ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog!

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog! Empty Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog!

Post by Patriot_1 Wed 2 Jul - 21:04

Uvod

Savao iz Tarza je na putu za Damask doživio obasjanje. Od trenutka ukazanja uskrslog Isusa njegov se život stubokom okrenuo. Ortodoksni Židov Savao, koji je odviše progonio i zatirao kršćansku crkvu, postao je gorljivi pristaša Isusovog Puta. Svidjelo se Bogu, koji ga, kako reče, izabra od krila njegove matere i pozva svojom milošću, „da objavi svojega Sina u meni, da ga propovjedam među poganima.“ (Gal 1, 15-16) Novu Crkvu naziva Pavao Put Isusa Krista. Ona nastavlja na židovsko pismo, ali dodaje proslavu žrtve Isusa Nazarećanina, kojega kršćani smatrahu Mesijom. Činjenica žrtve Božjeg Sina za grijehe čovjeka postala je središte nove religije, čiji je autor apostol Pavao. Prema Pavlovoj propovijedi, Krist dade sebe za grijehe naroda, da čovjeka izbavi od sadašnjeg zla svijeta (Gal 1, 4). 

Za boravka u Efezu apostol je čuo o odmetništvu dojučerašnje braće, koje su njegovi protivnici judaisti pobunili protiv njega. Tim povodom je Galaćanima napisao i poslao svitak koji započinje riječima: „Pavao, apostol, ne od ljudi, ni po čovjeku, nego po Isusu Kristu i Bogu Ocu...“ On Galaćanima poručuje da evanđelje, koje im je propovijedao u dva svoja misijska putovanja, nije primio i naučio od čovjeka nego objavom Isusa Krista. Prema tome, ne mogu doći neki ljudi i reći da evanđelje nije istinito. 

Kao što je Kefino (Petrovo) poslanje bilo da propovijeda obrezanima (Židovima), Pavlov zadatak bio je širenje nove vjere među poganima (neobrezanima)! Pavlove Poslanice zapravo su program nove univerzalne religije, koja će tri stoljeća kasnije postati državna religija Rimskog Carstva. Dogodilo se to onda kad je car Konstantin shvatio koja politička snaga leži u ideologiji robova i obespravljenih seljaka. Carskim prihvaćanjem kršćanstvo je od podrivačke religije preko noći postalo vezivo koje je brojne narode carstva ujedinilo oko rimskog žezla. 
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog! Empty Re: Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog!

Post by Patriot_1 Wed 2 Jul - 21:06

Apostol Pavao i prof. dr. Zdravko Tomac
Apostola Pavla upoznao sam tijekom dugogodišnjega studiranja Biblije! Profesora. dr. Zdravka Tomca upoznao sam u travnju 2001. godine prigodom trodnevnog snimanja moje jedinstveno povijesno - dokumentarne TV emisije: "Tri dana u Chicagu". Mnogi će se vjerojatno zapitati što Apostol Pavao i prof. dr. Zdravko Tomac imaju zajedničkog? Jedan i drugi su pokajnici! Apostol Pavao, židovski Saul, bio je broj jedan neprijatelj kršćanstva i kršćana. Na putu za Damask negdje oko godine 36. Pavao doživljava iznenadno obraćenje. Od progonitelja postaje širitelj kršćanstva! Ostalo je dobro poznato kršćanima. Prof. dr. Zdravka Tomca pratio sam TV kamerom od trenutka kada je sletio avionom na O'Hare International Airport u petak, 21. travnja 2001. godine.
Došao je na poziv jedne od najutjecajnijih hrvatsko američkih udruga (CAA) "Croatian American Association" da prisustvuje svečanoj 11. obljetnici uspješnog djelovanja! Trodnevni boravak u Chicagu prof. dr. Zdravko Tomac, predsjednik odbora za vanjsku politiku u Hrvatskom saboru iskoristio je za prigodu da govori na još nekoliko dodatnih javnih nastupa u Hrvatskoj zajednici Chicaga. U subotu 22. travnja zamolio sam prof. dr. Zdravka Tomca za TV intervju, na koji je on odmah s ljubaznošću pristao. TV intervju snimio sam u Generalnom konzulatu Republike Hrvatske u Chicagu. Tom prigodom prof. dr. Zdravko Tomac je izjavio:
"Dobra večer ili dobar dan poštovani sugrađani i poštovane Hrvatice i Hrvati i oni koji ste prijeklom, a danas ste i zaboravili hrvatski jezik, a pogotovo oni koji u svojim obiteljima njeguju pored engleskog i hrvatski jezik!. Izražavam veliko zadovoljstvo što sam imao priliku da dođem na skup Hrvata u Chicago, što ste me pozvali i što sam tu mogao i što mogu reći što se danas događa ne samo u našoj domovini Hrvatskoj, nego i u Bosni i Hercegovini gdje su ozbiljni problemi, odnosno u cijeloj regiji da ukažem na što je potrebno da Hrvati danas naprave, da oko nekih bitinih nacionalnih i državnih interesa budu jedinstveni na jednoj platformi koja je realna! Taj moj put, dolazak ovamo nije slučajan, jer sam mnogo u zadnjih deset godina putovao, od Australije do Ognjene zemlje, Kanade, ali evo nisam bio u Chicagu i zato se veselim što sam došao i u Chicago!"
Jedna od najutjecajnijih hrvatsko američkih udruga "Croatian American Association" (CAA) koja u Americi lobira za očuvanje hrvatske baštine i za interese Hrvata diljem svijeta, svečano je proslavila 11. obljetnicu uspješnog djelovanja u subotu navečer 22. travnja 2001. godine u poznatom Sheraton Chicago Hotel & Towers. Na svečanoj proslavi CAA-a okupilo se više od tri stotine osoba, a među njima i mnogi ugledni gosti iz društvenoga i političkoga života grada Chicaga i USA. Glavni gost svečane proslave CAA-a bio je prof. dr. Zdravko Tomac, koji je tom prigodom rekao:
"Hvala vam lijepo na pozivu i na srdačnome dočeku i na mogućnosti da u ovoj svečanoj atmosferi kažem nekoliko riječi. Prvo želim reći da sam doživio ovu večer vrlo emocijalno. Sinoć smo razgovarali, danas cijeli dan razgovaram, prije ove večere sam razgovarao sa mnogim ljudima iz različitih krajeva porijeklom iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Doživio sam emocijalno, jer sam vidio koliko volite svoju domovinu, koliko ste zabrinuti i koliko ste ponovno spremni kao prije deset godina da pomognete da krupne probleme s kojima smo se suočili riješimo! Vi spadate, i mi spadamo, Hrvati bez obzira da li smo iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine ili živimo širom svijeta, u generaciju hrvatskoga naroda koja je bez obzira na sve probleme i promašaje, ispisala najljepše stranice u povijesti Hrvatskog naroda! Devetsto godina Hrvati se bore da ponovo imaju samostalnu i suverenu državu. Evo, pripala je čast ovoj generaciji hrvatskoga naroda da danas možemo reći, da je proces stvaranja samostalne i suverene države Hrvatske završen!"
Mala dvorana u Sheraton Chicago Hotel & Towers bila je pretijesna za sve one koji su došli u nedjelju poslije podne 23. travnja na konferenciju za tisak koju je održao prof. dr. Zdravko Tomac! Konferenciji su prisustvovali među ostalim i Domagoj Šola Generalni Konzul Republike Hrvatske u Chicagu i predsjednik CAA-a ogranak Chicago Anthony J. Peraica, koji je ujedno bio i prevoditelj iz hrvatskog na engleski jezik. Na mnoga zanimljiva pitanja nazočnih prof. dr. Zdravko Tomac odgovarao je kratko, ali iskreno i veoma informativno iz njegove perspektive razumijevanja i gledanja.
Nekoliko sati poslije konferencije za tisak u subotu navečer 23. travnja, prof. dr. Zdravko Tomac bio je gost Hrvatskoga kulturnog centra u Chicagu. Nekoliko riječi o ovoj ustanovi koja ne vodeći stranačku, već uvijek samo opće-hrvatsku politiku, i koja opravdava i dokazuje svoje uspješno 30. godišnje postojanje i djelovanje. Očito je da Hrvatski kulturni centar u Chicagu ("Topli dom svih Hrvata") danas ostvaruje ono radi čega je i ustanovljen i da je neophodan, potreban "most" između domovinske i iseljene Hrvatske! U Hvatskome kulturnom centru prof. dr. Zdavko Tomac odgovarao je na mnoga pitanja velikoga broja nazočnih Hrvata iz Chicaga i okolice. Ovdje izdvajam samo jedan veoma zanimljiv komentar i pitanje za prof. dr. Zdravka Tomca.
"Ja sam jako nezadovoljan sa medijima u Hrvatskoj." Započeo je s svojim komentarom i pitanjem Fra. Jozo Grbeš, župnik Hrvatske župe Sv. Jeronima u Chicagu. "Deset godina pratim američke medije. Studirao sam medije u postdiplomskom studiju. Američka televizija je uvijek na strani američkih nacionalnih interesa. Kada oni kažu da je američki nacionalni interes nešto, nema više diskusije! Ja sam puno puta rekao u ovih deset godina da Hrvati nisu uspjeli prodati informaciju svjetu. Informaciju istine! I to je naš problem! Ja sam stvarno žalostan i zato vas želim ovdje pitati o stanju medija u Hrvatskoj?" "Potpuno se slažem s vama fra Jozo da je to najvažnije pitanje!" Odgovara prof. dr. Zdravko Tomac. "Ali me brine što u medijama u svijetu nema uopće govora o ovome što mi smo u Saboru zaključili, što mi govorimo. Nigdje nema da su događaji današnjih sukoba posljedice pogrešaka medunarodne zajednice! Svuda se govori kao da su se eto bez ikakvoga razloga Hrvati pobunili. Isključivo se govori da su oni krivi! E sada, kako da probijemo to i kod političara i kod medija? To je zadatak na kojemu moramo svi zajedno raditi!"
Na kraju skupa u Hrvatskome kulturnom centru u Chicagu prof. dr. Zdravko Tomac je rekao. "Ja znam da je jedan dio vas bio jako nezadovoljan kad su me ovdje pozvali. Rekli su što će nam ova stara komunjara. Da, jedan dio, ne više! Dobro, ja poštujem to! Javna ličnost mora biti spremna da čuje dobro i loše! Nije moguće ako se baviš javnim poslom da se svi s tobom slažu! Ja sam istovremeno i ustaša i komunjara!" Prateči TV kamerom i slušajuči ga pažljivo što govori tijekom njegovog trodnevnoga boravka Hrvatskoj zajednici Chicaga, ja osobno sam doživio prof. dr. Zdravka Tomca kao jednog od rijetkih hrvatskih političara koji je zadržao čast i obraz! (Veliki, zaista veliki broj Hrvatskih političara posjetili su Hrvatsku zajednicu Chicaga tijekom Domovinskoga rata!)
Iako je imao zdrastvenih problema kada je došao u Chicago, prof. dr.Zdravko ostavio je tijekom tri provedena dana u Chicagu dojam veoma iskrenog intelektualnog čovjeka i političara koji zaista zna i razumije što govori, a govorio je mnogo i mudro! "Pokajnik sa ljevice!" je naslov  komentara čitatelja Portala Hrvatskoga kulturnog vijeća iz Zagreba povodom izlaganja prof. dr. Zdravka Tomca sa svečane akademije povodom 8. obljetnice smrti dr. Tuđmana, koja se održala u Starogradskoj viječnici u Zagrebu 12. prosinca 2007.godine. Komentar glasi:
"Pokajnik sa ljevice dr Tomac je svoje "mladenačke" lijeve zablude vrlo brzo uvidio te dočekao 90tu, ipak, nešto nakon nešto odmaka od HDZ-a, na pravoj strani-onda kada je trebalo, u Vladi nacionalnoga jedinstva. Danas, otpisan iz SDPa, postaje bliži ideji i veličini Dr. Tuđmana od mnogih HDZ-ovaca. Inicijativa za promjenu nazivlja svih trgova i ulica širom Hrvatske, što nose ime "druga Tita", treba doživijeti oficijelnost, ako nikako drugačije onda peticijskim potpisivanjem! Siguran sam u desetine tisuća potpisa podrške, a što neće moći biti ignorirano! Neka to bude prvi i simbolički korak u lustracijsko pročišćenje duha Hrvata! Korak po korak- prvo maknimo Tita iz idolpokloničnoga mentalnog sklopa! I doznajmo konačno pravu istinu o tome tko je bio Tito!"
Zaključak i poruka iz kršćanske perspektive razumijevanja i gledanja
Apostol Pavao, židovski Saul, bio je broj jedan neprijatelj kršćanstva i kršćana. Na putu za Damask negdje oko godine 36. Pavao doživljava iznenadno obraćenje. Od progonitelja postaje širitelj kršćanstva! Ostalo je kršćanima dobro poznato. Mnogi će se vjerojatno zapitati što Apostol Pavao i prof. dr. Zdravko Tomac imaju zajedničkoga? Da li se prof. dr. Zdravko Tomac istinski pokajao i obratio? Samo dragi Bog i prof. dr. Zdravko Tomac znaju istinu! Jedan i drugi bili su na krivom putu. Što je put? Put je nešto koje nas vodi iz jednog mjesta na drugo mjesto. Put pravednih i nepravednih su dva različita puta. U Bibliji Isus govori o dva puta: "Uđite na uska vrata, jer široka vrata i prostran put vode u propast, i mnogo ih je koji idu njim. Kako su uska vrata i tijesan put koji vodi u život, i malo ih je koji ga nalaze!" (Matej 7: 13,14) Ili smo na jednom ili na drugom putu. Sredina ne postoji! Bog će upotrijebiti našu prošlost i sadašnjost kako bi možda u budućnosti služili Njemu!
Zvonimir B. Ranogajec
Kršćanski tv producent
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog! Empty Re: Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog!

Post by Patriot_1 Wed 2 Jul - 21:10

Neki tvrde da je bio u sukobu sa Petrom I Jakovom,,no neće ići:
Nego naprotiv, vidjevši da mi je povjereno evanđelje za neobrezane, kao Petru za obrezane -
Galaćanima 2,8jer Onaj koji je bio na djelu po Petrovu apostolstvu među obrezanima, bio je na djelu i po meni među poganima -
Galaćanima 2,9i spoznavši milost koja mi je dana, Jakov, Kefa i Ivan, smatrani stupovima, pružiše meni i Barnabi desnice zajedništva: mi ćemo među pogane, a oni među obrezane!
Galaćanima 2,10Samo neka se sjećamo siromaha, što sam revno i činio.
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog! Empty Re: Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog!

Post by Patriot_1 Wed 2 Jul - 21:12

I što Petar o pavlu kaže?
A strpljivost Gospodina našega spasenjem smatrajte, kako vam i ljubljeni brat naš Pavao napisa po mudrosti koja mu je dana.
[url=http://biblija.biblija-govori.hr/glava.php?prijevod=sve&knjiga=2. petrova&glava=3#16]2. Petrova 3,16[/url]Tako u svim poslanicama gdje o tome govori. U njima ima ponešto nerazumljivo, što neupućeni i nepostojani iskrivljuju, kao i ostala Pisma - sebi na propast.
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog! Empty Re: Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog!

Post by Patriot_1 Wed 2 Jul - 21:17

U 9. poglavlju Djela apostolskih čitamo kako je Savao iz Tarza putovao u Damask, raspaljen revnošću da uhiti kršćane i odvede ih u Jeruzalem. Zašto? Želio je sačuvati pravi Božji Zakon i štovanje Boga od onih koji bi to htjeli uništiti. Zatim, ga obasja svjetlost s neba i začu glas što mu govoraše: “Savle, Savle, zašto me progoniš?”  Savao nije mislio da ikoga progoni.  Samo je branio Boga, Njegov Zakon, i Njegov Hram. On upita: “Tko si, Gospodine?”  A on će: “Ja sam Isus, kojega to progoniš. Nego ustani, uđi u grad i reći će ti se što ti je činiti.”  Revni Savao postao je revni Pavao koji je sada služio svom novom Gospodaru, Isusu Kristu.

Djela Apostolska 9

1 Još je uvijek gorio Savao bjesnio prijetnjom i ubistvom protiv učenika Gospodnjim. On pristupi k velikomu svećeniku 
2 I zamoli od njega poslanice na sinagoge u Damasku. Ako tamo nađe pristaše ove nauke, da bi ih, muškarce i žene, doveo svezane u Jerusalem. 
3 I kad je na svojemu putu došao u blizinu Damaska, ujedanput obasja ga svjetlost s neba. 
4 On pade na zemlju, i začu glas gdje mu govori: "Savle, Savle, zašto me progoniš?" 
5 On reče: "Tko si ti, Gospodine? A on će: "Ja sam Isus, koga ti progoniš. "Teško ti je proti ostanu praćati se." 
6 A on dršćući i strepeći reče: "Gospodine, što hoćeš, da činim?" I Gospodin mu reče: "Ustani i idi u grad! Ondje će ti se reći, što ti treba činiti." 
7 A ljudi, što su putovali s njim, stajali su začuđeni, jer su doduše razabirali zvuk glasa, ali nijesu vidjeli nikoga. 
8 A Savao ustade sa zemlje, i otvorenim očima svojim nije vidio ništa. Tada ga uzeše za ruke i uvedoše u Damask. 
9 I bio je ondje tri dana slijep, niti je jeo, niti pio. 
10 A u Damasku je bio jedan učenik, po imenu Ananija. Njemu reče Gospodin u viđenju: "Ananija!" On odgovori: "Evo me, Gospodine!" 
11 A Gospodin mu reče: "Ustani i idi u ulicu, koja se zove Prava, i potraži u kući Judinoj Taržanina po imenu Savla! On se moli. 
12 U viđenju vidje čovjeka po imenu Ananiju, gdje uđe i stavi ruke na njega, da progleda." 
13 A Ananija odgovori: "Gospodine, čuo sam od mnogih za toga čovjeka, kolika zla počini svetima tvojim u Jerusalemu. 
14 I ovdje ima vlast od glavara svećeničkih, da veže sve, koji zazivaju ime tvoje." 
15 A Gospodin mu reče: "Idi, jer mi je on posuda izabrana. On ima da nosi ime moje pred neznabošce i kraljeve i pred sinove Izraelove. 
16 A ja ću mu pokazati, koliko mu valja trpjeti za ime moje." 
17 I pođe Ananija i uđe u kuću, i metnuvši ruke na njega i reče: "Savle brate, Gospodin Isus, koji ti se javi na putu, kojim si išao, posla me, da progledaš i da se napuniš Duha Svetoga." 
18 I odmah spadoše s očiju njegovih kao ljuske, i progleda, i ustavši pokrsti se. 
19 Tada je jeo i okrijepio se. Onda ostade još nekoliko dana s učenicima, koji su hili u Damasku. 
20 I odmah je po sinagogama propovijedao Isusa, da je on Sin Božji. 
21 A svi, koji su slušali, čudili su se i govorili: "Nije li ovo onaj, koji je gonio u Jerusalemu one, što su zazivali ime ovo, i ovamo je došao zato, da ih svezane vodi glavarima svećeničkim?" 
22 A Savao je bio sve silniji i zbunjivao je Židove, koji su stanovali u Damasku, dokazujući, da je Isus Krist. 
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog! Empty Re: Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog!

Post by Guest Wed 2 Jul - 21:49

1.

Who Should We Follow or Be Like?

Jesus says, "Follow Me." (Matt. 10:38)
Paul says, "Imitate Me." (1 Cor. 4:16; Phil. 3:17)
Who should we "imitate"?  Jesus or Paul?  In the above citations of Paul's commands, he did not qualify that command anywhere in the context with a statement like, "as I follow Jesus".  If Paul did not walk or teach exactly like Jesus, and we follow Paul, where will that lead us?  Could Paul have walked or spoken exactly like the sinless one?  If we are walking in the humility Jesus teaches, then how can we - who are evil, no good, and unprofitable servants according to Jesus (Matt. 7:11, 19:17, Luke 17:10) - urge others to imitate us?  Should we not only point others to Jesus, without whom we can do nothing good? (John 15:4-5)  Should we not simply follow Jesus and leave it to others to judge whether they ought to imitate us in as much as we are faithfully following and imitating Jesus?  If we are truly humble, then how could we point other adult brethren to ourselves and say, "imitate me”?
2.
Should We Boast or Brag About Ourselves?

Jesus teaches us to not promote our deeds done for God to other men, but to do them in secret being satisfied that our Father in heaven sees and will compensate us appropriately.
"If you then, being evil, know how to give good gifts to your children, how much more shall your Father in Heaven give good things to those who ask Him?" (Matthew 7:11)
"And He said to him,  Why do you call Me good? There is none good but one, that is, God. But if you want to enter into life, keep the commandments." (Matthew 19:17)
"I am the Vine, you are the branches. He who abides in Me, and I in him, the same brings forth much fruit; for without Me you can do nothing." (John 15:5)
What Does Paul Teach and Do Regarding Boasting?
"For who makes you to differ from another? And what do you have that you did not receive? And if you did receive it, why do you boast as if you had not received it?"  (1 Corinthians 4:7)
Paul parallels Jesus' teachings on the matter in the verse above (the bait to draw a person in).
"But may it never be for me to boast, except in the cross of our Lord Jesus the Messiah, by whom the world is crucified to me, and I to the world." (Galatians 6:14)
Paul promised to never boast, except in the cross of our Lord Jesus the Messiah.  Of course he quickly adds that he has been crucified to the world, which is a form of boasting!  But Paul has said, as Jesus taught, that boasting is sinful, and that he would "never" boast about himself.
"What I speak, I speak not according to the Lord, but as it were, foolishly, in this confidence of boasting.  Seeing that many boast according to the flesh, I also will boast." (2 Cor. 11:17-18)
Paul promises that he would never boast about himself, and then admits boasting is foolish and sinful, but then goes ahead and boasts!  So, for those of you who believe the doctrines of inerrancy and infallibility of the bible - is this passage inspired by the Holy Spirit and thus inerrant and infallible!?
3.
Jesus' Teachings on Humility Among the Brethren:

"And when the ten heard, they began to be indignant with James and John. But Jesus called them and said to them,  You know that they who are accounted rulers over the nations exercise lordship over them. And their great ones exercise authority on them. But it shall not be so among you. But whoever desires to be great among you, let him be your servant. And whoever of you desires to become first, he shall be servant of all. For even the Son of Man did not come to be served, but to serve, and to give His life as a ransom for many."  (Mark 10:41-45)

Let us look at some of Paul's words in this context.

"Already you are full! Already you are rich! You have reigned as kings without us! And oh that indeed you did reign, that we also might reign with you. For I think that God has set forth us last, the apostles, as it were appointed to death; for we have become a spectacle to the world and to angels and to men. We are fools for Messiah's sake, but you are wise in Messiah. We are weak, but you are strong. You are honorable, but we are despised. Even until this present hour we both hunger and thirst and are naked and are buffeted and have no certain dwelling place. And we labor, working with our own hands. Being reviled, we bless; being persecuted, we suffer it; being defamed, we entreat. We are made as the filth of the world, the offscouring of all things until now. I do not write these things to shame you, but as my beloved children (see Matt. 23:8 regarding calling or submitting to a man as a spiritual father) I warn you. For though you have ten thousand instructors in Messiah, yet you do not have many fathers  (see Matt. 23:8 regarding calling or submitting to a man as a spiritual father); for I have begotten you in Messiah Jesus through the gospel. Therefore I beseech you, be imitators of me. For this cause I have sent Timothy to you, who is my beloved son  (see Matt. 23:8 regarding calling or submitting to a man as a spiritual father) and faithful in the Lord, who shall remind you of my ways which are in Messiah, as I teach everywhere in every church. As to my not coming to you now, some are puffed up. But I will come to you shortly, if the Lord wills. And I will not know the speech of those who are puffed up, but the power. For the kingdom of God is not in word, but in power. What do you desire? Shall I come to you with a rod, or in love and the spirit of meekness?"  (1 Corinthians 4:8-21)
In this passage, Paul is attempting to bring the saints into submission to himself, instead of under Jesus.  He starts with bitter sarcasm (verses 8 - 10).  He also boasts of his good deeds in verses 11 - 13.  Then he exalts himself above the brethren at Corinth by calling them "my beloved children" as well as their spiritual "father".  This is in direct contradiction to Jesus' words in Matt. 23:9-10 where Jesus says, "And call no one your father on the earth, for One is your Father in Heaven." He culminates his lording it over the brethren in verse 16, where he plainly says, "be imitators of me".  Why not, "be imitators of Jesus, the One Lord, Teacher and Leader"?
Paul then goes on to call Timothy his "son", again making himself Timothy's spiritual "father".  Grievously, he closes his lord-it-over words with an open threat, when he says, "What do you desire? Shall I come to you with a rod, or in love and the spirit of meekness?".  Paul plainly threatens to come and beat them "with a rod", and he makes this plain with the contrast of "spirit of meekness".  Even if you insist on reading his language about the rod figuratively, what kind of an attitude is associated with the threat of a figurative beating?  Meekness?
4.

Paul's Own "Honor Men" Teachings Exclude the Sent Ones (apostles) of Jesus

What was Paul's attitude towards the chosen sent one's of Jesus - those closest to Jesus himself?  Does he give proper honor, as he preaches, to the three closest disciples of Jesus - John, James and Peter?
Rom. 12:10, "Be kindly affectionate to one another with brotherly love, in honor giving preference to one another."
This is a sound teaching of Paul that parallel's Jesus' teachings on holding others in higher esteem than we hold ourselves.  This is an important foundational block to love and humility.
Phil. 2:29, "Receive him therefore in the Lord with all gladness, and hold such men in esteem;"
Paul's Tearing Down of those Closest to Jesus in Order to Build Himself Up
Paul was quick to exhort others to honor and esteem those who esteemed Paul (Phil. 2:29).  What does Paul have to say about the three men whom Jesus chose, and who were closest to Jesus?
"But from those who seemed to be something - whatever they were, it makes no difference to me; God shows personal favoritism to no man - for those who seemed to be something added nothing to me…and when James, Peter and John, who seemed to be pillars…Now when Peter had come to Antioch, I withstood him to his face, because he was to be blamed…and the rest of the Jews also played the hypocrite with him, so that even Barnabas was carried away with their hypocrisy.  But when I saw that they were not straightforward about the truth of the gospel, I said to Peter before them all…" (Gal. 2:6, 9, 11, 13, 14)
These words are hardly words of honor and esteem for the three disciples closest to Jesus of Nazareth.  The words of sinful jealously and envy just well up out of Paul in this passage - they are the farthest thing from true humility.  The envy and belittling is painfully obvious through his phrases of "who seemed to be something" and "added nothing to me" and "who seemed to be pillars".  Can the reader imagine visiting some faithful disciples who have gone before you after Jesus for years, and then coming back to others and saying, 'well, these brothers added nothing to me…they shared nothing of value to me…I learned nothing from them' (you might as well just say, 'because I'm so great').  So, in Paul's view, those who walked most closely with Jesus - those personally chosen by Jesus to follow him personally for over three years - had NOTHING to edify Paul with???

5.

Was the Work of Jesus Completed on the Cross, or Not?

What Jesus teaches:

    "After this, Jesus, knowing that all things were now accomplished, that the scripture might be fulfilled…He said, 'It is finished!'  And bowing his head, he gave up his spirit." (John 19:30)

How does Paul view the Son of Man's passion to love his friends?  What does Paul think about Jesus' final act of love and of showing the Way Home on the cross?  Does he agree with Jesus, when Jesus proclaims, "It is finished".

What Paul teaches:

Col. 1:24, 29, "I now rejoice in my suffering for you, and fill up in my flesh what is lacking in the afflictions of Christ, for the sake of His body, which is the church…To this end I also labor, striving according to His working which works in me mightily."
It could not be more plainly stated by Paul.  Paul states that he is suffering for the saints at Colossi (and according to verse 27, as you read his words in context, Paul states for the gentile believers in general).  Paul says that he is filling up in his flesh, what is lacking in the afflictions of Jesus when Jesus was brutally mocked, beaten and crucified in order to lay down His life for His sheep.  And Paul plainly says his - Paul's - atoning sufferings apply to "the ekklesia" (or church).  Notice how he again boasts of himself and his works by saying God "works in me mightily".  What about Jesus’ words, “whomever exalts himself will be humbled, and whomever humbles himself will be exalted.”?
6.

Who is Our Leader and Teacher and Who Has Authority Over Us?

"But do not be called Rabbi; for One is your Teacher, and you are all brothers.  Do not call anyone on earth your father; for One is your Father, He who is in heaven.  Do not be called leaders; for One is your Leader, that is, Christ.  But the greatest among you shall be your servant.  Whoever exalts himself shall be humbled; and whoever humbles himself shall be exalted." (Matthew 23:8-12)
Jesus says, "follow Me", not "follow Me and . . ." (Matt. 4:19, 8:22, 9:9)
"And Jesus came and spoke to them, saying, all authority is given to Me in Heaven and in earth." (Matthew 28:18)
"…even as You have given Him authority over all flesh so that He should give eternal life to all You have given Him."  (John 17:2)
"You call Me the Teacher (didaskalos), and Lord, and you say well, for I am. If then I, the Lord and the Teacher (didaskalos), have washed your feet, you also ought to wash one another's feet." (John 13:13-14)
Paul's Teachings About Who is a Teacher and Who Has Authority Over the Brethren:
"Even though you have ten thousand guardians in Christ, you do not have many fathers, for in Christ Jesus I became your father through the gospel." (1 Cor. 4:15)

Paul says that he is the saint's in Corinth's spiritual "father".  Contrast this with Matt. 23:9 where Jesus says, "Do not call anyone on earth your father; for One is your Father, He who is in heaven." (Matthew 23:9).
"For even if I also should boast somewhat more fully of our authority (which the Lord has given us for building up, and not for pulling you down) I will not be put to shame;" (2 Corinthians 10:8)

Paul both boasts and he boasts about his authority over them - of course he throws in the double-speak about the Lord giving him this authority for their good.  But Jesus says, "It shall not be so among you" regarding authority over one another, for He plainly says, "for you are all brothers". 
"Therefore I write these things while absent, lest being present I may not deal sharply with you according to the authority which the Lord gave me for building up, and not for pulling down." (2 Corinthians 13:10)
More of the same, but now including a threat.
"(not because we do not have authority, but to make ourselves an example to you, to imitate us)." (2 Thessalonians 3:9)
Who gave Paul this authority that he pounds the saints with?  Not Jesus, that is for sure, for Jesus teaches that he is the only authority, and our role is to encourage other's onto the narrow Way through example - through being the lowest servant of all - and those trying to be the lowest servants DO NOT exercise authority over anyone except themselves.


Itd. itd...eto ti tvog Pavla, čitaj i plači, ako imaš obraza...ovaj tvoj savršeni apostol ga nije imao ni kao crnog pod noktom....
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog! Empty Re: Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog!

Post by Patriot_1 Wed 2 Jul - 21:58

De ti meni na lijepom našom Hrvatskom napiši što ti misliš o Pavlu ,,jer ovo je obično sranje!
Gdje je to i kako taj sluga Kristov zabrljao!Jesi li ti veći od Apostola Petra koji ga hvali?Od Luke Evanđeliste koji ga hvali u Djelima Apostolskim na sva usta!Neki prdek piše protiv čovjeka koji je napisao pola Novog Zavjeta!Koja duhovna bijeda si ti!
Čovjek kog su se i demoni bojali je po tebi lažov I zločinac,,,čovječe,koliko demona je u tebi!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog! Empty Re: Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog!

Post by Guest Wed 2 Jul - 22:00

Pročitaj tekst, pusti ti demone u meni...ako ne znaš eng, ubaci u translate, ništa lakše...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog! Empty Re: Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog!

Post by Patriot_1 Wed 2 Jul - 22:12

von_Starhemberg wrote:Pročitaj tekst, pusti ti demone u meni...ako ne znaš eng, ubaci u translate, ništa lakše...
Misliš da me zanima što piše "tamo negdje"?I pogotovo kad znam tko to ovdje gura?Osoba koju nijedan kršćanin nebi nazvao bratom u vjeri,,,jedino sam pročitao da te tako naziva sefirot - okultist!To dosta govori!Ti me podsjećaš na Jehovne Svjedoke,,99% kršćana vjeruje da je Isus Bog,,samo oni ne!
Tako I ti,,99,9% kršćana Pavla smatra Božjim slugom I Apostolom,,samo vas par okultista = gnostika(to je isto) ne!
Što je teško napisati"Pavao je zabrljao tad I tad,,!"
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog! Empty Re: Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog!

Post by Guest Wed 2 Jul - 22:29

Patriot_1 wrote:
von_Starhemberg wrote:Pročitaj tekst, pusti ti demone u meni...ako ne znaš eng, ubaci u translate, ništa lakše...
Misliš da me zanima što piše "tamo negdje"?I pogotovo kad znam tko to ovdje gura?Osoba koju nijedan kršćanin nebi nazvao bratom u vjeri,,,jedino sam pročitao da te tako naziva sefirot - okultist!To dosta govori!Ti me podsjećaš na Jehovne Svjedoke,,99% kršćana vjeruje da je Isus Bog,,samo oni ne!
Tako I ti,,99,9% kršćana Pavla smatra Božjim slugom I Apostolom,,samo vas par okultista = gnostika(to je isto) ne!
Što je teško napisati"Pavao je zabrljao tad I tad,,!"
Pa znam da te ne zanima, a znam i zašto - nemaš odgovore na ova bitna pitanja. Zašto ima toliko suprotnosti u onome što stoji u Evanđeljima i onome što je govorio Pavle? Zašto je sebe uzdizao i nazivao se duhovnim ocem? Zašto je samtrao sebe boljim i većim od ostalih apostola, po čijem autoritetu, kad Isusa osobno nije ni poznavao? Samo skrećeš sa teme profilirajući mene, jer na istu nemaš ništa reći.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog! Empty Re: Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog!

Post by Patriot_1 Wed 2 Jul - 23:02

Ti imaš pitanja sa stranice (vjerovatno)
Jesusfamilies.org
petljanaca običnih,,
lažova,ako njima vjeruješ,I sam si takav!
Pavao se ima pravo nazvati duhovnim ocem onih koji su se preko njega obratili!
I citiraj,,,gdje on to sebe naziva većim od svih Apostola?
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog! Empty Re: Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog!

Post by Guest Wed 2 Jul - 23:09

Patriot_1 wrote:I citiraj,,,gdje on to sebe naziva većim od svih Apostola?
"But from those who seemed to be something - whatever they were, it makes no difference to me; God shows personal favoritism to no man - for those who seemed to be something added nothing to me…and when James, Peter and John, who seemed to be pillars…Now when Peter had come to Antioch, I withstood him to his face, because he was to be blamed…and the rest of the Jews also played the hypocrite with him, so that even Barnabas was carried away with their hypocrisy.  But when I saw that they were not straightforward about the truth of the gospel, I said to Peter before them all…" (Gal. 2:6, 9, 11, 13, 14)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog! Empty Re: Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog!

Post by Patriot_1 Wed 2 Jul - 23:27

von_Starhemberg wrote:
Patriot_1 wrote:I citiraj,,,gdje on to sebe naziva većim od svih Apostola?
"But from those who seemed to be something - whatever they were, it makes no difference to me; God shows personal favoritism to no man - for those who seemed to be something added nothing to me…and when James, Peter and John, who seemed to be pillars…Now when Peter had come to Antioch, I withstood him to his face, because he was to be blamed…and the rest of the Jews also played the hypocrite with him, so that even Barnabas was carried away with their hypocrisy.  But when I saw that they were not straightforward about the truth of the gospel, I said to Peter before them all…" (Gal. 2:6, 9, 11, 13, 14)
1Kor 15, 1-11
Dozivljem vam, braćo, u pamet evanđelje koje vam navijestih, koje primiste, u kome stojite, po kojem se spasavate, ako držite što sam vam navijestio; osim ako uzalud povjerovaste. Doista, predadoh vam ponajprije što i primih: Krist umrije za grijehe naše po Pismima; bî pokopan i uskrišen treći dan po Pismima; ukaza se Kefi, zatim dvanaestorici. Potom se ukaza braći, kojih bijaše više od pet stotina zajedno; većina ih još i sada živi, a neki usnuše. Zatim se ukaza Jakovu, onda svim apostolima. Najposlije, kao nedonoščetu, ukaza se i meni. Da, ja sam najmanji među apostolima i nisam dostojan zvati se apostolom jer sam progonio Crkvu Božju. Ali milošću Božjom jesam što jesam i njegova milost prema meni ne bijaše zaludna; štoviše, trudio sam se više nego svi oni – ali ne ja, nego milost Božja sa mnom. Ili dakle ja ili oni: tako propovijedamo, tako vjerujete.

Vidiš,,kako se čovjek osramoti kad slijedi neke tamo trkeljavce,,Pavao iskreno piše  I ovo,,boldano!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog! Empty Re: Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog!

Post by Guest Wed 2 Jul - 23:31

Aha, a ovo ćemo gore zanemariti, kao da ga nema, jel?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog! Empty Re: Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog!

Post by Patriot_1 Wed 2 Jul - 23:39

von_Starhemberg wrote:Aha, a ovo ćemo gore zanemariti, kao da ga nema, jel?
A zašto ti zanemaruješ ovo gore?

I što tu nije jasno?Petar je na trenutak pogrešio i Pavao ga špota!


Zatim, na izmaku četrnaest godina, ja sam se uspeo u Jeruzalem s Barnabasom; doveo sam također i Tita sa sobom.
Galaćanima 2,2A, ja sam se onamo uspeo slijedom jednog *otkrivenja i izložio im *Evanđelje koje ja propovijedam među *poganima; ja ga također izložih na jednom posebnom sastanku najuglednijim osobama, iz straha da ne izlažem se ili da se nisam izlagao uzalud.
Galaćanima 2,3Ali, nije primoran čak ni Tit, moj pratitelj Grk, na *obrezanje;
Galaćanima 2,4to bi bilo zbog lažne braće, uljeza koji, budući se ušuljali, vrebaše našu slobodu, onu koja dolazi od Isusa Krista, da bi nas porobili.
Galaćanima 2,5Tim ljudima mi nismo podlegli, čak ni za jedan trenutni ustupak, da bi istina Evanđelja bila sačuvana za vas.
Galaćanima 2,6Ali, u onome što se tiče osoba - što tada one bijahu, malo mi je važno: Bog ne gleda poput ljudi - te osobe nisu mi ništa više nametnule.
Galaćanima 2,7Naprotiv, one vidješe da evangelizacija neobrezanih bijaše meni povjerena, kao što je Petru bila ona u obrezanih,
Galaćanima 2,8- jer, onaj koji bijaše djelovao u Petru za apostolat obrezanih bijaše također djelovao i u meni u korist pogana –
Galaćanima 2,9i, priznavajući milost koja mi je bila dana, Jakov, Kefa i Ivan, štovani kao stubovi, dadoše meni ruku, meni i Barnabasu, u znak zajedništva, da bismo mi išli, mi k poganima, oni k obrezanima.
Galaćanima 2,10Jednostavno, trebasmo se podsjećati siromaha, o čemu ja imah pravu brigu za činiti.
Galaćanima 2,11Ali, kad Kefa dođe u Antiohiju, ja sam mu se otvoreno suprotstavio, jer bijaše u krivu.
Galaćanima 2,12Naime, prije no što bijahu došli ljudi iz okoliša Jakovljeva, oni objedovaše zajedno s *poganima; ali, nakon njihovog dolaska, on se stade iskradati i držaše se po strani, iz straha od *neobrezanih;
Galaćanima 2,13i drugi *Židovi uđoše u njegovu igru, tako da Barnabas sam bi uvučen u tu dvoličnu igru.
Galaćanima 2,14Ali, kad ja vidjeh da oni ne idu ravno po istini *Evanđelja, ja rekoh Kefi pred svima: ` Ako ti koji si Židov, živiš na način pogana a ne Židova, kako ti možeš uvjeriti Židove da se ponašaju kao Židovi? `
Galaćanima 2,15Mi smo, mi, Židovi od rođenja, a ne pogani, ti *grješnici.
Galaćanima 2,16Mi znamo, međutim da čovjek nije opravdan djelima *zakona, već samo vjerom Isusa Krista; mi smo povjerovali, mi također, u Isusa Krista da bi bili opravdani Kristovom, a ne po djelima zakona, jer po djelima zakona nitko neće biti opravdan.
"Dadoše mi ruku" a što mu ti daješ?Bolesno tumačenje do daske!Tada je bilo podosta onih koji su se smatrali prvacima,a nisu bili Apostoli!
On ih zove "Lžna braća" kao I ja tebe!S tim je on imao problema,ne sa Dvanajstoricom!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog! Empty Re: Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog!

Post by Guest Thu 3 Jul - 0:33

Patriot_1 wrote:
von_Starhemberg wrote:Aha, a ovo ćemo gore zanemariti, kao da ga nema, jel?
A zašto ti zanemaruješ ovo gore?

I što tu nije jasno?Petar je na trenutak pogrešio i Pavao ga špota!

















Zatim, na izmaku četrnaest godina, ja sam se uspeo u Jeruzalem s Barnabasom; doveo sam također i Tita sa sobom.
Galaćanima 2,2A, ja sam se onamo uspeo slijedom jednog *otkrivenja i izložio im *Evanđelje koje ja propovijedam među *poganima; ja ga također izložih na jednom posebnom sastanku najuglednijim osobama, iz straha da ne izlažem se ili da se nisam izlagao uzalud.
Galaćanima 2,3Ali, nije primoran čak ni Tit, moj pratitelj Grk, na *obrezanje;
Galaćanima 2,4to bi bilo zbog lažne braće, uljeza koji, budući se ušuljali, vrebaše našu slobodu, onu koja dolazi od Isusa Krista, da bi nas porobili.
Galaćanima 2,5Tim ljudima mi nismo podlegli, čak ni za jedan trenutni ustupak, da bi istina Evanđelja bila sačuvana za vas.
Galaćanima 2,6Ali, u onome što se tiče osoba - što tada one bijahu, malo mi je važno: Bog ne gleda poput ljudi - te osobe nisu mi ništa više nametnule.
Galaćanima 2,7Naprotiv, one vidješe da evangelizacija neobrezanih bijaše meni povjerena, kao što je Petru bila ona u obrezanih,
Galaćanima 2,8- jer, onaj koji bijaše djelovao u Petru za apostolat obrezanih bijaše također djelovao i u meni u korist pogana –
Galaćanima 2,9i, priznavajući milost koja mi je bila dana, Jakov, Kefa i Ivan, štovani kao stubovi, dadoše meni ruku, meni i Barnabasu, u znak zajedništva, da bismo mi išli, mi k poganima, oni k obrezanima.
Galaćanima 2,10Jednostavno, trebasmo se podsjećati siromaha, o čemu ja imah pravu brigu za činiti.
Galaćanima 2,11Ali, kad Kefa dođe u Antiohiju, ja sam mu se otvoreno suprotstavio, jer bijaše u krivu.
Galaćanima 2,12Naime, prije no što bijahu došli ljudi iz okoliša Jakovljeva, oni objedovaše zajedno s *poganima; ali, nakon njihovog dolaska, on se stade iskradati i držaše se po strani, iz straha od *neobrezanih;
Galaćanima 2,13i drugi *Židovi uđoše u njegovu igru, tako da Barnabas sam bi uvučen u tu dvoličnu igru.
Galaćanima 2,14Ali, kad ja vidjeh da oni ne idu ravno po istini *Evanđelja, ja rekoh Kefi pred svima: ` Ako ti koji si Židov, živiš na način pogana a ne Židova, kako ti možeš uvjeriti Židove da se ponašaju kao Židovi? `
Galaćanima 2,15Mi smo, mi, Židovi od rođenja, a ne pogani, ti *grješnici.
Galaćanima 2,16Mi znamo, međutim da čovjek nije opravdan djelima *zakona, već samo vjerom Isusa Krista; mi smo povjerovali, mi također, u Isusa Krista da bi bili opravdani Kristovom, a ne po djelima zakona, jer po djelima zakona nitko neće biti opravdan.
"Dadoše mi ruku" a što mu ti daješ?Bolesno tumačenje do daske!Tada je bilo podosta onih koji su se smatrali prvacima,a nisu bili Apostoli!
On ih zove "Lžna braća" kao I ja tebe!S tim je on imao problema,ne sa Dvanajstoricom!
Baš me briga kako ti mene zoveš, on je jasno optužio onu trojicu apostola, a sebi dao za pravo. To ovi citati koje si naveo ne brišu, kao ni one druge stvari koje je govorio, a koje su suprotne Isusovom nauku.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog! Empty Re: Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog!

Post by Patriot_1 Thu 3 Jul - 14:17

Jeli on igdje omalovažavao tu trojicu Apostola?Jeli igdje rekao nešto lose o njima?Da je to mislio o njima,nebi dvaput odlazio u Jeruzalem sa njima se sastajati!Te "prvake" koje on napada,nemožeš svrstati u krug Apostola!Npr.Petar  odlazi kod Kornelija I kad se vratio,napadoše ga"Ušao si kod obrezanih u kuću" bla bla bla!Dakle , već je bilo "prvaka" u prvoj crkvi koji su radili nered!Za takve Pavao kaže:"Baš me briga za njih!"
I kad kaže"Više sam se  trudio,vise stradavao za Krista,"istinu zbori jer , dokaz tomu su I Djela Apostolska i količina napisanog u Novom Zavjetu!
"
#2Zatim nakon četrnaest godina opet uziđoh u Jeruzalem s Barnabom, a povedoh sa sobom i Tita. (2) Uziđoh po objavi i izložih im - napose uglednijima - evanđelje koje propovijedam među poganima da ne bih možda, ili da nisam, trčao uzalud. (3) Čak ni Tit, pratilac moj, premda Grk, nije bio prisiljen obrezati se, (4) i to radi uljeza, lažne braće, koja se ušuljaše da vrebaju slobodu koju imamo u Kristu Isusu, ne bi li nas učinili robovima. (5) Ne, ni načas im nismo popustili, nismo se podložili: da istina evanđelja ostane kod vas! (6) A oni koji štogod znače - bili oni što bili, nije mi do toga, Bog ne gleda tko je tko - ti uglednici, uistinu, ništa nisu pridometnuli. (7) Nego naprotiv, vidjevši da mi je povjereno evanđelje za neobrezane, kao Petru za obrezane - (8) jer Onaj koji je bio na djelu po Petrovu apostolstvu među obrezanima, bio je na djelu i po meni među poganima - (9) i spoznavši milost koja mi je dana, Jakov, Kefa i Ivan, smatrani stupovima, pružiše meni i Barnabi desnice zajedništva: mi ćemo među pogane, a oni među obrezane! (10) Samo neka se sjećamo siromaha, što sam revno i činio.
Petar i Pavao u Antiohiji
(11) A kad Kefa stiže u Antiohiju, u lice mu se usprotivih jer je zavrijedio osudu: (12) doista, prije nego stigoše neki od Jakova, blagovao je zajedno s poganima; a kad oni dođoše, počeo se povlačiti i odvajati bojeći se onih iz obrezanja. (13) Za njim se povedoše i ostali Židovi te je i Barnaba zaveden tom prijetvornošću. (14) Ali kad vidjeh da ne hode ravno, po istini evanđelja, rekoh Kefi pred svima: "Ako ti, Židov, poganski živiš, a ne židovski, kako možeš siliti pogane da se požidove?"

Vidi opet!"Ja na njemu ne nalazim krivnje!"
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog! Empty Re: Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog!

Post by Patriot_1 Thu 3 Jul - 14:25

Ajmo dalje,,što još zamjeraš Pavlu?Ovo sam pobio ,ako ne drugčije onda onim"Ja sam najmanji,nisam dostojan Apostolom biti!"
I lako je moguće da sam potpuno u pravu dok Pavla branim,,ja,ne ti!Nemoj si umišljati da si pobrao pamet cjelog svijeta!
Idemo dalje,,još ...gdje je dokaz da je Pavao lažov i zločinac?Ovo dosad je na vrbi svirala!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog! Empty Re: Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog!

Post by Guest Thu 3 Jul - 14:41

Patriot_1 wrote:
I kad kaže"Više sam se  trudio,vise stradavao za Krista,"istinu zbori jer , dokaz tomu su I Djela Apostolska i količina napisanog u Novom Zavjetu!
Sad si sam potvrdio da je sebe uzdizao iznad drugih, što je sasvim oprečno Isusovom nauku da je prvi zadnji, a zadnji prvi i da se nikad ne hvalimo svojim dobrim djelima.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog! Empty Re: Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog!

Post by Guest Thu 3 Jul - 14:58

Patriot_1 wrote:Ajmo dalje,,što još zamjeraš Pavlu?Ovo sam pobio ,ako ne drugčije onda onim"Ja sam najmanji,nisam dostojan Apostolom biti!"
I lako je moguće da sam potpuno u pravu dok Pavla branim,,ja,ne ti!Nemoj si umišljati da si pobrao pamet cjelog svijeta!
Idemo dalje,,još ...gdje je dokaz da je Pavao lažov i zločinac?Ovo dosad je na vrbi svirala!
Tebe malo-malo uhvati nervoza pa šibaš ad hominem. Ajmo ponovno, polako. Dakle, sve je navedeno u gornjoj analizi samih Pavlovih riječi, i njegova oholost, i samovoljna interpretacija Isuovih riječi i omalovažavanje apostola koji su Isusu bili puno bliži od njega samog.

Mogli bi napraviti ovakav rezime. Neki Savao, progonitelj kršćana i krvnik, odjednom negdje u pustinji, sam, doživi provjetljenje, tj. obrati mu se sam Isus Krist. Vraća se kao pokajnik među ljude i tvrdi da je bio privremeno oslijepljen (malo bi tko povjerovao da bi takav zločinac mogao doživjeti obraćenje bez minimalne kazne za svoja zlodjela, pa je zgodno izmislio privremenu sljepoću). Nadalje, nameće se, na osnovu tog pozivanja, za koje samo on zna, kao jedan od vodećih apostola, laktari se, takoreći, sa izvornim Isusovim učenicima i putuje među pogane da im širi Božju riječ.

U tome mu pomaže rimsko državljanstvo, za koje je nejasno odakle mu, jer ga Rimljani baš nisu dijelili šakom i kapom (car Karakala je tek početkom 3. stoljeća dao svim stanovnicima carstva pravo rimskog građanstva). Možda nije toliko zasad ni bitno odakle mu, ali jest što će ono dalje značiti. Pavle, dakle, nakon nekog vremena, otputuje u Rim, biva zamijećen od rimskih vlasti i optužen, čeka ga suđenje na kojem će najvjerojatnije biti osuđen. Sad ide ono najzanimljivije - u strahu, Pavle se poziva na svoje pravo rimskog građanina. Što to zapravo znači? Rimski građanin ima određena prava i obveze. Ima pravo birati i biti biran na javne funkcije, na posjedovna prava, bračna itd., no što je najvažniji, ima pravo da mu se sudi po rimskim zakonima.

No tu su i obveze, rimski građanin osim ostalog ima obvezu da plaća porez i da štuje državne kultove (u to vrijeme vlada Neron, car koji je posebno strogo do toga držao i zahtijevao prinošenje žrtava državnim bogovima, pa i vlastitom kultu kao božanstva). Pavle to sve prihvaća u zamjenu za brzu smrt, za koju zna da mu sigurno slijedi. Bježi od patnje i muka (to mu teško bilo koji čovjek možezamjeriti, svi smo ljudi od krvi i mesa i užasava nas pomisao na patnje i bolnu, polaganu smrt) kakva je bila namijenjena kršćanima, i naposljetku je osuđen na smaknuće odsjecanjem glave. Dakle, Pavle se u zamjenu za brzu smrt prihvatio prava i obveza rimskog građanina, čime se odrekao života kršćanina pred samu smrt.

Ovo shvati samo kao dodatak već gore navedenom, malo drugačija verzija od bajki koje se pričaju o Pavlu već stoljećima, a ne uzima se u obzir da se Pavle razlikovao od svih ostlih Isusovih učenika i po društvenom statusu, i po porijeklu, pa i po načinu smrti.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog! Empty Re: Apostol Pavao-od progonitelja do prognjenog!

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum