ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Objavljena knjiga o četnicima u službi NDH

Go down

Objavljena knjiga o četnicima u službi NDH Empty Objavljena knjiga o četnicima u službi NDH

Post by debotoijusto 6/1/2022, 10:52

KNJIGU povjesničara Vlatke Vukelić i Vladimira Šumanovića Četničke postrojbe u službi Nezavisne Države Hrvatske, koja opisuje osnovna obilježja političkoga poretka nakon što je određen broj četničkih postrojbi potpisao sporazume o priznanju vrhovništva NDH, objavila je Školska knjiga.

Nakladnik ističe da su u knjizi pritom, osim opisa vojno-političkih događaja na osnovi dostupnih arhivskih dokumenata, skicirane i životne realnosti u vezi s funkcioniranjem međuljudskih odnosa na područjima obuhvaćenim tim sporazumima.

Činjenica da su ti sporazumi potpisani, naglašava, vidljiva je ne samo u tekstovima sporazuma nego i u drugim onodobnim zapisima civilnih i vojnih tijela NDH te dokumentima njemačkih vojnih ustanova.

U Školskoj knjizi ocjenjuju da su sporazumi, kojima su te četničke postrojbe priznale vrhovništvo NDH, imali cijeli niz odredbi kojima su njihovi potpisnici detaljno definirali svoje odnose.

Knjiga Četničke postrojbe u službi Nezavisne Države Hrvatske (256 str.) jedinstvena je i po tome što je prvo takvo djelo koje je dosad objavljeno o ovoj temi, napominje nakladnik.

Dodaje da je temeljena na iscrpnoj arhivskoj građi te donosi mnogo dosad nepoznatih elemenata o višestruko burnom i kontroverznom razdoblju ne samo hrvatske povijesti nego i šireg prostora susjednih zemalja.

Vlatka Vukelić je rođena u Sisku 1979. Predstojnica je Odsjeka za povijest na Hrvatskim studijima te koordinatorica doktorskoga studija povijesti. Vladimir Šumanović rođen je 1988. u Zagrebu. Docent je na Odsjeku za povijest na Hrvatskim studijima.


https://www.index.hr/vijesti/clanak/objavljena-knjiga-o-cetnicima-u-sluzbi-ndh/2330540.aspx
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30616
2014-04-12


Back to top Go down

Objavljena knjiga o četnicima u službi NDH Empty Re: Objavljena knjiga o četnicima u službi NDH

Post by debotoijusto 6/1/2022, 10:53

+
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30616
2014-04-12


Back to top Go down

Objavljena knjiga o četnicima u službi NDH Empty Re: Objavljena knjiga o četnicima u službi NDH

Post by vuksadinare 6/1/2022, 10:57

Nije nepoznato...djujic je citavo vrijeme trgovao sa vojnim snagama ndh-a..on je u srpskoj mitologiji predimenzioran kao nekakav veliki cetnicki vojvoda,junak..a u biti bio vise muti vodu..ko mu plati sa kim trguje njihov je...malo se zna da je na njega jos jedan cetnicki vojvoda i koljac mane rokvic dva puta potezao pistolj nazivajuci ga pavelicevim spijunom i trgovcem
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99110
2015-09-08


Back to top Go down

Objavljena knjiga o četnicima u službi NDH Empty Re: Objavljena knjiga o četnicima u službi NDH

Post by jastreb 6/1/2022, 11:18

Desničari šize,koliko sam vidio po komentarima.

Oni uglavnom misle kako su četnjaci bili s partizanima i kako su ratovali protiv ustaša.

Treba objaviti i knjigu o Hrvatima koji su bili u četnicima i kojih nije bilo malo.

Uglavnom desničari potenciraju čarku na Lijevča Polju kao neko novo Kosovo u kojem su hrvatski domoljubi zadali smrtni udarac velikosrpstvu.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Objavljena knjiga o četnicima u službi NDH Empty Re: Objavljena knjiga o četnicima u službi NDH

Post by vuksadinare 6/1/2022, 14:01

jastreb wrote:Desničari šize,koliko sam vidio po komentarima.

Oni uglavnom misle kako su četnjaci bili s partizanima i kako su ratovali protiv ustaša.

Treba objaviti i knjigu o Hrvatima koji su bili u četnicima i kojih nije bilo malo.

Uglavnom desničari potenciraju čarku na Lijevča Polju kao neko novo Kosovo u kojem su hrvatski domoljubi zadali smrtni udarac velikosrpstvu.
zadali smo im u oluji..bar smo mislili

vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99110
2015-09-08


Back to top Go down

Objavljena knjiga o četnicima u službi NDH Empty Re: Objavljena knjiga o četnicima u službi NDH

Post by jastreb 6/1/2022, 15:09

vuksadinare wrote:
jastreb wrote:Desničari šize,koliko sam vidio po komentarima.

Oni uglavnom misle kako su četnjaci bili s partizanima i kako su ratovali protiv ustaša.

Treba objaviti i knjigu o Hrvatima koji su bili u četnicima i kojih nije bilo malo.

Uglavnom desničari potenciraju čarku na Lijevča Polju kao neko novo Kosovo u kojem su hrvatski domoljubi zadali smrtni udarac velikosrpstvu.
zadali smo im u oluji..bar smo mislili

Evo zašto ne želim sa tobom raspravljati o 2.svj.ratu.

isti si ko i Marcelo ili Tre.

Na svaku moju primjedbu ili porugu kako su partizani razbucali ustaše i NDH, i ti (i oni) počinjete trabunjati kako partizani jesu razbili ustaše 1945,ali uz pomoć Rusa,ALI da su ustaše razbili partizane 1995.
jastreb
jastreb

Posts : 34046
2014-04-22


Back to top Go down

Objavljena knjiga o četnicima u službi NDH Empty Re: Objavljena knjiga o četnicima u službi NDH

Post by vuksadinare 6/1/2022, 15:21

jastreb wrote:
vuksadinare wrote:
jastreb wrote:Desničari šize,koliko sam vidio po komentarima.

Oni uglavnom misle kako su četnjaci bili s partizanima i kako su ratovali protiv ustaša.

Treba objaviti i knjigu o Hrvatima koji su bili u četnicima i kojih nije bilo malo.

Uglavnom desničari potenciraju čarku na Lijevča Polju kao neko novo Kosovo u kojem su hrvatski domoljubi zadali smrtni udarac velikosrpstvu.
zadali smo im u oluji..bar smo mislili

Evo zašto ne želim sa tobom raspravljati o 2.svj.ratu.

isti si ko i Marcelo ili Tre.

Na svaku moju primjedbu ili porugu kako su partizani razbucali ustaše i NDH, i ti (i oni) počinjete trabunjati kako partizani jesu razbili ustaše 1945,ali uz pomoć Rusa,ALI da su ustaše razbili partizane 1995.
Di sam ja sad spomenuo ruse..spomenuo sam oluju i odgovor za razbijanje velikosrpskih aspiracija..daj se skoncentriraj
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99110
2015-09-08


Back to top Go down

Objavljena knjiga o četnicima u službi NDH Empty Re: Objavljena knjiga o četnicima u službi NDH

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum