ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Čardak veseo: Split gori

Page 8 of 24 Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 16 ... 24  Next

Go down

Čardak veseo: Split gori - Page 8 Empty Re: Čardak veseo: Split gori

Post by Guest 7/18/2017, 10:07

Eva_ wrote:Plenki i Kolinda bi radije da sve izgori neg da Rusi gase.

ti zbilja nećeš lako ozdraviti

Guest
Guest


Back to top Go down

Čardak veseo: Split gori - Page 8 Empty Re: Čardak veseo: Split gori

Post by Guest 7/18/2017, 10:08

asilovski wrote:
metilda wrote:eva i asila su čardak, umjesto da mole za opožarene, oni nabrajaju tko je kako reagirao... bolesni ste i nećete lako ozdraviti
Mole za opažarene???

da, mi smo jutros imali Misu za opožarene
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Čardak veseo: Split gori - Page 8 Empty Re: Čardak veseo: Split gori

Post by Kermit 7/18/2017, 10:11

Totenkopf wrote:
dzango wrote:
crvenkasti wrote:A oni Rusi što imaju regionalni "centar za vanredne situacije" u Nišu?
Gdje su oni?
Zar oni ne bi trebali gasiti požare po "regionu"?

Imaju one avione što nose 100 tona, to jednom preleti, prospe vodu i sve ugasi.

Gdje su??
Rvati kažu da oni ne spadaju u "region". Onda jebiga.
Ovi zrakoplovi su specifični i po tome što su oba gasila požare i u Hrvatskoj.
Iljušin IL-76 je prvi (i jedini) susret ima u Hrvatskoj u ljeto 1998. Tad su hrvatsku zadesili veliki požari a u to vrijeme je hrvatska imala dva stara Cl-215 zrakoplova kupljena od Quibec-a 1995 godine oznake 822 i 833. Osim njih Hrvatska je već tada imala jedan novi "Cl-415" oznake 844 koji je nabavljen 1996.
Katasrofalni požari tog ljeta su okupili i letjelice iz susjednih zemalja.
Tako su, iz Francuske doletjela u dva navrata po dva Kanadera CL-415 , Italija je posudila dva specijalizirana transportera G-222, koji su do naše obale i otoka letjeli direktno iz Italije, iz sastava SFOR-a Njemačka je dodijelila dva helikoptera CH-53, francuska dvije Pume i Gazelu, a Austrija dva Bell-a UH-1
Iljušin Il-76
Čardak veseo: Split gori - Page 8 205494557146a7183d15c6d274170767
I naravno te je godine u Hrvatsku doletio i specijalni Iljušina Il-76 koji nosi 42 tona vode!
Već je te godine zamjećeno da bez obzira na veliku količinu vode koju može ponjeti Iljušin nije u Hrvatskoj toliko efikasan, jer mu je brzina prilikom izbacivanja vode puno veća od one kod kanadera a i izbacivanje se radi sa veće visine pa se velik dio vode pretvori u jako sitne kapljice (vodenu maglu) koja često ispari i prije samog doticaja sa vatrom zbog velike temperature iznad samog požara.
Čardak veseo: Split gori - Page 8 Waterplane

Čardak veseo: Split gori - Page 8 IL-76_BURLAK

Brzina prilaska požarišu za IL-76 je 240-400 km/sat a visina izbacivanja od 80 - 200 metara.
Canadair cl-415 može izbaciti vodu i već kod visine od 20 metara a brzina prilaska požarištu je puno manja 100 - 150 km/h
Hrvatska obala je često brdovita pa se mora uzeti u obzir koliko je lakše upravljati zrakoplovom od 13 t (Cl-415) nego zrakoplovom od 72 tone osnove težine + 42 tone tereta.

Čardak veseo: Split gori - Page 8 747-tanker-evergreen-international-drop-0504-3a
Maleni kanaderi su svoju manju količinu vode (6.000 lit) nadoknađivali brzim uzimanjem vode na morskoj površini i brzim povratkom na požarište jer su požari bili na samoj obali.
_____________________________________________________________________________________________________

Dakle, zbog svega navedenoga, IL-76 nije pogodan za gašenje požara na hrvatskoj obali.....
Nije pogodan jer je groman a rusi imaju i onog Berijeva isto mrcinu za gašenje. Međutim sve da su pogodni naša vlada ne bi od zlih mongola primila išta, osim toga đeneral Krstičević zv King nije trazio pomoc od susjeda a ne...boli njih kurac za ista sto nijr u Zagrebu i rodnom selu
Kermit
Kermit

Female
Posts : 26479
2014-04-17


Back to top Go down

Čardak veseo: Split gori - Page 8 Empty Re: Čardak veseo: Split gori

Post by Kermit 7/18/2017, 10:13

metilda wrote:
asilovski wrote:
metilda wrote:eva i asila su čardak, umjesto da mole za opožarene, oni nabrajaju tko je kako reagirao... bolesni ste i nećete lako ozdraviti
Mole za opažarene???

da, mi smo jutros imali Misu za opožarene
To je lijepo ali...
Kermit
Kermit

Female
Posts : 26479
2014-04-17


Back to top Go down

Čardak veseo: Split gori - Page 8 Empty Re: Čardak veseo: Split gori

Post by T. 7/18/2017, 10:15

ma za ku*ac tražit pomoć ako vremenski uvjeti ne dozvoljavaju letenje protupožarnih zrakoplova, hrvatska ima 6 canadaira , 6 zračnih traktora te još i protupožarne helikoptere, to je dovoljno za ugasit sve požare, ali kad je jaka bura, avioni ne lete i to je to.....

_________________
Čardak veseo: Split gori - Page 8 Unname11
T.
T.

Posts : 17079
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

Čardak veseo: Split gori - Page 8 Empty Re: Čardak veseo: Split gori

Post by prckov 7/18/2017, 10:19

marcellus wrote:
Totenkopf wrote:Svako ljeto gori, nije ga bilo da ne gori, nekad manje, nekad više, nekad dalje, nekad bliže....
Sjećam se još ko mulac da smo se evakuirali, gorilo je na Glavici, između zgrada, borovina, trava, žuka, a to je jebeni centar, 500-600 m od zgrade općine na rivi,....
Pa je gorilo Baško polje, pa Kuk, Vepric, prije 8-9 godina, opet između kuća u jebenom gradu, Tučepi, Podgora, Kotišina, pa opet iznova u krug....
Samo je nekakav gadan zajeb u međuvremenu nastupio, sada za gasit vatru trebaš imat nekakve jebene svjedodžbe i certifikate, dokle ranije, ljudi su sami išli na požarište gdje bi od vatrogasaca dobivali brentače ili metalne metle i gasili koliko su mogli s tom opremom, a danas ljude pozivaju da se zatvore u kuće i stanove umjesto da ih se pozove na požarište....
Već pošalju 103 vojnika a još 50 je u pripravnosti za 'zlu ne trebalo', a Split gori....
Pa kad će trebat ako ne sad majke ti, gori pola Dalmacije....

to smo pokupili sa zapada da se niko ne smije petljat u ništa... "leave it to the professionals".

mislim da je to neki eu propis
ovdje se isti piromani koji podmecu pozare javljaju u dobrovoljce za gasenje, nekoliko ih je otkriveno
prckov
prckov

Posts : 34057
2014-04-19


Back to top Go down

Čardak veseo: Split gori - Page 8 Empty Re: Čardak veseo: Split gori

Post by prckov 7/18/2017, 10:26

sumnjam da vatra moze pocet od same izlozenosti suncu

_________________
teza = socijalizam
antiteza = kapitalizam
sinteza = odrzivi socijalizam, odnosno =  odrzivi razvoj, odnosno = "degrowth communism"
Ili kako Klaus kaze = "economy of caring and sharing"
prckov
prckov

Posts : 34057
2014-04-19


Back to top Go down

Čardak veseo: Split gori - Page 8 Empty Re: Čardak veseo: Split gori

Post by Eroo 7/18/2017, 10:29

prckov wrote:
marcellus wrote:
Totenkopf wrote:Svako ljeto gori, nije ga bilo da ne gori, nekad manje, nekad više, nekad dalje, nekad bliže....
Sjećam se još ko mulac da smo se evakuirali, gorilo je na Glavici, između zgrada, borovina, trava, žuka, a to je jebeni centar, 500-600 m od zgrade općine na rivi,....
Pa je gorilo Baško polje, pa Kuk, Vepric, prije 8-9 godina, opet između kuća u jebenom gradu, Tučepi, Podgora, Kotišina, pa opet iznova u krug....
Samo je nekakav gadan zajeb u međuvremenu nastupio, sada za gasit vatru trebaš imat nekakve jebene svjedodžbe i certifikate, dokle ranije, ljudi su sami išli na požarište gdje bi od vatrogasaca dobivali brentače ili metalne metle i gasili koliko su mogli s tom opremom, a danas ljude pozivaju da se zatvore u kuće i stanove umjesto da ih se pozove na požarište....
Već pošalju 103 vojnika a još 50 je u pripravnosti za 'zlu ne trebalo', a Split gori....
Pa kad će trebat ako ne sad majke ti, gori pola Dalmacije....

to smo pokupili sa zapada da se niko ne smije petljat u ništa... "leave it to the professionals".

mislim da je to neki eu propis
ovdje se isti piromani koji podmecu pozare javljaju u dobrovoljce za gasenje, nekoliko ih je otkriveno

Možda neki od takvih pišu i na ovom forumu. ;)
Eroo
Eroo

Posts : 74407
2016-07-22


Back to top Go down

Čardak veseo: Split gori - Page 8 Empty Re: Čardak veseo: Split gori

Post by catabbath 7/18/2017, 10:30

Prvo glasaju za HDZ a onda se čude. Ovi dođe kao božja kazna za kamenjarce.

_________________
Čardak veseo: Split gori - Page 8 Fb_img10
catabbath
catabbath

Male
Posts : 12392
2015-08-22


Back to top Go down

Čardak veseo: Split gori - Page 8 Empty Re: Čardak veseo: Split gori

Post by dzango 7/18/2017, 10:31

prckov wrote:sumnjam da vatra moze pocet od same izlozenosti suncu
Zapalili ćetnici, kažem ti ja.
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

Čardak veseo: Split gori - Page 8 Empty Re: Čardak veseo: Split gori

Post by T. 7/18/2017, 10:32

prckov wrote:sumnjam da vatra moze pocet od same izlozenosti suncu
može i to, dovoljno je da je pri takvim temperaturama od 40+ na suncu (ja nekidan u autu mjerio 46 na suncu) u travi nekakav komad stakla koji kao leća fokusira sunce i eto sranja, da ne spominjem bacanje opušaka iz automobila od strane retardiranih osoba, paljenje korova, roštilja itd. po buri, pa se naliju i odu doma, a da ne zaliju žar s barem 5 litara vode.....
T.
T.

Posts : 17079
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

Čardak veseo: Split gori - Page 8 Empty Re: Čardak veseo: Split gori

Post by Guest 7/18/2017, 10:35

prckov wrote:sumnjam da vatra moze pocet od same izlozenosti suncu

Pod određenim uvjetima može. Barem u teoriji.
U praksi stvari malo drugačije funkcioniraju.
No, zanimljivo kako zagovornici takvih scenarija spontanih požara uzrokovanih prelamanjem sunčeve svjetlosti na kapljicama vode u uvjetima kada kiša nije pala najmanje mjesec dana ne mogu objasniti kako to tijekom Drugog svjetskog rata kada su se vodile i oružane borbe u predgrađima gradova poput Splita nije, barem koliko ja znam, a znam dosta toga, došlo do niti jednog jedinog ozbiljnijeg šumskog požara pa tako ni onog spontanog.
Svak brani svoje pa tako i peta kolona brani petu kolonu.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Čardak veseo: Split gori - Page 8 Empty Re: Čardak veseo: Split gori

Post by veber 7/18/2017, 10:36

Totenkopf wrote:
prckov wrote:sumnjam da vatra moze pocet od same izlozenosti suncu
može i to, dovoljno je da je pri takvim temperaturama od 40+ na suncu (ja nekidan u autu mjerio 46 na suncu) u travi nekakav komad stakla koji kao leća fokusira sunce i eto sranja, da ne spominjem bacanje opušaka iz automobila od strane retardiranih osoba, paljenje korova, roštilja itd. po buri, pa se naliju i odu doma, a da ne zaliju žar s barem 5 litara vode.....
najčešće je ljudska greška. prije 10ak godina sam bio na braču i talijan ispred mene je bez srama frknul čik koji je naravno zapalio vatru. stao sam i kako imam aparat ugasio sam vatricu. i prijavio digića.

većinom je ljudska greška u pitanju. zna ljeti doći do udara munje i iskrenja dalekovoda, ali rijetko.

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Čardak veseo: Split gori - Page 8 Empty Re: Čardak veseo: Split gori

Post by prckov 7/18/2017, 10:38

Totenkopf wrote:
prckov wrote:sumnjam da vatra moze pocet od same izlozenosti suncu
može i to, dovoljno je da je pri takvim temperaturama od 40+ na suncu (ja nekidan u autu mjerio 46 na suncu) u travi nekakav komad stakla koji kao leća fokusira sunce i eto sranja, da ne spominjem bacanje opušaka iz automobila od strane retardiranih osoba, paljenje korova, roštilja itd. po buri, pa se naliju i odu doma, a da ne zaliju žar s barem 5 litara vode.....
to sto si ti naveo nije samo od sunca. Nikad niko I nigdje nije vidio vatru da je pocela iskljucivo samo of sunca
prckov
prckov

Posts : 34057
2014-04-19


Back to top Go down

Čardak veseo: Split gori - Page 8 Empty Re: Čardak veseo: Split gori

Post by prckov 7/18/2017, 10:39

dzango wrote:
prckov wrote:sumnjam da vatra moze pocet od same izlozenosti suncu
Zapalili ćetnici, kažem ti ja.
ajd bolan niko vas ne proziva saberi se
prckov
prckov

Posts : 34057
2014-04-19


Back to top Go down

Čardak veseo: Split gori - Page 8 Empty Re: Čardak veseo: Split gori

Post by Guest 7/18/2017, 10:39

Totenkopf wrote:bacanje opušaka iz automobila od strane retardiranih osoba, paljenje korova, roštilja itd. po buri, pa se naliju i odu doma, a da ne zaliju žar s barem 5 litara vode.....

Super.
Sad ti samo preostaje da objasniš kako to požari nastaju u pravilu iza ponoći i to usred šume nedođije po vratolomnim obroncima kamenjara s makijom kada nema niti sunčeve svjetlosti koja bi se reflektirala preko stakla, a nema baš niti kampera koji u to vrijeme pale vatru za roštilj, a nema čak niti dokonih prolaznika pušača (kao da ne bi u to mrklo doba noći noge polomili po kamenjaru) koji baš u to vrijeme i na tom mjestu i to baš kada se vjetar pojačava bacaju opuške po okolnoj travi odnosno makiji.
Dakle, ništa od toga. I retardiranima sa IQ-on na razini sobne temperature je jasno kako su ovi požari namjerno izazvani namjernom ljudskom intervencijom, samo je pitanje sa kakvim motivima.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Čardak veseo: Split gori - Page 8 Empty Re: Čardak veseo: Split gori

Post by marcellus 7/18/2017, 10:40

Totenkopf wrote:
prckov wrote:sumnjam da vatra moze pocet od same izlozenosti suncu
može i to, dovoljno je da je pri takvim temperaturama od 40+ na suncu (ja nekidan u autu mjerio 46 na suncu) u travi nekakav komad stakla koji kao leća fokusira sunce i eto sranja, da ne spominjem bacanje opušaka iz automobila od strane retardiranih osoba, paljenje korova, roštilja itd. po buri, pa se naliju i odu doma, a da ne zaliju žar s barem 5 litara vode.....

uglavnom svaki mjesec izbiju stotine požara u dalmaciji, samo što kad nije ovako suho i vruće + bura većina se njih ne raširi dalje od tri metra. mali dio su prirodni uzroci (da, razbijeno staklo može zapaliti suhe iglice bez problema), mali dio su namjerne paljevine (uglavnom klinci koji se zajebavaju) a daleko najveći dio požara uzrokuje nepažnja, bačen opušak, neugašen roštilj, odbačen plastični upaljač koji eksplodira na jakom suncu, itd.

Francuzima je prošli tjedan izgorjelo masu šume u provansi, uzrok, opušak bačen iz auta + suha trava + 45 u hladu + vjetar


_________________
Čardak veseo: Split gori - Page 8 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Čardak veseo: Split gori - Page 8 Empty Re: Čardak veseo: Split gori

Post by marcellus 7/18/2017, 10:41

veber wrote:
Totenkopf wrote:
prckov wrote:sumnjam da vatra moze pocet od same izlozenosti suncu
može i to, dovoljno je da je pri takvim temperaturama od 40+ na suncu (ja nekidan u autu mjerio 46 na suncu) u travi nekakav komad stakla koji kao leća fokusira sunce i eto sranja, da ne spominjem bacanje opušaka iz automobila od strane retardiranih osoba, paljenje korova, roštilja itd. po buri, pa se naliju i odu doma, a da ne zaliju žar s barem 5 litara vode.....
najčešće je ljudska greška. prije 10ak godina sam bio na braču i talijan ispred mene je bez srama frknul čik koji je naravno zapalio vatru. stao sam i kako imam aparat ugasio sam vatricu. i prijavio digića.

većinom je ljudska greška u pitanju. zna ljeti doći do udara munje i iskrenja dalekovoda, ali rijetko.

više zapale česi nego četnici

napiju se odu šetat šumom u japankama bace čik

_________________
Čardak veseo: Split gori - Page 8 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Čardak veseo: Split gori - Page 8 Empty Re: Čardak veseo: Split gori

Post by dzango 7/18/2017, 10:41

prckov wrote:
dzango wrote:
prckov wrote:sumnjam da vatra moze pocet od same izlozenosti suncu
Zapalili ćetnici, kažem ti ja.
ajd bolan niko vas ne proziva saberi se
Kako bre niko? Ja prozivam. Našao sam i sumnjive. Evo ga jedan:

Čardak veseo: Split gori - Page 8 20023903_1453988808242205_3061945435102267672_o

_________________
Čardak veseo: Split gori - Page 8 Istock10
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

Čardak veseo: Split gori - Page 8 Empty Re: Čardak veseo: Split gori

Post by Guest 7/18/2017, 10:41

dzango wrote:
prckov wrote:sumnjam da vatra moze pocet od same izlozenosti suncu
Zapalili ćetnici, kažem ti ja.

Ma niste vi, to su naši bolesnici, nakaze i beskorisne ništarije, a ne bih dao ruku u vatru da nema i aktivnih djelatnika domaće pete kolone koji vole gledati Hrvatsku u plamenu.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Čardak veseo: Split gori - Page 8 Empty Re: Čardak veseo: Split gori

Post by Kermit 7/18/2017, 10:42

Totenkopf wrote:
prckov wrote:sumnjam da vatra moze pocet od same izlozenosti suncu
može i to, dovoljno je da je pri takvim temperaturama od 40+ na suncu (ja nekidan u autu mjerio 46 na suncu) u travi nekakav komad stakla koji kao leća fokusira sunce i eto sranja, da ne spominjem bacanje opušaka iz automobila od strane retardiranih osoba, paljenje korova, roštilja itd. po buri, pa se naliju i odu doma, a da ne zaliju žar s barem 5 litara vode.....
Naravno a dodao bi da ne održavanje šuma i prosjeka uzrokuje velika sranja
Kermit
Kermit

Female
Posts : 26479
2014-04-17


Back to top Go down

Čardak veseo: Split gori - Page 8 Empty Re: Čardak veseo: Split gori

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 8 of 24 Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 16 ... 24  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum