ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH

Go down

Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH Empty Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH

Post by Hektorović 15/9/2021, 13:05

Dragan Čović pisao diplomatama: Najavljuje li bojkot izbora naredne godine?
Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH B_210915047
Predsjednik Hrvatskog narodnog sabora (HNS) i Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH Dragan Čović uputio je pismo diplomatskim predstavnicima u BiH, u kojem ih informira o stanju u zemlji i poziva da pomognu u reformi Izbornog zakona, kao ključnog pitanja u BiH.
Pismo prenosimo u cijelosti:
"U svjetlu ovih važnih vremena za Bosnu i Hercegovinu, dopustite mi da Vam se obratim s nekoliko riječi, koristeći priliku i da izrazim svoju duboku zahvalnost Vama i Vašoj administraciji za stalnu podršku napretku Bosne i Hercegovine. Kao ključni sudionici brojnih važnih procesa u našoj domovini, želim Vas informirati o sljedećem.
Prilike u kojima se nalazimo zahtijevaju da naša pažnja bude posvećena ključnim reformama pred kojima se nalazimo. Imajući to u vidu, pozivam na Vašu pozornost i pomoć dok radimo na izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, procesu koji mora biti dovršen u predstojeća tri mjeseca ove neizborne godine i koji zahtijeva ograničene ustavne reforme. Postojeća diskriminacija u našem sustavu mora konačno biti eliminirana, a jednakost osigurana i zaštićena. Ovo je kritična komponenta održavanja izbora 2022. godine.
Pri tome, držim važnim podsjetiti na političko postignuće u kojemu je i sama međunarodna zajednica odigrala važnu ulogu - Mostarski sporazum iz lipnja 2020. Ovaj politički sporazum ne samo da je postavio temelje za održavanje Lokalnih izbora u Gradu Mostaru, već je i postavio temelje za zajednički prihvaćenu odgovornost za izmjene i dopune Izbornog zakona BiH. Kao često spominjan primjer konstruktivnog političkog dijaloga, naša je kolektivna odgovornost da ne dopustimo da takav primjer bude ukaljan manjkom odgovornosti za pridržavanje preuzetih obaveza. Činjenica da Izborni zakon mora biti ozbiljno shvaćen i žurno riješen se ne može osporiti. Stoga, sve je važnije da naš fokus ostane neometen dok se približavamo konačnim mjesecima prije 2022. godine.
Skrećem Vašu pažnju na nedavno fabricirane matematičke informacije koje se odnose na zastupljenost ili nezastupljenost u pojedinim tijelima vlasti, a koje su stavljene pred predstavnike međunarodne zajednice u BiH. Žalosti me da neki domaći politički čimbenici još uvijek ne shvaćaju ozbiljnost situacije, niti našu odgovornost i beneficije iskoraka kojega možemo poduzeti, baveći se više poticanjem destabilizirajućih političkih narativa i uništavanjem zaglavnog kamena, temelja Bosne i Hercegovine koja počiva na principu konstitutivnosti i legitimnosti predstavljanja.
Kažem ovo duboko svjestan prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Bosne i Hercegovine – jednakopravnost, konstitutivnost, pravo na legitimno političko predstavljanje na svim administrativno-političkim razinama nisu podložni političkom trgovanju niti matematičkoj prevari.
Uvažene Ekscelencije, odgovorno tvrdim kako su sve političke stranke Hrvatskog narodnog sabora spremne aktivnije se uključiti u konstruktivan dijalog o povećanju funkcionalnosti Federacije Bosne i Hercegovine te Bosne i Hercegovine u cjelini kada uspješno dovršimo naš vitalni zadatak izmjene Izbornog zakona tijekom 2021. godine. Važno je, držim, iskazati i to kako će postizanje dogovora o Izbornom zakonu pozitivno utjecati i na funkcioniranje Federacije Bosne i Hercegovine, kao važan korak u ispravnom smjeru.
Sukladno s našim dugogodišnjim aspiracijama budućnosti u Europskoj uniji i NATO-u, naša predanost euroatlantskim integracijama je ustrajna. Stoga je važno naglasiti kako nadolazeći pozitivni pomaci koje možemo poduzeti imaju snagu ne samo doprinijeti unutarnjoj stabilnosti, napretku i razvoju Bosne i Hercegovine, već i našoj euroatlantskoj budućnosti. Pozivam sve da ispune ono što je potrebno, očekivano i integralno za bolju Bosnu i Hercegovinu", navodi Čović u pismu diplomatskim predstavnicima u BiH.
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH Empty Re: Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH

Post by vuksadinare 15/9/2021, 13:12

Moj covke tebe vise nitko ne dozivljava..i imas pravo..ak me ne dozivljavaju onda cu raditi privatne i bogate tulume sa kipovima,grbovima
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99150
2015-09-08


Back to top Go down

Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH Empty Re: Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH

Post by Hektorović 15/9/2021, 13:13

vuksadinare wrote:Moj covke tebe vise nitko ne dozivljava..i imas pravo..ak me ne dozivljavaju onda cu raditi privatne i bogate tulume sa kipovima,grbovima


Nitko ne doživljava?


Čović je legitimni lider Hrvata u BiH.
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH Empty Re: Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH

Post by vuksadinare 15/9/2021, 13:36

Hektorović wrote:
vuksadinare wrote:Moj covke tebe vise nitko ne dozivljava..i imas pravo..ak me ne dozivljavaju onda cu raditi privatne i bogate tulume sa kipovima,grbovima


Nitko ne doživljava?


Čović je legitimni lider Hrvata u BiH.
Ma nisam rekao da nije ali to.ne znaci da ce ga netko dozivljavati...lik je to shvatio pa se sjetio one cirine..'kad mi je tesko sjetim se novcanika' i poceo se zajebavat mozda i u inat..ono tipa grb,kip itd
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99150
2015-09-08


Back to top Go down

Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH Empty Re: Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH

Post by RayMabus 15/9/2021, 13:46

Nije relevantan za ništa. Nema ništa od te.promjene. Izetbegoviću to neodgovara.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176186
2014-04-11


Back to top Go down

Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH Empty Re: Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH

Post by RayMabus 15/9/2021, 13:54

Suština problema je šta bi onda onih 300.tisuća birača kad ne mogu vamo glasala tamo a nije im Bakir favorit i onda on gubi fotelju tako da ništa od toga ni ovaj put.

Bude Bakir , Komšić i srpski član iduće četiri godine. Čović ništa. Nek laje i dalje.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176186
2014-04-11


Back to top Go down

Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH Empty Re: Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH

Post by RayMabus 15/9/2021, 14:03

RayMabus wrote:Suština problema je šta bi onda onih 300.tisuća birača kad ne mogu vamo glasala tamo a nije im Bakir favorit i onda on gubi fotelju tako da ništa od toga ni ovaj put.

Bude Bakir , Komšić i srpski član iduće četiri godine. Čović ništa. Nek laje i dalje.
A posebno ne bi dobio glasove Bošnjaka kad bi on sad na takvo šta prista. Tako da to zaboravite. Nema ništa od promjene izbornog zakona u ovom ciklusu.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176186
2014-04-11


Back to top Go down

Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH Empty Re: Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH

Post by Hektorović 15/9/2021, 14:42

vuksadinare wrote:
Hektorović wrote:
vuksadinare wrote:Moj covke tebe vise nitko ne dozivljava..i imas pravo..ak me ne dozivljavaju onda cu raditi privatne i bogate tulume sa kipovima,grbovima


Nitko ne doživljava?


Čović je legitimni lider Hrvata u BiH.
Ma nisam rekao da nije ali to.ne znaci da ce ga netko dozivljavati...lik je to shvatio pa se sjetio one cirine..'kad mi je tesko sjetim se novcanika' i poceo se zajebavat mozda i u inat..ono tipa grb,kip itd

Ma pustimo se folklora oko rođendana i svadbi, šuština je u tome da je Čović kao voda Hrvata nezaobilazan faktor u BiH,
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH Empty Re: Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH

Post by Hektorović 15/9/2021, 14:43

Čović pozvao na ustavno domoljublje: Poštujmo presude, izmijenimo Izborni zakon
Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH O_96734_1024
Između ostalog, predsjednik HDZ-a Dragan Čović dotakao se i teme izmjena Izbornog zakona te je naglasio kako krajem rujna očekuje razgovore s američkim i europskim službenicima o ovoj temi.
"Aktivnosti traju i održavaju se svaki mjesec na različitim razinama. Imamo jasan termin za završni dio rujna mjeseca gdje će se događati sastanci s europskim i američkim službenicima kako bismo došli do dogovora oko izbornog zakonodavstva. Mislim da je moje pismo pokazalo da nećemo pasti u zamku špekulacija pa i o brojci Hrvata na vlasti i igranja s brojem i postocima. Mislim da Hrvata u institucijama BiH ima mnogo manje u odnosu na popis stanovništva iz 2013. godine", rekao je Čović.
Također, naglasio je kako će on, ali i HDZ uvijek pozivati na ustavno domoljublje i zbog toga su upravo neophodne izmjene Izbornog zakona kako bi se ispoštovale odluke Ustavnog suda BiH.
"Pozivam na ustavno domoljublje, da se poštuju Ustav i zakoni, a kada budemo imali dovoljno kapaciteta da mijenjamo Ustav to ćemo i raditi. Pismo je jasno napisano i tu stoji da Ustavni sud traži promjenu Izbornog zakona, ako toga ne bude onda neće biti uvjeta za održavanje izbora. Želimo osigurati legitimno predstavljanje i provođenje svih presude Europskog suda za ljudska prava u Strazburu. Prihvatili smo i mjere ograničenih ustavnih izmjena kako bi se mogao provesti cijeli proces kada je u pitanju Izborni zakon", pojašnjava predsjednik HDZ-a BiH.
Osim toga, Čović je poručio kako sporazum iz Mostara može biti dobra osnova za razgovore na višim razinama kada je riječ o izmjenama Izbornog zakona.
"Imali ste svjedoke koji su s nama radili da bismo došli do Mostarskog sporazuma. Radili smo zajedno s predstavnicima OHR-a, OSCE-a i nazočnost njihova je bila nedvojbena, njihov paraf isto tako i nemamo ih što uvjeravati. Trebamo ono što smo dogovorili provesti u djelo. Oni će nas dovesti za stol, iako je to naša konačna odluka i za Izborni zakon i za Ustav i to mora biti kompromis između svih nas. U skladu s mehanizmom koordinacije, mi ćemo se dogovoriti oko svih pitanja. Moje današnje pismo diplomatima sugerira da ovaj posao treba u devetom mjesecu raspraviti. Zagovornik sam bio da to uradimo do kraja šestog mjeseca, međunarodne institucije su to ostavile za jesen i nadam se da to morao završiti kako ne bismo ulazili u faze rasprava, bojkota i sličnih stvari", naglašava Čović.
Na kraju, poručio je kako je i dalje ključ cijelog procesa osigurati europski put Bosne i Hercegovine.
"Ključ je osigurati europski put BiH i ako to uspijemo, a ja mislim da imamo šansu, uvjeren sam da će se to ostvariti. Zašto bi nekome smetalo da član predsjedništva iz reda hrvatskog naroda bude izabran od Hrvata? Samo se tri člana Predsjedništva BiH i Dom naroda biraju na etničkom principu, sve ostalo se bira na građanskom modelu. Ako je to nekome previše, onda taj ne voli BiH. BiH ne može biti građanska po modelu kako bi to neko želio", zaključio je Čović, piše Klix.ba.
Dnevnik.ba
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH Empty Re: Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH

Post by vuksadinare 15/9/2021, 14:43

Hektorović wrote:
vuksadinare wrote:
Hektorović wrote:
vuksadinare wrote:Moj covke tebe vise nitko ne dozivljava..i imas pravo..ak me ne dozivljavaju onda cu raditi privatne i bogate tulume sa kipovima, grbovima


Nitko ne doživljava?


Čović je legitimni lider Hrvata u BiH.
Ma nisam rekao da nije ali to.ne znaci da ce ga netko dozivljavati ... lik je to shvatio pa se sjetio one cirine .. 'kad mi je tesko sjetim se novcanika' i poceo sam se zajebavati mozda iu inat..ono tipa grb , kip itd

Ma pustimo se folklora oko rođendana i svadbi, šuština je u tome da je Čović kao voda Hrvata nezaobilazan faktor u BiH,
Tesko da je on vodja..taj naziv ili titulu nose oni sa velikim autoritetom kako medju protivnicima tako i na domacem terenu..vise predstavnik
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99150
2015-09-08


Back to top Go down

Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH Empty Re: Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH

Post by RayMabus 15/9/2021, 14:53

Nema tu rješenja. Tj ima al ja ga neću iz inata kad su oni svi takvi. Ništa od promjena. Komšić se ne može kandidirati tri puta za redom tj bit tri puta zaredom predsjednik tako da Čović upada u tu fotelju za četir godine.

U međuvremenu masovno iseljavanje , slom demografije itd napravit ću od njih septičku jamu. Nisan ja od onih s kojima se može nešto dogovoriti kad mi pukne film.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176186
2014-04-11


Sora likes this post

Back to top Go down

Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH Empty Re: Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH

Post by Hektorović 15/9/2021, 14:57

Hektorović wrote:Na kraju, poručio je kako je i dalje ključ cijelog procesa osigurati europski put Bosne i Hercegovine.
"Ključ je osigurati europski put BiH i ako to uspijemo, a ja mislim da imamo šansu, uvjeren sam da će se to ostvariti. Zašto bi nekome smetalo da član predsjedništva iz reda hrvatskog naroda bude izabran od Hrvata? Samo se tri člana Predsjedništva BiH i Dom naroda biraju na etničkom principu, sve ostalo se bira na građanskom modelu. Ako je to nekome previše, onda taj ne voli BiH. BiH ne može biti građanska po modelu kako bi to neko želio", zaključio je Čović.

Upravo ovo
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH Empty Re: Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH

Post by Hektorović 15/9/2021, 14:58

vuksadinare wrote:
Hektorović wrote:
vuksadinare wrote:
Hektorović wrote:
vuksadinare wrote:Moj covke tebe vise nitko ne dozivljava..i imas pravo..ak me ne dozivljavaju onda cu raditi privatne i bogate tulume sa kipovima, grbovima


Nitko ne doživljava?


Čović je legitimni lider Hrvata u BiH.
Ma nisam rekao da nije ali to.ne znaci da ce ga netko dozivljavati ... lik je to shvatio pa se sjetio one cirine .. 'kad mi je tesko sjetim se novcanika' i poceo sam se zajebavati mozda iu inat..ono tipa grb , kip itd

Ma pustimo se folklora oko rođendana i svadbi, šuština je u tome da je Čović kao voda Hrvata nezaobilazan faktor u BiH,
Tesko da je on vodja..taj naziv ili titulu nose oni sa velikim autoritetom kako medju protivnicima tako i na domacem terenu..vise predstavnik

Kao predsjednik Hrvarskog Narodnog Sabora, koji okuplja čitav legitimno izabrani Hvatski politički život u BiH, on je de facto lider naroda.

Isto tako nitko mu autoritetom nije niti blizu.
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH Empty Re: Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH

Post by RayMabus 15/9/2021, 15:18

Nije on nikakvi vođa. On je političlki predstavnik najvećeg broja Hrvata u BiH itd.

Zna se šta je vođa. Nećemo uopće.pričat.o.glupostima. Nema promjene a Čovic za četiri godine može uskoči u fotelju.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176186
2014-04-11


Back to top Go down

Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH Empty Re: Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH

Post by RayMabus 15/9/2021, 15:25

Mene ne zanima ta priča više jer ja vidin neke stvari i kužin dosta i mene je zanimalo moje mjesto vonog zapovjednika OS BiH a to je svaki član predsjedništva koji ne može sam odlučivati al može udarit veto ako se meni nešto ne sviđa.

Sad ne zanima. Napravit ću svoju vojsku.

Križare.

Samo trpaj.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176186
2014-04-11


Back to top Go down

Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH Empty Re: Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH

Post by epikur37 15/9/2021, 15:27

Sad samo da propadnu izbori i ide razlaz, srbi su već spremni i to je to.
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH Empty Re: Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH

Post by Hektorović 15/9/2021, 15:37

epikur37 wrote:Sad samo da propadnu izbori i ide razlaz, srbi su već spremni i to je to.

Bez izmjene izbornog teško da će biti izbora, naime ne vidim koji će legitimni Hrvatski predstavnik u Vijeću ministara i Domu Naroda glasati za financiranje tih izbora.
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH Empty Re: Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH

Post by Hektorović 15/9/2021, 16:38

HNS BiH: Unitaristički nacionalisti vrše pritisak na Schmidta; sramotno ponašanje SDA
Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH O_96756_1024
Članovi Predsjedništva HNS-a razgovarali su o aktualnim političkim događanjima, osobito, kako je navedeno u priopćenju sa sjednice, u kontekstu događanja koja su uslijedila nakon dolaska visokog predstavnika gospodina Schmidta i silnih pritisaka predvodnika unitarističkog nacionalizma i politika koje zagovaraju nastavak diskriminacije i nametanja političkih predstavnika.
Članovi Predsjedništva HNS-a razgovarali su o političkim aktivnostima i razgovorima koji slijede oko izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH. 
BiH nije tržnica
Obmanjivanje javnosti kroz pokušaje ‘istraživanja’ koje je SDA objavila su sramotan čin tobožnjeg ukazivanja o nadpredstavljenosti Hrvata. BiH nije tržnica, niti su bošnjačke unitarističke stranke djelitelji nečijih ustavnih prava. 

“Legitimno predstavljanje i konačno uklanjanje svih diskriminacija koje postoje u institucijama je ključni temelj svih razgovora u skladu sa svim presudama Ustavnog suda BiH i Međunarodnog suda za ljudska prava. Obmanjivanje javnosti kroz pokušaje ‘istraživanja’ koje je SDA objavila su sramotan čin tobožnjeg ukazivanja o nadpredstavljenosti Hrvata”, priopćeno je. 
Bosna i Hercegovina nije tržnica, dodaje se, niti su bošnjačke unitarističke stranke djelitelji nečijih ustavnih prava. 
“Hrvatskom narodu nema tko šta dati, ili pokloniti, radi se o elementarnim ustavnim i zakonskim odredbama. Poseban upit za ‘istraživače’ i ‘matematičare’ je jesu li u tome famoznom elaboratu pobrojane i prakse lažnog nacionalnog izjašnjavanja koje se događaju prilikom apliciranja za poslove državne službe, pravosuđa i drugih tijela koje se prakticiraju. Radi se o isprobanoj matrici koje se iz sfere lažnog predstavljanja i dokidanja ustavnih prava iz Predsjedništva BiH i federalnog Doma naroda prelijevaju i u državnu službu”, priopćeno je nakon sjednice Predsjedništva HNS-a BiH.
Dnevnik.ba
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH Empty Re: Čović: Ovo je kritičan trenutak za BiH

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum