ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu

Page 3 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu - Page 3 Empty Re: Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu

Post by Guest Sat 3 Sep - 16:19

dva brata wrote:
prodavatelj recimo dobije 90kn, a država 10%(10kn)..
pa onda zamisli da kupac odmah troši , ne štedi, (hipotetski), pa on ima na raspolaganju 90kn, i plati 10% poreza, država dobije 9kn, a drugi prodavatelj ima na raspolaganju 81kn.. i tako dalje i tako dalje...


naravno ne djeluje točno ovako, ali ekonomska multiplikacija postoji.. nije čin u ekonomiji završen tipa "ugostitelji na 100kn prodanog pića nisu platili 25% pdva i to je kraj -" . "ugostitelji su bogatiji za 100kn, a država siromašnija za 25kn i to je kraj". nije to fizika.

ugostitelji će potrošiti dio od tih 100kn , i država će dobiti porez, pa će taj drugi trošit itd..

kad ti potrošiš 100 kuna, država uzme 10%, prodavač ima 91 kunu, a tvoje stanje prelazi u 0 kuna, prije nego što si išta potrošio stanje prodavača je bilo 0kn i stanje državnih poreza je bilo 0kn, i tako vrijedi za svaku novu iteraciju, ruku, korak ili kako već to želiš nazvati

ti umjesto da zbarajaš svoje novo stanje koje iznosi 0 kuna sa onime što je uzela država, i sa onime što sad u ruci ima prodavač, ti se praviš kao da ništa nisi potrošio pa zbrajaš kao da još uvijek u džepu imaš 100 kuna, ali su i država i prodavač također zaradili

to što vi radite na tom ekonomskom fakultetu to nije matematika, to nema veze s mozgom

Guest
Guest


Back to top Go down

Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu - Page 3 Empty Re: Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu

Post by Guest Sat 3 Sep - 16:36

ja ne zbrajam svoje stanje ja zbrajam stanje u ekonomiji na makrorazini

a što se tiče ostaloga, onda upiši ekonomski fakultet, svađaj se sa profesorima iz makroekonomije i napiši nove knjige iz makroekonomije, uzmi nobelovu nagradu, džabe gubiš vrime na forumu
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu - Page 3 Empty Re: Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu

Post by Guest Sat 3 Sep - 16:50

dva brata wrote:ja ne zbrajam svoje stanje ja zbrajam stanje u ekonomiji na makrorazini

a što se tiče ostaloga, onda upiši ekonomski fakultet, svađaj se sa profesorima iz makroekonomije i napiši nove knjige iz makroekonomije, uzmi nobelovu nagradu,  džabe gubiš vrime na forumu

što god da ti gledao svejedno se količina kapitala u ekonomiji ne povećava tako što on mijenja vlasnika, niti inverzna vrijednost porezne stope predstavlja nekakav multiplikator, taj porez ne određuje koliko puta će se novčanica od 100 kuna zavrtiti, niti tvoje razmišljanje uzima u obzir kako sve što država ubere porezima da također i potroši natrag u ekonomiju, tako da ne umanjuje količinu novca u njoj

ja nisam idealist koji vjeruje da se nešto može promjeniti kroz edukaciju i dijalog, ja sam svjestan da je osnova svega biološka, i da jedina promjena može doći ako se izmjeni biološka osnova
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu - Page 3 Empty Re: Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu

Post by Guest Sat 3 Sep - 16:58

deda ultimate nemesis wrote:
dva brata wrote:ja ne zbrajam svoje stanje ja zbrajam stanje u ekonomiji na makrorazini

a što se tiče ostaloga, onda upiši ekonomski fakultet, svađaj se sa profesorima iz makroekonomije i napiši nove knjige iz makroekonomije, uzmi nobelovu nagradu,  džabe gubiš vrime na forumu

što god da ti gledao svejedno se količina kapitala u ekonomiji ne povećava tako što on mijenja vlasnika, niti inverzna vrijednost porezne stope predstavlja nekakav multiplikator, taj porez određuje koliko puta će se novčanica od 100 kuna zavrtiti, niti tvoje razmišljanje uzima u obzir kako sve što država ubere porezima da također i potroši natrag u ekonomiju, tako da ne umanjuje količinu novca u njoj

ja nisam idealist koji vjeruje da se nešto može promjeniti kroz edukaciju i dijalog, ja sam svjestan da je osnova svega biološka, i da jedina promjena može doći ako se izmjeni biološka osnova

da napola si točan.. prije svega kontradiktoran

količina kapitala u ekonomiji se ne povećavam potrošnjom? zašto onda cijelo vrijeme zagovaraš potrošnju a mrziš štednju , a sada tvrdiš suprotno?

porez naravno određuje potrošnju, niži porezi veća potrošnja, eh sada da li porez određuju multiplikator, iskreno nisam siguran ali da se izgooglat ,ali mislim ovako iz glave da - da

naravno da država troši novac i to su multiplikatori, ja sam spomenuo tu potrošnju i multiplikatore i inverznu stopu, više kao neku teorijsku i raspravu na primjeru, ne da se to egzaktno dešava(naglasio sam to)

avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu - Page 3 Empty Re: Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu

Post by Guest Sat 3 Sep - 17:06

dva brata wrote:
količina kapitala u ekonomiji se ne povećavam potrošnjom? zašto onda cijelo vrijeme zagovaraš potrošnju a mrziš štednju , a sada tvrdiš suprotno?
povećanjem potrošnje se povećava zaposlenost, eto zato, Hrvatska ima problem sa ogromnom nezaposlenošću stanovništva

količina kapitala se povećava jedino sa povećanjem duga, ukupan iznos duga jednak je ukupnom iznosu kapitala, više kredita znači više novca, smanjenjem duga smanjuje se i količina novca, to nisam ja izmislio, tako sustav fukncionira od kad su izmišljene banke
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu - Page 3 Empty Re: Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu

Post by Guest Sat 3 Sep - 17:08

pa ako se povećava količina zaposlenosti potrošnjom, onda se logikom mora povećati količina kapitala, jer zaposleni rade da bi stvorili kapital, robu uslugu..

avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu - Page 3 Empty Re: Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu

Post by Guest Sat 3 Sep - 17:17

dva brata wrote:pa ako se povećava količina zaposlenosti potrošnjom, onda se logikom mora povećati količina kapitala, jer zaposleni rade da bi stvorili kapital, robu uslugu..
kojom logikom, reko si ako se dobro sjećam, da si radio neki posao u knjigovodstvu ili tako nešto pa da ste u lipu morali provjeravati račune

isto je i na razini cijele države, svi računi se poravnavaju, povećanje broja zaposlenih ne mijenja stanje kapitala na računima

tako da to s multiplikatorima ili što već računate nema veze ni sa matematikom ni sa logikom, a još manje sa stanjem kapitala u ekonomiji
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu - Page 3 Empty Re: Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu

Post by Guest Sat 3 Sep - 17:28

deda ultimate nemesis wrote:
dva brata wrote:pa ako se povećava količina zaposlenosti potrošnjom, onda se logikom mora povećati količina kapitala, jer zaposleni rade da bi stvorili kapital, robu uslugu..
kojom logikom, reko si ako se dobro sjećam, da si radio neki posao u knjigovodstvu ili tako nešto pa da ste u lipu morali provjeravati račune

isto je i na razini cijele države, svi računi se poravnavaju, povećanje broja zaposlenih ne mijenja stanje kapitala na računima

tako da to s multiplikatorima ili što već računate nema veze ni sa matematikom ni sa logikom, a još manje sa stanjem kapitala u ekonomiji

ima veze . ja sebe zaposlim, stvorim novu uslugu/proizvod, kapital je povećan. ako je to istina što govoriš, onda je količina kapitala u državi fiksna, onda bi statistički ured trebao znati kolika je količina kapitala? odmah da ti kažem, nitko to ne zna, količina kapitala nije fiskna(kao količina energije )

da zaposliš 200 000 nezaposlenih u RH(u realnom sektoru ne da lupaju pečate) stvorit ćeš ogromnu količinu novog kapitala, BDP će rasti, standard rasti itd
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu - Page 3 Empty Re: Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu

Post by Guest Sat 3 Sep - 17:38

dva brata wrote:
deda ultimate nemesis wrote:
dva brata wrote:pa ako se povećava količina zaposlenosti potrošnjom, onda se logikom mora povećati količina kapitala, jer zaposleni rade da bi stvorili kapital, robu uslugu..
kojom logikom, reko si ako se dobro sjećam, da si radio neki posao u knjigovodstvu ili tako nešto pa da ste u lipu morali provjeravati račune

isto je i na razini cijele države, svi računi se poravnavaju, povećanje broja zaposlenih ne mijenja stanje kapitala na računima

tako da to s multiplikatorima ili što već računate nema veze ni sa matematikom ni sa logikom, a još manje sa stanjem kapitala u ekonomiji

ima veze . ja sebe zaposlim, stvorim novu uslugu/proizvod, kapital je povećan. ako je to istina što govoriš, onda je količina kapitala u državi fiksna, onda bi statistički ured trebao znati kolika je količina kapitala? odmah da ti kažem, nitko to ne zna, količina kapitala nije fiskna(kao količina energije )

da zaposliš 200 000 nezaposlenih u RH(u realnom sektoru ne da lupaju pečate) stvorit ćeš ogromnu količinu novog kapitala, BDP će rasti, standard rasti itd

kapital se izražava u novčanim jedinicama, ako ne stvoriš dug nema novog kapitala, kuća koju ti imaš i za koju vjeruješ da vrijedi milijon eura ne znači da ti imaš tih milion eura, pa čak ni hipotetski, isto je tako i ako stvoriš novi proizvod, postojanje tog proizvoda za koji se ne izvršava novčana transakcija ne povećava količinu kapitala

da bi se prodala novostvorena roba i usluge onda netko mora povećati svoj dug, tj. povećati količinu kapitala, svejedno da li javni ili privatni sektor

roba i usluge nisu novac, magija nije znanost
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu - Page 3 Empty Re: Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu

Post by Guest Sat 3 Sep - 19:05

pa to znam, ali gle..

padne mi napamet neka ideja.. bilo programiranje nekog programa koji će biti rob na tržištu, hoćeš nešto treće

prezentiram svoju proizvod banci - banka mi da 10 000€ kredita , čisto da si iman za pokrenuti business i isplatiti par plaća sebi i doprinosa za sebe i još 1 zaposlenog ..

i krenem u business,. recimo programiram nešto, proizvod se prodaje, stvorena je nova vrijednost.

banka je stvorila kredit, novac , koji je u isto vrijeme meni dug, novo stvoreni novac je kapital - sa kojim plaćam troškove , poreze, radnika.

da bi sve to funkcinoralo, moram imati proizvod koji je potreban ljudima, i tako taj novo stvoreni novac, ima realnu vrijednost, stvoren je i novi bdp i kapital...


nego jesi primjetio da u cijelom procesu mi netreba država?(osim što ona uzima poreze)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu - Page 3 Empty Re: Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu

Post by Guest Sat 3 Sep - 19:35

dva brata wrote:
nego jesi primjetio da u cijelom procesu mi netreba država?(osim što ona uzima poreze)

nisam primjetio da nema države, možda ju vi ignorirate, i ne želite biti svjesni njenog postojanja jer vam to ideološki ne odgovara i jer bi onda morali ipak znati računati
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu - Page 3 Empty Re: Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu

Post by Guest Sat 3 Sep - 19:41

ajde da država oporezuje više nego što troši, da ima proračunski suficit, ili da ima i uravnotežen proračun

no država daje više nego što uzme porezima, ali u tvojoj glavi tebi država krade, jer ideologija je jača od činjenica, od matematike, od stvarnosti
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu - Page 3 Empty Re: Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu

Post by Guest Sat 3 Sep - 19:43

neka država daje i manje , ali neka su u manji porezi, mislim da bi se svi složili
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu - Page 3 Empty Re: Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu

Post by kic Sat 3 Sep - 19:50

deda ultimate nemesis wrote:ajde da država oporezuje više nego što troši, da ima proračunski suficit, ili da ima i uravnotežen proračun

no država daje više nego što uzme porezima, ali u tvojoj glavi tebi država krade, jer ideologija je jača od činjenica, od matematike, od stvarnosti
Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu - Page 3 10479810
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48018
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu - Page 3 Empty Re: Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu

Post by Leviathan2 Sat 3 Sep - 19:53

dzaba vam matematika, ako izbacite drzavu iz jednadzbe ekonomija moze dozivjeti uzlet sigurno,  pod uslovom da banke ne koce, zamisli da ne placas tu otimacinu koju zoves porezom,  koliko vise mozes kupiti, automatski ce onaj ko proizvodi vise napravit i prodati te ce se zaposliti  dodatni ljudi koji ce opet zaradjivati da bi mogli trositi, ako drzava uzima 30 % od prihoda neke jedinke, to bi za mene znacilo da covjek svaku trecu godinu radi za drzavu i lupace pecata i da je taj novac beskorisno otet, 5% odvajanja iz prihoda za zajednicke potrebe kao sto su skole bolnice i neophodni lupaci pecata je cisto dovoljno

_________________
Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu - Page 3 Images?q=tbn:ANd9GcQRqnLHscWsIZTkjqYrSt1h-A1RiF9_dMbyrQ&usqp=CAU
Leviathan2
Leviathan2

Male
Posts : 21431
2015-10-04

Lokacija: : Međurečje

http://www.uzaludnipokusaj.org

Back to top Go down

Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu - Page 3 Empty Re: Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu

Post by Guest Sat 3 Sep - 19:56

kic wrote:
deda ultimate nemesis wrote:ajde da država oporezuje više nego što troši, da ima proračunski suficit, ili da ima i uravnotežen proračun

no država daje više nego što uzme porezima, ali u tvojoj glavi tebi država krade, jer ideologija je jača od činjenica, od matematike, od stvarnosti
Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu - Page 3 10479810

što želiš reći? ostaješ nedorečen

indeks kvalitete vlade je mjera čega točno?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu - Page 3 Empty Re: Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu

Post by neva Sat 3 Sep - 19:58

dva brata wrote:nego jesi primjetio da u cijelom procesu mi netreba država?(osim što ona uzima poreze)
država ti ne treba samo u idealnim uvjetima, koji u stvarnosti nikad ne postoje, ali ih bar dijelom stvara upravo država

zamisli da ti netko ukrade ili kopira proizvod i također ga pusti na tržište po manjoj cijeni koja se njemu isplati, jer ništa nije uložio
zamisli da nekome isporučiš proizvod ili uslugu, a on ti ne plati, zamisli da ti poslodavac jednostavno odbije dati plaću za mjesečni rad
država također utječe i na banke, određujući pravila poslovanja i limitirajući kamatne stope koje bi inače mogle biti brutalne i lihvarske

ma koliko se vi 'laissez faire' bunili i galamili, država vam ipak treba :coffee
neva
neva

Posts : 4367
2014-04-12


Back to top Go down

Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu - Page 3 Empty Re: Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu

Post by Guest Sat 3 Sep - 19:58

dva brata wrote:neka država daje i manje , ali neka su u manji porezi, mislim da bi se svi složili
objašnjavao sam to neki dan abenu, možda nisi vidio pa da ponovimo

deda ultimate nemesis wrote:
aben wrote:
deda ultimate nemesis wrote:
dva brata wrote:gle iskreno jebe se mene šta će država raditi.. neka sreže poreze, i neke glupe birokratske prepreke da se ljudi bave businessom bez da se tresu države
ja sam isto za rezanje poreza, no rezanje poreza znači i veći deficit ako potrošnja ostane ista

a potrošnja države mora ostati ista da ne bi pao BDP, inače nikakvog efekta od povećanja prihoda privatnom sektoru ako ti se smanjuje BDP zbog rezanja javnog sektora
ček ček, nikakovog efekta od prihoda privatnog sektora? pa prihod je efekt. kako švicarcima ne pada bdp, gov spen je ispod 20%?
što ti nije jasno?

BDP se izražava kao tijek proizvodnje (BDP = C + I + G + X, gdje je C = osobna potrošnja, I = investicije, G = državna potrošnja i X = razlika izvoza i uvoza)
ako smanjiš G, pada BDP, pa onda nema nikakve razlike ako povećaš C za 10 milijardi, a smanjiš G za 10 milijardi, nema nikakve promjene

ako smanjiš poreze, te time povećaš C, a G ti ostane isti, onda raste deficit budući da je G = porezi + deficit
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu - Page 3 Empty Re: Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu

Post by kic Sat 3 Sep - 19:58

https://nicholascharron.wordpress.com/european-quality-of-government-index-eqi/
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48018
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu - Page 3 Empty Re: Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu

Post by Guest Sat 3 Sep - 19:59

Neve wrote:
dva brata wrote:nego jesi primjetio da u cijelom procesu mi netreba država?(osim što ona uzima poreze)
država ti ne treba samo u idealnim uvjetima, koji u stvarnosti nikad ne postoje, ali ih bar dijelom stvara upravo država

zamisli da ti netko ukrade ili kopira proizvod i također ga pusti na tržište po manjoj cijeni koja se njemu isplati, jer ništa nije uložio
zamisli da nekome isporučiš proizvod ili uslugu, a on ti ne plati, zamisli da ti poslodavac jednostavno odbije dati plaću za mjesečni rad
država također utječe i na banke, određujući pravila poslovanja i limitirajući kamatne stope koje bi inače mogle biti brutalne i lihvarske

ma koliko se vi 'laissez faire' bunili i galamili, država vam ipak treba :coffee

pa treba država, u umjerenom obliku nisam ja anarhist
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu - Page 3 Empty Re: Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu

Post by Guest Sat 3 Sep - 20:00

deda ultimate nemesis wrote:
dva brata wrote:neka država daje i manje , ali neka su u manji porezi, mislim da bi se svi složili
objašnjavao sam to neki dan abenu, možda nisi vidio pa da ponovimo

deda ultimate nemesis wrote:
aben wrote:
deda ultimate nemesis wrote:
dva brata wrote:gle iskreno jebe se mene šta će država raditi.. neka sreže poreze, i neke glupe birokratske prepreke da se ljudi bave businessom bez da se tresu države
ja sam isto za rezanje poreza, no rezanje poreza znači i veći deficit ako potrošnja ostane ista

a potrošnja države mora ostati ista da ne bi pao BDP, inače nikakvog efekta od povećanja prihoda privatnom sektoru ako ti se smanjuje BDP zbog rezanja javnog sektora
ček ček, nikakovog efekta od prihoda privatnog sektora? pa prihod je efekt. kako švicarcima ne pada bdp, gov spen je ispod 20%?
što ti nije jasno?

BDP se izražava kao tijek proizvodnje (BDP = C + I + G + X, gdje je C = osobna potrošnja, I = investicije, G = državna potrošnja i X = razlika izvoza i uvoza)
ako smanjiš G, pada BDP, pa onda nema nikakve razlike ako povećaš C za 10 milijardi, a smanjiš G za 10 milijardi, nema nikakve promjene

ako smanjiš poreze, te time povećaš C, a G ti ostane isti, onda raste deficit budući da je G = porezi + deficit

a šta meni objašnjavaš tu formulu sa wikipedije, ja sam na faksu svaku tu komponetu rastavljao na 20ak varijabli i rješavali smo zadatake iz toga od 2A4 stranice
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu - Page 3 Empty Re: Prema stručnom izračunu, sinjski su ugostitelji prevarili državu

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 3 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum