ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Poštujte vjerska uvjerenja drugih

Go down

Poštujte vjerska uvjerenja drugih Empty Poštujte vjerska uvjerenja drugih

Post by RayMabus Sun 13 Apr - 11:06

Poštujte vjerska uvjerenja drugih

Tolerancija je dobar kamen temeljac za izgradnju međuljudskih odnosa.

Znajući koliko je , tijekom povijesti , krvi proliveno i patnji uzrokovani vjerskom netolerancijom , jasno je da ona silno ugrožava opstanak.

Vjerska tolerancija ne znači da osoba ne može izraziti svoja uvjerenja. Ona znači da je pokušaj potkopavanja ili napadanja vjerskih uvjerenja i vjere drugih oduvijek bio prečica do nevolja.

Filozofi su još od starogrčkih vremena međusobno raspravljali o prirodi boga , čovjeka i svemira. No , mišljenja autoriteta su poput plime i oseke. Primjerice , upravo sad filozofije «mehanizma»* i «materijalizma»* koje sežu još iz starog Egipta i Grčke , ponovo su «u modi». One se trude objasniti da je sve materija , a ne obaziru se na to da njihova objašnjenja evolucije , koliko god pametna bila , ne isključuju dodatne čimbenike koji bi mogli djelovati , a koji jedva da koriste nešto poput evolucije. To su danas «službene» filozofije koje se uče čak i u školama. One imaju gorljive pobornike koji napadaju vjerovanja i religije drugih : rezultat je netolerancija i svađa.

Ako se svi veliki umovi od 5.st.pr.n.e., ili čak od prije , nisu mogli složiti glede religije ili antireligije , to je ratna arena među ljudima u koju je bolje ne ulaziti.

Ali , iz toga mora sukoba jedno svijetlo načelo isplivavalo je na površinu : pravo na vlastita vjerovanja.

Nije obvezatno da su vjera i vjerovanje potpuno logični , no , ne može ih se označiti niti kao logične. One jednostavno mogu biti prilično «samosvojne».

Bio koji savjet , vezan uz ovu tematiku , najsigurnije je dati priznavanjem drugoga na njegova vlastita uvjerenja. Čovjek ima pravo ponuditi drugima svoja vjerovanja , no opasno je nasrtati na vjerovanje drugih , a posebno je opasno napadati i povrjeđivati druge zbog njihovih vjerskih uvjerenja.

Od najranijih početaka čovječanstva ljudi su nalazili mnogo utjehe i zadovoljstva u svojim religijama. Čak i «mehanisti» i «materijalisti» današnjice , kad propovijedaju svoju dogmu , zvuče vrlo slično propovjednicima iz davnina.

Ljudi bez vjere vrlo su tužan prizor. Čak im se ne može i dati nešto u što će vjerovati. No , kad imaju svoja vjerska uvjerenja , poštujte ih.

Put do sreće može biti popraćen sukobima ne poštujete li vjerska uvjerenja drugih.


Kazalo pojmova :

mehanizam : gledište da je cijeli život jedino materija u pokretu i da se u potpunosti može objasniti fizičkim zakonima. Unaprijeđen Leukipovim i Demokritovim radovima ( 460 – 370. pr.n.e. ) , vjerojatno utemeljenim na egipatskoj mitologiji. Pobornici te filozofije osjećali su da moraju zanemariti religiju jer je nisu mogli svesti na matematiku. Napao ih je religijski krug , a oni su za uzvrat napali religiju. Robert Boyle ( 1627 – 1691. ) utemeljitelj Boyleova zakona u fizici , opovrgao ga je postavljajući pitanje može li priroda imati oblik materije u pokretu.

materijalizam : bilo koja metafizička teorija koja govori da se svemir sastoji od čvrstih predmeta kao što je kamenje , vrlo veliko ili malo. Te teorije nastoje obrazloženjima otkloniti činjenice kao što je um , govoreći da se on može svesti na fizičke pojavnosti i njihova gibanja. Materijalizam je vrlo stara ideja , a postoje i druge.

RayMabus
RayMabus

Posts : 175329
2014-04-11


Back to top Go down

Poštujte vjerska uvjerenja drugih Empty Re: Poštujte vjerska uvjerenja drugih

Post by kingkong Mon 14 Apr - 17:36

Poštujte vjerska uvjerenja drugih Pjesma10

_________________
Poštujte vjerska uvjerenja drugih 4t8uj38

*****joj da mi je oldijev mozak barem na tjedan dana - da se odmorim i naspavam kao čovjek*****
kingkong
kingkong

Male
Posts : 423
2014-04-14


Back to top Go down

Poštujte vjerska uvjerenja drugih Empty Re: Poštujte vjerska uvjerenja drugih

Post by henok Wed 23 Apr - 11:59

ne, mogu poštovati čovjeka-forumaša ako je zaslužio poštovanje,
al ne smijem-ne mogu poštovati laži

usput, ako me se netko sjeća, daaavno sam bio na iskonu-forumu,
i koliko vidim i sada sam jedini tradicionalni kršćanin na forumu,
što znači da odbacujem liberalizam, sekularizam - sve ono što je pridonijelo
do francuske i bilo koje revolucije koja je uslijedila,
uključivši zabludu da postoji pravo čovjeka na slobodu vjeroispovijesti
henok
henok

Posts : 172
2014-04-23


Back to top Go down

Poštujte vjerska uvjerenja drugih Empty Re: Poštujte vjerska uvjerenja drugih

Post by genitalni_herpes Wed 23 Apr - 12:07

uh henoče...ti si bio na forumu kad sam stigo na forum...sjećaju se ljudi kak ne. Puno dobrih upisa
genitalni_herpes
genitalni_herpes

Male
Posts : 539
2014-04-11


Back to top Go down

Poštujte vjerska uvjerenja drugih Empty Re: Poštujte vjerska uvjerenja drugih

Post by henok Wed 23 Apr - 12:11

pitanje je dal bih ih sve i danas potpisao,
jedno je sigurno - bilo ih je puno

sjećam te se g.h., jesi li bliže koliko istini-spasenju od onda?
henok
henok

Posts : 172
2014-04-23


Back to top Go down

Poštujte vjerska uvjerenja drugih Empty Re: Poštujte vjerska uvjerenja drugih

Post by aben Wed 23 Apr - 12:18

Nije ovo henok.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Poštujte vjerska uvjerenja drugih Empty Re: Poštujte vjerska uvjerenja drugih

Post by henok Wed 23 Apr - 12:28

aben wrote:Nije ovo henok.

naravno da nisam, henok je legenda hrvatskog forumaštva, on je neponovljiv,
a ja sam htio samo ukrasti od njegove slave
henok
henok

Posts : 172
2014-04-23


Back to top Go down

Poštujte vjerska uvjerenja drugih Empty Re: Poštujte vjerska uvjerenja drugih

Post by aben Wed 23 Apr - 13:03

henok wrote:
aben wrote:Nije ovo henok.

naravno da nisam, henok je legenda hrvatskog forumaštva, on je neponovljiv,
a ja sam htio samo ukrasti od njegove slave
Podržavan da korisnici nose imena zaslužnika, poput ulica i trgova, a henok je svakako jedan od njih:)
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Poštujte vjerska uvjerenja drugih Empty Re: Poštujte vjerska uvjerenja drugih

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum