ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Razmišljanja

Page 23 of 50 Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 36 ... 50  Next

Go down

Razmišljanja - Page 23 Empty Re: Razmišljanja

Post by orion 21/10/2017, 20:24

mativka wrote:
slidingdoorsoperator wrote:
mativka wrote:
Ženevska konvencija?!
Može pisati bilo što....bilo tko ih pisati...
No, je li doista tako?

Poanta je u trendu odnosno procesu i poboljšanju u odnosu na neka prethodna stanja.
Toretski,
kada je ona stupila na snagu?
Kada su se kršile njene odredbe u najvećoj mjeri?



OK ..... shvaćam što želiš reći, ali ne možeš poreći da su kontrolni mehanizmi u ratovima prije tisuću godina i danas na istom nivou.  

...i sve ostalo što sam napisala gledala sam kao sliku, tj. presjek  kroz  stoljeća ....

orion

Posts : 2287
2017-06-06


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 23 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 21/10/2017, 20:26

orion wrote:
mativka wrote:
slidingdoorsoperator wrote:
mativka wrote:
Ženevska konvencija?!
Može pisati bilo što....bilo tko ih pisati...
No, je li doista tako?

Poanta je u trendu odnosno procesu i poboljšanju u odnosu na neka prethodna stanja.
Toretski,
kada je ona stupila na snagu?
Kada su se kršile njene odredbe u najvećoj mjeri?



OK ..... shvaćam što želiš reći, ali ne možeš poreći da su kontrolni mehanizmi u ratovima prije tisuću godina i danas na istom nivou.  

...i sve ostalo što sam napisala gledala sam kao sliku, tj. presjek  kroz  stoljeća ....
Ma, nema veze :)
Volim razgovarati o duhovnosti, i čim mi se svjetovno spomene, meni tlak divlja :)
Kontrole nema...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 23 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 21/10/2017, 20:28

mativka wrote:
To je valjda duhovnost!
Sastoji se u Konvencijama?!

Nešto se ne sjećam da sam tako u ranijim postovima definirao duhovnost.
Ali dobro, da prihvatim igru, Ženevska konvencija je također produkt određene duhovnosti. One koje je smatrala da je neophodno barem ublažiti patnje enormnom broju ljudi tijekom tada još brojnih ratova, posebno onih najslabijih i najnezaštićenijih skupina ljudi koji su ionako i ponajmanje odgovorni za izbijanje ratova.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 23 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 21/10/2017, 20:29

slidingdoorsoperator wrote:
mativka wrote:
To je valjda duhovnost!
Sastoji se u Konvencijama?!

Nešto se ne sjećam da sam tako u ranijim postovima definirao duhovnost.
Ali dobro, da prihvatim igru, Ženevska konvencija je također produkt određene duhovnosti. One koje je smatrala da je neophodno barem ublažiti patnje enormnom broju ljudi tijekom tada još brojnih ratova, posebno onih najslabijih i najnezaštićenijih skupina ljudi koji su ionako i ponajmanje odgovorni za izbijanje ratova.
To nije duhovnost!
To je svjetovno koje nema veze s duhovnošću.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 23 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 21/10/2017, 20:32

orion wrote:
Mislim da je najbitnije  da  dobro kao  pozitiva, nešto što je dobrota pojedinca, ili kao mjera zajednice,  u većinskom dijelu prepoznatljiva akcija ili reakcija koja se reflektira prema ili utječe na pojedinca, grupu pa sve do ukupog čovječanstva.

To je valjda jedino što uopće realno i možemo učiniti. Barem u ovom trenutku odnosno razdoblju. Za nešto više ćemo možda biti sposobni ako ostvarimo tijekom vremena nekakav dodatni kulturološki odnosno duhovni napredak, ali to nikada nije linearan proces, jer se sve i određena duhovnost i konkretne akcije u smislu rješavanje određenih konkretnih problema međusobno uvjetuje i određuje odnosno potiče.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 23 Empty Re: Razmišljanja

Post by orion 21/10/2017, 20:34

mativka wrote:
orion wrote:
mativka wrote:
slidingdoorsoperator wrote:
mativka wrote:
Ženevska konvencija?!
Može pisati bilo što....bilo tko ih pisati...
No, je li doista tako?

Poanta je u trendu odnosno procesu i poboljšanju u odnosu na neka prethodna stanja.
Toretski,
kada je ona stupila na snagu?
Kada su se kršile njene odredbe u najvećoj mjeri?



OK ..... shvaćam što želiš reći, ali ne možeš poreći da su kontrolni mehanizmi u ratovima prije tisuću godina i danas na istom nivou.  

...i sve ostalo što sam napisala gledala sam kao sliku, tj. presjek  kroz  stoljeća ....
Ma, nema veze :)
Volim razgovarati o duhovnosti, i čim mi se svjetovno spomene, meni tlak divlja :)
Kontrole nema...


:D samo izzy i polako :D  ...
orion
orion

Posts : 2287
2017-06-06


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 23 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 21/10/2017, 20:35

mativka wrote:
slidingdoorsoperator wrote:
mativka wrote:
To je valjda duhovnost!
Sastoji se u Konvencijama?!

Nešto se ne sjećam da sam tako u ranijim postovima definirao duhovnost.
Ali dobro, da prihvatim igru, Ženevska konvencija je također produkt određene duhovnosti. One koje je smatrala da je neophodno barem ublažiti patnje enormnom broju ljudi tijekom tada još brojnih ratova, posebno onih najslabijih i najnezaštićenijih skupina ljudi koji su ionako i ponajmanje odgovorni za izbijanje ratova.
To nije duhovnost!
To je svjetovno koje nema veze s duhovnošću.

Naravno da je riječ o duhovnosti.
Svjetovno itekako ima veze sa duhovnošću.
Ja razumijem da premnogi misle kako je duhovnost nešto povezano jedino sa izoliranim pojedincima koji nešto mole, mantraju i meditiraju obučeni u ovakvu ili onakvu odjeću predviđenu za određene rituale bez ikakve veze sa stvarnošću isključivo orjentirani prema svojim percepcijama i idejama o Bogu i božanskim bićima i principima, ali to ne samo da je beznadno zastarjelo poimanje duhovnosti nego i jednostavno pogrešno.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 23 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 21/10/2017, 20:36

slidingdoorsoperator wrote:
mativka wrote:
slidingdoorsoperator wrote:
mativka wrote:
To je valjda duhovnost!
Sastoji se u Konvencijama?!

Nešto se ne sjećam da sam tako u ranijim postovima definirao duhovnost.
Ali dobro, da prihvatim igru, Ženevska konvencija je također produkt određene duhovnosti. One koje je smatrala da je neophodno barem ublažiti patnje enormnom broju ljudi tijekom tada još brojnih ratova, posebno onih najslabijih i najnezaštićenijih skupina ljudi koji su ionako i ponajmanje odgovorni za izbijanje ratova.
To nije duhovnost!
To je svjetovno koje nema veze s duhovnošću.

Naravno da je riječ o duhovnosti.
Svjetovno itekako ima veze sa duhovnošću.
Ja razumijem da premnogi misle kako je duhovnost nešto povezano jedino sa izoliranim pojedincima koji nešto mole, mantraju i meditiraju obučeni u ovakvu ili onakvu odjeću predviđenu za određene rituale bez ikakve veze sa stvarnošću isključivo orjentirani prema svojim percepcijama i idejama o Bogu i božanskim bićima i principima, ali to ne samo da je beznadno zastarjelo poimanje duhovnosti nego i jednostavno pogrešno.
Svakoj akciji prethodi duhovnost.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 23 Empty Re: Razmišljanja

Post by orion 21/10/2017, 20:38

mativka wrote:
slidingdoorsoperator wrote:
mativka wrote:
To je valjda duhovnost!
Sastoji se u Konvencijama?!

Nešto se ne sjećam da sam tako u ranijim postovima definirao duhovnost.
Ali dobro, da prihvatim igru, Ženevska konvencija je također produkt određene duhovnosti. One koje je smatrala da je neophodno barem ublažiti patnje enormnom broju ljudi tijekom tada još brojnih ratova, posebno onih najslabijih i najnezaštićenijih skupina ljudi koji su ionako i ponajmanje odgovorni za izbijanje ratova.
To nije duhovnost!
To je svjetovno koje nema veze s duhovnošću.


i ja mislim da to ima i te kako veze sa duhovnošću -  Sli to tak dobro sroči da nema smisla bilo što  dodavati.
orion
orion

Posts : 2287
2017-06-06


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 23 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 21/10/2017, 20:38

mativka wrote:
slidingdoorsoperator wrote:
mativka wrote:
slidingdoorsoperator wrote:
mativka wrote:
To je valjda duhovnost!
Sastoji se u Konvencijama?!

Nešto se ne sjećam da sam tako u ranijim postovima definirao duhovnost.
Ali dobro, da prihvatim igru, Ženevska konvencija je također produkt određene duhovnosti. One koje je smatrala da je neophodno barem ublažiti patnje enormnom broju ljudi tijekom tada još brojnih ratova, posebno onih najslabijih i najnezaštićenijih skupina ljudi koji su ionako i ponajmanje odgovorni za izbijanje ratova.
To nije duhovnost!
To je svjetovno koje nema veze s duhovnošću.

Naravno da je riječ o duhovnosti.
Svjetovno itekako ima veze sa duhovnošću.
Ja razumijem da premnogi misle kako je duhovnost nešto povezano jedino sa izoliranim pojedincima koji nešto mole, mantraju i meditiraju obučeni u ovakvu ili onakvu odjeću predviđenu za određene rituale bez ikakve veze sa stvarnošću isključivo orjentirani prema svojim percepcijama i idejama o Bogu i božanskim bićima i principima, ali to ne samo da je beznadno zastarjelo poimanje duhovnosti nego i jednostavno pogrešno.
Svakoj akciji prethodi duhovnost.

Pa to i ja govorim.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 23 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 21/10/2017, 20:41

Dakle, razni činovnici, su jako duhovni...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 23 Empty Re: Razmišljanja

Post by orion 21/10/2017, 20:44

mativka wrote:
orion wrote:
slidingdoorsoperator wrote:
mativka wrote:
Meni je uvijek bitnije dobro, ma od kuda ono došlo. Osnovno imamo, pravila, uopćena za postizanje dobra.

A što je to dobro? Onako po sebi. To sam pitanje puno puta postavljao kako na starom forumu tako i na ovom, a bome i na forumhaeru. Misliš da sam dobio makar jedan jedini iole smisleni odgovor?
Taman posla!
Svatko ima neku svoju percepciju, ima i onih koji briju neku svoju priču, a nitko zapravo ne zna makar približno točno.
Praktički sve što imamo su pravila o kojima govoriš, ali sve to spada u domenu naših percepcija i priča, u naš kulturološki background, moralni kodeks i poželjni sustav vrijednosti. To mogu biti i jesu funkcionalni oslonci, ali ne osobito čvrsti, jer su pretjerano podložni promjenama, u posljednje vrijeme skoro i na dnevnoj bazi. A ta prevelika promjenjivost je zapravo izvor velike nesigurnosti.
Mi možemo čak na svakom pojedinačnom primjeru uz uobičajene iznimke od pravila koje doduše derogiraju ta ista pravila, ali u toliko maloj mjeri da se to smatra praktički zanemarivim, objasniti zašto je nešto dobro, a zašto ne, međutim, sve to ostaje na razini naših uobičajenih racionalizacija pa čak i običnih naklapanja ukoliko nemamo neku funkcionalnu univerzalnu definiciju dobra.
A nemamo ju.
Zato je u našim poimanjima dobra i toliko puno različitosti, iznimki i relativizacija i zato uostalom i svijet i izgleda ovako kako izgleda, jer mi na svijet imamo jako veliki utjecaj. Na žalost ili na sreću, nitko nema jasan i funkcionalan odgovor niti na to pitanje.


......mislim da je  dobro superlativ ljudske vrijednosti u svakom smislu.    

Jesu li  etika i moral ono što propisuju, samo zato što su opće prihvaćeni, zaista etički i moralni na svim razinama,u svim okolnostima i periodima ljudskog postojanja to je druga priča....  Mislim da se usprkos svim negativnostima duštvo razvija u pozitivnom smislu i  da dobro postaje sve bolje i bolje.
A, ja opet smatram da se društvo izgubilo....



malo sam se vratila pročitati par postova unatrag ..... pa ako može: zašto misliš da se društvo izgubilo ?
orion
orion

Posts : 2287
2017-06-06


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 23 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 21/10/2017, 20:45

orion wrote:
mativka wrote:
orion wrote:
slidingdoorsoperator wrote:
mativka wrote:
Meni je uvijek bitnije dobro, ma od kuda ono došlo. Osnovno imamo, pravila, uopćena za postizanje dobra.

A što je to dobro? Onako po sebi. To sam pitanje puno puta postavljao kako na starom forumu tako i na ovom, a bome i na forumhaeru. Misliš da sam dobio makar jedan jedini iole smisleni odgovor?
Taman posla!
Svatko ima neku svoju percepciju, ima i onih koji briju neku svoju priču, a nitko zapravo ne zna makar približno točno.
Praktički sve što imamo su pravila o kojima govoriš, ali sve to spada u domenu naših percepcija i priča, u naš kulturološki background, moralni kodeks i poželjni sustav vrijednosti. To mogu biti i jesu funkcionalni oslonci, ali ne osobito čvrsti, jer su pretjerano podložni promjenama, u posljednje vrijeme skoro i na dnevnoj bazi. A ta prevelika promjenjivost je zapravo izvor velike nesigurnosti.
Mi možemo čak na svakom pojedinačnom primjeru uz uobičajene iznimke od pravila koje doduše derogiraju ta ista pravila, ali u toliko maloj mjeri da se to smatra praktički zanemarivim, objasniti zašto je nešto dobro, a zašto ne, međutim, sve to ostaje na razini naših uobičajenih racionalizacija pa čak i običnih naklapanja ukoliko nemamo neku funkcionalnu univerzalnu definiciju dobra.
A nemamo ju.
Zato je u našim poimanjima dobra i toliko puno različitosti, iznimki i relativizacija i zato uostalom i svijet i izgleda ovako kako izgleda, jer mi na svijet imamo jako veliki utjecaj. Na žalost ili na sreću, nitko nema jasan i funkcionalan odgovor niti na to pitanje.


......mislim da je  dobro superlativ ljudske vrijednosti u svakom smislu.    

Jesu li  etika i moral ono što propisuju, samo zato što su opće prihvaćeni, zaista etički i moralni na svim razinama,u svim okolnostima i periodima ljudskog postojanja to je druga priča....  Mislim da se usprkos svim negativnostima duštvo razvija u pozitivnom smislu i  da dobro postaje sve bolje i bolje.
A, ja opet smatram da se društvo izgubilo....



malo sam se vratila pročitati par postova unatrag ..... pa ako može: zašto misliš da se društvo izgubilo ?
Jer teorija i praksa nisu ujednačene...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 23 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 21/10/2017, 20:46

A, što ti napišeš nešto na temelju zadnjeg pročitanog posta? :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 23 Empty Re: Razmišljanja

Post by orion 21/10/2017, 20:51

mativka wrote:A, što ti napišeš nešto na temelju zadnjeg pročitanog posta? :)


:D    .... ak je fest tempo dogodi se da  ne stignem tak brzo trčati -  tad  preskočim ili zaobiđem pokoju prepreku  ....
orion
orion

Posts : 2287
2017-06-06


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 23 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 21/10/2017, 20:56

mativka wrote:Dakle, razni činovnici, su jako duhovni...

Svi ljudi nose sa sobom stanovitu duhovnost. Ama baš svi. Nema tu iznimki. Svakako ne među živima, a i o mrtvima bi se također dalo razgovarati.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 23 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 21/10/2017, 20:57

mativka wrote:
orion wrote:
malo sam se vratila pročitati par postova unatrag ..... pa ako može: zašto misliš da se društvo izgubilo ?
Jer teorija i praksa nisu ujednačene...

Nikada nisu. Ali to ne smije biti izgovor ne samo za nedjelovanje nego niti za izostanak poriva za kritikom i djelovanjem.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 23 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 21/10/2017, 21:00

slidingdoorsoperator wrote:
mativka wrote:Dakle, razni činovnici, su jako duhovni...

Svi ljudi nose sa sobom stanovitu duhovnost. Ama baš svi. Nema tu iznimki. Svakako ne među živima, a i o mrtvima bi se također dalo razgovarati.
Mrtvima?
Pojasni.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 23 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 21/10/2017, 21:01

orion wrote:
mativka wrote:A, što ti napišeš nešto na temelju zadnjeg pročitanog posta? :)


:D    .... ak je fest tempo dogodi se da  ne stignem tak brzo trčati -  tad  preskočim ili zaobiđem pokoju prepreku  ....
Pametno, pametno ;)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 23 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 21/10/2017, 21:05

mativka wrote:
slidingdoorsoperator wrote:
mativka wrote:Dakle, razni činovnici, su jako duhovni...

Svi ljudi nose sa sobom stanovitu duhovnost. Ama baš svi. Nema tu iznimki. Svakako ne među živima, a i o mrtvima bi se također dalo razgovarati.
Mrtvima?
Pojasni.

Pokojnici svojom karizmom i utjecajem svoje duhovnosti itekako mogu djelovati i barem oni šire poznatiji sigurno i djeluju i na žive. Bilo cjelovito kao neka vrsta poželjnog modela uzora ili u dijelovima svojeg svjetonazora, kulture odnosno duhovnosti, bilo samo u sjećanjima i sa tim povezanim osjećajima koji su također sastavni dijelovi nečije duhovnosti.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 23 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 21/10/2017, 21:07

slidingdoorsoperator wrote:
mativka wrote:
slidingdoorsoperator wrote:
mativka wrote:Dakle, razni činovnici, su jako duhovni...

Svi ljudi nose sa sobom stanovitu duhovnost. Ama baš svi. Nema tu iznimki. Svakako ne među živima, a i o mrtvima bi se također dalo razgovarati.
Mrtvima?
Pojasni.

Pokojnici svojom karizmom i utjecajem svoje duhovnosti itekako mogu djelovati i barem oni šire poznatiji sigurno i djeluju i na žive. Bilo cjelovito kao neka vrsta poželjnog modela uzora ili u dijelovima svojeg svjetonazora, kulture odnosno duhovnosti, bilo samo u sjećanjima i sa tim povezanim osjećajima koji su također sastavni dijelovi nečije duhovnosti.
Pitam zbog toga, jer nakon očeve smrti, ja sam ga osjećala.
U vidu mirisa.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 23 Empty Re: Razmišljanja

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 23 of 50 Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 36 ... 50  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum