ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Srbija ne sme da bude lider Regiona! 

Page 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Srbija ne sme da bude lider Regiona!  - Page 2 Empty Re: Srbija ne sme da bude lider Regiona! 

Post by RayMabus 9/6/2022, 05:43

pixi.... wrote:od nas niko ne trazi da poklanjamo to sto imamo.
Kako ne ? A Kosovo ?

RayMabus

Posts : 176453
2014-04-11


Back to top Go down

Srbija ne sme da bude lider Regiona!  - Page 2 Empty Re: Srbija ne sme da bude lider Regiona! 

Post by RayMabus 9/6/2022, 05:49

Ja nisam Vučic pa se neću bavit s time šta će on pošto je on taj koji odlučuje al ono dat će mu se još vremena al ako neće onda će zamrznit pregovore s njima oko EU i idemo dalje.

Ne može on očekivat od drugih pare na šemu ja bi u EU al ne bi kao vi radio nego ću ja podržavat Putina. To ne ide zajedno.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176453
2014-04-11


Back to top Go down

Srbija ne sme da bude lider Regiona!  - Page 2 Empty Re: Srbija ne sme da bude lider Regiona! 

Post by RayMabus 9/6/2022, 06:08

Nek se svak misli za sebe. Recimo to oće li ili ne Vučic dat sankcije Putin, to u Hrvatskoj uopće nije neka tema. Šta me brige ?

Znam da će oni u Briselu skočit ako im kaže ne al opet šta to mene brige ? Potpuno nevažno iz moje točke gledišta dok je EU i Srbiji sad to lom oko toga.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176453
2014-04-11


Back to top Go down

Srbija ne sme da bude lider Regiona!  - Page 2 Empty Re: Srbija ne sme da bude lider Regiona! 

Post by RayMabus 9/6/2022, 06:23

Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt izjavio je danas kako će Njemačka uskoro poslati pripadnike svojih oružanih snaga u BiH u okviru misije EUFOR-a, prenose agencije.
„Naredne sedmice će biti podnijet zahtjev Bundestagu koji će omogućiti da se u Butmiru zavijori njemačka zastava“, rekao je Schmidt novinarima poslije sjednice Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira u BiH (UO PIK).
Njemačka od 2012. godine ne učestvuje u misiji EUFOR-a, ali je nedavno objavljeno kako ta država želi rasporediti vojsku kako bi pružila podršku stabilnosti BiH.

Pružiti sigurnost građanima

Prije nekoliko mjeseci EUFOR je povećao broj svojih vojnika za 500 i trenutno ih je u BiH raspoređeno 1.100. Do pojačanja angažmana došlo je poslije ruske invazije na Ukrajinu, zbog bojazni da bi Rusija mogla izazvati incidente i u drugim državama.
Schmidt je istakao da ljudima u BiH treba sigurnost, jer je, kako je kazao, ona ugrožena vojnom operacijom Rusije u Ukrajini i ne zna se kako će se situacija razvijati u budućnosti.
„Zato je sada međunarodna zajednica ne samo spremna, već zna da mora dati važan doprinos u BiH da građanima pruži sigurnost i poruči da morate i možete u vlastitoj zemlji ekonomski i socijalno imati budućnost”, kazao je on.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176453
2014-04-11


Back to top Go down

Srbija ne sme da bude lider Regiona!  - Page 2 Empty Re: Srbija ne sme da bude lider Regiona! 

Post by RayMabus 9/6/2022, 06:24

Evropski parlament (EP) traži od Srbije da uvede sankcije Rusiji zbog agresije na Ukrajinu i jasno se opredjeli želi li u Evropsku uniju ili ne, stoji u dokumentu koji je u srijedu objavila srbijanska državna televizija.
Uz ranije primjedbe vezane uz vladavinu prava i normalizaciju odnosa s Kosovom, u izvještaju o Srbiji navodi se da će “usklađenost s vanjskom politikom EU-a, uključujući i sankcije prema Rusiji, odrediti dalji tok pristupnih pregovora”, prenosi Hina.
U tekstu, o kojemu je postignut dogovor vodećih političkih skupna u EP-u, ističe se “potreba usklađivanja Srbije sa stajalištima EU-a prema ratu u Ukrajini, vladavini prava, borbi protiv korupcije i medijskim slobodama”.
Europarlamentarci ističu da podržavaju članstvo Srbije u EU, ali da to ovisi o političkoj volji srbijanskih vlasti i spremnosti na “nepovratne reforme, prije svega u vladavini prava”.
Zastupnici traže “hitno uvođenje sankcija”, izražavajuči zabrinutost što je Srbija “među rijetkim zemljama Evrope koja se nije uskladila s pozicijom EU-a” i da je po tome “na posljednjem mjestu u regiji” po usklađenosti s euroblokom.
“Zalažemo se da nova pregovaračka poglavlja budu otvorena tek kad Srbija poduzme potrebne mjere u tom pogledu, uključujući i područje vladavine prava”, piše u izvještaju.

Vojna saradnja Srbije i Rusije

Dodaje se i da EP “žali zbog kontinuiranih letova između Beograda i Moskve” u vrijeme kad je zračni prostor EU zatvoren za letove iz Rusije.
Zastupnici su pozvali Srbiju da razmotri svoju ekonomsku saradnju s Rusijom i prekine vojnu saradnju s Moskvom, uključujući projekte poput ruskog humanitarnog centra u Nišu koji kritičari smatraju direktnim ruskim strateškim projektom u Srbiji.
Zabrinuti su i zbog kupnje vojne opreme iz Rusije, Bjelorusije i Kine, navodeći da na nju odlazi 70 posto ukupne nabavke u Srbiji.
U tekstu se kritizira i širenje dezinformacija o ruskoj agresiji na Ukrajinu, uključujući angažman medija bliskih vladi, a srbijanske vlasti pozivaju se da poduzmu “odlučne korake u borbi protiv najprisutnijih lažnih vijesti”.
O izvještaju će se glasati na sjednici Vanjskopolitičkog odbora EP-a 14. juna, a trebao bi biti usvojen na plenarnoj sjednici EP-a, navodi RTS.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176453
2014-04-11


Back to top Go down

Srbija ne sme da bude lider Regiona!  - Page 2 Empty Re: Srbija ne sme da bude lider Regiona! 

Post by RayMabus 9/6/2022, 06:31

Ovaj Šmit sigurno ne traži njemačke vojnike u BiH radi Hrvatske a vamo eu parlament osuda Srbiji jer nije uvela sankcije Rusiji.

Mislim da je poruka Beogradu dakle Vučicu i više nego jasna.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176453
2014-04-11


Back to top Go down

Srbija ne sme da bude lider Regiona!  - Page 2 Empty Re: Srbija ne sme da bude lider Regiona! 

Post by RayMabus 9/6/2022, 06:40

Možda je i poruka Hrvatskoj radi ove šeme oko Komšića itd al to nije na toj osnovi pa ništa ne igra oćeš poslat neke vojnike tamo ili ne.

Meni to svejedno jel oni šalju neke svoje vojnike u misiju EUFORA u BiH ili ne.

Potpuno mi nebitno ono. Ne prestavlja mi ništa pošto ovo oko izbornog zakona je skroz drukčije postavljeno tj politička prepucavanja.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176453
2014-04-11


Back to top Go down

Srbija ne sme da bude lider Regiona!  - Page 2 Empty Re: Srbija ne sme da bude lider Regiona! 

Post by RayMabus 9/6/2022, 06:44

Njemački kancelar Olaf Scholz rekao je u utorak da je njegova zemlja spremna poslati više vojnika u Litvu, reagirajući na zahtjev baltičkih zemalja.
-
Prije ruske invazije na Ukrajinu Njemačka, koja zapovijeda multinacionalnom taktičkom skupinom NATO-a u Litvi, već je bila povećala broj svojih vojnika stacioniranih u toj zemlji s 550 na više od 1.000.

Baltičke zemlje, nepovjerljive prema Rusiji nakon 50 godina sovjetskog režima u prošlom stoljeću, strahuju da bi one sljedeće mogle biti na meti Moskve ako se njezina kampanja u Ukrajini uspješno završi.

Od početka rata te zemlje traže povećanje broja NATO-ovih vojnika na njihovu teritoriju i osnivanje brigada koje će zamijeniti sadašnje postrojbe.

- Spremni smo povećati naše sudjelovanje i izmijeniti ga u obliku snažne borbene brigade koja istodobno može organizirati odvraćanje i obranu od agresije na Litvu, rekao je Scholz u Vilniusu na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji s baltičkim čelnicima.

Brigada ima oko 4.000 vojnika.

- Za nas je ujedno važno da razgovaramo o načinu reagiranja na ruski napad, čineći sve kako Rusija ne bi dobila taj rat.

- Mislim da se danas nitko ne zavarava u vezi s Rusijom. Moramo shvatiti da ruska prijetnja neće nestati, rekao je pak litavski predsjednik Gitanas Nauseda.

- Ne može biti ni dijaloga, ni suradnje, ni smirivanja s tom zemljom koja se i dalje zanosi svojim carskim ambicijama, dodao je.

- Moramo agresoru dati do znanja da NATO nije samo spreman, nego je i kadar obraniti svaki centimetar svog teritorija, rekla je estonska premijerka Kaja Kallas.

Sastanak na vrhu NATO-a treba se održati 29. i 30. lipnja u Madridu.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176453
2014-04-11


Back to top Go down

Srbija ne sme da bude lider Regiona!  - Page 2 Empty Re: Srbija ne sme da bude lider Regiona! 

Post by RayMabus 9/6/2022, 06:47

Po ovim izajavam iz Litve te ovim odlukama europskog parlamenta izgleda da se to vrti oko opasnosti od Rusije te šta Srbija surađuje s istom i neće da joj udari sankcije.

Ne vidim da ima veze s nama tj Hrvatskom i ovim prepucavanjima oko izbornog zakona pošto to nije tako na tu šemu.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176453
2014-04-11


Back to top Go down

Srbija ne sme da bude lider Regiona!  - Page 2 Empty Re: Srbija ne sme da bude lider Regiona! 

Post by RayMabus 9/6/2022, 06:57

Orbanove strateške igre

Mađarski premijer jedan je od najodlučnijih zagovornika brzog primanja zemalja Zapadnog Balkana u EU. Njega povezuju prijateljski odnosi s autokratima u regiji, a ponajviše sa srbijanskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem. Obojici je zajedničko da nemaju interesa za stvarne reforme pravne države i demokracije dostojne tog imena. Orbanova kalkulacija je da, kada bi samo formalno reformski orijentirane zemlje Zapadnog Balkana poput Srbije brzo postale članice EU-a, onda bi to ojačalo njegovu poziciju u EU-u i oslabilo njegove protivnike u Bruxellesu.

Do sada Orbanova politika proširenja i njegovog pouzdanika Varhelyija nisu bila tema za širu europsku javnost. Jer, realan scenarij proširenja posljednjih godina je sve udaljeniji. Zato su Orbanove strateške igre u regiji Zapadnog Balkana bile razlog za ljutnju, ali ne od većeg značaja.

Ipak to bi se moglo promijeniti s ruskim agresivnim ratom u Ukrajini. Kremlj je dugo provodio destruktivnu i destabilizirajuću politiku u nekim zemljama Zapadnog Balkana. Strah od nasilne eskalacije u regiji potaknuo je Europsku uniju i prije svega njemačku diplomaciju da svoju pozornost ponovno usmjere na te države. Njemačke ministrice Annalena Baerbock i Christine Lambrecht već su posjetile regiju posljednjih tjedana, a savezni kancelar odlazi u posjet ovoga tjedna. Više pažnje, nova suradnja, podrška stvarnim reformskim politikama i njihovim predstavnicima, inicijative protiv nacionalizma i separatizma, ideja je spriječiti udaljavanje zemalja Zapadnog Balkana od EU-a.

Međutim, mađarski premijer ne ostavlja nikakvu sumnju da želi igrati ključnu ulogu u oblikovanju politike proširenja EU-a u budućnosti - ili je, ako je potrebno, blokirati. "Berlin i Bruxelles ne mogu voditi balkansku politiku protiv Mađara, ali ni bez njih", rekao je Orban sredinom veljače. "Ne prihvaćamo nikakve odluke Bruxellesa koje su suprotne interesima Mađarske", poručio je Orban.

https://www.dw.com/hr/slu%C4%8Daj-varhelyi-orbanov-%C4%8Dovjek-u-bruxellesu/a-62061881
RayMabus
RayMabus

Posts : 176453
2014-04-11


Back to top Go down

Srbija ne sme da bude lider Regiona!  - Page 2 Empty Re: Srbija ne sme da bude lider Regiona! 

Post by Serbinho-3 9/6/2022, 07:11


Sta ti saljes Nemacke vojnike, ko ti je dopustio?

Salju li iz Bosne u Nemacku?

Drze to kao Idiote dole, Kolonija kao nekadasnje po Africi.

Rade sta hoce i onda Putin.

Cvili i histerise po medijima a kad radi sta hoce, onda je

Svetac.
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26522
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Srbija ne sme da bude lider Regiona!  - Page 2 Empty Re: Srbija ne sme da bude lider Regiona! 

Post by Serbinho-3 9/6/2022, 07:11


Tako su ove iz Bosne napujdali i zavrsili u ratu, koji se

i dalje vodi, samo ne oruzjem.

Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26522
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Srbija ne sme da bude lider Regiona!  - Page 2 Empty Re: Srbija ne sme da bude lider Regiona! 

Post by Serbinho-3 9/6/2022, 07:12


Dok isti kolo vode tu, nece biti mira.

Ocistili Srbe na Kosovu, pa bi i u Bosni.

Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26522
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Srbija ne sme da bude lider Regiona!  - Page 2 Empty Re: Srbija ne sme da bude lider Regiona! 

Post by Serbinho-3 9/6/2022, 07:13

Ne mogu Srbe, pa ajde Hrvate winksmile
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 26522
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Srbija ne sme da bude lider Regiona!  - Page 2 Empty Re: Srbija ne sme da bude lider Regiona! 

Post by RayMabus 9/6/2022, 07:22

Po ovome bar ja koliko vidim, ima bit da su se oni usrali.

Dobro Baltik, izravno graniče s Rusijom a ovo BiH i to, to mi više izgleda kao mjera predstrožnosti.

Meni to ništa ne znači šta će poslat tu nešto vojske al izgleda da oni u Berlinu žele biti izravno prisutni dole da imaju uvid u stanje na terenu.

Nema ode ništa bitno ako ćemo već oko toga raspravljat. Ima bukve. lol!
RayMabus
RayMabus

Posts : 176453
2014-04-11


Back to top Go down

Srbija ne sme da bude lider Regiona!  - Page 2 Empty Re: Srbija ne sme da bude lider Regiona! 

Post by RayMabus 9/6/2022, 07:28

Ima bukve i međeda. Nema nafte i plina tako da možete vatat zjake.

A tko zna, možda jer su tu bile i dijelovi vojski drugih članica EU itd a nekima od njih je tamo rat pred vratima pa oni smanjuju snage pa eto ovi onda ovdje dopuna i tako ta šema.

Otprilike tako nešto. Bar ja to tako vidim.

Plus usput imaju izravan uvid u to šta se dešava na terenu.

Nema ode baš previše neke akcije tako da će uglavnom vatat zjake.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176453
2014-04-11


Back to top Go down

Srbija ne sme da bude lider Regiona!  - Page 2 Empty Re: Srbija ne sme da bude lider Regiona! 

Post by RayMabus 9/6/2022, 07:40

  • Range: 400 nmi (460 mi, 740 km)

  • Combat range: 200 nmi (230 mi, 370 km)

  • Ferry range: 1,216 nmi (1,399 mi, 2,252 km) 


https://en.wikipedia.org/wiki/Boeing_CH-47_Chinook#Specifications_(CH-47F)



  • Range: 540 nmi (620 mi, 1,000 km)

  • Combat range: 95 nmi (109 mi, 176 km)

  • Ferry range: 886 nmi (1,020 mi, 1,641 km)




https://en.wikipedia.org/wiki/Sikorsky_CH-53_Sea_Stallion#Specifications_(CH-53D)
RayMabus
RayMabus

Posts : 176453
2014-04-11


Back to top Go down

Srbija ne sme da bude lider Regiona!  - Page 2 Empty Re: Srbija ne sme da bude lider Regiona! 

Post by RayMabus 9/6/2022, 07:44

Njemački vojnici tokom vježbe u BiH s helikopterom Sea Stalion.
Srbija ne sme da bude lider Regiona!  - Page 2 1280px-German_CH-53_Helicopter_assigned_to_the_Stabilization_Force_and_Portuguese_Army_Soldiers

A vojne baze u Njemačkoj za ove su im istočna Njemačka i Bavarska.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176453
2014-04-11


Back to top Go down

Srbija ne sme da bude lider Regiona!  - Page 2 Empty Re: Srbija ne sme da bude lider Regiona! 

Post by RayMabus 9/6/2022, 07:54

Dobro. Kupili novih 60 helikoptera pa im sad moraju dat svrhu.

Opet moraju pitat Hrvatsku za prelet pošto iz te Bavarske valjda kako nemaju mornaricu onda oće zračni most prema Grčkoj itd pa onda BiH , Kosovo pa dole Grčka itd.

Ma.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176453
2014-04-11


Back to top Go down

Srbija ne sme da bude lider Regiona!  - Page 2 Empty Re: Srbija ne sme da bude lider Regiona! 

Post by RayMabus 9/6/2022, 08:16

Ne znaju ni ove Švabe šta točno hoće na tom Balkanu.

Jedno znam : sigurno ih ne zanima životni prostor u tim vukojebinama na brdovitom Balkanu.

Očito ovo im je ispod nosa i ne žele da im se netko drugi tu uvali a pod time misle Rusija mada polako ide i to da im se i Turska tu uvaljuje a ne žele nestabilan prostor nego da kontroliraju procese jer između ostaloga nemaju izlaz na more a ni svoju mornaricu tu a imaju veliku kopnenu i zračnu vojsku i onda eto kao kontroliranje tog prostora tako tj unutrašnjosti kako bi imali kontrolu nad dešavanjima tu.

U biti oni bi najradije da mogu da ne moraju tu nikakvu vojsku držat nego da to bude mirno al pod njihovom kontrolom ( geopolitičkom i vojnom ).
RayMabus
RayMabus

Posts : 176453
2014-04-11


Back to top Go down

Srbija ne sme da bude lider Regiona!  - Page 2 Empty Re: Srbija ne sme da bude lider Regiona! 

Post by RayMabus 9/6/2022, 08:25

Stiže jun, VRS-a nema

U praksi, bizarna Deklaracija o “ustavnim principima” iz decembra prošle godine, kojom se predviđa prenos nadležnosti sa nivoa BiH na entitetski, postaje ništavna. Za one koji ne znaju, skupštinskim odlukama od prije pola godine, vlada i parlament RS-a trebali su da pripreme i usvoje zakone po kojima bi ovaj entitet od 10. juna dobio svoju vojsku, sigurnosne agencije, upravu indirektnog oporezivanja, te visoko sudsko i tužilačko vijeće.
Naravno, svako normalan je znao da je ova Deklaracija potpuno suluda i da bi njena primjena BiH najdirektnije uvela u rat. Što bi zapravo “tadašnjem” Dodiku odgovaralo. Pa kako je onda moguće da je odjednom, kako se ističe, “zbog bezbjedonosnih razloga i rata u Ukrajini”, ova Deklaracija i posredni prenos nadležnosti kojim bi se u konačnici formirala vojska RS-a “prolongirana za šet mjeseci”, kako stoji u odlukama Skupštine?
Naime, većina u Narodnoj skupštini RS-a usaglasila je u ponedjeljak niz zaključaka, a između ostalih traži se da se za još šest mjeseci odloži vraćanje nadležnosti i što je još važnije, izražena je puna podrška produženju Misije Althea EUFOR u Bosni i Hercegovini. Jednom riječju, stiže jun, VRS-a nema, ali tu je EUFOR.
Hajmo od kraja.

Kad potpukovnik zavrće ruku, Dodik kaže ‘razumijem’

Misiju ALTHEA u BIH prvi je u RS-u podržao upravo Milorad Dodik i to objavom na Twitteru od prije dvije sedmice u kojoj kaže:
“Ukoliko dođe do zastoja u odlučivanju u Savjetu bezbjednosti, smatram da Predsjedništvo BiH treba da zatraži od EU da ‘Althea’ nastavi svoju misiju u BiH, istakao je on.”
Dakle, ne samo da je Dodik za vojnu misiju EUFOR-a, nego će se boriti da ona i dalje traje. Da bi se razbistrilo, kako to odjednom Dodik aterira, možda je važniji njegov prethodni tvit u kome pomirljivo saopštava:
“Danas sam se sastao sa general-potpukovnikom Brajsom Hudetom, operativnim komandantom EUFOR-ove misije ‘Altea’ u BiH. Imali smo jedan otvoren i direktan razgovor. Dodatno sam razumio ulogu Misije ‘Altea’ i njena uloga u BiH ima moju podršku sada i u budućnosti.”
Šta je to potpukovnik Hudet rekao Dodiku i kako mu je zavrnuo… hm… ruku pa da Dodik reterira promtno, izgleda će ostati nepoznanica, tek je stvar čiste konstatacije da vojni operativac EUFOR-a itetako posjeduje mehanizme kojim se brzopotezno Dodik prizemlji i učni najvjernijim igračem na terenu.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176453
2014-04-11


Back to top Go down

Srbija ne sme da bude lider Regiona!  - Page 2 Empty Re: Srbija ne sme da bude lider Regiona! 

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum