ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više Empty Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više

Post by RayMabus Wed 3 Jul - 13:15

A nego kako

https://www.slobodnadalmacija.hr/misljenja/vlaska-posla/clanak/id/611448/ante-tomic-dobro-je-da-ne-manjka-cistacica-i-da-one-odreuju-cijenu-svoga-rada-da-ih-supci-ne-ucjenjuju-ne-vicu-na-njh-ne-kore-ih-i-ne-nazivaju-glupacama
RayMabus
RayMabus

Posts : 175694
2014-04-11


Back to top Go down

Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više Empty Re: Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više

Post by RayMabus Wed 3 Jul - 13:21

Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više Klix-logo

Ugostitelji u Hrvatskoj očajni: Hrvata nema, zapošljavaju Bosance i Sirijce
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više B_190702134


Bosanci i Hercegovci, Makedonci i Sirijci - to je radna snaga koju zapošljavaju hrvatski ugostitelji koji su otkrili kakva su im iskustva sa stranim radnicima.

Iako je Vlada Republike Hrvatske prvo odbila povećati kvote za uvoz radne snage u turizmu, nedavno je ipak popustila pod pritiscima ugostitelja i povećala kvote za turizam i ugostiteljstvo za dvije hiljade radnika, i to s 10.611 na 12.611, s mogućnošću angažmana još hiljadu radnika, a i te su kvote već potrošene. 

To su za Index.hr rekli ugostitelji koji su poslali apel Vladi za hitan sastanak navodeći da je turizam pred kolapsom.

Predsjednik Nezavisne udruge ugostitelja Marin Medak istaknuo je da Hrvatska ima najvišu stopu PDV-a na pripremu i posluživanje hrane na Sredozemlju i jednu od najviših stopa u Evropskoj uniji.

"Tražimo hitno smanjivanje te stope na 13 posto, kao i ukidanje poreza na potrošnju od 3 posto jer nas te stope onemogućavaju da adekvatno platimo domaće radnike koje želimo zapošljavati umjesto stranaca. Nalazimo se u poreznim škarama koje nam ne dozvoljavaju razvoj i uništavaju ne samo naš sektor nego i turizam kao ključnu granu hrvatskog gospodarstva. Prihod nam je kroz visoke poreze i davanja praktički nacionaliziran, a svi rizici i obveze ostaju nama. Naša inicijativa sada je prerasla u aktivnu Koordinaciju ugostitelja Hrvatske kao rezultat krajnje potrebe za promjenom", izjavio je Medak.

I ostali ugostitelji sa kojima su razgovarali hrvatski novinari, kao i predsjednik Hrvatske udruge turizma Veljko Ostojić, rekli su da žele zapošljavati domaću radnu snagu, no problem je, ističu, što nje jednostavno nema.

Ugostitelji traže porezno rasterećenje kako bi mogli nuditi bolje plaće i tako privući hrvatske radnike koji su otišli u inozemstvo jer u Hrvatskoj, navode, nema radnika. Iako se vlada redovito poziva na to da na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje ima hiljade kuhara, konobara i sobarica, ugostitelji se pitaju gdje su ti ljudi jer im se ne javljaju na oglase za posao.

To je rekao i Ante Vlašić, predsjednik Udruge ugostitelja Dubrovnik te ujedno predsjednik Strukovne grupe ugostitelja pri Županijskoj gospodarskoj komori. On je vlasnik restorana u Dubrovniku i zapošljava strance iz Bosne i Hercegovine.

"Zaposlio sam nekoliko kuhara i konobara iz BiH i jako sam zadovoljan njima. Vi ne možete natjerati nekoga da radi ako to ne želi. Kažu da na HZZ-u ima puno ljudi koji bi mogli raditi u turizmu, ali recimo kad sam stavio oglas za posao i tražio 10 ljudi, njih troje se javilo, a samo je jedan došao. Dakle, statistički ljudi postoje, ali ih zapravo nema. Nitko se ne javlja na oglase i jedini spas je da dovedemo nekog sa strane. Prednost dovođenja ljudi iz drugih država je ta da možete birati osobu kakva vam odgovara. Vani vidite nekog pa mu ponudite posao. Prije uvođenja kvota to niste mogli", rekao je Vlašić.

Zagrebački ugostitelj i vlasnik dvaju restorana u centru Zagreba Damir Jurković je otkrio da je prije nekoliko mjeseci zaposlio bračni par iz Sirije koji radi pomoćne poslove u kuhinji i da je zadovoljan njihovim radom.

"Zaposlio sam bračni par koji ima djecu. Rade pomoćne poslove u kuhinji te iako je malo problem jezične barijere jer ne pričaju ni engleski, razumiju što trebaju raditi i dobro rade. Marljivi su i vrijedni. Zaposlio sam ih tako što su me zvali iz jedne udruge i rekli da traže posao za Sirijce. Žena radi kod nas četiri mjeseca, a na njenu sam zamolbu zaposlio i njenog supruga. Iako ne znaju jezik, ipak su dobro upućeni u plaće pa smo ispregovarali jer tačno znaju navesti kolike su plaće u sezoni", ispričao nam je Jurković navodeći kako su kod njega neto plaće 5.800 kuna za pomoćne radnike u kuhinji, dok su za konobare od 7.000 do 7.500 kuna.

Osim njih, od stranaca ima zaposlenog i jednog Makedonca kojeg posebno hvali. On je, kaže, poput hrvatskih radnika, sve razumije i sporazumijevanje ide bez ikakvih problema.

"Odličan je kuhar i jako sam zadovoljan", rekao je Jurković.

Novinari Index.hr su razgovarali i sa Franzom Leticom iz Zagreba koji osim kafića u Zagrebu, ima i firmu za iznajmljivanje brodova i jahti. On je ispričao da i on za brodove i jahte zapošljava strance, ovisno o tome odakle mu dolaze gosti.

Zapošljava skipere, hostese, kuhare i konobare, a pazi da njegovi klijenti imaju osoblje koje govori njihov jezik bilo da su iz Srbije, BiH, Makedonije.

U zadnje vrijeme ima dosta klijenata iz Južne Amerike i Meksika, a ima dosta i Amerikanaca, gostiju iz Južnoafričke Republike i Australije. No ipak navodi da je u odnosu na lani booking za 30 posto lošiji, i to zbog prevelike cijene vezova u hrvatskim marinama.

"Grčka nudi 25 do 30 posto niže cijene vezova. Da biste, na primjer, privezali jednu jahtu od 15 metara u gradskoj luci u Jelsi, to vas košta 800 kuna po danu, za tu cijenu dobijete struju i vodu. Dan parkinga jahte u grčkoj marini platit ćete 500 kuna. A ACI marine u Hrvatskoj su još skuplje od gradskih marina i koštaju oko 1.100 kuna po danu. Mi samo zbog osjećaja sigurnosti imamo posla. Kod nas se turizam događa samo slučajno i radi osjećaja sigurnosti", rekao nam je Franz Letica.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175694
2014-04-11


Back to top Go down

Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više Empty Re: Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više

Post by RayMabus Wed 3 Jul - 13:28

Sad još kukaju da su nepopunjeni a izgradili puste apartmane u kojima nema tko doć ljetovat

https://novac.jutarnji.hr/aktualno/gosti-masovno-otkazuju-rezervacije-dogodilo-nam-se-najgore-sto-se-moglo-dogoditi/9068627/

Debili.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175694
2014-04-11


Back to top Go down

Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više Empty Re: Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više

Post by Yehudim Wed 3 Jul - 13:39

Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više Stjenice111

Renata Castro, rodom iz Rio de Janeira, prošli je tjedan bila u Zadru. 
Iako je kuća starija, iznutra je, kaže, prostor bio iznimno čist i uredan.
- No, nakon što sam malo odspavala, vidjela sam nešto crveno na licu, trag od uboda koji mi je sličio na trag koji ostave komarci. Nisam tome pridavala osobitu pažnju. Ali, tijekom tog dana, a posebno tijekom noći, moje tijelo je naprosto ‘pojedeno’. Lice, ruke, ramena i nešto manje po nogama, sve je bilo puno ugriza - priča Renata.
Više joj nije bilo svejedno pa je otišla u bolnicu gdje je dobila injekciju protiv alergije i tablete Claritinea koje treba uzimati jednom dnevno dok ne prođu simptomi.

- Tada sam saznala da su me napale stjenice.


----------------------


  Odlično....zadovoljan sam

_________________
.
Yehudim
Yehudim

Posts : 4913
2018-03-06


Back to top Go down

Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više Empty Re: Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više

Post by RayMabus Wed 3 Jul - 13:45

Bit će in dogodine još gore jer Austrija otvara svoje tržište rada za hrvatske državljane a Njemačka je donila zakon o lakšen uvozu radnika iz Bosne , Srbije itd.

I još će napraviti više apartmana jer pohlepa je to i onda će morat spuštat cijene noćenja.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175694
2014-04-11


Back to top Go down

Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više Empty Re: Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više

Post by RayMabus Wed 3 Jul - 19:35

3100 kuna plaća

https://www.slobodnadalmacija.hr/dalmacija/split-zupanija/clanak/id/611740/cistacice-ostale-kuci-zracna-luka-split-u-problemima-39ne-zelimo-raditi-na-50-stupnjeva-za-3000-kuna-koje-ni-ne-dobivamo39-evo-sto-kaze-njihov-poslodavac
RayMabus
RayMabus

Posts : 175694
2014-04-11


Back to top Go down

Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više Empty Re: Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više

Post by darth_vader Thu 4 Jul - 8:38

Neki put i Tomić dobro ubode...
darth_vader
darth_vader

Male
Posts : 19665
2014-04-17

Age : 45

Back to top Go down

Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više Empty Re: Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više

Post by epikur37 Thu 4 Jul - 9:24

ljudi bezobrazni nece da rade a kao posla nema
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više Empty Re: Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više

Post by RayMabus Thu 4 Jul - 9:33

epikur37 wrote:ljudi bezobrazni nece da rade a kao posla nema
Za 3100 kuna a plaće za prošli misec nisu stigle. Pa nek uvoze čistačice za 3100 kuna po ovoj žegi.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175694
2014-04-11


Back to top Go down

Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više Empty Re: Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više

Post by darth_vader Thu 4 Jul - 9:34

Jedino su uhljebi bezobrazni...čim prije krepa sezona pa da i oni pokrepaju od gladi...ostali će se već nekako snaći...
darth_vader
darth_vader

Male
Posts : 19665
2014-04-17

Age : 45

Back to top Go down

Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više Empty Re: Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više

Post by RayMabus Thu 4 Jul - 9:37

Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više Klix-logo

Vlasnici apartmana na Jadranu strahuju da će im ljetna sezona propasti
 

Foto: Ivo Čagalj/PIXSELL
Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više B_190704006


Vlasnici apartmana na Jadranu, a posebno oni u Splitu strahuju da bi ova ljetna sezona mogla podbaciti.

Potencijalni gosti su u Splitu na Bookingu jučer još uvijek mogli birati između 599 apartmana za čije bi noćenje trebali izvojiti od 281 kunu na Brdima do 11.229 na Trsteniku, prenosi Slobodna Dalmacija.

Nekim iznajmljivačima je, navodi se, godina odlična, neki već počinju zbrajati i razmišljati isplati li im se iznajmljivanje (pogotovo oni koji zbog svog posla moraju koristite usluge praonica, čistačica... pa je zarada znatno manja nego kod onih koji sve to sami rade).

U najgoroj situaciji su oni koji su tek započeli iznajmljivanje i još digli i kredite za to, a zatim oni koji su izašli iz svojih domova u podstanare na par mjeseci misleći kako će iznajmljujući dovoljno zaraditi i da plate podstanarstvo i da naprave novčane zalihe za ovu zimu, a kartice su provukli na mnogo rata vjerujući kako će rate platiti bez problema od novca gostiju.

Iako je sezona mnogima tek započela i do kraja može još svašta biti, ipak je realno za očekivati da će se na jesen na dalmatinskom tržištu (a vjerovatno i u većim gradovima unutrašnjosti Hrvatske) podstanarima ponuditi puno veći broj stanova nego što je to bilo do sada, tj. da će mnogi odustati od iznajmljivanja turistima.

A za očekivati je i da će se jedan dio legalnih iznajmljivača prebaciti na nelegalno tržište naročito kada se zna da ogroman broj legalnih iznajmljivača otvoreno tvrdi da nikada ne bi prijavilo susjeda koji iznajmljuje smještaj "bez papira".

Poznato je da legalnog iznajmljivača inspekcija može ako želi skoro svaki dan bez problema provjeravati, dok kod nelegalnih je ta procedura puno kompliciranija pa je i to razlog zbog čega veliki broj vlasnika smještaja godinama radi "na crno".
RayMabus
RayMabus

Posts : 175694
2014-04-11


Back to top Go down

Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više Empty Re: Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više

Post by epikur37 Thu 4 Jul - 10:22

jasambrend wrote:Jedino su uhljebi bezobrazni...čim prije krepa sezona pa da i oni pokrepaju od gladi...ostali će se već nekako snaći...

gle ovogmrguda :)

ja ne placaam nikoga, nedam spremacicama niti kunu.... sve cistim sam maksimiziran profit
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više Empty Re: Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više

Post by Hektorović Thu 4 Jul - 11:58

epikur37 wrote:
jasambrend wrote:Jedino su uhljebi bezobrazni...čim prije krepa sezona pa da i oni pokrepaju od gladi...ostali će se već nekako snaći...

gle ovogmrguda :)

ja ne placaam nikoga, nedam spremacicama niti kunu.... sve cistim sam maksimiziran profit

A žena? :D
Hektorović
Hektorović

Posts : 26371
2018-04-10


Back to top Go down

Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više Empty Re: Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više

Post by darth_vader Thu 4 Jul - 12:04

Hektorović wrote:
epikur37 wrote:
jasambrend wrote:Jedino su uhljebi bezobrazni...čim prije krepa sezona pa da i oni pokrepaju od gladi...ostali će se već nekako snaći...

gle ovogmrguda :)

ja ne placaam nikoga, nedam spremacicama niti kunu.... sve cistim sam maksimiziran profit

A žena? :D


To je sad već bezobrazno cjepidlačenje...
darth_vader
darth_vader

Male
Posts : 19665
2014-04-17

Age : 45

Back to top Go down

Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više Empty Re: Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više

Post by epikur37 Thu 4 Jul - 12:51

Hektorović wrote:
epikur37 wrote:
jasambrend wrote:Jedino su uhljebi bezobrazni...čim prije krepa sezona pa da i oni pokrepaju od gladi...ostali će se već nekako snaći...

gle ovogmrguda :)

ja ne placaam nikoga, nedam spremacicama niti kunu.... sve cistim sam maksimiziran profit

A žena? :D

u principu nas oboje...satrasmo se...

ali ne da mi se objašnjavati nekoj mulici što raditi i stalno nešto pita, pa loše uradi




sami rasturamo
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više Empty Re: Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više

Post by RayMabus Thu 4 Jul - 12:54

Najlakše je očistit svoj vlastiti apartman , znaš već šta triba čistit i to ide šablonski.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175694
2014-04-11


Back to top Go down

Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više Empty Re: Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više

Post by epikur37 Thu 4 Jul - 13:01

RayMabus wrote:Najlakše je očistit svoj vlastiti apartman , znaš već šta triba čistit i to ide šablonski.


Jasna stvar.

 Rutinski, krpa, ono za staklo...baci posteljinu...piči dalje.

Natezati se s nekim i provjeravati pa i plaćati.
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više Empty Re: Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više

Post by RayMabus Thu 4 Jul - 13:05

epikur37 wrote:
RayMabus wrote:Najlakše je očistit svoj vlastiti apartman , znaš već šta triba čistit i to ide šablonski.


Jasna stvar.

 Rutinski, krpa, ono za staklo...baci posteljinu...piči dalje.

Natezati se s nekim i provjeravati pa i plaćati.
Pa da kad ih nemaš puno pa to stigneš. Prvi put je najteže , posli upoznaš prostor i kako je najlakše i moš zavezani očiju to očistit jer um poznaje prostor i šta triba radit.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175694
2014-04-11


Back to top Go down

Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više Empty Re: Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više

Post by epikur37 Thu 4 Jul - 13:06

RayMabus wrote:
epikur37 wrote:
RayMabus wrote:Najlakše je očistit svoj vlastiti apartman , znaš već šta triba čistit i to ide šablonski.


Jasna stvar.

 Rutinski, krpa, ono za staklo...baci posteljinu...piči dalje.

Natezati se s nekim i provjeravati pa i plaćati.
Pa da kad ih nemaš puno pa to stigneš. Prvi put je najteže , posli upoznaš prostor i kako je najlakše i moš zavezani očiju to očistit jer um poznaje prostor i šta triba radit.

pa ne baš, nas dvoje hendlamo 44 ležaja. od toga 4 nautička.

Sinoć sam bacao koper na škveru do 23 h jutros ovamo smjena...ludilo
epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više Empty Re: Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više

Post by RayMabus Thu 4 Jul - 13:09

epikur37 wrote:
RayMabus wrote:
epikur37 wrote:
RayMabus wrote:Najlakše je očistit svoj vlastiti apartman , znaš već šta triba čistit i to ide šablonski.


Jasna stvar.

 Rutinski, krpa, ono za staklo...baci posteljinu...piči dalje.

Natezati se s nekim i provjeravati pa i plaćati.
Pa da kad ih nemaš puno pa to stigneš. Prvi put je najteže , posli upoznaš prostor i kako je najlakše i moš zavezani očiju to očistit jer um poznaje prostor i šta triba radit.

pa ne baš, nas dvoje hendlamo 44 ležaja. od toga 4 nautička.

Sinoć sam bacao koper na škveru do 23 h jutros ovamo smjena...ludilo
Pa jel radiš ista uopće osim toga ili si kao profesor na faksu uzeja tri miseca ljetnih raspusta ? 

Lako je tako , vamo državna služba a onda liti tućeš apartmane. Dobro je tebi.
RayMabus
RayMabus

Posts : 175694
2014-04-11


Back to top Go down

Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više Empty Re: Dobro je da nedostaje čistačica i da je šporkih apartmana sve više

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum