ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Religijski chat

Page 26 of 26 Previous  1 ... 14 ... 24, 25, 26

Go down

Religijski chat - Page 26 Empty Re: Religijski chat

Post by Guest 3/1/2018, 10:26

ma nije čak ni važno čija je pjesma.. mislim samo, pa sam zato i reagirala, da je u originalu upotrijebljena riječ sjeme a ne sperma jer je to primjerenije kršćanskom izričaju.. a što se tiče erotike važno je naglasiti da kršćanstvo ne odbacuje eros nego mu pridaje nove dimenzije poput filia  i caritas sve do agape.. čovjek je cjelovito biće a Isus je bio nama isti u svemu osim u grijehu.. razapet je gol sa genitalijama izloženim masi... 

nekad mi je žao što je malo tko ozbiljno čitao moje i spearove postove o ljudskoj seksualnosti, posebno jedan divan tekst iz knjige dr. Marijana Vugdelije : "Božje zapovijedi: putokaz autentičnog življenja i danas?!"
nemam više taj tekst, možda ga speare ima spremljenog...

Guest
Guest


Back to top Go down

Religijski chat - Page 26 Empty Re: Religijski chat

Post by Guest 3/1/2018, 10:39

evo, našla sam ga na net.hr:

Kršćanska vjera nas uči da je ljudsko biće obnovljeno Duhom Božjim i kao takvo pozvano da bude 'nasljedovatelj' Njegove ljubavi (Ef 5,1) Iz te čudesne poruke o Božjoj ljubavi, koja nije erotična ( kao apsolutno i savršeno biće Bog nema nikakvu potrebu od drugih bića da bi bio sretan) ne može se zaključiti da bismo i mi ljudi trebali težiti da svoju ljubav potpuno očistimo od svakog erotizma: da postane čista agape. Bio bi to besmislen napor, licemjerstvo, zavaravanje, jer je to naprosto neprovedivo.

U stvari, eros je stvorenjski vid naše ljubavi i mi ne možemo izići iz svoga stanja stvorenosti, niti to treba pokušavati. Iz svega toga jasno proizlazi da eros po sebi nije grešan. Sve ovisi o tome da li je on pod vlašću egoizma ili pod vodstvom novog života, života prožeta i upravljana ljubavlju Božjom. Što se događa kad ljubav Božja prožme naš eros? Na području seksualnog erosa naša žudnja susreće jednu drugu žudnju, naš životni zahtjev susreće jedan drugi životni zahtjev. Samo ako smo mi otvoreni na zahtjeve drugoga, drugi će biti otvoren na naše. Dosljedno tome, put do naše sreće vodi preko njegove sreće. Recipročna ovisnost ljudskog bića o drugom, koja nam je dana sa stvaranjem i koja se ne očituje nikada s takvom jasnoćom i intenzitetom kao u seksualnom erosu, stiže do svog vrhunca u činjenici da možemo naći svoju sreću samo u drugome, putem naše raspoloživosti za drugoga. A to je agape. Stoga međuljudski eros nije zamijenjen s agape, nego njome prožet i oplemenjen. U stvari, svaki međuljudski susret stoji pod upitnikom ljubavi (agape). Stoga, ako nas osloboditeljski zahvat Duha Svetoga preobražava, to nema za cilj da nas učini anđelima ili čistim duhovima. Naprotiv, to nam treba pomoći da postanemo prava zemaljska stvorenja, da budemo autentični ljudi i da na taj način možemo sa zahvalnošću uživati sve Božje darove među kojima se nalazi i ljudska seksualnost. Preobraziteljska snaga Duha Svetoga, odnosno Božje ljubavi, ne niječe niti briše našu seksualnost, nego je potvrđuje; ona pomaže našu seksualnost i naš eros da iziđu iz demonske apsolutizacije samih sebe koja pretendira osigurati vlastitu sreću na račun drugoga, što je čista obmana. ….


Znakovito je da je da je baš taj strastveni dijalog ljudske ljubavi uzet kao sredstvo za ocrtavanje Božje ljubavi prema čovjeku. Već su se proroci služili osjećajima zaručničke i bračne ljubavi kao uspješnim sredstvom da objasne religiozni odnos između Boga i čovjeka kao otajstvo ljubavi ( Hoš 2,21,; Iz 49,18; Jr 5,8; Ez 5,13). Oni su smatrali slike iz bračnog života vrlo prikladnima da izraze saveznički odnos između Boga i ljudi. I kršćanski se mistici, da bi izrazili vlastito neizrecivo iskustvo s Bogom i u Bogu, često utječu terminima i izrazima koji su vlastiti životu seksualne ljubavi ( Sv.Tereza Avilska, Ivan od Križa). Iz svega toga se dadu zaključiti dvije stvari: Žar senzualne ljubavi je tako lijep, tako veličanstven da njezin žarki jezik može poslužiti kao jezik ljubavi Božje: Zajedništvo s Bogom može se živjeti na tako uzbudljiv i strastven način, da može naći adekvatan jezik samo u najuzbudljivijem od ljudskih jezika, u jeziku ljubavne ekstaze. Značajka seksualnog orgazma je da čovjek izlazi iz sebe, da ulazi u ekstatično erotsko stanje. Tu nam biva jasno zašto se mistični događaji opisuju terminologijom toga seksualnog iskustva. Naime, jer se u orgazmičkom doživljaju gubi naš 'ja' da bi se pomiješao s jednim 'ti', mističar nalazi da to iskustvo na simboličan način sasvim dobro izražava njegovo uranjanje i gubljenje u moru božanske ljubavi. Tako se i u tom alegorijskom tumačenju eros razotkriva u svom izvornom religioznom korijenu. Naime, tu se spolna ljubav promatra kao pokret rođen od Boga i određen da se utopi u Bogu. …



Nepobitna je činjenica da je čovjek duboko označen spolnošću. U stvari, posrijedi je dinamizam koji je proširen i koji djeluje u čitavom ljudskom biću. On prožima sobom svaku čovjekovu moć i aktivnost. I naše rezoniranje i naše htijenje i naše vjerovanje pa čak i karitativna ljubav nose obilježje naše spolnosti. To znači da ne može postojati ni duhovnost koja bi bila izuzeta od svakoga seksualnog utjecaja. Dosljedno tome, svako tumačenje čovjeka koje ne uzima u obzir spolnu protegu, potpuno je apstraktno i neosnovano. Ako spolnost ima tako važnu ulogu u ljudskom životu, jasno je da će se krivo shvaćanje ljudske spolnosti pogubno odraziti na ostvarivanje ljudske osobe… 



:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: Dr. Marijan Vugdelija: Božje zapovijedi: putokaz autentičnog življenja i danas?!


http://forum.net.hr/forums/t/384272.aspx



avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Religijski chat - Page 26 Empty Re: Religijski chat

Post by Guest 3/1/2018, 12:41

evo, ovo me žalosti
napišem ili citiram nešto dobro i nitko ne komentira  :P
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Religijski chat - Page 26 Empty Re: Religijski chat

Post by kic 3/1/2018, 12:48


cekaj xD trazio sam neke stihove od naseg biskupa Ivana Cesmickog :))

Religijski chat - Page 26 Img_2056
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Religijski chat - Page 26 Empty Re: Religijski chat

Post by Guest 3/1/2018, 13:07

slikovito to štivo.. XD moram provjeriti imam li tu knjigu... :D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Religijski chat - Page 26 Empty Re: Religijski chat

Post by Guest 3/1/2018, 13:11

provjerila i nemam, a bila sam uvjerena.. doduše djeca su mi raznijela pola knjiga.. uostalom, daj dokaz da je to Česmički :P
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Religijski chat - Page 26 Empty Re: Religijski chat

Post by kic 3/1/2018, 13:14


imam ja cijeli taj ciklus, to je ova knjiga "Sjaj osame" o Janusu Panoniusu, vidim da je opet na popustu, 6 knjiga o Hrvatskim humanistima za 144kn:

https://globus.hr/nzgwp/proizvod/skupina-autora-hrvatski-humanisti-1-6-franjo-trankvil-andreis-ivan-vitez-janus-panonius-nikola-modruski-antun-vrancic-vinko-paletin/

Religijski chat - Page 26 Img_2057

i tako.. :)

kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Religijski chat - Page 26 Empty Re: Religijski chat

Post by Guest 3/1/2018, 13:28

imam i ja sve znane i neznane hrvatske pisce ali eto, nemam česmičkog..
znala sam da nešto ne štima čim ga zagorka hvali :D stari razbludnik... :P
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Religijski chat - Page 26 Empty Re: Religijski chat

Post by kic 3/1/2018, 13:31


sve je to za ljudde..
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Religijski chat - Page 26 Empty Re: Religijski chat

Post by RobinUd 30/9/2018, 03:24

Speare Shaker wrote:
Bastet wrote:žao mi je da je zamrlo tu, na net.hr na religiji je znalo biti jako dinamično i zabavno, ali i konstruktivnih dijaloga
Je, podforum Religija je tamo bio neka vrsta elitnog podforuma, posebno u vrijeme kada je taj forum još bio Iskonov.
Bilo je neko vrijeme dosta živahno i ovdje na Religiji, ali se ekipa rasula.

Hajd´ da vas pozdravim, vas, koji zalite za "dobrim starim vremenima". 
Ima jos nostalgicara....

Cinjenica je da je nekadasnji Iskonov forum bio kvalitetan.
Ja sam o religiji tamo naucio dosta. 
Oni stariji, trebali bi se sjecati forumasa zeev. 
Covjek je bio veoma religijski potkovan.
(Ociti dokaz da bog nije Zidov, jer je zeevu "ugradio" tumor na mozgu, od kojeg je on i umro. Zeev, ne bog.)
RobinUd
RobinUd

Male
Posts : 9
2014-04-30


Back to top Go down

Religijski chat - Page 26 Empty Re: Religijski chat

Post by Guest 1/10/2018, 08:34

RobinUd wrote:
Speare Shaker wrote:
Bastet wrote:žao mi je da je zamrlo tu, na net.hr na religiji je znalo biti jako dinamično i zabavno, ali i konstruktivnih dijaloga
Je, podforum Religija je tamo bio neka vrsta elitnog podforuma, posebno u vrijeme kada je taj forum još bio Iskonov.
Bilo je neko vrijeme dosta živahno i ovdje na Religiji, ali se ekipa rasula.

Hajd´ da vas pozdravim, vas, koji zalite za "dobrim starim vremenima". 
Ima jos nostalgicara....

Cinjenica je da je nekadasnji Iskonov forum bio kvalitetan.
Ja sam o religiji tamo naucio dosta. 
Oni stariji, trebali bi se sjecati forumasa zeev. 
Covjek je bio veoma religijski potkovan.
(Ociti dokaz da bog nije Zidov, jer je zeevu "ugradio" tumor na mozgu, od kojeg je on i umro. Zeev, ne bog.)

Pozdrav i tebi. :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Religijski chat - Page 26 Empty Re: Religijski chat

Post by Yehudim 1/10/2018, 12:08

RobinUd wrote:
Speare Shaker wrote:
Bastet wrote:žao mi je da je zamrlo tu, na net.hr na religiji je znalo biti jako dinamično i zabavno, ali i konstruktivnih dijaloga
Je, podforum Religija je tamo bio neka vrsta elitnog podforuma, posebno u vrijeme kada je taj forum još bio Iskonov.
Bilo je neko vrijeme dosta živahno i ovdje na Religiji, ali se ekipa rasula.

Hajd´ da vas pozdravim, vas, koji zalite za "dobrim starim vremenima". 
Ima jos nostalgicara....

Cinjenica je da je nekadasnji Iskonov forum bio kvalitetan.
Ja sam o religiji tamo naucio dosta. 
Oni stariji, trebali bi se sjecati forumasa zeev. 
Covjek je bio veoma religijski potkovan.
(Ociti dokaz da bog nije Zidov, jer je zeevu "ugradio" tumor na mozgu, od kojeg je on i umro. Zeev, ne bog.)
Religijski chat - Page 26 42933410

:tu

Religijski chat - Page 26 42999610

lol!

 Možda i tebi bude ugradjen kakav tumor  ili  rak............pa se žali svome bogu.

_________________
.
Yehudim
Yehudim

Posts : 4913
2018-03-06


Back to top Go down

Religijski chat - Page 26 Empty Re: Religijski chat

Post by Guest 1/10/2018, 14:01

jehudi wrote:pa se žali svome bogu.

robinUd je ateist
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Religijski chat - Page 26 Empty Re: Religijski chat

Post by Bastet 2/10/2018, 13:48

RobinUd wrote:
Speare Shaker wrote:
Bastet wrote:žao mi je da je zamrlo tu, na net.hr na religiji je znalo biti jako dinamično i zabavno, ali i konstruktivnih dijaloga
Je, podforum Religija je tamo bio neka vrsta elitnog podforuma, posebno u vrijeme kada je taj forum još bio Iskonov.
Bilo je neko vrijeme dosta živahno i ovdje na Religiji, ali se ekipa rasula.

Hajd´ da vas pozdravim, vas, koji zalite za "dobrim starim vremenima". 
Ima jos nostalgicara....

Cinjenica je da je nekadasnji Iskonov forum bio kvalitetan.
Ja sam o religiji tamo naucio dosta. 
Oni stariji, trebali bi se sjecati forumasa zeev. 
Covjek je bio veoma religijski potkovan.
(Ociti dokaz da bog nije Zidov, jer je zeevu "ugradio" tumor na mozgu, od kojeg je on i umro. Zeev, ne bog.)
Pozdrav Robine :)
Bastet
Bastet

Female
Posts : 87
2017-06-28


Back to top Go down

Religijski chat - Page 26 Empty Re: Religijski chat

Post by Bastet 2/10/2018, 14:15

RobinUd wrote:
Speare Shaker wrote:
Bastet wrote:žao mi je da je zamrlo tu, na net.hr na religiji je znalo biti jako dinamično i zabavno, ali i konstruktivnih dijaloga
Je, podforum Religija je tamo bio neka vrsta elitnog podforuma, posebno u vrijeme kada je taj forum još bio Iskonov.
Bilo je neko vrijeme dosta živahno i ovdje na Religiji, ali se ekipa rasula.

Hajd´ da vas pozdravim, vas, koji zalite za "dobrim starim vremenima". 
Ima jos nostalgicara....

Cinjenica je da je nekadasnji Iskonov forum bio kvalitetan.
Ja sam o religiji tamo naucio dosta. 
Oni stariji, trebali bi se sjecati forumasa zeev. 
Covjek je bio veoma religijski potkovan.
(Ociti dokaz da bog nije Zidov, jer je zeevu "ugradio" tumor na mozgu, od kojeg je on i umro. Zeev, ne bog.)
Sjećam se Zeeva i kad je netko (neki ženski lik koliko se sjećam) objavio da je umro i od čega...iskreno, mislila sam da se zafrkava, forumi nisu mjesto gdje takve privatne stvari objavljuješ
Bastet
Bastet

Female
Posts : 87
2017-06-28


Back to top Go down

Religijski chat - Page 26 Empty Re: Religijski chat

Post by kic 24/5/2019, 19:30


kic
kic
Admin

Male
Posts : 48016
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Religijski chat - Page 26 Empty Re: Religijski chat

Post by red wolf 24/5/2019, 21:52

kic wrote:
imam ja cijeli taj ciklus, to je ova knjiga "Sjaj osame" o Janusu Panoniusu, vidim da je opet na popustu, 6 knjiga o Hrvatskim humanistima za 144kn:

https://globus.hr/nzgwp/proizvod/skupina-autora-hrvatski-humanisti-1-6-franjo-trankvil-andreis-ivan-vitez-janus-panonius-nikola-modruski-antun-vrancic-vinko-paletin/

Religijski chat - Page 26 Img_2057

i tako.. :)

Prvi ljudi su izašli iz ''kalupa''...hahahahahahahaha
red wolf
red wolf

Male
Posts : 15940
2016-02-10

Lokacija: : Svemir

Back to top Go down

Religijski chat - Page 26 Empty Re: Religijski chat

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 26 of 26 Previous  1 ... 14 ... 24, 25, 26

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum