ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Egoisti su logično ateisti ;)

Page 4 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 4 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Guest Wed 23 Aug - 23:42

Triny wrote:
Ithildin wrote:Ne pomazemo mi drugima da bi mi bili radosni, vec da bi oni bili manje nesretni. Altruizam je stvar empatije, a ne prikrivene sebicnosti. Radost koju pritom osjecamo slicna je radosti u situacijama koju osjetimo zbog tudjeg uspjeha i kad nemamo ocite veze s njime i njima. Empatija, ne sebicnost. Nismo svi jebeni racionalni egoisti. A ni cinici.

Empatija je super, ne zahtijeva nikakav angažman.

Mislim da si pobrkala empatiju sa sazaljenjem i/li suosjecanjem. :-) Upravo suprotno.. Zbog empatije i pomazes drugima. :-) Osim ako nisi jebeni racionalni egoist pa to cinis uvijek i iskljucivo iz koristoljublja. :-)

Guest
Guest


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 4 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by aben Wed 23 Aug - 23:42

slidingdoorsoperator wrote:
aben wrote:ali empatija je obična evolutivna prilagodba, koja uvaćava šanse za kopiranje gena.

To vrijedi samo ako empatična osoba ima potomke, jer inače ne postoji mogućnost prenošenja gena u budućnost.
Naravno da na taj način nismo u stanju objasniti empatiju kod onih koji nemaju vlastite potomke, a kamoli kod onih koji ih nisu niti u stanju imati. :)
naravski da jesmo, 
empatija je čitanje tujih osjećaja. ako imoš tu mogućnost, izračun ponašanka ti more biti preciznijo. ono ča se iz toga razvija, ili ne razvija, je altruizam, koji više ne moro imati veze s genima- ali u daleko prevaladavajućen dijelu ima.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 4 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Guest Wed 23 Aug - 23:42

Triny wrote:
Ali smatrati sebe nešto posebno plemenitim sigurno ne. 

Pa u redu, ali ne vidim ništa lošega ni u tome, ako zbog tog osjećaja nema štetnih posljedica. Bar ne nekih enormnih.

Triny wrote:Sve, ali baš sve radimo iz svjesnog ili nesvjesnog koristoljublja.

Imaš neki racionalan argument kojim bi potvrdila istinitost ove tvrdnje?
Ili je riječ samo o osobnom dojmu? 
Osobni dojmovi inače ne predstavljaju racionalne argumente i to po definiciji. :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 4 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Guest Wed 23 Aug - 23:46

Triny wrote:
slidingdoorsoperator wrote:
Triny wrote:
Mi smo nešto dali ali smo i dobili zauzvrat, nismo badava "dobri". Da li se onda time trebamo hvaliti?

Zašto ne?
Nema ništa lošega u osjećanju radosti.
Ali, ako čak i uspijemo zamisliti zbog čega ne bi trebali biti radosni u takvim situacijama, teško će to nam uspjeti racionalnim argumentima validno objasniti zašto bi se toga trebali stidjeti.
Osim ako na taj način ne pokušavamo "racionalno" sami sebe obeshrabriti ne samo u pomaganju drugima nego i generiranju vlastitog osjećaja radosti zbog toga. Ali to već spada u jednu posebnu vrstu ponašanja, a rekao bih i mentalnog odnosno psihičkog pa i duhovnog stanja.
Pa ja ne kažem da je to loše ili da bi se trebali stidjeti. 
Ali smatrati sebe nešto posebno plemenitim sigurno ne. Sve, ali baš sve radimo iz svjesnog ili nesvjesnog koristoljublja.
A kad sebe smatramo plemenitim radi se o svjesnom koristoljublju koje je puno opasnije od nesvjesnog.


Vidim da te jebe problem indukcije. Znas ono, svi su labudovi bijeli, a kad ono, gle, ima i crnih. :-)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 4 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Guest Wed 23 Aug - 23:47

Ithildin wrote:
Osim ako nisi jebeni racionalni egoist pa to cinis uvijek i iskljucivo iz koristoljublja. :-)

To sigurno nije, jer takva kategorija ionako ne postoji.
Oni koji su se iz tko zna kojih razloga (projekcija, samoopravdavanje, potreba za razlikovanjem od drugih i uživanje u nekoj navodnoj željenoj posebnosti i na taj način traženje vlastitog identiteta itd.) uživjeli u takvu ulogu ipak spadaju u neke druge kategorije. :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 4 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Guest Wed 23 Aug - 23:51

aben wrote:
slidingdoorsoperator wrote:
Naravno da na taj način nismo u stanju objasniti empatiju kod onih koji nemaju vlastite potomke, a kamoli kod onih koji ih nisu niti u stanju imati. :)
naravski da jesmo, 
empatija je čitanje tujih osjećaja. ako imoš tu mogućnost, izračun ponašanka ti more biti preciznijo. ono ča se iz toga razvija, ili ne razvija, je altruizam, koji više ne moro imati veze s genima- ali u daleko prevaladavajućen dijelu ima.

Pa ako jesmo, zašto onda nisi naveo neki argument kojim bi potvrdio takav iskaz? :)
Pitam se pitam... Hvala čika Jovi i njegovom Nevenu. :)
Što se tiče gena, ama baš sve iz ljudskog mentala odnosno psihe ili ako baš hoćeš i duha ima veze s genima. :)
Prosječno 40% - Steven Pinker; Prazna ploča. :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 4 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by aben Wed 23 Aug - 23:51

Ithildin wrote:
aben wrote:eali empatija je obična evolutivna prilagodba, koja uvaćava šanse za kopiranje gena. posljedica te prilagodbe, altruizam, dobi je neke nove obrise temeljen nekin unutarnjin postavkama ega, ali kako to negiro racionalni egoizam ostaje za objosniti malo bolje. ako neko osićo radost  radi tujeg uspjeha, ča je logičnije od toga da svoje snage usmjeri ka uvećavanju tujeg uspjeha?

naša osuda egoizma bi se tribala malo specizirati, pa tako razlikovati ishode ponašanja, a ne izmišljati ponašanja koja ne postoju, npr nesebična racionalna ponašanja.

Kako sam znala da ce netko izaci s ovim sociobioloskim shemama. :-) Nope. Ne kupujem to tupilo. :-)
i vidovitost je isto dobra evoluitivna prilagodba:)

ni poanta kupuješ li ti ovo ča sun jo napiso, nego kako objašnjavaš  ovo;
 ako mi pomožemo drugima da budu manje nesritni, i ako nas to čini ukupno sritnijima, 

kako to unda ni u osnovi obično sebično ponašanje,  sa poželjnim win win ishodom?

ako nas umanjivanje tuje nesriće pak čini manje sritnima ili jednoko sritnima, to je unda drugi par postolov, jel.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 4 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Guest Wed 23 Aug - 23:53

aben wrote:
i vidovitost je isto dobra evoluitivna prilagodba:)

Šteta što je istovremeno i realno nepostojeća. :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 4 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Guest Wed 23 Aug - 23:55

aben wrote:

kako to unda ni u osnovi obično sebično ponašanje,  sa poželjnim win win ishodom?

Ajde, ti bar nisi upotrijebio izraz isključivo, jer je takvo realno nepostojeće, kao i vidovitost. :)
Inače, pošto do sada nisam dobio odgovor na ovo pitanje pa ga možda ti uspiješ dati, što ima loše u win-win ishodima? :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 4 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Trinity Wed 23 Aug - 23:55

Ithildin wrote:
Triny wrote:
Ithildin wrote:Ne pomazemo mi drugima da bi mi bili radosni, vec da bi oni bili manje nesretni. Altruizam je stvar empatije, a ne prikrivene sebicnosti. Radost koju pritom osjecamo slicna je radosti u situacijama koju osjetimo zbog tudjeg uspjeha i kad nemamo ocite veze s njime i njima. Empatija, ne sebicnost. Nismo svi jebeni racionalni egoisti. A ni cinici.

Empatija je super, ne zahtijeva nikakav angažman.

Mislim da si pobrkala empatiju sa sazaljenjem i/li suosjecanjem. :-) Upravo suprotno.. Zbog empatije i pomazes drugima. :-) Osim ako nisi jebeni racionalni egoist pa to cinis uvijek i iskljucivo iz koristoljublja. :-)
Nisam, nego si ti pobrkala empatiju i milosrđe.
Da ja jesam egoist i to radim iz koristoljublja, a ti možeš sebi tepati i vrištati da nisi.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 4 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Guest Wed 23 Aug - 23:59

Triny wrote:
Nisam, nego si ti pobrkala empatiju i milosrđe.
Da ja jesam egoist i to radim iz koristoljublja, a ti možeš sebi tepati i vrištati da nisi.

Pa ono što ti evidentno radiš je da sebi tepaš pa i vrištiš kako to jesi, vjerojatno iz pretežitog razloga traženja vlastitog identiteta na način isticanja razlikovnih elemenata u odnose na neke druge ljude prema kojima očito ne gajiš afirmativne osjećaje. :)
Mislim, kad je nešto evidentno, evidentno je. :)
Inače, koja je razlika između empatije i molosrđa?
Osim što je empatija osjećaj odnosno stav koji predstavlja motiv za milosrdno djelovanje, ali ja tu ne vidim neku bitnu razliku.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 4 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by aben Wed 23 Aug - 23:59

slidingdoorsoperator wrote:
aben wrote:naša osuda egoizma

Nema osude egoizma. :)
Bar ne s moje strane.
Pa tako ni onog radikalnog (ne isključivog, jer takav uopće niti ne postoji).
Žaljenje odnosno sažaljenje bi bio puno primjereniji izraz. :)
dobro, tribo sun reći snebivanje. 

mislin, ovo je tipična denkverbot tema, društvena tabu tema, ajme, ako se otkrije da je human action* u osnovi ja akcija, srušiti će nan se krhki svit bajki o ljubavi i herojstvu i poštenju i sl pizdarijami.

*https://mises.org/library/human-action-0/html/pp/613

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 4 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by aben Thu 24 Aug - 0:01

Ithildin wrote:
Triny wrote:
Ithildin wrote:Ne pomazemo mi drugima da bi mi bili radosni, vec da bi oni bili manje nesretni. Altruizam je stvar empatije, a ne prikrivene sebicnosti. Radost koju pritom osjecamo slicna je radosti u situacijama koju osjetimo zbog tudjeg uspjeha i kad nemamo ocite veze s njime i njima. Empatija, ne sebicnost. Nismo svi jebeni racionalni egoisti. A ni cinici.

Empatija je super, ne zahtijeva nikakav angažman.

Mislim da si pobrkala empatiju sa sazaljenjem i/li suosjecanjem. :-) Upravo suprotno.. Zbog empatije i pomazes drugima. :-) Osim ako nisi jebeni racionalni egoist pa to cinis uvijek i iskljucivo iz koristoljublja. :-)
stani, čekoj,  

ča je empatija?

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 4 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by aben Thu 24 Aug - 0:02

slidingdoorsoperator wrote:
aben wrote:
slidingdoorsoperator wrote:
Naravno da na taj način nismo u stanju objasniti empatiju kod onih koji nemaju vlastite potomke, a kamoli kod onih koji ih nisu niti u stanju imati. :)
naravski da jesmo, 
empatija je čitanje tujih osjećaja. ako imoš tu mogućnost, izračun ponašanka ti more biti preciznijo. ono ča se iz toga razvija, ili ne razvija, je altruizam, koji više ne moro imati veze s genima- ali u daleko prevaladavajućen dijelu ima.

Pa ako jesmo, zašto onda nisi naveo neki argument kojim bi potvrdio takav iskaz? :)
Pitam se pitam... Hvala čika Jovi i njegovom Nevenu. :)
Što se tiče gena, ama baš sve iz ljudskog mentala odnosno psihe ili ako baš hoćeš i duha ima veze s genima. :)
Prosječno 40% - Steven Pinker; Prazna ploča. :)
ne razumin, argument za ča?

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 4 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Guest Thu 24 Aug - 0:03

aben wrote:
dobro, tribo sun reći snebivanje. 

Ma kakvo crno snebivanje ilitiga čuđenje. :)
To danas rade samo pjesnici u svijetu. :)
Mene više odavno doslovce ništa ne može iznenaditi pa tako na začuditi.
Dobro, ništa od važnih životnih tema, mogu se začuditi jedino nekim manje ili više nevažnim sitnicama.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 4 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by aben Thu 24 Aug - 0:05

slidingdoorsoperator wrote:
aben wrote:
i vidovitost je isto dobra evoluitivna prilagodba:)

Šteta što je istovremeno i realno nepostojeća. :)
ali ithildin je štriga

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 4 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Guest Thu 24 Aug - 0:05

aben wrote:
ne razumin, argument za ča?

Pa rekao si iskazom "naravno da jesmo" kako smo u stanju objasniti empatiju kod onih koji nemaju vlastite potomke pa tako i kod onih koji ih nisu niti u stanju imati pa onda to nisi učinio. :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 4 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Guest Thu 24 Aug - 0:06

aben wrote:
ali ithildin je štriga

Ćega ba?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 4 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Guest Thu 24 Aug - 0:08

Inače, kad si spomenuo empatiju kao evolutivnu prilagodbu, kud ćeš bolje evolutivne prilagodbe od sudjelovanja u win-win situacijama.
I što ima loše u win-win ishodima? :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 4 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by aben Thu 24 Aug - 0:09

slidingdoorsoperator wrote:
aben wrote:

kako to unda ni u osnovi obično sebično ponašanje,  sa poželjnim win win ishodom?

Ajde, ti bar nisi upotrijebio izraz isključivo, jer je takvo realno nepostojeće, kao i vidovitost. :)
Inače, pošto do sada nisam dobio odgovor na ovo pitanje pa ga možda ti uspiješ dati, što ima loše u win-win ishodima? :)
tipa - u osnovi isključivo obično sebično...?
računaj da jesan, uz uvjet dobrovoljnosti. ča je tu nepostojeće?

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 4 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by aben Thu 24 Aug - 0:13

slidingdoorsoperator wrote:
aben wrote:
dobro, tribo sun reći snebivanje. 

Ma kakvo crno snebivanje ilitiga čuđenje. :)
To danas rade samo pjesnici u svijetu. :)
Mene više odavno doslovce ništa ne može iznenaditi pa tako na začuditi.
Dobro, ništa od važnih životnih tema, mogu se začuditi jedino nekim manje ili više nevažnim sitnicama.
ali jo nis ni misli na tebe, nego na korektnu javnost, tj na državu tj na ljevicu.

koji su tvoji razlozi za negiranje običnoga imenovanja sebičnih akcija sebičnošću, jo ne zun.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Egoisti su logično ateisti ;) - Page 4 Empty Re: Egoisti su logično ateisti ;)

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 4 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum