ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pet zabluda o radu na crno

Page 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Go down

Pet zabluda o radu na crno - Page 4 Empty Re: Pet zabluda o radu na crno

Post by RayMabus 29/8/2017, 00:16

Po danu neće u kuću vrlo rijetko ali po noći hop

RayMabus

Posts : 176392
2014-04-11


Back to top Go down

Pet zabluda o radu na crno - Page 4 Empty Re: Pet zabluda o radu na crno

Post by Guest 29/8/2017, 00:16

hahahahaha..super..nis odoh spavati,sutra neke obaveze po gradu obaviti i hrpetinu mejlova poslati..

Ajd laku noc Longi
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Pet zabluda o radu na crno - Page 4 Empty Re: Pet zabluda o radu na crno

Post by Trinity 29/8/2017, 08:59

der flow wrote:
Triny wrote:
catabbath wrote:Kad bi mogao, radi bi keširao bruto plaću na crnjaka. Jebeš lopovski čardak.
Da bi poslodavac radniku  isplatio placu 1000.eura, cardaku mora dati 1100 eura. Da mu ih cuva jel ako bude trebao neke usluge. Jer je preglup da si ih cuva sam.

1 EUR = 7,4kn

7.400kn neto plaća, je 13.000kn bruto, uz mirovinsko i zdravstveno davanja su oko 5,600 sa svim pratećim porezima, na mirovinsko i zdravstveno ode oko 4.000kn, tako da čardak sebi uzme 1.600kn

ukupno 750 EUR davanja, od toga 210 EUR porezi državi
Postoje davanja iz plaće i davanja na plaću pa se to penje.
I knjigovođa drugačije naplaćuje ako imaš jednog ili deset radnika.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Pet zabluda o radu na crno - Page 4 Empty Re: Pet zabluda o radu na crno

Post by Trinity 29/8/2017, 09:00

der flow wrote:ponašate se kao da je rad privilegija radnika, a ne njegov trošak

plaća je kompenzacija za taj trošak

ili da uvedemo robovlasnički sustav pa da možete držati roblje i "plaćati" ih hranom
Plaća je trošak rada za poslodavca.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Pet zabluda o radu na crno - Page 4 Empty Re: Pet zabluda o radu na crno

Post by Trinity 29/8/2017, 09:03

RayMabus wrote:
der flow wrote:Pet zabluda o radu na crno - Page 4 Porez_na_dohodak_2


radnik s dvoje malodobne djece
zbog ovih stvari se ne isplati radit bilo koji posao gdje se žene uvale

Registrira dvoje djece i jeftinija je 2000 kuna od samca
A isplati se gdje se zaposle muški i prijave dvoje djece? :)
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Pet zabluda o radu na crno - Page 4 Empty Re: Pet zabluda o radu na crno

Post by Guest 29/8/2017, 12:25

der flow wrote:
Pinochet wrote:
der flow wrote:
debotoijusto wrote:
sto si htio reci ?

za plaću do 3800kn mjesečno, za samca, ne plaćaš nikakav porez državi

za ljude s obiteji i djecom taj je iznos viši

npr. imaš dvoje djece, taj iznos je 5.500kn mjesečno
kako da ne.. ja starom isplaćjem nekada račune, brat je prijavljen na minimalac, sve jedno ima oko 1500kn davanja državi svaki mjesec čak i na minimalac..  mirovinsko i zdravstveno oko 500, regos, i još prirezi i i gluposti.. 

to ti je godišnje skoro 30 000kn

Pet zabluda o radu na crno - Page 4 Minimalac_split

neto minimalac 2620,80kn
ukupni trošak za poslodavca 3.839,47

doprinosi za MIO 563,47kn
doprinos HZZO 655,20kn

porez i prirez 0kn za minimalac, i tako je sve do 3800kn neto za samca bez djece

na minimalac čardaku daješ 0kn

ili treba otpustit doktore, ugasit zdravstveni sustav i zatvorit bolnice, pa legalizirat marihuan
trava liječi sve bolesti a ne košta ništa, i ekonomija bi se pokrenula
daješ , 563+655, dakle oko 1200kn.. bratu još plaćam Regos, mislim oko 150kn, što je neki drugi stup... 

što se tiče 563kn, to je bačen novac u vjetar, s obzirom na razinu iseljavanja, nitko neće nama uplaćiati penzije.. zdravstvo 655kn, hm, pa dobro.. to mogu progutat..  to sve plaća poslodavac, ali njega općenito boli kurac, njemu je sve to brojka koju mora zaradit..

zato je on sretniji kada ti umjesto 2600+1200 doprinosa=3800kn, radije tebi da 3200kn na ruke
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Pet zabluda o radu na crno - Page 4 Empty Re: Pet zabluda o radu na crno

Post by Guest 29/8/2017, 12:41

Pinochet wrote:da ali da privatnik mora platiti sva davanja čardaku, kurac bi mu ostao..i onda kurac meni.. doduše danas moj gazda priča da fiskalizira polovicu računa..  ionako je JDOO, pa ne plaća PDV... mora platit doprinose, sebe prijavi na minimalac, a za mene drži neki kvazi ugovor o djelu za slučaj da inspekcija naleti a onda ce ga "aktivirati" i platiti davanja.. do tada super

država se dizanjem PDVa sa 13% na 25% u dalmaciji ujebala samo tako.. ekipa se prešaltala na JDOO firme, i ne plaćaju PDV .. država je popušila pola milijarde kuna (tako sam čitao procjene) na račun toga što je digla porez :D :D
dobro, ne znam što ti radiš...ali ne može svaki posao ići na ugovor o djelu, tako da ako bane inspekcija i ustanovi da tvoj ugovor o djelu nije sukladan zakonu, gazda će morat platit i sve zakašnjele doprinose, a i kaznu
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Pet zabluda o radu na crno - Page 4 Empty Re: Pet zabluda o radu na crno

Post by Regoč 30/8/2017, 13:18

Triny wrote:1. Ako radnici odbiju raditi "na crno", poslodavac neće imati drugog izbora nego da ih zaposli legalno.

Jako je važno ovom pitanju prići hladne glave. Postoji ekonomska teorija iza rada "na crno" i očigledno je da mnogi koji su za strogu osudu i kažnjavanje rada "na crno" ne razumiju tu teoriju. I ja sam u Kanadi radio "na crno", a radio sam zato što sam jedino tako mogao biti profitabilan tome gazdi. Drugim riječima, moj doprinos profitu firme nije bio dovoljno velik da bi se od njega izdvojila davanja državi. Ako bi morao plaćati sve te dadžbine, gazdi bi bilo bolje da me ni ne zapošljava jer zapošljavajući me samo gubi novac. Dakle, mnogi (možda ne svi, ali mnogi sigurno da) od tih ljudi koji rade "na crno" ne bi ni dobili taj posao ako bi tražili da budu zaposleni legalno.

Zato je u mnogim slučajevima rad "na crno" najbolja opcija ne samo za tog radnika i poslodavca, nego i za ostale građane. Ako taj radnik ne bi radio "na crno", bio bi nezaposlen i onda bi ostali građani morali da ga uzdržavaju.

2. Rad "na crno" je protuzakonit i zato ga treba oštro osuditi i oštro kažnjavati.

Činjenica da je nešto protuzakonito ne znači automatski da je to i samo po sebi loše ili nemoralno. Često koristim primjer držanja crnih mačaka u Srednjem vijeku da bih ovo ilustrirao. Držanje crnih mačaka je u Srednjem vijeku bilo protuzakonito, a sada vidimo sav besmisao tog zakona. Slično tome, recimo da država sada izglasa novi zakon koji od svakog poslodavca zahtijeva da poveća za 25% po radniku izdvajanje u državni budžet. Istog trenutka kad se taj zakon izglasa, svi oni koji su zaposleni po starom zakonu postaju "ilegalci". U tom slučaju bi neki poslodavci bili primorani ili otpustiti neke radnike ili ih zaposliti "na crno". Znači, rad "na crno" je način na koji tržište (i poslodavac i radnik) pokušava zaobići državne namete, a ti državni nameti su rezultat arbitrarnih odluka vlastodržaca.

3. Rad "na crno" poslodavcu uvijek donosi ekstraprofit i zato predstavlja iskorištavanje siromašnih od strane bogatih.

Ta teorija da rad "na crno" poslodavcu donosi ekstraprofit je točna samo u slučaju onih radnika čiji marginalni vrijednosni proizvod (doprinos profitu firme) je znatno veći od njihove trenutne plaće. Za sve ostale, rad "na crno" poslodavcu daje samo dovoljno profita da marginalne radnike (radnike čiji je marginalni vrijednosni proizvod samo malo veći od njihove plaće) zadrži na poslu. Legaliziranjem bi ti radnici postali preskupi za poslodavca i on bi morao naći načina da ih se oslobodi.

4. Rad "na crno" uništava legalnu konkurenciju.

Nije rad "na crno" to što uništava konkurenciju nego propisi. Zašto? Recimo da poslodavac odluči ne zaposliti nekog radnika "na crno" zato što ne želi "prevariti državu". Ako tom poslodavcu nije isplativo da ga zaposli legalno, onda to nije isplativo ni nekom drugom poslodavcu i taj radnik će ići na Zavod za zapošljavanje ili će biti teret obitelji. Znači, odbijanjem da radnika zaposli "na crno" poslodavac nije pomogao nekome tko bi htio tog istog radnika zaposliti legalno. Samo je dodao još jednu osobu na teret poreznih obveznika.

5. Naša država je siromašna jer rad "na crno" ne puni državni budžet.

Ustvari, ova uzročno-posljedična veza ide u suprotnom smjeru. Rad "na crno" je čest u siromašnim zemljama baš zato što je poštivanje propisa skupo. Za poštivanje svakog novog propisa potrebno je da netko stvori zalihe dobara koje će se utrošiti na poštivanje tog propisa. Propisi su dodatni zahtjevi na račun proizvođača dobara i ti dodatni zahtjevi uvijek podrazumijevaju utrošak sredstava koja netko prije toga mora proizvesti. Dakle, poštivanje raznih državnih nameta je luksuz koji si samo bogata gospodarstva mogu priuštiti.




http://www.liberal.hr/clanak.php?id=938
Trinyni mokri snovi.

_________________
Pet zabluda o radu na crno - Page 4 Slobodan-praljak-e1512064297742-243x300
Regoč
Regoč

Male
Posts : 35954
2015-08-21

Age : 105
Lokacija: : Doma

Back to top Go down

Pet zabluda o radu na crno - Page 4 Empty Re: Pet zabluda o radu na crno

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum