ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...'

Go down

Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...' Empty Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...'

Post by T. 9/7/2021, 10:57

POZVAO NA CIJEPLJENJE, ALI I IZNIO SMJELE TVRDNJE / Znanstvenik Lauc: 'Naš odgovor na pandemiju će na kraju ubiti više ili jednako ljudi nego što ih je ubio sam virus'

'Danas imamo tri osobe na respiratorima i imamo 120 ljudi u bolnici od kojih većina nema teški oblik bolesti. Mi trenutno nemamo problem bolesnih ljudi', smatra znanstvenik Gordan Lauc

9.7.2021.
8:05
Danas.hr

Znanstvenik Gordan Lauc od početka pandemije istaknuo se, uz poduzetnika Nenada Bakića, kao zagovornik popustljivijih protuepidemijskih mjera, a zbog svojih stavova njih dvojica su prozvani antilockdownerima. Često su se upuštali u polemike sa znanstvenicima poput Ivana Đikića ili Igora Štagljara koji zagovaraju oštrije mjere.

Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...' 480x320-6f1ba788-9d0b-11eb-a717-cedfb09875dd

'DA MALO OLAKŠAM DUŠU' / Lauc: 'Pandemija je sve manje znanstveno pitanje, a sve više čista politika...'

'Kataklizmička pogreška naših epidemiologa'

"Prebolio sam koronu i prema svim dosadašnjim istraživanjima vrlo je visoka razina da se neću ponovno razboljeti. Meni osobno su protutijela pala i za sigurnost sam se cijepio prvom dozom. Kako postoje administrativne prepreke za putovanja, a ja moram putovati zbog posla, cijepio sam se drugom dozom, iako za to u ovom trenutku ne postoje medicinski dokazi da je to potrebno. Mislim da je u ovoj situaciji jako važno deeskalirati silne rasprave. Prvo, rizik cijepljenja je vrlo mali. Dakle, odluka je lagana. Kada pričamo o djeci i mladim ljudima, onda je i rizik bolesti mali. Dakle tada i odluka da se netko neće cijepiti nije tako strašna, kazao je Lauc.
On smatra kako bi bilo izuzetno važno da država poduzme sve što može da se cijepe rizične skupine.
"To da smo cijepili samo 53 posto ljudi starijih od 80 godina, kataklizmička je pogreška naših epidemiologa. Osobno, mislim da svi naši epidemiolozi trebaju obići svakog starijeg od 65 godina i objasniti im da ovo nije bezazlen virus i ako osoba nije preboljela da je izuzetno važno da se cijepi jer će time zaštititi sebe", kaže Lauc.

'Fokus neka bude na broju teško bolesnih'

Upozorio je da cijepljenje ne daje zaštitu od toga da se virus naseli u našem nosu i da budemo pozitivni na PCR testu.
"Znači, mi ne možemo očekivati da će cijepljenje, pogotovo cijepljenje danas, bitno utjecati na broj zaraženih u naredna dva mjeseca. Mislim da je iznimno važno što naša Vlada sve vrijeme propagira, da fokus ne bude na broju zaraženih, već na broju teško bolesnih. Mi danas imamo tri osobe na respiratorima. Imamo 120 ljudi u bolnici od kojih većina ljudi nema teški oblik bolesti. Mi trenutno nemamo problem bolesnih ljudi. Mi nemamo pandemiju, imamo paniku zbog pretjeranog testiranja", smatra Lauc.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Imaš priču? Javi nam se!
U Hrvatskoj, dodao je, nema mnog teško oboljelih i stoga nemamo ni zdravstveni problem u ovom trenutku.
"Imamo cjepivo kojim možemo zaštiti sve one rizične i bilo bi dobro kada bismo uspijeli jasno komunicirati da je cjepivo nešto što je iznimno malo riskantno", kazao je Lauc za RTL Danas.

Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...' 480x320-6f1ba788-9d0b-11eb-a717-cedfb09875dd


JESMO LI POGRIJEŠILI? / Lauc misli da širenje virusa među mladima nije veliki problem: 'Pogrešna je motivacija na cijepljenje turizam'

'Mislim da ovo sad postaje još jedan virus prehlade'

Kaže kako je prva osoba koja je u Hrvatskoj došla u vrlo agresivne sukobe s antivakserima jer potiče na cijepljenje kada za to postoje medicinski razlozi. Što se tiče cijepljenja djece, Lauc ističe da čak i Europska medicinska agencija i HZJZ kažu da djecu ne treba cijepiti.
"Službena preporuka HZJZ je da se cijepe ona djeca za koju postoji visoki rizik za teški oblik bolesti. Za to postoje razlozi i argumenti koje treba još poručiti i vidjeti treba li djecu uopće cijepiti", istaknuo je Lauc.
Na koncu, upitan o tome je li četvrti val pandemije izgledan, Lauc je napomenuo kako su ljudi koji su preboljeli COVID jednako, ako ne i bolje zaštićeni od onih koji su cijepljeni.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
"Prema mojoj procjeni, u Hrvatskoj je COVID preboljelo više od 50 posto ljudi, ako i griješim, neka je 40 posto. Kada pogledamo u bilo kojoj državi EU-a, ljudi koji su preboljeli u prvom valu, nisu još uvijek masovno obolijevali. Tako da se čini da i ovo prebolijevanje i cijepljenje štiti neko vrijeme. Ne štiti od zaraze, ne štiti od toga da imate virus u nosu, ali štiti od toga da se razbolite i završite u bolnici ili umrete. Mislim da ovo sad postaje još jedan virus prehlade, da ćemo ga vrlo često imati u nosu i da će se simptomi pojaviti ako nam padne imunitet. Nitko nam neće moći garantirati da ako nam padne imunitet da se nećemo razboljeti, ali neće biti masovnog obolijevanja kakvog smo imali dosad", rekao je Lauc.

'Ljudi žive u strahu, a ovaj virus nije tako strašan'


Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...' 480x320-6f1ba788-9d0b-11eb-a717-cedfb09875dd

Lauc je ustvrio kako je pandemija praćena prevelikom dozom panike koja se širila kroz medije i smatra da je važno da se ljudi objektivno informiraju.
"To je razlog zbog kojeg smo Nenad i ja napravili stranicu pandemijskog realizma gdje redovito objavljujemo i analize i podatke gdje ljudi mogu dobiti informaciju koja nije napuhana u nekom smjeru. Jer ljudi su iz nekog razloga zaštrašivani. Kada su se radile procjene koliko je virus opasan, ispalo je da je deset puta veći nego što stvarno jest. Ljudi žive u strahu, a ovaj virus nije tako strašan", kazao je Lauc.

'Naš odgovor na pandemiju će na kraju ubiti više ili jednako ljudi nego što ih je ubio sam virus'

Na pitanje je li mu danas žao zbog statusa iz ožujka kada je napisao: 'RIP koronavirus', Lauc je ustvrdio da nije.
"Znači, realno ugroza za Hrvatsku je nestala potkraj prosinca kada smo vidjeli da bez najstrožih mjera broj zaraženih počinje padati", rekao je Lauc.
No, tada mu je voditeljica napomenula kako je nakon toga u travnju i svibnju umrlo dvije i pol tisuće ljudi više od prosjeka.
"To je upravo ovo što ste vi rekli, ovisi koga brojimo kao mrtve. Umjesto službenih statistika, sada trebamo više gledati tzv. višak smrtnosti po čemu je Hrvatska je negdje ispod polovine zemalja EU-a, i globalno. Znači kod nas je zapravo umrlo bitno manje ljudi nego u većini zemalja globalno, a imali smo puno blaže mjere. Zemlje koje su imale strože mjere unutar Europe, uglavnom imaju puno veći višak smrtnosti. Recimo kada onemogućite ulazak u bolnicu, što se kod nas nije moglo ako netko ima temperaturu, i netko ima akutni upalni proces, on ne može ući u bolnicu - ljudi su umrli zbog toga. Ljudi imaju infarkt, ne mogu u bolnicu i liječnici ih ne mogu spasiti. Naš odgovor na pandemiju će u biti na kraju ubiti više ili jednako ljudi nego što je ubio sam virus", smatra Lauc.
T.
T.

Posts : 17175
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...' Empty Re: Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...'

Post by T. 9/7/2021, 10:59

sreća da ima posebna vrsta ljudi, ljudi koji se ne mogu kupiti...
te koji, kada jednog dana ovo sve okonča, žele uspravne glave hodati ulicom...

_________________
Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...' Unname11
T.
T.

Posts : 17175
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...' Empty Re: Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...'

Post by epikur37 9/7/2021, 11:00

epikur37
epikur37

Posts : 45328
2015-08-06


Back to top Go down

Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...' Empty Re: Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...'

Post by T. 9/7/2021, 11:05

kajanje je duboka emocija...
tik-tak tik-tak...

_________________
Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...' Unname11
T.
T.

Posts : 17175
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...' Empty Re: Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...'

Post by mutava baštarda 9/7/2021, 17:08

Eksperiment cjepivima u Izraelu dokazao: cjepiva su neučinkovita i neefikasna

“Informacije iz Izraela su zabrinjavajuće, skok novooboljelih bez obzira što je 60% populacije cijepljeno s obje doze. Interesantno je što se tiče delta-soja, da je preko 50% novooboljele populacije cijepljeno Pfizerovim cjepivom. Ti podaci brinu u smislu da nas možda Pfizerovo cjepivo ne štiti u onoj razini u kojoj smo mislili – 90 posto”, istaknuo je imunolog Zlatko Trobonjača, a prenosi net.hr

Ajmo sada ovako. Ako imate, zaokružimo, 50% populacije koja se cijepila i samim time 50% populacije koja nije primila cjepivo, a kod ukupnog broja novooboljelih 50% onih koji su cijepljeni, to znači da je učinkovitost cjepiva 0%, odnosno da ne štite od virusa.

Pojednostavimo još više.

Ako grupu koju čini 100 cijepljenih i 100 necijepljenih izložite virusu, i u toj grupi se razboli 25 cijepljenih i 25 necijepljenih, onda cjepiva očito ne pružaju nikakvu zaštitu.

_________________
Iduća dva tjedna su ključna
mutava baštarda
mutava baštarda

Posts : 21037
2015-09-14


Back to top Go down

Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...' Empty Re: Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...'

Post by mutava baštarda 9/7/2021, 17:11

mutava baštarda wrote:Eksperiment cjepivima u Izraelu dokazao: cjepiva su neučinkovita i neefikasna

“Informacije iz Izraela su zabrinjavajuće, skok novooboljelih bez obzira što je 60% populacije cijepljeno s obje doze. Interesantno je što se tiče delta-soja, da je preko 50% novooboljele populacije cijepljeno Pfizerovim cjepivom. Ti podaci brinu u smislu da nas možda Pfizerovo cjepivo ne štiti u onoj razini u kojoj smo mislili – 90 posto”, istaknuo je imunolog Zlatko Trobonjača, a prenosi net.hr

Ajmo sada ovako. Ako imate, zaokružimo, 50% populacije koja se cijepila i samim time 50% populacije koja nije primila cjepivo, a kod ukupnog broja novooboljelih 50% onih koji su cijepljeni, to znači da je učinkovitost cjepiva 0%, odnosno da ne štite od virusa.

Pojednostavimo još više.

Ako grupu koju čini 100 cijepljenih i 100 necijepljenih izložite virusu, i u toj grupi se razboli 25 cijepljenih i 25 necijepljenih, onda cjepiva očito ne pružaju nikakvu zaštitu.
Ne paničite stiže 18 miliona doza... Ero je matematičar pa će vam izračunati koliko vas sleduje.

_________________
Iduća dva tjedna su ključna
mutava baštarda
mutava baštarda

Posts : 21037
2015-09-14


Back to top Go down

Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...' Empty Re: Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...'

Post by Eroo 9/7/2021, 17:11

Cijepite se ljudi, čemu panika... :)
Eroo
Eroo

Posts : 75281
2016-07-22


Back to top Go down

Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...' Empty Re: Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...'

Post by Eroo 9/7/2021, 17:15

T. wrote:sreća da ima posebna vrsta ljudi, ljudi koji se ne mogu kupiti...
te koji, kada jednog dana ovo sve okonča, žele uspravne glave hodati ulicom...
Kanda te drži panika? Čemu kad imaš cjepivo na raspolaganju?
Cijepi se i prestat ćeš čitati šta pišu ovi ili oni. Ja sam se cijepio 2x i ne čitam više
nikakve izjave "poznatih" ili manje poznatih. Jednostavno živim normalno.
Eroo
Eroo

Posts : 75281
2016-07-22


Back to top Go down

Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...' Empty Re: Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...'

Post by FRANK 9/7/2021, 17:26

Svi koji se cijepe su idioti

_________________
"Juventus je uvijek bio primjer za moj Manchester United. Puštao sam svojim igračima video snimke Lippijevog Juventusa i govorio im da ne gledaju taktiku i tehniku jer smo i mi to imali, već da gledaju na želju za pobjedom koju su posjedovali Lippijevi igrači, i da se tome posvete." - Sir Alex Ferguson.
FRANK
FRANK

Posts : 19993
2015-09-13


Back to top Go down

Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...' Empty Re: Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...'

Post by FRANK 9/7/2021, 17:27

Korona umjetno stvorena pandemija da se farma mafija jos vise obogati

_________________
"Juventus je uvijek bio primjer za moj Manchester United. Puštao sam svojim igračima video snimke Lippijevog Juventusa i govorio im da ne gledaju taktiku i tehniku jer smo i mi to imali, već da gledaju na želju za pobjedom koju su posjedovali Lippijevi igrači, i da se tome posvete." - Sir Alex Ferguson.
FRANK
FRANK

Posts : 19993
2015-09-13


Back to top Go down

Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...' Empty Re: Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...'

Post by Slovoslagar 9/7/2021, 17:48

mutava baštarda wrote:Eksperiment cjepivima u Izraelu dokazao: cjepiva su neučinkovita i neefikasna

....

Ako grupu koju čini 100 cijepljenih i 100 necijepljenih izložite virusu, i u toj grupi se razboli 25 cijepljenih i 25 necijepljenih, onda cjepiva očito ne pružaju nikakvu zaštitu.
Pružaju zaštitu u smislu da značajno smanjuju incidenciju teških simptoma od COVID-a.

Ali tu zaštitu pružaju po cijenu zasad neidentificirano velike učestalosti ozbiljnih nuspojava, uključujući i kod mladih ljudi, među kojima bi tek vrlo rijetki imali ozbiljnije posljedica da su umjesto toga prebolili koronu. + ne znamo što će biti na dulji rok + ne znamo što će biti ako će se ljudi cijepiti još xy puta.

I naravno, ovo jasno pokazuje da je sam institut COVID potvrde posve besmislen, jer jedini koji bi je smjeli dobiti su eventualno oni koji su preboljeli COVID. Cjepivo kurčeve veze nema s neširenjem virusa, kao što sam pokušao i ukazati eri koji smatra da pričam napamet.
Slovoslagar
Slovoslagar

Male
Posts : 615
2021-04-25


Back to top Go down

Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...' Empty Re: Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...'

Post by zganci_i_jetrica 9/7/2021, 18:04

Izgleda da dosadašnje vakcine slabo djeluju protiv delta soja. Rješenje je u novoj varijanti cjepiva s kojim ćemo se onda svi iznova pelcovati, a prije ili kasnije, virus će se zamisliti nad situacijom i reći: - Pa dobro, bogamu, ova jadna ljudska rasa se već dovoljno napatila i vrijeme je da malo odahne, a  i mene već me pomalo peče savjest. Odlučio sam stoga da neću više mutirati  :)
zganci_i_jetrica
zganci_i_jetrica

Posts : 1321
2021-06-05


Back to top Go down

Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...' Empty Re: Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...'

Post by Slovoslagar 9/7/2021, 18:40

zganci_i_jetrica wrote:Izgleda da dosadašnje vakcine slabo djeluju protiv delta soja. Rješenje je u novoj varijanti cjepiva s kojim ćemo se onda svi iznova pelcovati, a prije ili kasnije, virus će se zamisliti nad situacijom i reći: - Pa dobro, bogamu, ova jadna ljudska rasa se već dovoljno napatila i vrijeme je da malo odahne, a  i mene već me pomalo peče savjest. Odlučio sam stoga da neću više mutirati  :)
Što jest jest, ovo bi riješilo jako puno problema ...
Slovoslagar
Slovoslagar

Male
Posts : 615
2021-04-25


Back to top Go down

Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...' Empty Re: Lauc: 'mi nemamo pandemiju, imamo paniku...'

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum