut zbog svega ovoga kao pas, išao u crkvu dva-tri puta dok su trajale mise, pa bi vidio desetak ljudi unutra. A vani misa na razglasu. Pa čemu? Zašto? - pita se ogorčena stanarka kuće Jelaska. Veli kako se svi susjedi jedni drugima svakodnevno žale, ali sve je ostalo na tome.




- Nedjeljom moramo zatvarati dupla stakla, a k tome još bude više jutarnjih misa. I još ona popodne... Onda i mladost subotom nešto pjeva u crkvi. I to je na razglasu... Uglavnom, vrlo je nezgodno. Mnogi ljudi ovdje žive od rođenja, tu je crkva oduvijek, mnogima su i djeca i unuci u njoj kršteni, ali je stvarno nezgodno. Čovjek se navikne i na zvono i na zvuk autobusa s obližnje stanice, Bože dragi, živimo u centru.

Ali ovo je, ono baš, nepotrebno. Ide na živce svima u susjedstvu, i starima i mladima. Čovjek se preko dana ne može ni odmoriti - govori nam Splićanka u ime stanara zaštićenog kulturnog dobra na Trgu Gaje Bulata, zdanja izgrađenog 1911. u središtu grada, između zgrade splitskog HNK i Robne kuće “Prima”. Pokušali su se, kaže, othrvati problemu odlazeći predahnuti na balkone s druge strane kuće, one koji gledaju prema “Primi”, ali uzalud.
- Kako je kuća u sredini trga, zvuk sa zvučnika odbija se o Primu, bumbaje, pa opet odjekuju u kuću. Ma slažem se da, kad su blagdani i nedjelja, bude tako, neka se čuje misa sa zvučnika. Ali to je svaki dan. Nedjeljom pogotovo... Čak je nedavno bilo i vjenčanje na razglasu, slušali smo cijeli obred.

- Nekad se u ovu crkvu moglo ući kad god ste htjeli, a posljednjih, ne znam koliko godina, to ne možete. Ne moram ići u crkvu kad je misa, mogu ući bilo kada, jelte?! Ali ne... Nema toga više. Jedan je stariji svećenik mom suprugu, kad ga je upitao zašto je tako, rekao:
"A pa znate, nije to baš zgodno. Dođu svakakvi ljudi pa nam uzmu lemozinu.’ Uistinu ne znam što je s drugim crkvama, ali ova je uvijek zatvorena. Nema više toliko ljudi ni na misama...
Bude ih nekad desetak na ovim klupama na trgu, pa sjednu i slušaju misu ili stoje na nogama, ali nije da je unutra puno, pa da ne mogu stati u crkvu. Znate što ću vam reći, nije vam ova crkva više puna ni na polnoćku. Vremena su se promijenila... Nekad je tu na polnoćkama bilo krcato svijeta, i u crkvi i vani. Sada na polnoćkama ispred nema nikoga - kaže jedna od prvih susjeda crkve u srcu Splita.



https://slobodnadalmacija.hr/split/zvucnici-gospe-od-zdravlja-izludili-obliznje-stanare-svi-smo-mi-vjernici-ali-od-zore-do-navecer-slusamo-mise-i-ne-mozemo-otvoriti-prozore-nedavno-smo-i-vjencanje-na-razglas-odslusali-1205744
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30617
2014-04-12


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum