ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE Empty ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE

Post by L'âme Fri 11 Dec - 11:24

rvatska ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE
Stier: Hrvatskoj treba nova razvojna paradigma





ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE GetImage Davor Stier Izvor: Pixsell , Autor:Nel Pavletić

  • Autor: tportal.hr/Hina
  • 11.12.2015 8:53:23
  • 11.12.2015 8:34:00

Nakon državotvorne, pa onda euroatlantske paradigme Hrvatskoj danas treba nova razvojna paradigma kako bi se zaustavio sadašnji proces dezintegracije društva, kaže HDZ-ov eurozastupnik Davor Stier uoči predstavljanja svoje knjige 'Nova hrvatska paradigma, Ogled o društvenoj integraciji i razvoju'
Vezane teme

  • davor stier
  • HDZ


'Potrebna nam je nova paradigma. Prvo desetljeće naše države bilo je u znaku državotvorne paradigme, drugo desetljeće je bilo euroatlantska paradigma, ali nakon toga nemamo treću razvojnu paradigmu i zbog toga nam se događa proces dezintegracije društva, zato ovu treću paradigmu nazivam paradigmom društvene integracije', rekao je Stier u razgovoru s novinarima u Bruxellesu.

Stier je napisao esej o tome kako vidi budući razvoj Hrvatske, koji će biti predstavljen u petak popodne u Zagrebu. Ističe kako je dužnost svakoga tko se bavi politikom da razmišlja o ključnim problemima društva i ponudi rješenja. Kaže da ne nudi gotova rješenja, ne pristupa dogmatski, nego nudi neka razmišljanja i prijedloge rješenja ne u smislu nekog konkretnog programa nego kao poticaj za raspravu kako bi se u društvu stvorio konsenzus oko nove paradigme, koja nije stvar samo političkih stranaka nego svih relevatnih čimbenika u društvu.

Ključna Stierova teza jest da treba otvoriti političke institucije, što podrazumijeva otvaranje i demokratizaciju političkih stranaka kao nositelja političkog života u višestranačkom sustavu.

'Za razvoj je potrebno otvoriti političke institucije, onda će se otvoriti i ekonomske institucije. Naše su političke institucije u odnosu razdoblje prije 90-tih otvorenije, ali nisu se do kraja otvorile. Mi i dalje imamo većinu naših građana koji su na neki način na margini naših institucija. Mi smo stvorili državu, ta država je danas članica EU-a, a većina naših građana ne može vidjeti koje su koristi za njih jer nemaju pristup tim institucijama, marginalizirani su. Uspjeh kod nas i dalje je temeljen više na vezama nego na sposobnostima, na inovacijama, na kreativnosti naših ljudi. Zato mi, iako smo izašli iz socijalizma, još nismo ušli u sustav slobodnog tržišta, nego nažalost imamo ono što se naziva ortački ili klijentelistički kapitalizam. To moramo promijeniti, a promjene počinju otvaranjem političkih institucija. Naravno tu se onda podrazumijeva i otvaranje i demokratizacija političkih stranaka koje su nositelji političkog života u višestranačkom sustavu', kaže Stier.

Stoga je demokratizacija stranaka nešto što se tiče svih građana, a ne samo stranačkih ljudi. Po Stieru, pitanje unutarnje organizacije stranaka trebat će i zakonski urediti. Kaže da ne postoji jedan jedini model, ali da on nudi neka rješenja o kojima treba otvoriti raspravu.

'Nije mi namjera ništa nametati, nego želim otvoriti raspravu. Ne postoji jedan, jedini model, postoje sigurno dobra iskustva i mi moramo odrediti što je najbolje za Hrvatsku. Ono što je objektivno potrebno jest otvoriti političke institucije, dopustiti protok ideja i ljudi u političkim institucijama, što će onda otvoriti i ekonomske institucije i građani će moći biti uključeni u institucionalni razvoj Hrvatske. To bi trebao biti zamašnjak za novi razvoj', kaže Stier.

Baš radi otvaranja i demokratizacije političkih stranaka, Stier zagovora da se svi stranački dužnosnici, ne samo čelni čovjek stranke, biraju po načelu 'jedan član, jedan glas'. Stier ide i dalje i predlaže i da svi članovi stranke biraju i stranačke kandidate za parlamentarne izbore.

'Mislim da bi to, s jedne strane, dalo stranačkim dužnosnicima i kandidatima na listama veći legitimitet, a s druge strane naravno smanjilo bi mogućnost arbitranih odluka vrha stranke. Dakle, dati veću moć ljudima, dati veću moć onima koji doista čine te stranke, a to nisu samo stranačke strukture i vrh stranke nego to su i obični članovi, oni su ti koji nose tu stranku i koji bi trebali kroz svoje potencijale i inovativnost ideja dati jednu dinamičnost strankama, a onda će dinamične stranke cijelom sustavu omogućiti da dođe do razvoja u društvenom, političkom i gospodarskom smislu'.

Stier kaže da se to neće samo od sebe dogoditi, da je potrebno donijeti svjesnu političku odluku.

'To je svjesna politička odluka , mi moramo donijeti odluku. Ako ne definiramo jednu takvu novu razvojnu paradigmu mi i dalje možemo egzistirati ali ćemo stagnirati, društvo će se početi dezintegrirati i time ćemo dovesti u pitanje postignuća iz prethodnih paradigmi, onu euroatlantsku, ali čak i onu državotvornu. Ukoliko želimo ići dalje, mi moramo definirati novu paradigmu, a to traži jednu svjesnu politčiku odluku, neće se to samo od sebe dogoditi. Ono što ja tu zagovoram jest da počnemo raspravljati o tome da se stvori svijest, da ljudi počnu to i zahtijevati od političkih stranaka. Mislim da civilno društvo ima tu apsolutno važnu ulogu kako bi se stvorila klima da su takve promjene potrebne i da se mora definirati jedna takva nova paradigma otvaranja naših političkih institucija', ističe Stier.

Kaže da ne pristaje na povijesni determinizam i stajalište da Hrvatska ne može bolje.

'Kaže se da je kriza ujedno i prilika da napravimo taj iskorak. Mi možemo tako odlučiti, ja ne pristajem na povijesni determinizam, da kažemo mi smo u takvom nekom podneblju, takvi smo kao narod i ne možemo biti bolji od toga. To nije istina, Hrvati kada idu u neke druge zemlje koje su bolje uređene, redom uspijevaju i mogu postići vrlo dobre rezultate. Imamo primjere nekih drugih zemalja, poput Finske, gdje su prije sto godina ljudi umirali od gladi, međutim donijeli su prave odluke, utvrdili način institucionalnog razvoja s integracijom svih građana Finske da mogu pridonijeti dobrobiti svoje zemlje i danas su doista vrhunska demokracija , razvijena ekonomija i na samom vrhu u tehnološkom razvoju. I Hrvatska se isto može razvijati, može uspjeti. Naš cilj ne može biti da budemo nešto bolji od naših istočnih susjeda, mi moramo imati ambiciozni cilj da uđemo u krug najrazvijenijih zemalja u Europi', rekao je Stier.

'Mislim da postoji svijest da se mora napraviti promjena, da se moramo poboljšati. Uvjeren sam da će ovaj esej, ako ništa drugo, potaknuti raspravu. Ponavljam ne smatram da su primjeri i prijedlozi koje iznosim u tom eseju bogomdani, da mora biti tako i nikako drugačije, ali se mora o tome otvoriti rasprava i onda treba donijeti određene odluke. Moramo stvoriti tu klimu i ja sam siguran da Hrvatska ima snage napraviti taj iskorak', dodaje.

Na upit hoće li se njegovi prijedlozi slušati u njegovoj stranci, HDZ-u, Stier kaže da je 'vrlo jasno rečeno da je ovaj esej dobrodošao, da je dobro da se iznose nove ideje. Ja se radujem jednoj takvoj raspravi, ali ne samo u u HDZ-u, jer esej se ne odnosi na jednu nego na sve političke stranke , to je prijedlog razvojne paradigme za cijelu Hrvatsku'.

Na pitanje može li sadašnja pat-pozicija u vezi s formiranjem parlamentarne većine ubrzati realizaciju njegovih prijedloga, Stier je odgovorio: 'Bez obzira kako će se riješiti ova situacija, kako će se formirati parlamentarna većina, svrha ovoga eseja je otvoriti raspravu. Napisan je tijekom ljeta, kada se očekivalo da će možda biti drukčiji rezultati izbora, međutim, može ga se čitati i u ovom današnjim okolnostima'.


http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/408221/Stier-Hrvatskoj-treba-nova-razvojna-paradigma.html

Znači, rasprava. :)

_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-12


Back to top Go down

ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE Empty Re: ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE

Post by Guest Fri 11 Dec - 11:37

sitili se paraziti sada pričati o reformama i razvoju, jedino radio MOSTa. prije toga su 25godina maslali glupom narodu ustaše i partizane, i dok su Hrvatske građane zabavljali drugi svjetskim ratom u pozadini jedni i drugi se bavili pljačkom i bogaćenjem.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE Empty Re: ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE

Post by L'âme Fri 11 Dec - 11:48

Stier je 'maknut' jer je htio i ranije pričati..i konkretnije.. pig

_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-12


Back to top Go down

ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE Empty Re: ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE

Post by Guest Fri 11 Dec - 12:06

ne može doći do nikakvih promjena ili reformo, to su samo predizborne laži

zbog načina na koji je uređena EU, nijedna država članica ne može voditi gospodarsku politiku
države nemaju ekonomski suverenitet i vezane su im ruke, jedino što mogu raditi je uvoditi poreze

tako da se sve reforme moraju prvo dogoditi na razini EU, da bi se nešto promjenilo i u Hrvatskoj
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE Empty Re: ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE

Post by Guest Fri 11 Dec - 12:10

deda wrote:ne može doći do nikakvih promjena ili reformo, to su samo predizborne laži

zbog načina na koji je uređena EU, nijedna država članica ne može voditi gospodarsku politiku
države nemaju ekonomski suverenitet i vezane su im ruke, jedino što mogu raditi je uvoditi poreze

tako da se sve reforme moraju prvo dogoditi na razini EU, da bi se nešto promjenilo i u Hrvatskoj
mogu, kako su irci snizili poreze na kapital, dohodak, dobit, potrošnju, de-regulirali ekonomiju, i imaju 5-7% stope rasta i dosta Hrvata bježi tamo. 

http://www.index.hr/vijesti/clanak/u-hrvatskoj-porez-na-dobit-20-posto-a-irska-ga-smanjuje-s-125-na-625-posto/848295.aspx

http://www.24sata.hr/regionalne-vijesti/vijest/irska-predvia-rast-bdp-a-za-spektukularnih-7

Oporavku su doprinijeli bolji od očekivanih prihodi od korporativnih poreza i pad nezaposlenosti ispod stope od 9 posto
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE Empty Re: ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE

Post by Guest Fri 11 Dec - 12:20

EmberSpirit wrote:
deda wrote:ne može doći do nikakvih promjena ili reformo, to su samo predizborne laži

zbog načina na koji je uređena EU, nijedna država članica ne može voditi gospodarsku politiku
države nemaju ekonomski suverenitet i vezane su im ruke, jedino što mogu raditi je uvoditi poreze

tako da se sve reforme moraju prvo dogoditi na razini EU, da bi se nešto promjenilo i u Hrvatskoj
mogu, kako su irci snizili poreze

pa to sam i napisao, mogu samo voditi fiskalnu politiku, uvoditi poreze, više, niže, kakve god
no planira se uvođenje i fiskalne unije tako da ni to neće moći više

a valjda ti je jasno da ne možemo svi istovremeno kompetitivno devaluirati cijenu rada, to ne rješava problem, samo ga prebacuje na susjednu državu u kojoj je rad nešto skuplji
to nisu rješenja to je preljevanje iz šupljeg u prazno

ujedno cilj EU je mobilnost radne snage, tako da je to sasvim normalno da Hrvati idu u Irsku, to je EU direktiva

Hrvatsku se ne može promatrati ili analizirati kao neku od susjednih zemalja koje nisu članice EU država, poput npr. Srbije
nego se moramo promatrati kao dio federacije u kojoj nemamo gospodarski suverenitet, ni granice, ni carinu, ni monetarnu politiku itd., to sve vodi Brisel za nas
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE Empty Re: ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE

Post by Guest Fri 11 Dec - 12:28

deda wrote:
EmberSpirit wrote:
deda wrote:ne može doći do nikakvih promjena ili reformo, to su samo predizborne laži

zbog načina na koji je uređena EU, nijedna država članica ne može voditi gospodarsku politiku
države nemaju ekonomski suverenitet i vezane su im ruke, jedino što mogu raditi je uvoditi poreze

tako da se sve reforme moraju prvo dogoditi na razini EU, da bi se nešto promjenilo i u Hrvatskoj
mogu, kako su irci snizili poreze

pa to sam i napisao, mogu samo voditi fiskalnu politiku, uvoditi poreze, više, niže, kakve god
no planira se uvođenje i fiskalne unije tako da ni to neće moći više

a valjda ti je jasno da ne možemo svi istovremeno kompetitivno devaluirati cijenu rada, to ne rješava problem, samo ga prebacuje na susjednu državu u kojoj je rad nešto skuplji
to nisu rješenja to je preljevanje iz šupljeg u prazno

ujedno cilj EU je mobilnost radne snage, tako da je to sasvim normalno da Hrvati idu u Irsku, to je EU direktiva

Hrvatsku se ne može promatrati ili analizirati kao neku od susjednih zemalja koje nisu članice EU država, poput npr. Srbije
nego se moramo promatrati kao dio federacije u kojoj nemamo gospodarski suverenitet, ni granice, ni carinu, ni monetarnu politiku itd., to sve vodi Brisel za nas
ma sve to stoji.. monetarna politika je zajednička. carinska politika je zajednička. cilj je bio postići američku šemu mobilnosti radne snage - što i nije loše. tipa u njemačkoj/irskoj je isplativo ići raditi i onda ekipa ide tamo.. zbog velikog pritiska raste cijena smještaja tamo, a usput pada cijena rada , pa je u teoriji onda isplativije nakon nekog vremena ići raditi u hrvatsku(nećeš vjerovati čak i u split radi posla znaju dolaziti stranici iz zapadnih zemalja, neki rade u industrijskim poduzećima a neki u turizmu..

međutim nakon invazije arapa, izgleda da ponovo dolazi do stvaranja granica, tako da će i to prdnuti.. a sa samostalnom fiskalnom politkom se može puno toga napraviti, nije mi jasno zašto od naših političara nitko ne ode u irsku, slovačku, poljsku , baltičke zemlje, češku, i onda pitaju tamošnje političare "zašto kod vas svi neoliberalni kapitalisti investiraju a našu socijalističku RH zaobilaze kao vrag tamjan".. ali njih boli kurac, cilj je napljačkat se para i uhljebiti sebe i rodbinu.. i onda prodavati priču o ustašama i partizanima i čiji je deda čijeg zakla 41-45
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE Empty Re: ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE

Post by aben Fri 11 Dec - 12:34

eto, ostvarili smo sve ciljeve, državu, integracije, i sa je vrime da dezintegriramo institucije koje su nan tribale za to. ko kad se kuća uziđe, triba rastaviti dizalice i skele, i puštiti ukućane da somi živu.

ako su ukućani glupi i nesposobni, neka in bude teško i neka budu glodni. ako su pametni i vridni, neka in bude dobro.

stier zapravo pokušava nojti opravdanje da skela ostane na kući još deset godin.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE Empty Re: ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE

Post by crvenkasti Fri 11 Dec - 12:38

Meni se jučer negdje izgubila u stanu.
Možda se mala igrala s njom. Ili je žena negdje stavila, ona uvijek posprema nešto po kući. A njezino 'pospremanje' je, zna se, sve potrpa bez reda u ladice!
I sad, što da radim?
Ili da nabavim novu paradigmu ii da živim bez nje.
A onu, tko zna hoću li ju ikad više pronaći.
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28780
2014-04-17


Back to top Go down

ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE Empty Re: ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE

Post by aben Fri 11 Dec - 12:39

pa je u teoriji onda isplativije nakon nekog vremena ići raditi u hrvatsku(nećeš vjerovati čak i u split radi posla znaju dolaziti stranici iz zapadnih zemalja, neki rade u industrijskim poduzećima a neki u turizmu..

uvika će postojati komparativne prednosti. ako baš ne postoju, onda će se stanovništvo prorijediti do nule, kako i triba biti. jer, ako na antartici nema ništa zbog čega bi ljudi tamo živili, zoč inzistirati na naseljavanju.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE Empty Re: ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE

Post by crvenkasti Fri 11 Dec - 12:41

A baš mi je bila lijepa, okruglasta.
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28780
2014-04-17


Back to top Go down

ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE Empty Re: ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE

Post by Guest Fri 11 Dec - 12:43

EmberSpirit wrote:a sa samostalnom fiskalnom politkom se može puno toga napraviti, nije mi jasno zašto od naših političara nitko ne ode u irsku, slovačku, poljsku , baltičke zemlje, češku, i onda pitaju tamošnje političare "zašto kod vas svi neoliberalni kapitalisti investiraju a našu socijalističku RH zaobilaze kao vrag tamjan".. ali njih boli kurac, cilj je napljačkat se para i uhljebiti sebe i rodbinu.. i onda prodavati priču o ustašama i partizanima i čiji je deda čijeg zakla 41-45

može se dosta napraviti, ali nisam vidio da se pretjerano spominju takve mjere, HDZ spominje smanjenje PDVa, dok SDP spominje smanjenje poreza na dohodak, i to je to
prijedlog SDPa je možda malo bolji jer zbog visokog PDVa kod nas je uvoz nešto skuplji, pa kad bi spustili PDV cijene bi bile niže, bolje za kupce, ali bi i uvoz bio jeftiniji

ali to je sve što su spominjali vezano za poreze

kod nas su veći problem glupi, nedorečeni, proturječni i štetni zakoni, tko da bi prvo te stvari trebalo ići rješavati, otpuštanje zaposlenih iz javne uprave ništa neće rješiti

to što ima manje birokrata ne znači da ima manje birokracije, da npr. ako vodiš web shop nećeš morati po propisima imati skladište od minimum 10ak kvadrata i zaposlenog skladištara

ili evo čitam jutros, netko je htio otvoriti obrt kućnog njegovatelja gdje bi obilazio bolesne ljude i u njihovom domu im pružao kućnju njegu
država ga je prisilila da mora imati uređenu ordinaciju sa čekaonicom i 2 sanitarna čvora, iako nitko ne dolazi k njemu, nego on obilazi bolesne i nemoćne

http://net.hr/danas/novac/izgubio-i-kilograma-i-zivaca-kako-se-lipicki-zet-borio-s-birokracijom-i-zakonskim-nelogicnostima-kada-je-pokrenuo-posao/

to je problem, želiš nešto raditi, ne možeš jer ti zakoni ne dopuštaju...
to što ti netko lupa pečat je najmanji problem u odnosu na loše zakone, loše propise i preveliku regulaciju tamo gdje je ne trevba biti
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE Empty Re: ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE

Post by aben Fri 11 Dec - 12:45

nije ali nego i,

jeftiniji uvoz je dobra stvor.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE Empty Re: ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE

Post by Guest Fri 11 Dec - 12:49

deda wrote:
EmberSpirit wrote:a sa samostalnom fiskalnom politkom se može puno toga napraviti, nije mi jasno zašto od naših političara nitko ne ode u irsku, slovačku, poljsku , baltičke zemlje, češku, i onda pitaju tamošnje političare "zašto kod vas svi neoliberalni kapitalisti investiraju a našu socijalističku RH zaobilaze kao vrag tamjan".. ali njih boli kurac, cilj je napljačkat se para i uhljebiti sebe i rodbinu.. i onda prodavati priču o ustašama i partizanima i čiji je deda čijeg zakla 41-45

može se dosta napraviti, ali nisam vidio da se pretjerano spominju takve mjere, HDZ spominje smanjenje PDVa, dok SDP spominje smanjenje poreza na dohodak, i to je to
prijedlog SDPa je možda malo bolji jer zbog visokog PDVa kod nas je uvoz nešto skuplji, pa kad bi spustili PDV cijene bi bile niže, bolje za kupce, ali bi i uvoz bio jeftiniji

ali to je sve što su spominjali vezano za poreze

kod nas su veći problem glupi, nedorečeni, proturječni i štetni zakoni, tko da bi prvo te stvari trebalo ići rješavati, otpuštanje zaposlenih iz javne uprave ništa neće rješiti

to što ima manje birokrata ne znači da ima manje birokracije, da npr. ako vodiš web shop nećeš morati po propisima imati skladište od minimum 10ak kvadrata i zaposlenog skladištara

ili evo čitam jutros, netko je htio otvoriti obrt kućnog njegovatelja gdje bi obilazio bolesne ljude i u njihovom domu mim pružao kućnju njegu
država ga je prisilila da mora imati uređenu ordinaciju sa čekaonicom i 2 sanitarna čvora, iako nitko ne dolazi k njemu, nego on obilazi pacijente

http://net.hr/danas/novac/izgubio-i-kilograma-i-zivaca-kako-se-lipicki-zet-borio-s-birokracijom-i-zakonskim-nelogicnostima-kada-je-pokrenuo-posao/

to je problem, želiš nešto raditi, ne možeš jer ti zakoni ne dopuštaju...
to što ti netko lupa pečat je najmanji problem u odnosu na loše zakone, loše propise i preveliku regulaciju tamo gdje je ne trevba biti
pa slažem se 100% sa time što si napisao, dapače pričao sa jednom javnom /stručnom osobom, koja mi je rekla da u RH i nije problem prevelike birokracije, imamo je na razini EU prosjeka, (doduše sigurno je da dosta toga ima i viška) , najveći problem su nam penzije.

A što se tiče propisa i regulacija oni su katastrofa, meni najdraži primjer gdje je lik u RH morao doslovno ugasiti tvornicu koja je izvozila djelove za nuklearne elektrane, radi nadrkanog inspektora koji mu je došao u tvornicu i rekao "ja neidem odavde dok ne naplatim kaznu", na kraju i ta kazna nije bila ispravna, sud je odbacio, a tvornica koja je izvozila djelove za nuklearne elektrane uništena.. a inspektora boli kurac, 10 000netto plaća, sa troškovima njegova ureda+brutto, on košta 25 000 kuna mjesečno porezne obveznike a uništava ih.. bez posljedica.

MOST je čak tu iznio prijedlog da se te inspekcije doslovno olakšaju, da bude njemačka šema, ono prva kontrola bude "savjetodavna" tipa ako nešto nije ispravno, da ga se savjetuje a ne odmah zatvara tvornica, ili restoran radi par kuna u kasi.. 

a da ne govorim da tu šumu propisa i zakona jednostavno treba zapaliti.. 

zajebana je situacija u RH, i tu je mentalitet inspektora i stanovništva.. "šta se on ima tu bogatiti" i takve pizdarije, iako ekipa neshvaća kada se neki vlasnik tvornice "bogati" da postaje bogatija i država, i svi mi skupa..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE Empty Re: ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE

Post by Guest Fri 11 Dec - 12:52

aben wrote:nije ali nego i,

jeftiniji uvoz je dobra stvor.
kad bi plaćali u kunama onda da, ako plaćamo u dolarima koje moramo prvo kupiti od amerike onda ne

nije ti to tako crno bijelo kako si ti zamsilio, a i one analogije sa skidanjem skele su ti krive, ne skidaš ti skelu nego krov i zidove kuće
ne bi ni temelje ostavio, jer vjeruješ eto da kad se sve sruši da će onda biti bolje

no to nema veze sa stvarošću ili razumnim idejama nego s tvojim osjećajima duboke razočaranosti i nepovjerenja
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE Empty Re: ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE

Post by Guest Fri 11 Dec - 12:57

EmberSpirit wrote:
zajebana je situacija u RH, i tu je mentalitet inspektora i stanovništva.. "šta se on ima tu bogatiti" i takve pizdarije, iako ekipa neshvaća kada se neki vlasnik tvornice "bogati" da postaje bogatija i država, i svi mi skupa..

zarađivati smiju samo pjevačice i nogometaši, oni su pošteno stekli svoje milijune zarađujući na ljudskoj gluposti, zabavljajući narod igrama dok žvače koru kruha

ako imaš tvornicu i proizvodiš nešto korisno onda si nemoralni kapitalist koji zarađuje izrabljujući svoje radnike, uništavaš okoliš i zagađuješ i treba te zatvoriti jer si zao
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE Empty Re: ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE

Post by aben Fri 11 Dec - 12:59

deda wrote:
aben wrote:nije ali nego i,

jeftiniji uvoz je dobra stvor.
kad bi plaćali u kunama onda da, ako plaćamo u dolarima koje moramo prvo kupiti od amerike onda ne

nije ti to tako crno bijelo kako si ti zamsilio, a i one analogije sa skidanjem skele su ti krive, ne skidaš ti skelu nego krov i zidove kuće
ne bi  ni temelje ostavio, jer vjeruješ eto da kad se sve sruši da će onda biti bolje

no to nema veze sa stvarošću ili razumnim idejama nego s tvojim osjećajima duboke razočaranosti i nepovjerenja
ne zun odokle ti uvid o mon psihološkon stanju,

ali ni bitno. skela je dobra analogija;
i sun govoriš o glupin zakonima, ja samo precizirun pa govorin o glupin zakonodavcima.

ako ploćomo u dolarima? ploćoj u čemu god oćeš. uvika je isto.

i, inače, ovo o čemu mi vode govorimo je jednostvana stvar. pokušaj zamagljivanja i skrivanja iza kompleksnosti su...pa, pokušaji zamagljivanja i skrivanja, znomo s kin ciljen. ako meni stranac želi dati svoju uslugu i to jeftinije od konkurencije u hr, recimo za jedan pogled na moju cicu, zašto je to problem za hrvatsku?

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE Empty Re: ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE

Post by Guest Fri 11 Dec - 13:05

inače općenito kada čujem nego uhljeba tipa stiera ili drugoga iz vladajuće političke elite(HDZ/SDP/HNS/SDSS/HSS itd) kako se odjedanput sjetili pričati o reformama odmah me muka uhvati..
Dok nije MOST došao , nitko nije pričao o reformama, nego su se bavili 41-45 godinom

ne može ekipa koja je razjebala državu gledati spašavati državu. Dakle imate lopova koji vas opljačka, a onda vam lopov obećava da će vam pomoći vratiti ukradeno. 
tu je ŽZ totalno u pravu kada to govori.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE Empty Re: ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE

Post by stenjalica Fri 11 Dec - 13:07

Hrvatskoj nema pomoći
stenjalica
stenjalica

Male
Posts : 791
2015-10-18


Back to top Go down

ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE Empty Re: ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE

Post by aben Fri 11 Dec - 13:08

EmberSpirit wrote:inače općenito kada čujem nego uhljeba tipa stiera ili drugoga iz vladajuće političke elite(HDZ/SDP/HNS/SDSS/HSS itd) kako se odjedanput sjetili pričati o reformama odmah me muka uhvati..
Dok nije MOST došao , nitko nije pričao o reformama, nego su se bavili 41-45 godinom

ne može ekipa koja je razjebala državu gledati spašavati državu. Dakle imate lopova koji vas opljačka, a onda vam lopov obećava da će vam pomoći vratiti ukradeno. 
tu je ŽZ totalno u pravu kada to govori.
a ča ti znoči da govoru o reformama..eto imoš celu stranku reformista...jel in veruješ?

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE Empty Re: ESEJ O BUDUĆNOSTI HRVATSKE

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum