ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Krštenje!

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Krštenje! Empty Krštenje!

Post by Patriot_1 29/11/2014, 13:54

Novi zavjet govori da je preduvjet za krštenje obraćenje, odnosno vjera "Tko bude vjerovao i pokrstio, spasit će se" (Mk 16,16). U ranoj Crkvi samo oni koji su povjerovali u evanđelje, bili su kršteni.Npr citiram Djela Apostolska:"A nadstojnik sinagoge Krisp povjerova Gospodinu zajedno sa svim svojim domom. I mnogi od Korinćana koji su to slušali povjerovaše i pokrstiše se." (Dj 18,8).Nisu čekali godinu,dvije,pet,krstili su se ubrzo nakon što su posvjedočili da vjeruju u Isusa Mesiju.Shvatili su da ih ljubi i da im je grijeh oprošten.Nisu čekali da postanu savršeni,nebi se krstili nikad.!Odgovarajući na Božji poziv, ljudi uviđaju svoje izgubljeno stanje, priznaju svoju grješnost, pokoravaju se Bogu, kaju zbog svojih grijeha, prihvaćaju Kristovu žrtvu pomirnicu i posvećuju se novome životu s Njim. Bez obraćenja ne mogu stupiti u osobni odnos s Isusom Kristom. .Samo pokajanjem ti možeš iskusiti umiranje grijehu - preduvjet za krštenje. Smatramo da nam samo krštenje ne jamči vječni život, već da je za vječno blaženstvo potrebna osobna vjera u Isusa Krista, ljubav prema Bogu i ljudima, te samim time i krštenje, dakle smatramo krštenje posljedicom vjere, a ne obrnuto. Vjeruj, samo krštenje bez vjere, ne jamči da će se netko spasiti, te isto tako i da će se onaj koji vjeruje, krstiti se, te tako ispuniti uvjet za spasenje.
Ponavljam :""Tko bude vjerovao i pokrstio, spasit će se"!
To nije rekao bilo tko nego Isus!Dakle,vjera,osobna pa krštenjeZašto krstimo djecu?Kako može djete VJEROVAT?
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Krštenje! Empty Re: Krštenje!

Post by Patriot_1 29/11/2014, 14:03

Na ovom forumu imamo puno onih koje su krstili,a danas ,vjernici nisu!
Pitam se ,dali bi ,da su kršteni kao odrasli,da su imali osobnu vjeru,danas bili kršćani i dalje!
Vjerovatno bi , za razliku od onih koje su na krštenje donijeli i krstili ih mimo osobne vjere!
Prošao sam sve to osobno!Krstili me,izgubih vjeru i kasnije spoznah da Bog postoji!
Sad ju nemogu više izgubiti,jer osobno znam da On jest!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Krštenje! Empty Re: Krštenje!

Post by Sefirot 1/12/2014, 10:53

Od čega ću biti spašen?

Isus: "Otvori!"
sa druge strane vrata: "Zašto?"
Isus: "Da te spasim!"
sa druge strane vrata: "Od čega?"
Isus: "Od onoga što ću ti napraviti ako ne otvoriš..."


Raskrsnica.

"ŽELITE napustiti Rimokatoličku crkvu, a ne znate kako? U biti trebate samo poželjeti. Najbitnija je dobra volja, a za formalnosti ćemo lako!", to je ono što poručuje ekipa s Facebook grupe Ateisti i agnostici Hrvatske koja je osmislila stranicu Raskrsti.me.

A na njoj se nalazi "Generator raskrsnih listova", u koji možete upisati svoje podatke nakon čega će vam za download biti ponuđen svečani i službeni "Raskrsni list" u PDF-u. A nakon što ga potpišete, tvrdi autorska ekipa, prestajete biti članom Katoličke crkve.

"Prema Ustavu (Članak 40) i zakonima RH ima - svatko ima slobodu vjeroispovijesti i savjesti, svatko ima pravo pripadati i ne pripadati organizaciji, religijskoj ili političkoj. Ako građanin samosvjesno potpiše izjavu da istupa iz neke organizacije u koju je uvučen mimo svoje volje onda je takva izjava pravovaljana pred svim sudovima ovoga svijeta (Zakon o parničnom postupku). Još je bolje ako se takva izjava ovjeri kod javnog bilježnika jer time je autentičnost potpisa potvrđena kod ovlaštene osobe", stoji na stranici.

Postoji verzija i za vjernike i za nevjernike, a ako pak nikad niste niti bili kršteni, možete izraditi "Bezbožnički list".

Primjer:

Krštenje! Url?sa=i&source=images&cd=&ved=0CAUQjBw&url=http%3A%2F%2Fglasbrotnja.net%2Fwp-content%2Fuploads%2F2013%2F12%2Fraskrsni-list-600x396

_________________
Do what thou Wilt shall be the whole of the Law! Love is the Law, Love under Will

https://www.facebook.com/KrvavaPovijestCrkve?fref=ts

Krštenje! No10
Sefirot
Sefirot

Male
Posts : 1898
2014-04-29

Lokacija: : Zagreb

Back to top Go down

Krštenje! Empty Re: Krštenje!

Post by Sefirot 1/12/2014, 12:30

Krštenje! Url?sa=i&source=images&cd=&ved=0CAUQjBw4ag&url=http%3A%2F%2Fforum.net.hr%2Fcfs-file.ashx%2F__key%2FCommunityServer.Discussions.Components.Files%2F10%2F4064.no-respect-za-religion

_________________
Do what thou Wilt shall be the whole of the Law! Love is the Law, Love under Will

https://www.facebook.com/KrvavaPovijestCrkve?fref=ts

Krštenje! No10
Sefirot
Sefirot

Male
Posts : 1898
2014-04-29

Lokacija: : Zagreb

Back to top Go down

Krštenje! Empty Re: Krštenje!

Post by Guest 1/12/2014, 13:04

Patriot_1 wrote:Na ovom forumu imamo puno onih koje su krstili,a danas ,vjernici nisu!
Pitam se ,dali bi ,da su kršteni kao odrasli,da su imali osobnu vjeru,danas bili kršćani i dalje!
Vjerovatno bi , za razliku od onih koje su na krštenje donijeli i krstili ih mimo osobne vjere!
Prošao sam sve to osobno!Krstili me,izgubih vjeru i kasnije spoznah da Bog postoji!
Sad ju nemogu više izgubiti,jer osobno znam da On jest!

Pa ako su se krstili kao odrasli, onda to najvjerojatnije podrazumijeva da su i sami to odabrali, dakle, imali su nekog razloga svojevoljno se odlučiti za taj korak. Naravno da su u tom slučaju daleko veće šanse da nastave biti kršćanima jer je to njihov osobni odabir, a ne nametnuto prisilno guranje u nešto što sami nisu odabrali. Vrijedi i za koješta drugo, ne samo za religiju.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Krštenje! Empty Re: Krštenje!

Post by Sefirot 1/12/2014, 13:07

Vegvísir wrote:
Patriot_1 wrote:Na ovom forumu imamo puno onih koje su krstili,a danas ,vjernici nisu!
Pitam se ,dali bi ,da su kršteni kao odrasli,da su imali osobnu vjeru,danas bili kršćani i dalje!
Vjerovatno bi , za razliku od onih koje su na krštenje donijeli i krstili ih mimo osobne vjere!
Prošao sam sve to osobno!Krstili me,izgubih vjeru i kasnije spoznah da Bog postoji!
Sad ju nemogu više izgubiti,jer osobno znam da On jest!

Pa ako su se krstili kao odrasli, onda to najvjerojatnije podrazumijeva da su i sami to odabrali, dakle, imali su nekog razloga svojevoljno se odlučiti za taj korak. Naravno da su u tom slučaju daleko veće šanse da nastave biti kršćanima jer je to njihov osobni odabir, a ne nametnuto prisilno guranje u nešto što sami nisu odabrali. Vrijedi i za koješta drugo, ne samo za religiju.

:tu :tu :tu :tu :tu
U potpunosti točno.

"to što netko ide u crkvu ne čini ga kršćaninom, kao što ako stoji u garaži, ne čini ga autom..."

_________________
Do what thou Wilt shall be the whole of the Law! Love is the Law, Love under Will

https://www.facebook.com/KrvavaPovijestCrkve?fref=ts

Krštenje! No10
Sefirot
Sefirot

Male
Posts : 1898
2014-04-29

Lokacija: : Zagreb

Back to top Go down

Krštenje! Empty Re: Krštenje!

Post by Guest 1/12/2014, 13:16

Zato se meni ne sviđa ideja krštenja djece... Kod JS je zanimljivo to da ne krste djecu dok oni sami to ne zatraže. Djeca idu na sastanke, sudjeluju u njima, ali krste se tek kad su sposobni samostalno donijeti tu odluku (kao tinejdžeri ili punoljetni).

Okej, pitanje je koje posljedice kod njih povlači odluka da se ne žele krstiti, ali to je već druga tema. :D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Krštenje! Empty Re: Krštenje!

Post by aben 1/12/2014, 15:54

ček, ti govoriš o nametanju krštenja malim bebama?

:)

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Krštenje! Empty Re: Krštenje!

Post by Patriot_1 1/12/2014, 19:22

Vegvísir wrote:
Patriot_1 wrote:Na ovom forumu imamo puno onih koje su krstili,a danas ,vjernici nisu!
Pitam se ,dali bi ,da su kršteni kao odrasli,da su imali osobnu vjeru,danas bili kršćani i dalje!
Vjerovatno bi , za razliku od onih koje su na krštenje donijeli i krstili ih mimo osobne vjere!
Prošao sam sve to osobno!Krstili me,izgubih vjeru i kasnije spoznah da Bog postoji!
Sad ju nemogu više izgubiti,jer osobno znam da On jest!

Pa ako su se krstili kao odrasli, onda to najvjerojatnije podrazumijeva da su i sami to odabrali, dakle, imali su nekog razloga svojevoljno se odlučiti za taj korak. Naravno da su u tom slučaju daleko veće šanse da nastave biti kršćanima jer je to njihov osobni odabir, a ne nametnuto prisilno guranje u nešto što sami nisu odabrali. Vrijedi i za koješta drugo, ne samo za religiju.

Ima logike,,,rekli bi Bosanci!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Krštenje! Empty Re: Krštenje!

Post by Patriot_1 1/12/2014, 19:23

aben wrote:ček, ti govoriš o nametanju krštenja malim bebama?

:)

Tko to?
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Krštenje! Empty Re: Krštenje!

Post by Mad_Vlad 2/12/2014, 04:27

Djeca se krste jer je takav običaj koji je uvela Crkva. U prijašnja vremena bilo je sramota ne krstiti dijete. Svi bi se okrenulli protiv takvih.
Krštenje ne znači ništa kad izgubiš slijepu vjeru.
Po NZ-u to je uveo Ivan Krstitelj, rođak Isusov. Nastalo od židovskog običaja koje je primljeno kao Božji zakon iz Tore. U judaizmu nema veze sa spasenjem.
Mad_Vlad
Mad_Vlad

Male
Posts : 1954
2014-05-02

Age : 59
Lokacija: : Calgary, Canada

Back to top Go down

Krštenje! Empty Re: Krštenje!

Post by aben 2/12/2014, 08:58

vegetarijanki, jebate,
vjerojatno je i dojenje nametanje:)

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Krštenje! Empty Re: Krštenje!

Post by Bran_Do 2/12/2014, 10:02

aben wrote:vjerojatno je i dojenje nametanje:)

:20
Bran_Do
Bran_Do

Posts : 807
2014-04-17


Back to top Go down

Krštenje! Empty Re: Krštenje!

Post by Guest 2/12/2014, 10:22

Trolčina po vokaciji, jel' abene? :raspa

Meni osobno je to besmisleno i bespotrebno. Isto kao što bi mi bilo glupo dijete netom nakon rođenja učlaniti u Torcidu, Klub ljubitelja noćnih leptira ili Prijatelje životinja.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Krštenje! Empty Re: Krštenje!

Post by aben 2/12/2014, 12:49

dušo, napisala si "nametnuto prisilno guranje" za nešto šta se odnosi na bebe. niti jedan sud za trolove na zemlji te ne more spasiti od toga.
to šta je tebi glupo učlanjivat bebe je irelevantno.

šta li tek misliš o školi ili o kršenju ljudskih prava tjeranjem u krevet u osam sati...uf

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Krštenje! Empty Re: Krštenje!

Post by Patriot_1 2/12/2014, 13:19

Vegvísir wrote:Trolčina po vokaciji, jel' abene? :raspa

Meni osobno je to besmisleno i bespotrebno. Isto kao što bi mi bilo glupo dijete netom nakon rođenja učlaniti u Torcidu, Klub ljubitelja noćnih leptira ili Prijatelje životinja.

Baš tako!
Patriot_1
Patriot_1

Posts : 2066
2014-04-30


Back to top Go down

Krštenje! Empty Re: Krštenje!

Post by Guest 2/12/2014, 13:26

Abene, srećo, jesam ja negdje spomenula kršenje ljudskih prava? :baloni

Pročitaj još jednom temu ispočetka, duboko udahni pa pročitaj još jednom. Za svaki slučaj. ;)

Kad to napraviš onda ćeš, bude li sreće, vidjeti da u kontekstu koji je postavio patriot sam rekla da postoji veća šansa da će osoba koja se krstila svojim odabirom u odrasloj dobi ostati vjernikom nego dijete koje je kršteno u dobi kad nije moglo imati pojma ni o kakvoj vjeri. Da, to joj je nametnuto. 

Tvoja dovitljiva upadica o dojenju tu također besmislena. Ja nisam ni u jednom trenutku napisala da je svako nametanje koje se vrši djetetu loše, besmisleno i bespotrebno. Obaveza primanja cjepiva koje moraju primiti je također nametanje, ali ono koje je nužno (i ako se ne varam, zakonski propisano).

Osnovnoškolsko obrazovanje je, također, zakonski propisano i obavezno za klince u dobi između 6 i 15 godina. Stupidnost usporedbe nametanja krštenja s nametanjem obrazovanja je iznimna, čak i kad trolaš.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Krštenje! Empty Re: Krštenje!

Post by aben 2/12/2014, 13:41

Vegvísir wrote:Abene, srećo, jesam ja negdje spomenula kršenje ljudskih prava? :baloni

Pročitaj još jednom temu ispočetka, duboko udahni pa pročitaj još jednom. Za svaki slučaj. ;)

imaš sriće, tema nije duga pa san je ponovo pročita.

nisi spomenula ljudsak prava. ja sam spomenuo ljudska prava.

pitanje o vjerojatnosti oće li neko ostati vjernik ili ne će nisan dotaka.

ono šta ti promiče (a promiče ti puno jer umisto da jednostavno ne kažeš da si se nespretno izrazila, malo se zasmijuljiš kao i svaka normalna djevojka u mom društvu i gotovo ti nastavljaš agoniju, trolanje, šta si spomenula a šta nisi, čitanje s razumjevanjen i ostale smicalice:) je da si obično krštenje beba nazvala nametanjem.

ni bog isus te ne more spasiti od tih tvoih riči. dobro, malo cerekanja može :)

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Krštenje! Empty Re: Krštenje!

Post by Guest 2/12/2014, 13:56

I dalje ne bježim od toga da sam rekla da je krštenje nametnut čin bebama i iza toga stojim, a mislim da sam to i više nego jasno obrazložila u kontekstu teme. Uz to sam ti u prethodnom postu spomenula i druge moguće oblike nametanja, od kojih su neki nužni i obavezni.

Nemam razvijenu praksu cerekanja i hihotanja, sorkač. ;)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Krštenje! Empty Re: Krštenje!

Post by aben 2/12/2014, 14:46

E, to je već bolje. Meni, naime, nije problem da ti misliš da je zbroj kuteva u trokutu osam, a kamoli da je odršavanje besmislenih rituala na bebama nametanje, al to treba jasno reći a ne izmotavati se, jel tako.

Dakle, moja teza je da je nemoguće nametnuti nešto nekomu
Nemoguće ako je taj neko nema slobodu izbora, ili, da se nadovežem na branda i sefija, ako neko svojon voljon prihvati.

E da, hihotanje, nikako se sititi :)
ne hihoćeš? Puno gubiš, ne kaže ti to tvoj trol, nego bilokoi dobronamjernik kojeg pitaš, evo recimo, pitaj patrijota!

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35459
2014-04-16


Back to top Go down

Krštenje! Empty Re: Krštenje!

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum