ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

jos mu nije dosta i evo ga ponovo

Go down

jos mu nije dosta i evo ga ponovo Empty jos mu nije dosta i evo ga ponovo

Post by debotoijusto 6/12/2020, 16:30

Cijela država je u lockdownu, kafići su zatvoreni, a vi na Sljemenu ispijate kuhano vino. Što vam je sve to trebalo?
- Kao što je poznato, prvi sam govorio o nužnosti poštivanja epidemioloških mjera. Poštujem i poštivat ću mjere i ubuduće. A što se tiče tog događaja na Sljemenu, o tome su sve rekli vlasnici kioska - bilo je sve što je odgovorio.
A oni su rekli da su se samo šalili. Hm. Davor Bernardić opet je na društvenim mrežama izazvao popriličan kaos. Poput onog sa Zagrebom i kišom ili Saborom i zeljem. No za njega su to zli jezici. Kaže kako se neopterećuje. Nakon poraza na parlamentarnim izborima, analitičari za Bernardića kažu kako je u 40. godini već potrošen političar. On, očekivano, ne misli tako. Nakon izbornog debakla se pritajio, putovao, učio jezike. Trenira boks, svaki dan trči ili planinari. Naš dojam da odustaje od politike, opovrgava.


Vidite li vi sebe uopće više u visokoj politici? Je li ovo vaš posljednji mandat u Saboru? Razmišljate li o gradonačelničkoj poziciji?
- Politika mi je u krvi. Zasad znam da želim odraditi ovaj saborski mandat. Nemam nikakve druge planove i nisam razmišljao dugoročno. Ali nikad se ne zna što nosi sutra. Treba raditi i biti strpljiv. Isto vrijedi i za eventualni idući mandat u Saboru.
Europski parlament?
- Zvuči zanimljivo, ali treba vidjeti što će donijeti vrijeme koje je preda mnom. Korak po korak. No za stranku sam uvijek tu, na raspolaganju, spreman pomoći i dati svoj doprinos kao i dosad.
U svojevrsnom smo lockdownu, iako to vaše slike sa Sljemena nisu sugerirale. Je li se Vlada snašla u koronakrizi?
- Ne. U prvom valu smo po brojevima zaraženih bili nešto lošiji od prosjeka Istočne Europe i baš kao cijela Istočna Europa jednostavno imali sreće jer se virus nije toliko proširio, došli su topliji dani. Na propagandi Stožera u političke svrhe HDZ se vratio u igru nakon stotina korupcijskih afera i pobijedio na izborima. Ako se sjećate, tad sam govorio da ne postoji nikakva strategija borbe s virusom i na sučeljavanju mahao papirima na kojima su bile znanstvene procjene da ćemo na jesen imati više od 3000 novozaraženih dnevno. Nekima je to mahanje papirima bilo smiješno, ali danas je za brojne obitelji, njih više od 1500, zbog smrti njihovih najmilijih ispalo tragično. No što je tu je. O promjenama se odlučuje samo jednom u četiri godine. Ta je prilika propuštena, a Hrvatska je danas rekorder po smrtnosti u Europi. Nema ništa od plača za prolivenim mlijekom.


Vlada je donijela mjere za gospodarstvenike. Biste li vi isplatili ono što traže poslodavci, ugostitelji...?
- Vlada je dobila povjerenje građana prije pet mjeseci. Ljudi jednom u četiri godine imaju priliku izabrati promjene, nisu se odlučili za njih, tako da ću samo izraziti svoj osobni stav. Naravno da je apel poslodavaca i ugostitelja opravdan jer je riječ o selektivnom i potpuno neutemeljenom pristupu: "Crkve i šoping-centri puni, a kafići i restorani prazni!", i to je duboko nepravedno. S druge strane, Vlada je na proljeće potrošila novac neselektivno, zbog izbora su davali svima šakom i kapom, pa su novac dobile i kockarnice i kladionice koje su u prošloj godini ostvarile više od 400 milijuna kuna dobiti. Sad novca nema jer je deficit države veći od 30 milijardi kuna.
I ono što je logično, budući da novca nedostaje, jest da se Vlada odrekne budućih prihoda, odnosno smanji porez na pet posto u ugostiteljstvu te da pokrije dio fiksnih troškova što apsolutno podržavam. No najvažnije je zaštititi radnike u ugroženim djelatnostima i osigurati im naknadu tijekom krize, koja se isplaćuje isključivo njima i na njihov račun. Osim toga, osiguravanje likvidnosti za poduzetnike kroz HBOR i HAMAG doživjelo je krah i nikad nije zadovoljilo poduzetnički sektor. I, naravno, ono o čemu pričamo već šest mjeseci i što je je mač nad glavom građana i poduzetnika: krediti koji se jednostavno ne mogu vraćati ako nema prihoda. Zato smo još prije sedam mjeseci predložili uvođenje moratorija na kredite.
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30660
2014-04-12


Back to top Go down

jos mu nije dosta i evo ga ponovo Empty Re: jos mu nije dosta i evo ga ponovo

Post by debotoijusto 6/12/2020, 16:31

Žalite što vas nisu izabrali?
- Apsurd politike jest da je najkorumpiranija Vlada u hrvatskoj povijesti pod okriljem koronakrize produljila mandat. Nakon rezultata na parlamentarnim izborima nisam tražio krivca u maloj izlaznosti zbog korone i zloupotrebi propagandnog stroja tzv. Stožera od strane HDZ-a, nego sam se povukao i dao mandat na raspolaganje članicama i članovima SDP-a. Iako je to dosta rijedak slučaj u hrvatskoj politici, iako mi je bilo izuzetno teško, na neki način postavio sam novi kriterij političke odgovornosti. A to je ujedno i sudbina predsjednika velikih stranaka, pogotovo SDP-a. Ne pobijediš, odlaziš!
Možemo je uspjelo, vi niste. Što biste danas promijenili?
- Teško je reći. U danim okolnostima donosio sam odluke koje su mi se činile najracionalnije. Dočekala nas je korona. Iako smo bili nikad aktivniji, proizvodili nekoliko zakona dnevno da zaštitimo građane, umirovljenike, radnike, socijalno ugrožene i pogođene poduzetnike, Vlada je ta koja je imala novac građana i krizu iskoristila za svoju promociju, a realno Hrvatska od toga neće imati nikakve koristi. Ipak, s današnje distance neke bih stvari drugačije napravio. Naravno, to ne znači da bi rezultat bio puno bolji. Mislim da je stranci nedostajalo malo više zajedništva. Podsjetit ću opet da sam od izbora za predsjednika stranke stalno bio na meti kritika i pokušaju rušenja. To je nemoguća atmosfera za rad i rast.


Počinju pripreme za lokalne izbore. SDP praktički opet nema kandidata protiv Milana Bandića. Prije četiri godine išli ste na suradnju s kolegicom Ankom Mrak Taritaš, a sad dio SDP-ovaca, pa i predsjednik stranke Peđa Grbin, navija da se ide s Tomislavom Tomaševićem?
- Lokalni izbori su jedni od najvažnijih izbora u ciklusu jednog predsjednika stranke. Nakon posljednjih lokalnih mi smo ponovili te čak pojačali rezultat po pitanju osvojenih općina i gradova. Točno, u Zagrebu smo bili blizu s Ankom koja je izabrana na koalicijskoj listi SDP-a tri puta i imala je povijest uspješnog rada u SDP-ovoj Vladi, dakle za SDP je bila iskušan i logičan kandidat. Za SDP uvijek mora biti važan rezultat u velikim gradovima. Jedan sam od onih koji, poput potpredsjednika stranke Siniše Hajdaša Dončića ili Ivana Račana, dijeli razmišljanje da SDP mora imati svog kandidata za gradonačelnika Zagreba. Ako je cilj maknuti Bandića, a vjerujem da bi trebao biti, manje stranke ljevice koje nisu u koaliciji sa SDP-om, već su se natjecale u svim izbornim ciklusima protiv SDP-a, to bi trebale uvažiti i podržati SDP-ova kandidata koji, prema mojem mišljenju, ima najviše šanse. Jednostavno bi bilo neprirodno podržati bilo kojeg drugog kandidata, to bi bilo, primjerice, kao da HDZ odluči podržati Škoru ili nekog mimo HDZ-a za gradonačelnika.
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30660
2014-04-12


Back to top Go down

jos mu nije dosta i evo ga ponovo Empty Re: jos mu nije dosta i evo ga ponovo

Post by debotoijusto 6/12/2020, 16:33

Jeste li išli gledati "Kumeka", odnosno hoćete li ga gledati? Dario Juričan vas je poprilično napadao. Koje su vaše interpretacije tih napada?
- A kome nisam bio meta? Hahaha... Juričan je cijelu svoju kampanju za predsjednika Republike, kojom je na neki način bio i protukandidat našem predsjedničkom kandidatu Zoranu Milanoviću, zasnivao na kritici gradonačelnika Bandića. To je legitimno, kao što je legitimno da je u tu javnu raspravu pokušao uvući mnoge političare ne bi li dobio na vidljivosti i popularnosti. Primjerice, Plenkovića, za kojeg je imao najviše argumenata zbog žeton koalicije, ali i Milanovića i mene. Ono što uvijek zastupam jest da kakva god rasprava bila, mora biti argumentirana. Film ću, naravno, pogledati.
Kako provodite vrijeme izvan politike? Puno sporta, učenja, čitanja, doktorat je u završnoj fazi, a bilo je i dosta putovanja po Europi prije lockdowna. Čujem da ste bili na kolinju.
- Evo, baš ovaj vikend. Kao osoba koja je preboljela koronu rado sam viđen gost kod familije, posebno kad su fizički poslovi u pitanju, jer imam gotovo dva metra i 100 kilograma.
Što je sa znanstvenim radom?
- Završavam doktorat. I drugi znanstveni radovi su u planu. Trenutačno se kao temom doktorata bavim ekonomikom obrazovanja, a uz to i utjecajem nove digitalne blockchain tehnologije na društvo. 

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/sdp-za-zagreb-mora-imati-svog-kandidata-ne-vidim-po-cemu-je-maras-losiji-od-tomasevica-15035244
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30660
2014-04-12


Back to top Go down

jos mu nije dosta i evo ga ponovo Empty Re: jos mu nije dosta i evo ga ponovo

Post by debotoijusto 6/12/2020, 16:36

Ako je cilj maknuti Bandića, a vjerujem da bi trebao biti, manje stranke ljevice koje nisu u koaliciji sa SDP-om, već su se natjecale u svim izbornim ciklusima protiv SDP-a, to bi trebale uvažiti i podržati SDP-ova kandidata koji, prema mojem mišljenju, ima najviše šanse. Jednostavno bi bilo neprirodno podržati bilo kojeg drugog kandidata, to bi bilo, primjerice, kao da HDZ odluči podržati Škoru ili nekog mimo HDZ-a za gradonačelnika.

politicki analfabet jebem ga tulava
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30660
2014-04-12


Back to top Go down

jos mu nije dosta i evo ga ponovo Empty Re: jos mu nije dosta i evo ga ponovo

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum