ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

~ Tolkien

Page 2 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

~ Tolkien - Page 2 Empty Re: ~ Tolkien

Post by Guest 12/2/2019, 22:27

Ubrzo cemo gledati film o Tolkienu. :)




TOLKIEN explores the formative years of the orphaned author as he finds friendship, love and artistic inspiration among a group of fellow outcasts at school. This takes him into the outbreak of World War I, which threatens to tear the “fellowship” apart. All of these experiences would inspire Tolkien to write his famous Middle-Earth novels.

Only In Theaters May 10, 2019

Directed by: Dome Karukoski

Written by: David Gleeson and Stephen Beresford

Produced by: Peter Chernin p.g.a., Jenno Topping p.g.a., David Ready p.g.a., Kris Thykier p.g.a.

Cast: Nicholas Hoult, Lily Collins, Colm Meaney, Anthony Boyle, Patrick Gibson, Tom Glynn-Carney, Craig Roberts, Laura Donnelly, Genevieve O’Reilly, Pam Ferris and Derek Jacobi

Guest
Guest


Back to top Go down

~ Tolkien - Page 2 Empty Re: ~ Tolkien

Post by kic 7/11/2019, 09:37


još moram pogledati taj film, čuo sam da je dobar!


kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

~ Tolkien - Page 2 Empty Re: ~ Tolkien

Post by kic 19/1/2020, 22:02


počivao u miru, Christopher..

~ Tolkien - Page 2 20200126
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

~ Tolkien - Page 2 Empty Re: ~ Tolkien

Post by kic 15/8/2020, 14:22


kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

~ Tolkien - Page 2 Empty Re: ~ Tolkien

Post by Guest 18/12/2020, 19:29




avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

~ Tolkien - Page 2 Empty Re: ~ Tolkien

Post by Guest 18/12/2020, 19:30



avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

~ Tolkien - Page 2 Empty Re: ~ Tolkien

Post by Guest 18/12/2020, 19:41

~ Tolkien - Page 2 Tumblr_ok2yzmzEem1s9sjx7o2_540

~ Tolkien - Page 2 Tumblr_ok2yzmzEem1s9sjx7o1_540


“So do all who live to see such times, but that is not for them to decide.
All we have to decide is what to do with the time that is given to us.”
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

~ Tolkien - Page 2 Empty Re: ~ Tolkien

Post by Guest 3/1/2021, 12:11

Sretan rodjendan najomiljenijem profesoru!

January 3, 1892

Jako zanimljiva predavanja.





avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

~ Tolkien - Page 2 Empty Re: ~ Tolkien

Post by Ra 3/1/2021, 22:06

Sviđaju mi se njegovi crteži. I to je to. 


A njegovo pisanje mi je dosadno
Ra
Ra

Posts : 2324
2020-06-01


Back to top Go down

~ Tolkien - Page 2 Empty Re: ~ Tolkien

Post by kic 4/1/2021, 00:09


poslušao sam prvo predavanje, gotovo sve u vezi Tolkiena ima neko umirujuće djelovanje na mene..

~ Tolkien - Page 2 20210110
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

~ Tolkien - Page 2 Empty Re: ~ Tolkien

Post by Guest 4/1/2021, 12:45

kic wrote:
poslušao sam prvo predavanje, gotovo sve u vezi Tolkiena ima neko umirujuće djelovanje na mene..

~ Tolkien - Page 2 20210110

Ova tri predavanja savrseno se nadopunjuju s onim od Becce (kojeg sam poslusala nekoliko puta, toliko mi je bilo zanimljivo) i u trecem dijelu predavac obradjuje Tolkienovu pricu Smith of Wootton Major za koju se pretpostavlja da nam u njoj Tolkien pojasnjava narav svog talenta - 'Tolkien didn't believe in the elves. He knew them.'

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Smith_of_Wootton_Major
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

~ Tolkien - Page 2 Empty Re: ~ Tolkien

Post by Guest 4/1/2021, 13:34

Ra wrote:Sviđaju mi se njegovi crteži. I to je to. 


A njegovo pisanje mi je dosadno

Razumijem zasto bi netko njegovo pisanje ocijenio suhoparnim. Opisi svih tih genealogija razlicitih vrsta, detaljni prikazi njihovih kultura, obicaja, dakle, jedan enciklopedijski pristup temama. Ali... treba imati na umu da je on stvaratelj citavog svijeta. On doslovno zapocinje od stvaranja kozmosa do zivota na Zemlji. Ukljucujuci i jezike razlicitih bica! Njegove knjige sadrzajem i dosegom stoje u rangu svjetskih mitologija!

Razliciti su se pisci fantastike ugledali u nj, no nitko mu se nije priblizio. Toliko je kompkeksan njegov rad ... A sve je zapocelo jednom recenicom koja mu se iznenada pojavila u umu: "U rupi, u zemlji, živio je hobit. (To nije bila gadna, prljava, vlažna rupa, puna ostataka crva i sluzava vonja, ali ni suha, gola, pjeskovita rupa, u kojoj se nema ni što jesti ni gdje sjesti. Bila je to hobitska rupa, što znači da je bila udobna.)"

Onda se zapitao, a tko su hobiti i time je krenuo prodor razlicitih slika koje je pokusao opisati i usustaviti citavog svog zivota. Neki idu dotle pa su uvjereni da je Tolkien doista imao uvid u jedan drugaciji (alternativni) svijet u kojem ima i ljudi. Svijet kojeg je redovito pohodio, upoznavao, o njemu ucio i nastojao ga cim vjernije docarati (otud taj enciklopedijski, historijski pristup).

Kako bilo, djeca ga izuzetno dobro prihvacaju, djeci je ionako sve sto ugledaju prosarano magijom cije smo mrvice mi ostali ponijeli sa sobom i zazidali ih, zaklonili religijskim pogledom.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

~ Tolkien - Page 2 Empty Re: ~ Tolkien

Post by kic 4/1/2021, 17:06


s tim rodoslovljima zna pretjerati, iako me navodi na ideju da vlastito rodoslovlje zapišem, barem ono koje sam znam... iako me sad više muči zašto nije volio francuski jezik^^
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

~ Tolkien - Page 2 Empty Re: ~ Tolkien

Post by Guest 4/1/2021, 17:57

Ne bih rekla da je to do neke antipatije koliko nagnuca prena zvuku i strukturi odredjenih jezika... S obzirom da je jako volio staroengleski, staronordijski, velski i finski jezik, dakle nema romanskih jezika na tom popisu, to je bila stvar njegovog senzibiliteta.

Osobno, francuski, talijanski, portugalski oduvijek su mi lijepo zvucali, ali otkad sam cula Enyu na njenom izvornom jeziku (gaelic) pa, zatim, sindarin i quenyu, moram priznati da mi sada neki drugi jezici zvuce ljepse od francuskog, npr.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

~ Tolkien - Page 2 Empty Re: ~ Tolkien

Post by Guest 4/1/2021, 18:08

violator wrote:Ne bih rekla da je to do neke antipatije koliko nagnuca prena zvuku i strukturi odredjenih jezika... S obzirom da je jako volio staroengleski, staronordijski, velski i finski jezik, dakle nema romanskih jezika na tom popisu, to je bila stvar njegovog senzibiliteta.

Osobno, francuski, talijanski, portugalski oduvijek su mi lijepo zvucali, ali otkad sam cula Enyu na njenom izvornom jeziku (gaelic) pa, zatim, sindarin i quenyu, moram priznati da mi sada neki drugi jezici zvuce ljepse od francuskog, npr.

...Tolkien didn’t specifically dislike French culture or language in context (ie in its native cultural and geographic position) - although he is on record in one of his letters as stating that he “liked simple, unrefigerated food and detested French cooking”.

What he did dislike was what he saw as a growing influence of French words upon the everyday English dialect.

An example is in how he chose to name Billbos home Bag End (which was a linguistic joke of his).

At the time he was writing it had become fashionable in England to name streets that were “dead ends” as Cul-de-sacs … a French term that irritated Tolkien and translated into English as “Bag End”.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

~ Tolkien - Page 2 Empty Re: ~ Tolkien

Post by Guest 4/1/2021, 18:13

violator wrote:

...Tolkien didn’t specifically dislike French culture or language in context (ie in its native cultural and geographic position) - although he is on record in one of his letters as stating that he “liked simple, unrefigerated food and detested French cooking”.


I am in fact a Hobbit (in all but size). I like gardens, trees and unmechanized farmlands; I smoke a pipe, and like good plain food (unrefrigerated), but detest French cooking; I like, and even dare to wear in these dull days, ornamental waistcoats. I am fond of mushrooms (out of a field); have a very simple sense of humour (which even my appreciative critics find tiresome); I go to bed late and get up late (when possible). I do not travel much. I love Wales (what is left of it, when mines, and the even more ghastly sea-side resons, have done their worst), and especially the Welsh language. But I have not in fact been in W. for a long time (except for crossing it on the way to Ireland). I go frequently to Ireland (Eire: Southern Ireland) being fond of it and of (most of) its people; but the Irish language I find wholly unattractive. I hope that is enough to go on with.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

~ Tolkien - Page 2 Empty Re: ~ Tolkien

Post by Ra 4/1/2021, 21:28

violator wrote:
Ra wrote:Sviđaju mi se njegovi crteži. I to je to. 


A njegovo pisanje mi je dosadno

Razumijem zasto bi netko njegovo pisanje ocijenio suhoparnim. Opisi svih tih genealogija razlicitih vrsta, detaljni prikazi njihovih kultura, obicaja, dakle, jedan enciklopedijski pristup temama. Ali... treba imati na umu da je on stvaratelj citavog svijeta. On doslovno zapocinje od stvaranja kozmosa do zivota na Zemlji. Ukljucujuci i jezike razlicitih bica! Njegove knjige sadrzajem i dosegom stoje u rangu svjetskih mitologija!

Razliciti su se pisci fantastike ugledali u nj, no nitko mu se nije priblizio. Toliko je kompkeksan njegov rad ... A sve je zapocelo jednom recenicom koja mu se iznenada pojavila u umu: "U rupi, u zemlji, živio je hobit. (To nije bila gadna, prljava, vlažna rupa, puna ostataka crva i sluzava vonja, ali ni suha, gola, pjeskovita rupa, u kojoj se nema ni što jesti ni gdje sjesti. Bila je to hobitska rupa, što znači da je bila udobna.)"

Onda se zapitao, a tko su hobiti i time je krenuo prodor razlicitih slika koje je pokusao opisati i usustaviti citavog svog zivota. Neki idu dotle pa su uvjereni da je Tolkien doista imao uvid u jedan drugaciji (alternativni) svijet u kojem ima i ljudi. Svijet kojeg je redovito pohodio, upoznavao, o njemu ucio i nastojao ga cim vjernije docarati (otud taj enciklopedijski, historijski pristup).

Kako bilo, djeca ga izuzetno dobro prihvacaju, djeci je ionako sve sto ugledaju prosarano magijom cije smo mrvice mi ostali ponijeli sa sobom i zazidali ih, zaklonili religijskim pogledom.
Uopće ne osporavam njegovu genijalnost i orginalnost, ali mene on nažalost ostavlja ravnodušnom. 
Čak ni kultni film Gospodar prstenova nisam nikad pogledala do kraja. Bigaje ne ide i gotovo :D

I uopće nije stvar u religioznom pristupu, niti ja izbjegavam filmove s mitološkom ili magijskom tematikom. :)

On je meni isto što i Salvador Dali u slikarstvu. Ne osporavam njegov talent, ali ne samo da ne bih nikad kupila neku njegovu sliku, ne bih je prihvatila čak i da mi je netko pokloni.
Ra
Ra

Posts : 2324
2020-06-01


Back to top Go down

~ Tolkien - Page 2 Empty Re: ~ Tolkien

Post by Guest 5/1/2021, 01:31

Ra wrote:
Uopće ne osporavam njegovu genijalnost i orginalnost, ali mene on nažalost ostavlja ravnodušnom. 
Čak ni kultni film Gospodar prstenova nisam nikad pogledala do kraja. Bigaje ne ide i gotovo :D

I uopće nije stvar u religioznom pristupu, niti ja izbjegavam filmove s mitološkom ili magijskom tematikom. :)

On je meni isto što i Salvador Dali u slikarstvu. Ne osporavam njegov talent, ali ne samo da ne bih nikad kupila neku njegovu sliku, ne bih je prihvatila čak i da mi je netko pokloni.

Ovo je medjusobno iskljucivo.


Nego, sto ti uopce mislis o zanru fantastike? Ide li to tebi ili je samo podnosis?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

~ Tolkien - Page 2 Empty Re: ~ Tolkien

Post by Guest 5/1/2021, 07:33

Ra wrote:
violator wrote:

Razumijem zasto bi netko njegovo pisanje ocijenio suhoparnim. Opisi svih tih genealogija razlicitih vrsta, detaljni prikazi njihovih kultura, obicaja, dakle, jedan enciklopedijski pristup temama. Ali... treba imati na umu da je on stvaratelj citavog svijeta. On doslovno zapocinje od stvaranja kozmosa do zivota na Zemlji. Ukljucujuci i jezike razlicitih bica! Njegove knjige sadrzajem i dosegom stoje u rangu svjetskih mitologija!

Razliciti su se pisci fantastike ugledali u nj, no nitko mu se nije priblizio. Toliko je kompkeksan njegov rad ... A sve je zapocelo jednom recenicom koja mu se iznenada pojavila u umu: "U rupi, u zemlji, živio je hobit. (To nije bila gadna, prljava, vlažna rupa, puna ostataka crva i sluzava vonja, ali ni suha, gola, pjeskovita rupa, u kojoj se nema ni što jesti ni gdje sjesti. Bila je to hobitska rupa, što znači da je bila udobna.)"

Onda se zapitao, a tko su hobiti i time je krenuo prodor razlicitih slika koje je pokusao opisati i usustaviti citavog svog zivota. Neki idu dotle pa su uvjereni da je Tolkien doista imao uvid u jedan drugaciji (alternativni) svijet u kojem ima i ljudi. Svijet kojeg je redovito pohodio, upoznavao, o njemu ucio i nastojao ga cim vjernije docarati (otud taj enciklopedijski, historijski pristup).

Kako bilo, djeca ga izuzetno dobro prihvacaju, djeci je ionako sve sto ugledaju prosarano magijom cije smo mrvice mi ostali ponijeli sa sobom i zazidali ih, zaklonili religijskim pogledom.
Uopće ne osporavam njegovu genijalnost i orginalnost, ali mene on nažalost ostavlja ravnodušnom. 
Čak ni kultni film Gospodar prstenova nisam nikad pogledala do kraja. Bigaje ne ide i gotovo :D

I uopće nije stvar u religioznom pristupu, niti ja izbjegavam filmove s mitološkom ili magijskom tematikom. :)

On je meni isto što i Salvador Dali u slikarstvu. Ne osporavam njegov talent, ali ne samo da ne bih nikad kupila neku njegovu sliku, ne bih je prihvatila čak i da mi je netko pokloni.

Škoda, jer se stalno provlači nit moći, kako tko na nju reagira, koliko je karakterno snažan, kakve motive ima, želi li je za sebe zbog vječite mladosti (bez mudrosti), opasnost od narcističnog umišljaja moći... i kako samo čisto srce može nositi veliku moć i odgovornost ispravno, sa svrhom. 
Iz tog razloga mogu uvijek gledat trilogiju, neovisno koji dio, ne mora biti po redu..

Jedan od dražih dijelova na tu temu:

avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

~ Tolkien - Page 2 Empty Re: ~ Tolkien

Post by Guest 5/1/2021, 11:10

venus wrote:

Škoda, jer se stalno provlači nit moći, kako tko na nju reagira, koliko je karakterno snažan, kakve motive ima, želi li je za sebe zbog vječite mladosti (bez mudrosti), opasnost od narcističnog umišljaja moći... i kako samo čisto srce može nositi veliku moć i odgovornost ispravno, sa svrhom. 
Iz tog razloga mogu uvijek gledat trilogiju, neovisno koji dio, ne mora biti po redu..

Jedan od dražih dijelova na tu temu:


Da!

Zanimljiva mi je ta ideja prstena koji slusa samo svog gospodara, odnosno, u kojem se nalazi sam njegov duh, njegova esencija pa, tkogod ga nosi, bez obzira na vlastite kvalitete, dobrotu, mudrost, neiskvarenost, ipak biva zaveden mogucnoscu da "ispravlja stvari u svijetu". Jer kako bi uopce nesto sto je stvoreno da pronosi zlo, moglo dovesti do nekog dobra?

U konacnici i Frodo poklekne, ne zeli se od njega odvojiti, ne zeli ga unistiti... Dovoljno je dugo bio u njegovoj blizini, doboljno mu je dugo Sauron saputao, hranio ga slikama kaosa, destrukcije, unosio u njega strah...


The end cannot justify the means, for the simple and obvious reason that the means employed determine the nature of the ends produced.

Aldous Huxley, Ends and Means (1937) ch. 1
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

~ Tolkien - Page 2 Empty Re: ~ Tolkien

Post by Ra 5/1/2021, 11:20

violator wrote:
Ra wrote:
Uopće ne osporavam njegovu genijalnost i orginalnost, ali mene on nažalost ostavlja ravnodušnom. 
Čak ni kultni film Gospodar prstenova nisam nikad pogledala do kraja. Bigaje ne ide i gotovo :D

I uopće nije stvar u religioznom pristupu, niti ja izbjegavam filmove s mitološkom ili magijskom tematikom. :)

On je meni isto što i Salvador Dali u slikarstvu. Ne osporavam njegov talent, ali ne samo da ne bih nikad kupila neku njegovu sliku, ne bih je prihvatila čak i da mi je netko pokloni.

Ovo je medjusobno iskljucivo.


Nego, sto ti uopce mislis o zanru fantastike? Ide li to tebi ili je samo podnosis?
Ne slažem se o međusobnoj isključivosti. 
To što mene nešto ne oduševljava (a oduševi nebrojeno drugih ljudi) ne znači da ne mogu priznati i originalnost i genijalnost autoru. 
Ima jako puno stvari koje mene ne dirnu, a smatram da zaslužuju ući u te kategorije jer moj doživljaj tj. ja nisam jedini meritum njihove vrijednosti.
Po drugoj strani mi se dogodi to da me privuče (pa i oduševi) nešto što je kopija ili se sviđa tek malom broju ljudi. 

SF svakako nije moj prvi odabir, ali podnošenje nije ono što bi opisalo moj doživljaj tog žanra. 
Ima par filmova koji su mi super, ali ima i par razvikanih koji nisu ostavili nikakav učinak na mene (njihov sadržaj) 
Oduševili su me recimo Povratak u budućnost, Matrix, Avatar, voljela sam gledati i Zvjezdane staze, Twin Peaks, svidjeli su mi se i Muškarci u crnom, Planet majmuna.
Jurski park, Borba prijestolja i Gospodar prstenova su super snimljeni, sjajni efekti, ali mi nisu dali ono što sam očekivala. Kao ni knjiga koju sam počela čitati i odustala.
Doživjela sam ih sve odreda kao glamurozne bajke za odrasle. 
A meni su ipak draže bajke za djecu. 

I nisam ovo napisala da bih se sukobila s bilo kime ili podcijenila bilo čiji ukus. 
U ovom slučaju je upitan moj ukus, jer sam u debeloj manjini. :)
Ra
Ra

Posts : 2324
2020-06-01


Back to top Go down

~ Tolkien - Page 2 Empty Re: ~ Tolkien

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum