ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

paganizam i njegove (dis)krepancije

Page 12 of 13 Previous  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Next

Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 12 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by melkior 9/6/2019, 15:07

melkior wrote:Nedavno sam čuo svjedočanstvo jednog Židova koji se tek pod stare dane preobratio na kršćanstvo, kaže da ono isto brdo na kojem je Abraham digao ruku da zakolje svog sina, a zaustavio ga je u naumu Anđeo Gospodnji, na tom istom brdu žrtvovan je Isus Krist.
Nije upitno je li Isus Krist živio.
Nije upitno je li Isus Krist razapet i je li umro.
Nije upitno je li Isus Krist uskrsnuo.
Ostalo je jedino pitanje zašto je umro i kako to prihvatiti. To je teret s kojim se teško nositi. Kako prihvatiti ljubav koje nisi dostojan i koju ne možeš pojmiti?
Odgovor na zlo je mač, a ne okretanje drugog obraza. Kako prihvatiti vjeru koja se protivi razumu? I koliko mu se protivi, a koliko ga nadilazi? Žrtva Božja ne može ljudima učiniti dobrima jer bi prethodno trebalo prihvatiti da se Bog žrtvuje za ljude, a to je metafizička sablazan. I ne samo da je sablazan, već je i prihvaćanje zla.
Pobjeda nad smrću još uvijek nije pobjeda nad zlom jer nije dokinulo ni uzroke ni samu potrebu za žrtvovanjem. Ona zapravo, potrebu za  žrtvovanjem čini vječnom.  Žrtvovanje u svim vremenima do kraja svijeta. Je li plaćena preskupa cijena postojanja?

melkior

Posts : 17203
2015-08-09


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 12 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by melkior 9/6/2019, 16:26

I je li postojanje samo vrijedno tako nevine, čiste i pravedne žrtve? 
I nije li ta žrtva uostalom, bila uzaludna?
I nije li na one koji su trajno obilježeni tom žrtvom, natovaren preveliki teret i prevelika odgovornost koju oni, objektivno, ne mogu nositi?
avatar
melkior

Posts : 17203
2015-08-09


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 12 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 9/6/2019, 19:52

melkior wrote:Sad kad sam ovo napisao, možda i po prvi put jasno shvaćam zašto je Isus završio na križu, zašto se žrtvovao, zašto je Bog Otac žrtvovao svog jedinorođenca za grešnike; zato što su u pretkršćanskim vremenima ljudi prisilno bili žrtvovani da bi udovoljili i umirili bogove, često na najgore i najokrutnije načine, i to ne jednom, nego svake godine iznova, na tisuće njih svake godine u većini krajeva svijeta.
Isusova žrtva na križu trebala je označiti prekretnicu, nakon koje više nikada nitko nije smio biti žrtvovan niti jednom jedinom bogu. Mi nismo rođeni s istočnim grijehom, kako naučava Katolička Crkva, ali imamo urođenu grešku, mi JESMO greška prirode koju je Bog naknadno opravdao vlastitim žrtvovanjem, i to je izgleda, cijena postojanja, možda ne čak i samo nas kao vrste, već cijena postojanja čitavog svemira. To je možda cijena koju je Bog pristao platiti kada je stvarao svemir. Mi ljudska vrsta majmuni smo s božanskom iskrom koju nosimo u sebi, ne vlastitom krivnjom, ali to ne umanjuje naše prokletstvo. Majmuni bi se trebali isključivo pariti s drugim majmunima. Ovom majmunu (ljudskoj vrsti) se previše razvio mozak da bi pristao biti samo još jedan majmun u nizu.

rekao si da si religiolog, pretpostavljam da si završio Fakultet filozofije i religije pa me čudi što kao filozof nisi uspio zaključiti da je uzimanjem svih grijeha svijeta Isus preuzeo svo zlo svijeta - tako je zapravo prevladan filozofski dualizam jer je time nestala svaka mogućnost učenja o dva različita počela .. dolazimo do spoznaje da je u Bitku time sadržano i zlo mada Bitak sam po sebi nije zlo .. baš danas je na misi čitana poslanica Kološanima u kojoj se kaže da je po Kristu sve postalo i u Njemu sve prebiva:

Kol 1, 15-20 





Krist Isus Slika je Boga nevidljivoga, Prvorođenac svakog stvorenja. Ta u njemu je sve stvoreno na nebesima i na zemlji, vidljivo i nevidljivo, bilo Prijestolja, bilo Gospodstva, bilo Vrhovništva, bilo Vlasti — sve je po njemu i za njega stvoreno: on je prije svega i sve stoji u njemu, On je Glava Tijela, Crkve; on je Početak, Prvorođenac od mrtvih, da u svemu bude Prvak. Jer svidjelo se Bogu u njemu nastaniti svu Puninu i po njemu — uspostavivši mir krvlju križa njegova izmiriti sa sobom sve, bilo na zemlji, bilo na nebesima.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 12 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 9/6/2019, 20:44

melkior wrote:I je li postojanje samo vrijedno tako nevine, čiste i pravedne žrtve? 
I nije li ta žrtva uostalom, bila uzaludna?
I nije li na one koji su trajno obilježeni tom žrtvom, natovaren preveliki teret i prevelika odgovornost koju oni, objektivno, ne mogu nositi?

nema nikakvog tereta i odgovornosti zbog Isusove žrtve koji se ne mogu nositi.. naime, oni koji su putem Kristove žrtve suobličeni s Kristom također su i dionici svih Njegovih otajstava - a tome postaju jasnije i Isusove riječi: jaram je moj lagan i breme je moje slatko.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 12 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by melkior 9/6/2019, 21:11

metilda wrote:
melkior wrote:Sad kad sam ovo napisao, možda i po prvi put jasno shvaćam zašto je Isus završio na križu, zašto se žrtvovao, zašto je Bog Otac žrtvovao svog jedinorođenca za grešnike; zato što su u pretkršćanskim vremenima ljudi prisilno bili žrtvovani da bi udovoljili i umirili bogove, često na najgore i najokrutnije načine, i to ne jednom, nego svake godine iznova, na tisuće njih svake godine u većini krajeva svijeta.
Isusova žrtva na križu trebala je označiti prekretnicu, nakon koje više nikada nitko nije smio biti žrtvovan niti jednom jedinom bogu. Mi nismo rođeni s istočnim grijehom, kako naučava Katolička Crkva, ali imamo urođenu grešku, mi JESMO greška prirode koju je Bog naknadno opravdao vlastitim žrtvovanjem, i to je izgleda, cijena postojanja, možda ne čak i samo nas kao vrste, već cijena postojanja čitavog svemira. To je možda cijena koju je Bog pristao platiti kada je stvarao svemir. Mi ljudska vrsta majmuni smo s božanskom iskrom koju nosimo u sebi, ne vlastitom krivnjom, ali to ne umanjuje naše prokletstvo. Majmuni bi se trebali isključivo pariti s drugim majmunima. Ovom majmunu (ljudskoj vrsti) se previše razvio mozak da bi pristao biti samo još jedan majmun u nizu.

rekao si da si religiolog, pretpostavljam da si završio Fakultet filozofije i religije pa me čudi što kao filozof nisi uspio zaključiti da je uzimanjem svih grijeha svijeta Isus preuzeo svo zlo svijeta - tako je zapravo prevladan filozofski dualizam jer je time nestala svaka mogućnost učenja o dva različita počela .. dolazimo do spoznaje da je u Bitku time sadržano i zlo mada Bitak sam po sebi nije zlo .. baš danas je na misi čitana poslanica Kološanima u kojoj se kaže da je po Kristu sve postalo i u Njemu sve prebiva:

Kol 1, 15-20 





Krist Isus Slika je Boga nevidljivoga, Prvorođenac svakog stvorenja. Ta u njemu je sve stvoreno na nebesima i na zemlji, vidljivo i nevidljivo, bilo Prijestolja, bilo Gospodstva, bilo Vrhovništva, bilo Vlasti — sve je po njemu i za njega stvoreno: on je prije svega i sve stoji u njemu, On je Glava Tijela, Crkve; on je Početak, Prvorođenac od mrtvih, da u svemu bude Prvak. Jer svidjelo se Bogu u njemu nastaniti svu Puninu i po njemu — uspostavivši mir krvlju križa njegova izmiriti sa sobom sve, bilo na zemlji, bilo na nebesima.
Nisam religiolog, niti sam završio filozofski ili teološki fakultet, prestani lijepit nečije tuđe citate. Vjera nije bubanje ni lijepljenje biblijskih citata (hadisa, lol). Pa ja sam pročitao gotovo čitavu Bibliju. Vjera je - smisao, a to je nešto što čovjek mora dokučiti sam, to mu ne može utuviti u glavu neki vjeroučitelj ex cathedra.
avatar
melkior

Posts : 17203
2015-08-09


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 12 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 9/6/2019, 21:16

melkior wrote:
metilda wrote:
melkior wrote:Sad kad sam ovo napisao, možda i po prvi put jasno shvaćam zašto je Isus završio na križu, zašto se žrtvovao, zašto je Bog Otac žrtvovao svog jedinorođenca za grešnike; zato što su u pretkršćanskim vremenima ljudi prisilno bili žrtvovani da bi udovoljili i umirili bogove, često na najgore i najokrutnije načine, i to ne jednom, nego svake godine iznova, na tisuće njih svake godine u većini krajeva svijeta.
Isusova žrtva na križu trebala je označiti prekretnicu, nakon koje više nikada nitko nije smio biti žrtvovan niti jednom jedinom bogu. Mi nismo rođeni s istočnim grijehom, kako naučava Katolička Crkva, ali imamo urođenu grešku, mi JESMO greška prirode koju je Bog naknadno opravdao vlastitim žrtvovanjem, i to je izgleda, cijena postojanja, možda ne čak i samo nas kao vrste, već cijena postojanja čitavog svemira. To je možda cijena koju je Bog pristao platiti kada je stvarao svemir. Mi ljudska vrsta majmuni smo s božanskom iskrom koju nosimo u sebi, ne vlastitom krivnjom, ali to ne umanjuje naše prokletstvo. Majmuni bi se trebali isključivo pariti s drugim majmunima. Ovom majmunu (ljudskoj vrsti) se previše razvio mozak da bi pristao biti samo još jedan majmun u nizu.

rekao si da si religiolog, pretpostavljam da si završio Fakultet filozofije i religije pa me čudi što kao filozof nisi uspio zaključiti da je uzimanjem svih grijeha svijeta Isus preuzeo svo zlo svijeta - tako je zapravo prevladan filozofski dualizam jer je time nestala svaka mogućnost učenja o dva različita počela .. dolazimo do spoznaje da je u Bitku time sadržano i zlo mada Bitak sam po sebi nije zlo .. baš danas je na misi čitana poslanica Kološanima u kojoj se kaže da je po Kristu sve postalo i u Njemu sve prebiva:

Kol 1, 15-20 





Krist Isus Slika je Boga nevidljivoga, Prvorođenac svakog stvorenja. Ta u njemu je sve stvoreno na nebesima i na zemlji, vidljivo i nevidljivo, bilo Prijestolja, bilo Gospodstva, bilo Vrhovništva, bilo Vlasti — sve je po njemu i za njega stvoreno: on je prije svega i sve stoji u njemu, On je Glava Tijela, Crkve; on je Početak, Prvorođenac od mrtvih, da u svemu bude Prvak. Jer svidjelo se Bogu u njemu nastaniti svu Puninu i po njemu — uspostavivši mir krvlju križa njegova izmiriti sa sobom sve, bilo na zemlji, bilo na nebesima.
Nisam religiolog, niti sam završio filozofski ili teološki fakultet, prestani lijepit nečije tuđe citate. Vjera nije bubanje ni lijepljenje biblijskih citata (hadisa, lol). Pa ja sam pročitao gotovo čitavu Bibliju. Vjera je - smisao, a to je nešto što čovjek mora dokučiti sam, to mu ne može utuviti u glavu neki vjeroučitelj ex cathedra.

pa sam si napisao da si religiolog..
dala sam svoje objašnjenje (pogledaj boldano) i potkrijepila ga citatom..
što ima loše u tome?
osim što se želiš svađati umjesto da komentiraš moju tvrdnju da je u Bitku koji je Isus-Sin sadržano i svo zlo svijeta a da pri tome Isus-Sin nije zlo
pročitati Bibliju ne znači i shvatiti njen smisao
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 12 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 9/6/2019, 21:19

melkior wrote:Vjera je - smisao, a to je nešto što čovjek mora dokučiti sam, to mu ne može utuviti u glavu neki vjeroučitelj ex cathedra.

što hoćeš reći - da vjernicima katolicima razmišljanje nije poznata stvar?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 12 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by melkior 9/6/2019, 21:20

metilda wrote:
melkior wrote:I je li postojanje samo vrijedno tako nevine, čiste i pravedne žrtve? 
I nije li ta žrtva uostalom, bila uzaludna?
I nije li na one koji su trajno obilježeni tom žrtvom, natovaren preveliki teret i prevelika odgovornost koju oni, objektivno, ne mogu nositi?

nema nikakvog tereta i odgovornosti zbog Isusove žrtve koji se ne mogu nositi.. naime, oni koji su putem Kristove žrtve suobličeni s Kristom također su i dionici svih Njegovih otajstava - a tome postaju jasnije i Isusove riječi: jaram je moj lagan i breme je moje slatko.
Blago siromašnima duhom, njihovo je Kraljevstvo Nebesko - do prvog zavoja, pa u grabu  :clown  


Eli! Eli! lama azavtani?!



Na Golgoti je umro - a za kog je izda'no?
Je l' pala žrtva ova il kasno ili rano?

Na Golgoti je umro i svijet za to znade,
Al od te žrtve davne još ploda ne imade.

A krv je tekla mnoga i srce tu je stalo,
Što nikad nije više onako zakucalo...

I vjekovi su prošli daleki, strašni, crni,
Osušila se krvca i suha još se skrvrni.

Prošetala se povijest u sramotničkoj halji,
I što smo nebu bliži, sve od neba smo - dalji!

Na Golgoti je staro prelomilo se drvo,
Pokradoše mu čavle - i to je bilo prvo!

U ime čovječanstva i bratstva i slobode
Počeše krvno kolo da bezbožnički vode - - -

I derala se družba od gadne strasti pjana;
Mi ubijamo, Bože, sve zbog Tebe - Hosana!

Na Golgoti je mrtvo i vjetrić tamo tajni
Tak cvili: Eli! Eli! lamâ azâvtani?

A pokraj krvi davne i ispod drva suha
Sve milijuni vape: O pravice, o kruha!

Da ukidoste ropstvo, i cirkus i hijenu,
Pa odvedoste ljudstvo u kršćansku arenu!

I tu u sjajnim ložam, u zlatu i u slavi,
Pod vijencem i pod mitrom na debeloj si glavi,

Zapremili ste i vi i vaše gospe bijele
Na pozornici svijeta sve najprve fotelje!

I gledate u igru od bijede i od jada,
Gdje čovječanstvo mučno ko On pod drvom pada!

I tamnice o crne, gdje mnogi plač se gubi,
Kad takovi su ljudi: il umri ili ubi!

I djevojčice gole, a ispred sita suca,
Ah, imale bi obraz, da nemaju želuca!

I sramotu i bijedu i uvrede i varke
I uzdahe i laži i mnoge suze žarke.

A usred bare ove, gdje trovna gamad pliže,
Uzvisilo se drvo i Hrist se na njem diže.

I gleda, gdje su ljudstvu sve gori crni dani,
I plače: Eli! Eli! lamâ azâvtani!

Badava gordo kube i mramor Panteona,
I papuče od zlata i orgulje i zvona!

Badava tamjan mnogi i ponosni oltari,
Badava alem gori na kruni i tijari!

Ah, Golgota je pusta, i vjetrić tamo tajni
Tek cvili: "Eli! Eli! lamâ azâvtani?!"




Svi koji su suobličeni s Kristom, završit će na križu.
avatar
melkior

Posts : 17203
2015-08-09


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 12 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 9/6/2019, 21:22

melkior wrote:
metilda wrote:
melkior wrote:I je li postojanje samo vrijedno tako nevine, čiste i pravedne žrtve? 
I nije li ta žrtva uostalom, bila uzaludna?
I nije li na one koji su trajno obilježeni tom žrtvom, natovaren preveliki teret i prevelika odgovornost koju oni, objektivno, ne mogu nositi?

nema nikakvog tereta i odgovornosti zbog Isusove žrtve koji se ne mogu nositi.. naime, oni koji su putem Kristove žrtve suobličeni s Kristom također su i dionici svih Njegovih otajstava - a tome postaju jasnije i Isusove riječi: jaram je moj lagan i breme je moje slatko.
Blago siromašnima duhom, njihovo je Kraljevstvo Nebesko - do prvog zavoja, pa u grabu  :clown  




Eli! Eli! lama azavtani?!



Na Golgoti je umro - a za kog je izda'no?
Je l' pala žrtva ova il kasno ili rano?

Na Golgoti je umro i svijet za to znade,
Al od te žrtve davne još ploda ne imade.

A krv je tekla mnoga i srce tu je stalo,
Što nikad nije više onako zakucalo...

I vjekovi su prošli daleki, strašni, crni,
Osušila se krvca i suha još se skrvrni.

Prošetala se povijest u sramotničkoj halji,
I što smo nebu bliži, sve od neba smo - dalji!

Na Golgoti je staro prelomilo se drvo,
Pokradoše mu čavle - i to je bilo prvo!

U ime čovječanstva i bratstva i slobode
Počeše krvno kolo da bezbožnički vode - - -

I derala se družba od gadne strasti pjana;
Mi ubijamo, Bože, sve zbog Tebe - Hosana!

Na Golgoti je mrtvo i vjetrić tamo tajni
Tak cvili: Eli! Eli! lamâ azâvtani?

A pokraj krvi davne i ispod drva suha
Sve milijuni vape: O pravice, o kruha!

Da ukidoste ropstvo, i cirkus i hijenu,
Pa odvedoste ljudstvo u kršćansku arenu!

I tu u sjajnim ložam, u zlatu i u slavi,
Pod vijencem i pod mitrom na debeloj si glavi,

Zapremili ste i vi i vaše gospe bijele
Na pozornici svijeta sve najprve fotelje!

I gledate u igru od bijede i od jada,
Gdje čovječanstvo mučno ko On pod drvom pada!

I tamnice o crne, gdje mnogi plač se gubi,
Kad takovi su ljudi: il umri ili ubi!

I djevojčice gole, a ispred sita suca,
Ah, imale bi obraz, da nemaju želuca!

I sramotu i bijedu i uvrede i varke
I uzdahe i laži i mnoge suze žarke.

A usred bare ove, gdje trovna gamad pliže,
Uzvisilo se drvo i Hrist se na njem diže.

I gleda, gdje su ljudstvu sve gori crni dani,
I plače: Eli! Eli! lamâ azâvtani!

Badava gordo kube i mramor Panteona,
I papuče od zlata i orgulje i zvona!

Badava tamjan mnogi i ponosni oltari,
Badava alem gori na kruni i tijari!

Ah, Golgota je pusta, i vjetrić tamo tajni
Tek cvili: "Eli! Eli! lamâ azâvtani?!"






Svi koji su suobličeni s Kristom, završit će na križu.

i sad, što bi to trebali biti mjerodavniji kranjčevićevi stihovi od poslanice kološanima? zašto lijepiš bezvezne citate - mislim, mogu i ja u tvom tonu
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 12 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 9/6/2019, 21:24

melkior wrote:Svi koji su suobličeni s Kristom, završit će na križu.

jesi li domislio o kakvom je križu riječ?
ja jesam i bez ex cathedra popovskih priča..
inače, kad je čovjek sam sebi učitelj ima magarca za učitelja
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 12 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by melkior 9/6/2019, 21:29

Ja sam korporativni pravnik, a ne religiolog. O teologiji nemam najbolje mišljenje, to su obični mlatimudani, više se držim sirovosti Starog zavjeta u praksi. Ja sam po zvanju - Luciferov odvjetnik i naplaćujem mjesečno. Prije ili kasnije završit ću čuvajući ovce na planini, ili metkom u čelu.
avatar
melkior

Posts : 17203
2015-08-09


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 12 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 9/6/2019, 21:31

melkior wrote:
Ja sam korporativni pravnik, a ne religiolog. O teologiji nemam najbolje mišljenje, to su obični mlatimudani, više se držim sirovosti Starog zavjeta u praksi. Ja sam po zvanju - Luciferov odvjetnik i naplaćujem mjesečno. Prije ili kasnije završit ću čuvajući ovce na planini, ili metkom u čelu.

pa zašto si onda napisao da pišeš kao religiolog?
vidi se da nisi baš ozbiljan sugovornik
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 12 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by melkior 9/6/2019, 21:33

metilda wrote:
melkior wrote:Svi koji su suobličeni s Kristom, završit će na križu.

jesi li domislio o kakvom je križu riječ?
ja jesam i bez ex cathedra popovskih priča..
inače, kad je čovjek sam sebi učitelj ima magarca za učitelja
Ne čovjek sam sebi, nego život.
avatar
melkior

Posts : 17203
2015-08-09


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 12 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by melkior 9/6/2019, 21:34

metilda wrote:
melkior wrote:
Ja sam korporativni pravnik, a ne religiolog. O teologiji nemam najbolje mišljenje, to su obični mlatimudani, više se držim sirovosti Starog zavjeta u praksi. Ja sam po zvanju - Luciferov odvjetnik i naplaćujem mjesečno. Prije ili kasnije završit ću čuvajući ovce na planini, ili metkom u čelu.

pa zašto si onda napisao da pišeš kao religiolog?
vidi se da nisi baš ozbiljan sugovornik
A jesi kokoš, odoh s teme. Adio.
avatar
melkior

Posts : 17203
2015-08-09


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 12 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 9/6/2019, 21:37

melkior wrote:
metilda wrote:
melkior wrote:
Ja sam korporativni pravnik, a ne religiolog. O teologiji nemam najbolje mišljenje, to su obični mlatimudani, više se držim sirovosti Starog zavjeta u praksi. Ja sam po zvanju - Luciferov odvjetnik i naplaćujem mjesečno. Prije ili kasnije završit ću čuvajući ovce na planini, ili metkom u čelu.

pa zašto si onda napisao da pišeš kao religiolog?
vidi se da nisi baš ozbiljan sugovornik
A jesi kokoš, odoh s teme. Adio.

pa ajde kad nisi u stanju prokomentirati kako u Bitku-Isusu postoji zlo a da Bitak nije zlo
promišljanje ti i nije baš neko a ni doraslo dubini katolicizma
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 12 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by melkior 9/6/2019, 22:04

metilda wrote:
melkior wrote:
metilda wrote:
melkior wrote:
Ja sam korporativni pravnik, a ne religiolog. O teologiji nemam najbolje mišljenje, to su obični mlatimudani, više se držim sirovosti Starog zavjeta u praksi. Ja sam po zvanju - Luciferov odvjetnik i naplaćujem mjesečno. Prije ili kasnije završit ću čuvajući ovce na planini, ili metkom u čelu.

pa zašto si onda napisao da pišeš kao religiolog?
vidi se da nisi baš ozbiljan sugovornik
A jesi kokoš, odoh s teme. Adio.

pa ajde kad nisi u stanju prokomentirati kako u Bitku-Isusu postoji zlo a da Bitak nije zlo
promišljanje ti i nije baš neko a ni doraslo dubini katolicizma
Nikakvo promišljanje nekog teologa ne može ti zamijeniti vlastito iskustvo. Oni koji se puno razbacuju knjigama i citatima nemaju pojma o životu i uglavnom načitanošću hrane vlastiti ego. Filozofi i teolozi se puno igraju riječima. Ja kao pravnik znam stvarne posljedice do kojih može dovesti igranje riječima. Zato nisam došao na ovu temu biti nekakav proser već dati isključivo neka svoja vlastita intimna razmišljanja i iskustvo. Pogriješio sam.
avatar
melkior

Posts : 17203
2015-08-09


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 12 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 9/6/2019, 22:09

melkior wrote:
metilda wrote:
melkior wrote:
metilda wrote:
melkior wrote:
Ja sam korporativni pravnik, a ne religiolog. O teologiji nemam najbolje mišljenje, to su obični mlatimudani, više se držim sirovosti Starog zavjeta u praksi. Ja sam po zvanju - Luciferov odvjetnik i naplaćujem mjesečno. Prije ili kasnije završit ću čuvajući ovce na planini, ili metkom u čelu.

pa zašto si onda napisao da pišeš kao religiolog?
vidi se da nisi baš ozbiljan sugovornik
A jesi kokoš, odoh s teme. Adio.

pa ajde kad nisi u stanju prokomentirati kako u Bitku-Isusu postoji zlo a da Bitak nije zlo
promišljanje ti i nije baš neko a ni doraslo dubini katolicizma
Nikakvo promišljanje nekog teologa ne može ti zamijeniti vlastito iskustvo. Oni koji se puno razbacuju knjigama i citatima nemaju pojma o životu i uglavnom načitanošću hrane vlastiti ego. Filozofi i teolozi se puno igraju riječima. Ja kao pravnik znam stvarne posljedice do kojih može dovesti igranje riječima. Zato nisam došao na ovu temu biti nekakav proser već dati isključivo neka svoja vlastita intimna razmišljanja i iskustvo. Pogriješio sam.

pa gle, ako si mislio da neće biti komentara onda trebaš napraviti blog i zabraniti komentare i na blogu..
ja sam ti lijepo iz svog vlastitog promišljanja napisala svoje mišljenje i ti si reagirao agresivno i podcjenjivački a da se ama baš ničim nisi dotaknuo tematike koju sam odredila
ja sam pročitala masu knjiga s područja povijesti religije, prostudirala sve svjetske religije uključujući i sekte 20. stoljeća i na temelju komparacije religija izabrala katolicizam
zar misliš da samo kršćanstvo ima teologe?
pa svaka religija ima svoje svete spise i njihove tumače .. kako katolicizam tako i zen budizam..
ne razumijem zašto si graknuo na čitanje knjiga?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 12 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Guest 9/6/2019, 22:12

uostalom, na vip-u si napisao da si svoj svjetonazor formirao na nietzscheu i steineru - što su to oni mudriji od kršćanskih filozofa? 
namjerno kažem samo filozofa jer je otvaranjem mjesta vjeroučitelja svakakva bagra završila teologiju
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 12 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by melkior 9/6/2019, 22:23

metilda wrote:
melkior wrote:
metilda wrote:
melkior wrote:
metilda wrote:

pa zašto si onda napisao da pišeš kao religiolog?
vidi se da nisi baš ozbiljan sugovornik
A jesi kokoš, odoh s teme. Adio.

pa ajde kad nisi u stanju prokomentirati kako u Bitku-Isusu postoji zlo a da Bitak nije zlo
promišljanje ti i nije baš neko a ni doraslo dubini katolicizma
Nikakvo promišljanje nekog teologa ne može ti zamijeniti vlastito iskustvo. Oni koji se puno razbacuju knjigama i citatima nemaju pojma o životu i uglavnom načitanošću hrane vlastiti ego. Filozofi i teolozi se puno igraju riječima. Ja kao pravnik znam stvarne posljedice do kojih može dovesti igranje riječima. Zato nisam došao na ovu temu biti nekakav proser već dati isključivo neka svoja vlastita intimna razmišljanja i iskustvo. Pogriješio sam.

pa gle, ako si mislio da neće biti komentara onda trebaš napraviti blog i zabraniti komentare i na blogu..
ja sam ti lijepo iz svog vlastitog promišljanja napisala svoje mišljenje i ti si reagirao agresivno i podcjenjivački a da se ama baš ničim nisi dotaknuo tematike koju sam odredila
ja sam pročitala masu knjiga s područja povijesti religije, prostudirala sve svjetske religije uključujući i sekte 20. stoljeća i na temelju komparacije religija izabrala katolicizam
zar misliš da samo kršćanstvo ima teologe?
pa svaka religija ima svoje svete spise i njihove tumače .. kako katolicizam tako i zen budizam..
ne razumijem zašto si graknuo na čitanje knjiga?
Ti religiji pristupaš kao hermetički zatvorenom sustavu koji je sam sebi svrha i koji nema veze sa ljudskom poviješću kao takvom. Pročitao sam i ja masu katoličkih teologa, počev od Egona von Petersdorfa o okultizmu, preko Tomislava Ivančića o hagioetrapiji, hrpu alternative od gnostičkih evanđelja, preko povijesti tajnih redova, masonerije, rozenkrojcera, OTO, Rudolfa Steinera i njegovih komparativnih istraživanja i poveznicama kršćanstva sa zoroastrizmom, esenima, dosta astrologije, ponešto i kabale. 
Za mene religija predstavlja ljudsko iskustvo koje je neodvojivo od sociologije, povijesti, etnologije, psihologije i koje treba promatrati usporedno s razvojem civilizacije, kulture i prava. Do vraga, odabir religije nije kao odlazak u shopping. To je pitanje osobne egzistencijalne krize.
avatar
melkior

Posts : 17203
2015-08-09


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 12 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by melkior 9/6/2019, 22:28

metilda wrote:uostalom, na vip-u si napisao da si svoj svjetonazor formirao na nietzscheu i steineru - što su to oni mudriji od kršćanskih filozofa? 
namjerno kažem samo filozofa jer je otvaranjem mjesta vjeroučitelja svakakva bagra završila teologiju
I na Parmenidu, Platonu, Marku Aureliju i Sv. Augustinu. I na Dostojevskom. I da, definitivno na Nietzscheu. Zvuči kontradiktorno? Što uopće možeš znati ili reći o ljubavi, mržnji, osveti i oprostu ako nisi u stanju polizati vlastitu krv ili ubiti čovjeka?
avatar
melkior

Posts : 17203
2015-08-09


Back to top Go down

paganizam i njegove (dis)krepancije - Page 12 Empty Re: paganizam i njegove (dis)krepancije

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 12 of 13 Previous  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum