ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Na šta to liči Makarska?

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Na šta to liči Makarska? Empty Na šta to liči Makarska?

Post by Hektorović 19/4/2019, 18:36

Na šta to liči Makarska?
prije 3 sata

Na šta to liči Makarska? Betonizacija
Foto: Krešimir Žanetić
ZASTRAŠUJUĆOM metastazom cijelih naselja apartmanskih kućerina, zgrada i hotelskih resorta, nabacanih i stiješnjenih od mora do Biokova bez ikakvog urbanističkog plana i cilja osim brze i lake zarade, Makarska je od dalmatinske, jadranske i hrvatske ljepotice postala rugoba.
Tuzemna verzija španjolskih betonskih depresivnih zimskih spavaonica i histeričnih ljetnih košnica. Manje poznata, a više zloglasna po turbo-folku i turbo-turizmu. 
Opomena cijeloj državi koja živi samo od turizma
Makarska je uvijek bila grad masovnog turizma. Jednostavno, takav joj je zemljopisni položaj, a ne odmaže ni blizina specifičnim emitivnim turističkim središtima. Ali sve do posljednjih desetak godina njen izgled i okolina zbog toga nisu patili. Međutim, ono što se s Makarskom događa u posljednje vrijeme je katastrofa i posebna opomena cijeloj državi koja živi samo od turizma, a posebno njenom primorskom dijelu - opomena što rade beskrajna grabež i pohlepa. 
Na šta to liči Makarska? Makarskazanetic1200-1
Jer ovako ne izgleda samo Makarska. Ovo je simbol Hrvatske, brige za njene stanovnike, okoliš i turiste. 
Ironični makarski fotograf: "Makarska je stvarno prekrasna ovako okupana u proljetnom suncu"
Grad koji je velikim dijelom svoje povijesti promišljan i građen u skladu s prirodom, ambijentom i podnebljem te u taj predivan prirodni ambijent usred kojeg je smješten bio sjajno uklopljen, zbog čega su ga deseci tisuća odabrali za život, a stotine tisuća mu se desetljećima vraćale kao turisti, upravo u sklopu završnih priprema za novu turističku sezonu doživljava posljednje udarce. Makarska ih doživljava, ali taj urbicid i ekocid ne može i neće preživjeti. 
Makarski fotograf Krešimir Žanetić neumitnoj propasti svog grada svjedoči slikovnim zapisom i sarkastičnim komentarom: "Nisam odavno napravio đir s fotoaparatom po rivi i stvarno ne znam zašto? Jer Makarska je stvarno prekrasna ovako okupana u proljetnom suncu."
Na šta to liči Makarska? Makarskazanetic1200-2
Doista je prekrasna. Ili barem su takvi oni još preostali dijelovi njene vizure; more kada u njemu ne plutaju govna iz prekipjelih gradskih odvoda, zeleni pojas koji je svakim danom sve tanji i gordo Biokovo koje natkriljeno nad Makarsku nadgleda sav taj užas koji se pod njim događa. Ali neće ni ono još dugo nijemo svjedočiti kaosu. Pitanje je vremena kada će "developeri" i "građevinski poduzetnici" nasrnuti i na njega kako bi još proširili grad koji to više nije.
Uništenje betonom
 
Dok je Makarska još bila grad, predstavljala je biser i središte Makarske Rivijere. Taj je grad donedavno bio glasovit po idiličnom koloritu modrog mora, zelenih borova, bijelog šljunka, crvenih krovova lijepog dalmatinskog gradića te još jednom sloju zelenila maslinika i šume kroz koji proviruju stara podbiokovska naselja, prije sivog i surog Biokova i plavog neba. Ali posljednjih desetak godina taj je grad svojskim trudom uspio cijeli ovaj prirodni spektar boja bespovratno uništiti betonski sivom. 

Ona je poništila pojase borovine, maslinika i raslinja te svela vizuru Makarske na beton i more. Ali i to more posljednjih je godina stalno trovano zemljom kojom se, kao i građevinskim otpadom, "dohranjuju" plaže. "Bili makarski žal" tako ostaje u pjesmama iz prošlosti, a mijenja ga blato. Ta nijansa smeđe na makarskim plažama još je i "dobra" jer u posljednje se vrijeme događa da joj se pridruži i srodna boja fekalija.
Na šta to liči Makarska? Makarskazanetic1200-3
Divlje širenje Makarske uzima još jedan važan danak, za kraj koji od turizma jako dobro živi možda i fatalan. Zbog eksplozije gradnje i ljetne pretrpanosti kapaciteta, koje ni blizu ne prati komunalna i prije svega kanalizacijska infrastruktura, oborinske vode čine svoje pa dolazi do toga da u gradu kojem je zaštitni znak more po tom istom moru plutaju govna. Cinici kojih u Makarskoj ne nedostaje reći će kako je to savršeno prikladno za grad zvan "Zlatna vrčina". Vrčina je, naime, u lokalnom dijalektu tuta ili kahlica.  
Trend ubojit prema prirodi i moru
Grad donedavno glasovit po prirodnim šljunčanim plažama i čistom moru sada je, nakon zloglasne "dohrane" gradskih plaža građevinskim otpadom, poznat po nakaradnim i neprirodnim "zemljanim Zlatnim ratovima", koji su zauvijek nagrdili primorsku vizuru Makarske te započeli još jedan ubojit trend prema prirodi, moru i podmorju ovog dijela Hrvatske.
Tako nestaju i one jedine preživjele komparativne prednosti i posebnosti ne samo unutar makarskog masovno-turističkog paketa nego se bespovratno upropaštava jedan nekada lijep grad i još ljepša priroda koja ga okružuje.
Na šta to liči Makarska? Makarskazanetic1200-4
Naravno, sve ovo događa se u režiji najjačih političkih stranaka i kako bi se pod krinkom "interesa grada", "razvoja turizma" i "produljenja turističke sezone" pogodovalo krupnom privatnom kapitalu i bespovratno uništilo ovaj divni komad prirode. 
Slike Makarske koje gledate najgore su vizure tog grada u njegovoj povijesti, gore i od onih krajem i neposredno nakon Drugog svjetskog rata, kada je bila potpuno srušena nakon teških savezničkih bombardiranja. 
Nisu rijetki oni koji, kada vide u što se Makarska pretvorila, zazivaju da se ova nakaradna i loša izlika za grad opet sravna sa zemljom. Jer nema joj druge pomoći.
Na šta to liči Makarska? Makarskazanetic1200-5
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Na šta to liči Makarska? Empty Re: Na šta to liči Makarska?

Post by RayMabus 19/4/2019, 18:37

A parking 10 kuna , aj biži čoiče.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176397
2014-04-11


Back to top Go down

Na šta to liči Makarska? Empty Re: Na šta to liči Makarska?

Post by AssadNaPodmornici 19/4/2019, 18:51

bosanska posla

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21048
2018-06-14


Back to top Go down

Na šta to liči Makarska? Empty Re: Na šta to liči Makarska?

Post by Sora 19/4/2019, 18:53

AssadNaPodmornici wrote:bosanska posla
Makarska je u Bosni ? 
E jesi blesav ko kurac

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23727
2014-04-29


Back to top Go down

Na šta to liči Makarska? Empty Re: Na šta to liči Makarska?

Post by RayMabus 19/4/2019, 18:53

Favele. Na šta to liči Makarska? 1f602

A brige njih. Samo ziđaj rođo. Na šta to liči Makarska? 1f602
RayMabus
RayMabus

Posts : 176397
2014-04-11


Back to top Go down

Na šta to liči Makarska? Empty Re: Na šta to liči Makarska?

Post by debotoijusto 19/4/2019, 19:05

RayMabus wrote:Favele. Na šta to liči Makarska? 1f602

A brige njih. Samo ziđaj rođo. Na šta to liči Makarska? 1f602

debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30663
2014-04-12


Back to top Go down

Na šta to liči Makarska? Empty Re: Na šta to liči Makarska?

Post by RayMabus 19/4/2019, 19:07

Nema urbanog grada tamo od Splita pa na dole. Oni će ko Monako postat jer njima fali urbani centar i onda oni ziđaju.

Sad oni tunel kad in je probilo i spoj na autocesto to ti je gotova priča , to će doli Monako bit.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176397
2014-04-11


Back to top Go down

Na šta to liči Makarska? Empty Re: Na šta to liči Makarska?

Post by AssadNaPodmornici 19/4/2019, 19:09

Sora wrote:
AssadNaPodmornici wrote:bosanska posla
Makarska je u Bosni ? 
E jesi blesav ko kurac
nije ali ste vi dolje demografska većina
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21048
2018-06-14


Back to top Go down

Na šta to liči Makarska? Empty Re: Na šta to liči Makarska?

Post by RayMabus 19/4/2019, 19:12

Ja bi Makarsku proglasija zasebnom općinom i nema poreza. Oni Ivanišević , Modrić oni svi pare stavljaju u Monako. Evo ti vamo pa stavljaj u Makarsku.

E. A nego kako.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176397
2014-04-11


Back to top Go down

Na šta to liči Makarska? Empty Re: Na šta to liči Makarska?

Post by darth_vader 19/4/2019, 21:41

Takva je do iti jedna selendra u Dalmaciji blizu mora...srećom još koju godinu i biti će pozdrav turizmu do daljnjega...
darth_vader
darth_vader

Male
Posts : 19696
2014-04-17

Age : 45

Back to top Go down

Na šta to liči Makarska? Empty Re: Na šta to liči Makarska?

Post by melkior 19/4/2019, 22:02

AssadNaPodmornici wrote:
Sora wrote:
AssadNaPodmornici wrote:bosanska posla
Makarska je u Bosni ? 
E jesi blesav ko kurac
nije ali ste vi dolje demografska većina
:tu  I većina turista.
avatar
melkior

Posts : 17209
2015-08-09


Back to top Go down

Na šta to liči Makarska? Empty Re: Na šta to liči Makarska?

Post by RayMabus 19/4/2019, 22:04

jasambrend wrote:Takva je do iti jedna selendra u Dalmaciji blizu mora...srećom još koju godinu i biti će pozdrav turizmu do daljnjega...
Nije. Evo ja iša dignit deset tisuća kuna štednje danas i jučer ( jučer me nešto zezali s ugovorom ) i ne radi mi akumulator na autj pa se prošeta uz obalu di mi stric ima kuču....austrijski penzioneri fino već sad odmaraju....četri zvjezdice prvi red do mor@ grade se još dvije vidin tri ledine slobodne još


A ima Dalmacija kopna uz more

Ajme

Možemo cilu Europu primit
RayMabus
RayMabus

Posts : 176397
2014-04-11


Back to top Go down

Na šta to liči Makarska? Empty Re: Na šta to liči Makarska?

Post by RayMabus 19/4/2019, 22:07

RayMabus wrote:
jasambrend wrote:Takva je do iti jedna selendra u Dalmaciji blizu mora...srećom još koju godinu i biti će pozdrav turizmu do daljnjega...
Nije. Evo ja iša dignit deset tisuća kuna štednje danas i jučer ( jučer me nešto zezali s ugovorom ) i ne radi mi akumulator na autj pa se prošeta uz obalu di mi stric ima kuču....austrijski penzioneri fino već sad odmaraju....četri zvjezdice prvi red do mor@ grade se još dvije vidin tri ledine slobodne još


A ima Dalmacija kopna uz more

Ajme

Možemo cilu Europu primit
Da vidiš šta se radi doli kod mene , sve ka da neće , Kaštela duga neiskorištena....

Prvi red do mora

A mi ti nismo Makarska , ima u nas ravne zemlje , ja iman dva parkinga iza kuće

Livada

Da vidiš šta je to a aerodrom tu a plaže ludilo

Tek otkrivaju misto

RayMabus
RayMabus

Posts : 176397
2014-04-11


Back to top Go down

Na šta to liči Makarska? Empty Re: Na šta to liči Makarska?

Post by RayMabus 19/4/2019, 22:10

Kad je pokojni Franjo Ferdinand doša prvi put u Kaštela nije se moga načudit da je ro dio austrijskog carstva

Sad se ovi čude di smo mi došli

Evo ti doli kraj mene austrija registracija fino kuća za odmor a četvrit misec

Ne mogu se načudit

RayMabus
RayMabus

Posts : 176397
2014-04-11


Back to top Go down

Na šta to liči Makarska? Empty Re: Na šta to liči Makarska?

Post by RayMabus 19/4/2019, 22:13

RayMabus wrote:Kad je pokojni Franjo Ferdinand doša prvi put u Kaštela nije se moga načudit da je ro dio austrijskog carstva

Sad se ovi čude di smo mi došli

Evo ti doli kraj mene austrija registracija fino kuća za odmor a četvrit misec

Ne mogu se načudit

Prvi red do mora , ja proša , dva auta austrija registracije , penzioneri odma more ispod

Guštaju

Na šta to liči Makarska? 119368670

Oni misle da je ovo Balkan a kad ono raj na zemlji
RayMabus
RayMabus

Posts : 176397
2014-04-11


Back to top Go down

Na šta to liči Makarska? Empty Re: Na šta to liči Makarska?

Post by RayMabus 19/4/2019, 22:33

Pokojni car Franjo Ferdinand čiju ja sliku iman u konobi al nije bitno sad to on ti je željeznicon doša u Kaštila dakle Split , oni ti misle da je ovo Balkan.

I vozi željeznica iza brda i ode proliče sve cvate sunce grije i oni pređu brdo

To ti je austrijski car izjavija da nije zna da je ovo dio austrijskog carstva

Osta zabeknut

Nemaju ti oni pojma dok ne dođu osobnom ovamo
RayMabus
RayMabus

Posts : 176397
2014-04-11


Back to top Go down

Na šta to liči Makarska? Empty Re: Na šta to liči Makarska?

Post by RayMabus 19/4/2019, 22:48

Kad mi ne znamo cijenit šta imamo eto ti sad Austrijanci u četvrii misec ode , prvi red do mora , plaža ispod kuće plavetnilo zelenilo jer ima zemlje pa imaju vrtal oko apartmana ....e pa se ti misli

Ne neće služiti ka ludi si , kuća za odmor okolo zelenilo plaža odma ispod puca pogled na plavetnilo

Sad se općina uvatila uređivat plaže

Na šta to liči Makarska? Mala

Ovo je stara slika , ja danas proša , to kamen stavilo , nasuli plaže ...a boli glava plaža
RayMabus
RayMabus

Posts : 176397
2014-04-11


Back to top Go down

Na šta to liči Makarska? Empty Re: Na šta to liči Makarska?

Post by RayMabus 19/4/2019, 22:51

Mi ode kupali konje jer konj voli more a tovar ti neće nikako , to bilo ono stine a ništa jel šta će nama domaćima to...a da vidiš šta je to danas , sad se radi , bit će gotovo do lita

To ti je ajme

Na šta to liči Makarska? 9366916
RayMabus
RayMabus

Posts : 176397
2014-04-11


Back to top Go down

Na šta to liči Makarska? Empty Re: Na šta to liči Makarska?

Post by RayMabus 19/4/2019, 22:58

Ti Austrijanci i to tamo , oni ti nemaju pojma šta je to Dalmacija

Jedan put kad vide pa skuže oni to nikad neće pustit. To ti je gotovo. Skuže da ovo nema veze s Balkanom nego skrou drugi mentalitet ode sličan njima.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176397
2014-04-11


Back to top Go down

Na šta to liči Makarska? Empty Re: Na šta to liči Makarska?

Post by RayMabus 19/4/2019, 23:00

Dalmacija ti nikad nije bila pod Turcima bar ne ovaj njen bitan dio nego pod Mlecima i Austrijom.

To ti je evropski mentalitet tu.
RayMabus
RayMabus

Posts : 176397
2014-04-11


Back to top Go down

Na šta to liči Makarska? Empty Re: Na šta to liči Makarska?

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum