ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu

Page 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu Empty Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu

Post by dzango Wed 24 Oct - 7:47

Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu


Četnički vojvoda fruškogorski Aleksandar Janković došao iz Venecuele u otadžbinu: Došao sam da poljubim zemlju koja me rodila i da vidim ona mesta gde je ispisivana moja sudbina.


OČE, čuvaj srce, nemoj da ti pukne od tuge ili od radosti kada stigneš u Beograd i ponovo vidiš Srbiju!



Ovim rečima je doktorka Vera Janković, iz Karakasa u dalekoj Venecueli, ispratila svog oca Aleksandra na dalek i dugo pripreman put u otadžbinu. S pravom je bila zabrinuta, jer otac, četnički vojvoda fruškogorski, ima 92 godine i sedam decenija nije video svoj zavičaj.
- Srce mi nije zadrhtalo kada sam iz aviona video Srbiju. Nisam zaplakao kada sam se sreo sa rođacima i prijateljima. Nisam se potresao, jer ja sam 70 godina u Venecueli živeo kao da sam u Srbiji. Borio sam se za srpstvo protiv ustaša i američkih lažova, negovao sam pravoslavlje, četničku tradiciju i učio našu decu u emigraciji srpski jezik i istoriju - iskreno nam je rekao vojvoda Janković, kada smo se sreli u centru Beograda.
Krenuo je, reče, na železničku stanicu da u njenom restoranu popije šljivovicu, koju je pio davne 1943. godine, pre nego su ga Švabe odvele u zarobljeništvo. Tada je već slutio da dugo neće videti rodnu grudu.
- Nemci su me odveli u zarobljeništo, gde sam bio do 1945. godine. Kada su me ljudi iz OUN posle oslobađanja iz logora pitali da li želim u emigraciju ili da se vratim u Jugoslaviju, odgovorio sam: "U mojoj zemlji komunisti streljaju četnike. Bolje je biti živ u Venecueli nego mrtav u Jugoslaviji!"
SRPSKI MUZEJMOJ stan u Karakasu je srpski muzej, u njemu držim istorijska dokumenta, karte srpskih zemalja, slike naših vladara, pre svega kralja Petra Drugog, koji mi je dodelio orden Ratni krst. Kada slavim Aranđelovdan stan postaje mesto srpskog saborovanja. Dođe mi oko 120 gostiju, koje dočekujem sa zastavom, rakijom i sarmom, koju lično pravim - ponosan je vojvoda fruškogorski.

Aleksandar Janković je rođen 1921. godine u Irigu. Malu i veliku gimnaziju završio je u Šapcu i Rumi, a Vojnu podoficirsku školu za pilote u Skoplju. Jedini je danas živi pilot kraljevske avijacije. Bio je pripadnik Mačvanskog četničkog odreda Koste Pećanca, koji ga je zbog herojstva u odbrani kralja Petra Drugog mladog proglasio fruškogorskim vojvodom.
- Nemački napad 4. aprila 1941. zatekao me u vojnoj bazi kod Nikšića, odakle je kralj sa Kapinog polja odleteo u izgnanstvo. Naša avijacija je branila njegov život. Borio sam se u Srbiji kao četnik, ali su me Nemci strpali u niški zatvor. Pet puta su me vodili na brdo Bubanj da me streljaju. Život mi je spasao komunista Milan Zogović, koji mi je davao svoju hranu. Prebačen sam u maju 1943. u Beograd, gde sam proveo dva burna meseca kao uhapšenik i deportovan u Nemačku - živo se seća vojvoda fruškogorski.
U Veneceuelu je ušao 1947. godine sa još 250 Srba. Radio je kao računovođa u provincijskoj poljoprivrednoj zadruzi, kao trgovac kozmetikom, nadzornik u fabrici automobila. Bio je kontrolor artikala u kompaniji "Sijers", sa platom od 3.000 bolivijera. Kada se početkom pedesetih preselio u prestonicu Karakas otvorio je vlastitu trgovačku firmu, oženio se Hildom, mladom Portorikankom, dobio 1956. ćerku Veru, ali, kaže, nije prestajao da srbuje.

Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu Rep-Pilot-Aleksandar-Jankov
- Nikada nisam kao podoficir demobilisan, jer sam i u Venecueli vodio svoj srpski rat. Ustaše su nas neprestano napadale, posebno kada bi 10. aprila slavili Dan NDH, a mi Srbi sa srpskim zastavama i grbom Karađorđevića slavili Vidovdan u centru Karakasa i ispred ustaša. Krajem prošlog veka, kada su nas zapadnjaci opet sa ustašama napali, branili smo se srpskom istinom - kaže Aleksandar Janković, koji nikada nije zaboravio srpski i ćirilicu, kojom piše blogove na internetu.

Danas u Karakasu ima tridesetak srpskih porodica, od kojih su najbrojnije familije Svetislava Petrovića, Milana Trajkovića i Radoja Kesića, najstarijeg Srbina u Venecueli, koji ima 96 godina. Vojvoda fruškogorski je lider organizacije "Slobodna Srbija", sekretar parohije Sveti Đorđe u Karakasu u ostavci, izdavač novina "Ravnogorski glas", "Otadžbina" i "Slobodna Srbija". Priznaje da u jugoslovensku ambasadu nije ulazio, a da ga je Udba pratila, ali ga nije ugrožavala. Čak ni 1969. kada ga je u julu kralj sa vladikom Dionisijem posetio u Karakasu i kada su pričali o tome kada će se vratiti u Srbiju.
- Kako smo svi mi u emigraciji odani kralju Petru Drugom položili zakletvu da se nećemo vratiti u Srbiju dok se kralj ne vrati, tu zakletvu sam ispunio sada kada je kralj vraćen kući i kada smo ostvarili nacionalno pomirenje. Video sam da se centar Beograda ništa nije promenio, ali je zato Srbija mnogo napredovala. Za 45 dana ću da obiđem Beograd i Novi Sad, Nikšić i Ostrog, Niš i Bubanj, Ravnu goru i rodni Irig, kao i Banjaluku, gde mi živi brat Vojislav Janković i gde počivaju naši roditelji - rekao nam je na rastanku vojvoda Aleksandar Janković. U Karakasu će početi da piše memoare - o sebi i Srbiji koju u srcu nikada nije napustio. 



PREDSEDNIKOV PRIJATELJ
MOJ prijatelj je bio Perez Himenes, predsednik Venecuele, sa kojim sam se družio desetak godina. Prilikom državnih praznika pozivao me da budem pored njega kao da sam srpski državnik. Predsednika Čavesa nisam lično poznavao, ali sam ga poštovao kao narodnog čoveka - kaže Aleksandar Janković.
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu Empty Re: Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu

Post by dzango Wed 24 Oct - 7:48

Iz Venecuele moji...

_________________
Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu Istock10
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu Empty Re: Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu

Post by vuksadinare Wed 24 Oct - 8:28

ovaj nije ćićin jebes takvog cetnika... :)
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99044
2015-09-08


Back to top Go down

Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu Empty Re: Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu

Post by vuksadinare Wed 24 Oct - 8:30

venecuela bankrotirala kao i on pa dosao na suljin hleb kurac se on vratio da vidi srbiju..da se kladimo da ce ostati :D
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99044
2015-09-08


Back to top Go down

Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu Empty Re: Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu

Post by vuksadinare Wed 24 Oct - 8:31

vuksadinare wrote:venecuela bankrotirala kao i on pa dosao na suljin hleb kurac se on vratio da vidi srbiju..da se kladimo da ce ostati :D
pardon sendvic ne hleb i pasulj :D
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99044
2015-09-08


Back to top Go down

Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu Empty Re: Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu

Post by dzango Wed 24 Oct - 8:32

vuksadinare wrote:ovaj nije ćićin jebes takvogw cetnika... :)
Naš je. Još zaglavio nemački logor pa posle kažu ovo i ono.
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu Empty Re: Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu

Post by omni Wed 24 Oct - 8:33

Hoce li dobiti boravisnu dozvolu ili ce zajedno s ovima za Bihac?
omni
omni

Male
Posts : 7009
2014-04-12

Lokacija: : 9 krug

Back to top Go down

Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu Empty Re: Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu

Post by dzango Wed 24 Oct - 8:36

vuksadinare wrote:venecuela bankrotirala kao i on pa dosao na suljin hleb kurac se on vratio da vidi srbiju..da se kladimo da ce ostati :D
Neka ostane. Kome smeta?
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu Empty Re: Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu

Post by dzango Wed 24 Oct - 8:36

omni wrote:Hoce li dobiti boravisnu dozvolu ili ce zajedno s ovima za Bihac?
Šta će mu dozvola? Ovo je njegova zemlja.
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu Empty Re: Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu

Post by Sora Wed 24 Oct - 8:38

obranio kralja ali ne i kraljevinu
kraljevina mu riknula u roku 8 dana  
i s čime se to on onda hvali 
glupi stvor kao i svi koji o sebi imaju visoko misšljenje bez razloga

nego, hja 
prošlost se vraća 
to je čini se neizbježno 
samo,brate, nikoga ništa ne uči

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23713
2014-04-29


Back to top Go down

Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu Empty Re: Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu

Post by omni Wed 24 Oct - 8:40

dzango wrote:
omni wrote:Hoce li dobiti boravisnu dozvolu ili ce zajedno s ovima za Bihac?
Šta će mu dozvola? Ovo je njegova zemlja.
Pa sad, ako se nije uklopio u europske integracije, a posto je lezao u Njemackom logoru to je vec upitno. Suljo ce da odluci.
omni
omni

Male
Posts : 7009
2014-04-12

Lokacija: : 9 krug

Back to top Go down

Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu Empty Re: Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu

Post by dzango Wed 24 Oct - 8:44

omni wrote:
dzango wrote:
omni wrote:Hoce li dobiti boravisnu dozvolu ili ce zajedno s ovima za Bihac?
Šta će mu dozvola? Ovo je njegova zemlja.
Pa sad, ako se nije uklopio u europske integracije, a posto je lezao u Njemackom logoru to je vec upitno. Suljo ce da odluci.
Nisam se ni ja uklopio. Bolje da ni neuklopljeni rešimo ovog uklopljenog. Taman nam čiča iz Venecuele dođe kao vođa.
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu Empty Re: Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu

Post by vuksadinare Wed 24 Oct - 8:55

..kako kaze sora-ja ovaj lik ima previsoko misljenje o sebi...a cini mi se da mu nije strano ni da mulja...cetnici koste pecanca u biti izvorno nisu bili pravi 'cetnici'...nakon sto je koncem 1941 draza mihajlovic i njegovi cetnici prevladali u srbiji na marginu ej potisnuo tada ljutog suparnika za prevlast među cetnicima kost pecanca koji se sa grupom svojih ljudi povukao na jug srbije stavivsi s epotpuno u sluzbu njemaca i bugara koji su namjenili njemu i njegovim ljudima da budu 'cuvari' pruge između niša i skoplja.No vec polovicom 1942 dolazi opet do rasula među cetnicima ili 'cetnicima' koste pecanca gdje veci dio njegovih ljudi napusta ga i prelazi u ljoticev zbor a jedan manji dio stavlja se na raspolaganej drazi mihailovicu koji je poceo jacat utjecaj i na pecancevom 'teritoriju' na jugu srbije.Tako da je uloga koste pecanca jos 1942 potpuno marginalizirana u srbiji i sa ostatkom ljudstva prakticno vise nije igrao neku znacajnu ulogu cak ni za njemce i bugare
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99044
2015-09-08


Back to top Go down

Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu Empty Re: Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu

Post by Sora Wed 24 Oct - 8:58

dzango wrote:
omni wrote:
dzango wrote:
omni wrote:Hoce li dobiti boravisnu dozvolu ili ce zajedno s ovima za Bihac?
Šta će mu dozvola? Ovo je njegova zemlja.
Pa sad, ako se nije uklopio u europske integracije, a posto je lezao u Njemackom logoru to je vec upitno. Suljo ce da odluci.
Nisam se ni ja uklopio. Bolje da ni neuklopljeni rešimo ovog uklopljenog. Taman nam čiča iz Venecuele dođe kao vođa.
 ako bude mogao hodati


vama je važno da zna i

 bježati ..zar ne

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23713
2014-04-29


Back to top Go down

Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu Empty Re: Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu

Post by Sora Wed 24 Oct - 9:00

ti mater idiotima
tip ima titulu vojvode 

i onda padaju u trans ko muve

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23713
2014-04-29


Back to top Go down

Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu Empty Re: Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu

Post by vuksadinare Wed 24 Oct - 9:25

...inace za razliku od cetnika draze muhajlovica cetnici koste pecanca su jos i izgledali nekako na vojsku...vecina ih nije imala brade...kratka kosa...za ubojstva neprijatelaj mahom su koristili streljanje za razliku od klanja drazinih cetnika...navodno uzrok sukoba pecanca i mihajlovica je izbio kad je pecanac rekao mihajlovicu da mu vojska vise slici na hajduciju i da metode lisavanja zivota protivnika cetnickog pokreta su surove i nehumane...nakon toga ljudi draze mihajlovica na zborovima i pri novacenju uz opanjkavanje komunsita i partizana opanjkavali su i kostu pecanca nazivajuci ga pogrdnim imenima da kopira njemce vise nego 'srpske i otađbinske vojnike',da mu se mile vise berlinske okruglice nego prava srpska gibanica..naravno takvim riejcima nije bilo tesko drazi da na svoju starnu dobije puno vise pristalica nego kosta pecanac koji se zbog nedovoljne popune ljudstvom morao pocetkom 1942 godine prebaciti na jug srbije pretezno uz granicu sa makedonijom i nesto kod nisa odakle je i porijeklom....na tom podrucju uspio je enkako mobilizirati ljude jer je iz tih krajeva ali niej to bilo dugog vijeka jer je draza jos uvijek znajuci da niej potpuno minula prijetnja od pecanca salej i na jug srbije svoje emisare pa i jedan cetnicki odred iz kursumlije te agitacijom protiv pecanca a i dijelom surovoscu uspijeva i na pecancevom teritoriju polako ga potiskivati u utjecaju...tako da pecancu nije preostalo nista drugo nego da se povuce sa ostatkom svojih ljudi pocetkom 1943 u soko banju i na taj dio gdje ga pod direktnu zastitu stavljaju njemci strahujuci za vlastiti zivot ne od partizana vec od drazinih cetnika..no tu sudbinu nije izbjegao 1944 godien kada kontrolu nad soko banjom njemci u povlacenju prepustaju drazinim cetnicima koji lisavaju zivota vec ostarjelog kostu pecanca i malu grupu njemu odanih ljudi...i tako s edrtaza konacno rijesio najveceg suparnika za prevlast među cetnicima
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99044
2015-09-08


Back to top Go down

Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu Empty Re: Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu

Post by omni Wed 24 Oct - 9:48

Uglavnom, laka mu crna zemlja. Radi toga je i dosao, inace je toliko volio Srbiju da nije imao vremena doci sve od pada komunista zbog kojih je napustio zemlju. Sada ce je bar pognojiti.
omni
omni

Male
Posts : 7009
2014-04-12

Lokacija: : 9 krug

Back to top Go down

Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu Empty Re: Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu

Post by vuksadinare Wed 24 Oct - 9:53

omni wrote:Uglavnom, laka mu crna zemlja. Radi toga je i dosao, inace je toliko volio Srbiju da nije imao vremena doci sve od pada komunista zbog kojih je napustio zemlju. Sada ce je bar pognojiti.
ma lik klisnuo pred drazinim cetnicima da ga ne prikolju kod njemaca placuci da ga prebace u njemacku...a sad glumi 'cetnika'...taman po mjeri sulje da ga primi među sendvicare dok koji dan jos prozivi :D
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99044
2015-09-08


Back to top Go down

Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu Empty Re: Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu

Post by vuksadinare Wed 24 Oct - 10:01

lijepo je ovo slagao da je bio u njemackom 'logoru'...kad se dobro zna da su pecancevi cetnici bili vrlo odani njemcima(a i bugarima) jos od dolaska njemaca u srbiju...ovaj ej bio odan pecancu konkurentu drazi...i kad su drazini cetnici poceli ovladavati i juznom srbijom u straju za zivot skrio se kod svaba kumeci da ga zastite od drazinih...oni su ga prebacili u njemacku...i to ej to...kakav 'logor'...bio je bliski suradnik koste pecanca i time na crnoj listi draze...
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99044
2015-09-08


Back to top Go down

Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu Empty Re: Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu

Post by dzango Wed 24 Oct - 10:02

vuksadinare wrote:
omni wrote:Uglavnom, laka mu crna zemlja. Radi toga je i dosao, inace je toliko volio Srbiju da nije imao vremena doci sve od pada komunista zbog kojih je napustio zemlju. Sada ce je bar pognojiti.
ma lik klisnuo pred drazinim cetnicima da ga ne prikolju kod njemaca placuci da ga prebace u njemacku...a sad glumi 'cetnika'...taman po mjeri sulje da ga primi među sendvicare dok koji dan jos prozivi :D
Nije ovaj nigde klisnuo već je kao rodoljuv preživeo nemački logor. Posle nije hteo da se vrati zbog komunista i otišao u Južnu Ameriku.

_________________
Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu Istock10
dzango
dzango

Posts : 28140
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu Empty Re: Četnički vojvoda u 92. došao u otadžbinu

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum