ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Razmišljanja

Page 13 of 50 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 31 ... 50  Next

Go down

Razmišljanja - Page 13 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 3/8/2017, 10:00

I tebi nek je uspješno :)
(al šta sada imaš za kopati)

Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 13 Empty Re: Razmišljanja

Post by My Brother Billo 3/8/2017, 10:52

metilda wrote:
My Brother Billo wrote:kratko i jasno  cheers bravo

bome  B-) upisala sam u google shema yisrael in hebrew i otvorilo mi se ovo... tu je sva mudrost i duhovnost svijeta...
inače, imam puno posla, ustajem u 4, na zemlji sam već u 5, kopam do 8  i sunce mi malo udari u glavu  :D
mislim da me do jeseni više neće biti na forumu tako da vas sve s mojim mačkama pozdravljam i želim dobre i kvalitetne diskusije... :)
Bog vas sve blagoslovio, rekao bi mali Tim  :x
mogla si i nama to prevesti na brother bilov jezik  cat
My Brother Billo
My Brother Billo

Posts : 2237
2017-04-17


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 13 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 14/8/2017, 20:10

koliko žena može voljeti i cijenit drugu ženu? mislim da su žene jako ljubomorne jedna na drugu... ja volim svoju nevjestu... ne mogu opet to ne ponoviti.. voljlea bih da sin i ona žive sa mnom... željela bih im prepustiti kućanstvo.. naravno, oni to ne žele.. dakle, za njihovu sreću moram se odreći svojih snova...   :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 13 Empty Re: Razmišljanja

Post by My Brother Billo 15/8/2017, 10:37

ko će ga znat
My Brother Billo
My Brother Billo

Posts : 2237
2017-04-17


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 13 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 15/8/2017, 22:53

metilda wrote:koliko žena može voljeti i cijenit drugu ženu? mislim da su žene jako ljubomorne jedna na drugu... ja volim svoju nevjestu... ne mogu opet to ne ponoviti.. voljlea bih da sin i ona žive sa mnom... željela bih im prepustiti kućanstvo.. naravno, oni to ne žele.. dakle, za njihovu sreću moram se odreći svojih snova...   :)
Metilda draga, i da si najbolja svekrva, za tvoje dobro i dobro tvojih bližnjih, najmanji razmak za koji smatram da je dovoljan je barem 3 km :) Pođi uvijek od sebe, svatko voli svoju privatnost, svoj red i raspored.
Osobno ne bih mogla s ikim živjeti u istom kućanstvu. No to ne znači da manje cijenim ili da me ne bi mogli dići u ponoć za bilo kakvu pomoć. Ne samo ponoć već i jutro :)
Osjećaj vlastitog postojanja je nezamjenjiv, ma koliko ponekad bude i teži :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 13 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 15/8/2017, 23:35

slidingdoorsoperator wrote:
aben wrote:pa jo sun ti do definiciju

Stavio si svijest na centralno mjesto, a ja sam onda postavio pitanje znači li to da i životinje imaju duhovnost s obzirom na činjenicu da imaju i svijest, a neke čak i posebno intrigantan oblik svijesti poznat kao samosvijest.
Na to pitanje nisam dobio jasan odgovor.
Pri čemu je poznato kako je za nastanak samosvijesti neophodna sposobnost apstraktnog izdvajanja i promatranja sebe kao posebne jedinke unutar zajednice, sa jedinstvenim obilježjima, što znači da neke životinjske vrste imaju i određeni oblik rudimentarne sposobnosti apstrahiranja inače neophodan za filozofiju, makar očito ne u dovoljnoj mjeri da bi jasno razvile i tu njima očito urođenu sposobnost odnosno potencijal.
A moguće da je tu u stvari samo do slabijih odnosno manje kompleksnih sposobnosti komuniciranja na taj apstraktan način u odnosu na nas ljude?
Eto još jednog pitanja bez jasnog odgovora.
Iako ne volim biti ozbiljna,
zanimljive teze.
Ako životinje imaju svijest, zbog čega tvrdnje da nemaju dušu? (znam da znate zbog čega sam postavila to pitanje iako se spominje duhovnost koju nismo razjasnili)
Usuđujem se kroz rečeno reći da bi duhovnost predstavljala sposobnost apstraktnog izdvajanja.
Komuniciranje uopće nije upitno, niti bilo kakav odnos. Niti potreban.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 13 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 16/8/2017, 09:31

mate wrote:Ako životinje imaju svijest, zbog čega tvrdnje da nemaju dušu?

Nema pojma, jer ja nikada nisam izlazio sa takvim hipotezama (kako životinje nemaju dušu), ni na starom forumu niti na ovom. Takve tvrdnje su nekonzistentne ako svijest postavimo na centralno mjesto u poimanju duhovnosti.
Poanta je u tom kako je duša čvrsto povezana sa pojmom i obilježjima osobnosti odnosno osobe, a to je prije svega individualna stvar, makar ima i svoju kolektivnu komponentu.
Naime, ako je svijest i njen posebno intrigantan oblik poznat kao samosvijest temeljno obilježje duha odnosno duhovnosti pa tako i glavni uvjet za postojanje duše, onda je nemoguće izbjeći zaključak kako životinje također osim svijesti i barem neke od njih samosvijesti imaju um (čiji je svijest ionako neizostavni sastavni dio)  i duh odnosno dušu.

mate wrote:Usuđujem se kroz rečeno reći da bi duhovnost predstavljala sposobnost apstraktnog izdvajanja.

Samo onda imamo problem objasniti fenomen kolektivne duhovnosti. Dakle, povezano je, u pravilu je tako, makar zapravo nije neophodno.

mate wrote:Komuniciranje uopće nije upitno, niti bilo kakav odnos. Niti potreban.

Komuniciranje u nekom obliku je jako važno jer predstavlja jedan od temelja nastanka kulture pa tako i uma koji je prije svega kulturološki fenomen (o tome sam ranije dosta pisao), pa tako bitno utječe na formiranje ne samo uma nego i (samo)svijesti, duha odnosno duše.
Poanta je u tome da su ljudi formiranjem i usložnjavanjem jezika kao glavnog generatora svoje kulture na taj način snažno utjecali i na formiranje vlastite kulture pa tako i uma, (samo)svijesti, duha i duše.
Ništa od toga bez sposobnosti i prakse komuniciranja ne bi uopće bilo moguće.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 13 Empty Re: Razmišljanja

Post by Bastet 17/8/2017, 12:01

orion wrote: u povijesnom pogledu sasvim prizemna....potaknuta  ili nastala kao odgovor na nepoznanice iz  okruženja.U  vrijeme nastanka i apsorbiranja čovjekovog vjerovanja u  bogove, načina i  prakticiranja obreda mislim da je bilo očišćeno od bilo kakve filozofije.....

ne znam kako inače gledate na pojam "prizemno" ...u ovom kontekstu mi se čini da je pojam "prizemno" isto kao i pojam "nužno" tj, drugačije nije moglo ni biti ... čak bi rekla da se filozofija jaaako brzo razvila uz religiju, jer dovoljno je da se dva jaka nađu na brvnu i odmjere snage po pitanju razumijevanja nepoznanica koje im je "religija objašnjavala"  :)
Bastet
Bastet

Female
Posts : 87
2017-06-28


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 13 Empty Re: Razmišljanja

Post by kic 19/8/2017, 10:58


https://jaysanalysis.com/2012/03/13/kierkegaard-nietzsche-and-dostoyevsky-versus-the-enlightenment-mythos/
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48001
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Razmišljanja - Page 13 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 19/8/2017, 11:31

… Ne može biti života, ne može biti kulturnog života bez metafizike i duhovnosti. Kultura se zapravo mora usredotočiti na metafiziku i spiritualnost; pa iako su biolozi protjerali Boga i zaokupljenost posljednjim svrhama, veliki ih se fizičari nisu odrekli. Louis de Broglie, jedan od utemeljitelja moderne fizike, revan je katolički vjernik. Einstein je bio uvjeren da jedna uzvišena, božanska svijest upravlja svijetom. U igri i razvoju kozmičkih sila krije se neki božanski nacrt, vjerovao je on. Ni Heisenberg ni Planck ne bijahu ateisti. Akademik Leprince-Ringuet, veliki fizičar, također je kršćanin.
Samo drugorazredni novinari, književnici, ideolozi, filozofi izruguju se Bogu i misle da je vjerovanje u Boga slabost koja zavrjeđuje osudu. Valja vjerovati da se svijet trenutačno sastoji od pojedinaca koji su, u većini slučajeva, duhovno, metafizički amputirani, hendikepirani. Silovito ponavljam da je sve to uzrokovala prekomjernost politike. Politika je možda vrag. Ona je zlo. Ona uvelike pridonosi jačanju zla…
 
… Ostajem pri svom mišljenju da je politika, takva kakva se vodi, samo dramatična ili tragična razonoda, okrutna zabava kojoj se predajemo a da istinski u nju više ne vjerujemo. Ljudi sebi umišljaju da je ona, unatoč svemu, jedina razonoda koja nam omogućava da živimo. Zapravo, od politike se umire. Zapravo, politika je mrtva – jer su mrtve, kao što smo to već kazali, ideologije i filozofije iz kojih ona tobože proizlazi. Da sažmem sve ono što sam dosad rekao: mi živimo u kaosu, s kojim nisu svi zadovoljni, u kojem djeluju i haraju podrazumske, najniže, najprostije i, u svojoj zaslijepljenosti, najzlokobnije sile.
 
Govorilo se o smrti čovjeka i govori se o srozavanju humanizma. Između dva rata Jacques Maritain i Denis de Rougemont bijahu rehabilitirali humanizam, usmjeravajući ga, uzdižući ga, podarujući mu religioznu ili duhovnu dimenziju. Nespiritualni humanizam poput onoga Alberta Camusa, nakon drugog svjetskog rata, zasnovan na jednom moralu bez obveze i bez sankcija, to jest bez transcendencije kao i humanizam francuskog filozofa Marie-Jeana Guyaua, o kojem se toliko govorilo krajem 19. stoljeća, pa čak i oko 1930., nije se mogao održati jer mu je nedostajalo korijenje. Na taj se humanizam vjerojatno pozivao Albert Camus. Pa ako je ateistički humanizam u raspadu, ni sam moderni antihumanizam ne stoji baš najbolje.
 
Ateističke antihumaniste kakvi su moderni francuski filozofi poput Jean-Mariea Benoista, Ladreaua, Lévyja, Glucksmanna salijeće moral. Ali kako moral može biti moguć bez obnove metafizike? Novi filozofi koje sam maločas naveo, zbunjeni su i sami jer ne znaju na kakvim bi se temeljima mogao zasnivati novi moral. Moral se ne svodi, kao što se obično misli, na pravila što ih za se kuje svako društvo i koja propadaju zajedno s prolaznim društvom ili kad se to društvo raspada. Ne smijemo se zapravo pozivati na Nietzschea, nego na Jeana Greniera, Denisa de Rougemonta, Emmanuela Mouniera. Ako nema Boga, kaže jedan Dostojevskijev lik, onda je sve dopušteno.
 
Mi smo sada u potrazi za vječnim temeljima vladanja, koji bi bili u stanju politiku učiniti moralnom i čak je usmjeriti prema metafizici. Inače je posrijedi smrt čovjeka koju francuski ideolozi uzvikuju sa svojevrsnim zloslutnim veseljem i s nekom vrstom razočaranog ili zlosretnog cinizma. Ako ne pronađemo bitne osnovice, srljat ćemo punom brzinom prema involuciji pojedinca, to jest, zapravo, prema involuciji čovječanstva. Radi se o temeljnoj krizi. Koračamo po napetom užetu kao pelivani kojima svakog časa prijeti opasnost da će pasti. O čemu se radi? O kakvu cilju se radi?
 
Riječ je, posve jednostavno, o problemu bića, o preživljavanju ljudskog bića u svijetu…
 
Radi se o problemu opstanka bića u svijetu…
 
 
 
Eugène Ionesco: Kultura i politika
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 13 Empty Re: Razmišljanja

Post by red wolf 25/8/2017, 22:33

Izgubili ste bitku kad su vam pobijedili um.
red wolf
red wolf

Male
Posts : 15940
2016-02-10

Lokacija: : Svemir

Back to top Go down

Razmišljanja - Page 13 Empty Re: Razmišljanja

Post by red wolf 25/8/2017, 22:35

Um je najvažnije što posjedujete...Kad njega izgubite...Izgubili ste sve...
red wolf
red wolf

Male
Posts : 15940
2016-02-10

Lokacija: : Svemir

Back to top Go down

Razmišljanja - Page 13 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 25/8/2017, 23:32

red wolf wrote:Um je najvažnije što posjedujete...Kad njega izgubite...Izgubili ste sve...
A ti si uman?
Još se držiš?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 13 Empty Re: Razmišljanja

Post by red wolf 25/8/2017, 23:38

mate wrote:
red wolf wrote:Um je najvažnije što posjedujete...Kad njega izgubite...Izgubili ste sve...
A ti si uman?
Još se držiš?
Moj um je još uvijek moj... ;)
red wolf
red wolf

Male
Posts : 15940
2016-02-10

Lokacija: : Svemir

Back to top Go down

Razmišljanja - Page 13 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 25/8/2017, 23:38

red wolf wrote:
mate wrote:
red wolf wrote:Um je najvažnije što posjedujete...Kad njega izgubite...Izgubili ste sve...
A ti si uman?
Još se držiš?
Moj um je još uvijek moj... ;)
Apsolutno ili relativno?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 13 Empty Re: Razmišljanja

Post by red wolf 25/8/2017, 23:40

mate wrote:
red wolf wrote:
mate wrote:
red wolf wrote:Um je najvažnije što posjedujete...Kad njega izgubite...Izgubili ste sve...
A ti si uman?
Još se držiš?
Moj um je još uvijek moj... ;)
Apsolutno ili relativno?
Moj um je moj... ;)
red wolf
red wolf

Male
Posts : 15940
2016-02-10

Lokacija: : Svemir

Back to top Go down

Razmišljanja - Page 13 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 25/8/2017, 23:41

red wolf wrote:
mate wrote:
red wolf wrote:
mate wrote:
red wolf wrote:Um je najvažnije što posjedujete...Kad njega izgubite...Izgubili ste sve...
A ti si uman?
Još se držiš?
Moj um je još uvijek moj... ;)
Apsolutno ili relativno?
Moj um je moj... ;)
Vjerovanje i zabluda, su blaženo stanje...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 13 Empty Re: Razmišljanja

Post by red wolf 25/8/2017, 23:42

mate wrote:
red wolf wrote:
mate wrote:
red wolf wrote:
mate wrote:
A ti si uman?
Još se držiš?
Moj um je još uvijek moj... ;)
Apsolutno ili relativno?
Moj um je moj... ;)
Vjerovanje i zabluda, su blaženo stanje...
To su vam darovali vaši gospodari...Ponosiš li se time?
red wolf
red wolf

Male
Posts : 15940
2016-02-10

Lokacija: : Svemir

Back to top Go down

Razmišljanja - Page 13 Empty Re: Razmišljanja

Post by Guest 25/8/2017, 23:48

red wolf wrote:
mate wrote:
red wolf wrote:
mate wrote:
red wolf wrote:
Moj um je još uvijek moj... ;)
Apsolutno ili relativno?
Moj um je moj... ;)
Vjerovanje i zabluda, su blaženo stanje...
To su vam darovali vaši gospodari...Ponosiš li se time?
Koga ti zavaravaš?
I Isus i svi sveci su sumnjali....
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Razmišljanja - Page 13 Empty Re: Razmišljanja

Post by red wolf 25/8/2017, 23:50

mate wrote:
red wolf wrote:
mate wrote:
red wolf wrote:
mate wrote:
Apsolutno ili relativno?
Moj um je moj... ;)
Vjerovanje i zabluda, su blaženo stanje...
To su vam darovali vaši gospodari...Ponosiš li se time?
Koga ti zavaravaš?
I Isus i svi sveci su sumnjali....
Sveci možda da...Isus ne...Ono, Istina...Što je spomenuo Pilatu...Ma, što da ti govorim...
red wolf
red wolf

Male
Posts : 15940
2016-02-10

Lokacija: : Svemir

Back to top Go down

Razmišljanja - Page 13 Empty Re: Razmišljanja

Post by red wolf 25/8/2017, 23:54

Prije nego što napustim ovo mjesto koje su preuzeli drugi i sad je to njihovo mjesto. Želim da shvatite da je ključ vaš um...On je ključ vaše slobode...Ključ promjene svega što vidite ispred sebe...
red wolf
red wolf

Male
Posts : 15940
2016-02-10

Lokacija: : Svemir

Back to top Go down

Razmišljanja - Page 13 Empty Re: Razmišljanja

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 13 of 50 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 31 ... 50  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum