ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Chat Room....

Page 10 of 34 Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 22 ... 34  Next

Go down

Chat Room.... - Page 10 Empty Re: Chat Room....

Post by Guest Tue 17 May - 20:11

Može, hvala. :)

Jesi pogledala?

Guest
Guest


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 10 Empty Re: Chat Room....

Post by Guest Tue 17 May - 20:17

Nisam još, tek sam stigla doma od jutra, ali večeras ću svakako. :D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 10 Empty Re: Chat Room....

Post by Guest Wed 18 May - 9:11

Chat Room.... - Page 10 HL738lB

Komorebi*

Between the world and the word are three small shapes, the signs for ‘‘tree,’’ ‘‘escape,’’ and ‘‘sun.’’

(* sunlight filtering through trees)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 10 Empty Re: Chat Room....

Post by Guest Wed 18 May - 10:29

Pogledala, odlična preporuka! Hvala ti
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 10 Empty Re: Chat Room....

Post by Guest Thu 19 May - 9:28

Drago mi je. :-) Ne cini li ti se da ovaj forumski sat nalikuje njegovom? Okrutne metode kaznjavanja. Ako budes pogledala White Bear i ondje se nalazi jedna alternativna metoda.

Ova epizoda zabavlja se snimanjem svakog dijelica zivota. Pretrazivanje timelinea moze sve unistiti. Razlog - ljubomora. Osnovana?



Malo me podsjeca na Sabatov Tunel.

avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 10 Empty Re: Chat Room....

Post by Guest Thu 19 May - 9:46

Čitava epizoda naprosto ledi krv u žilama. Scena u kojoj on nonšalantno namješta sat dok gricka svoj tost mi je bila jezivija od bilo kojeg hororca kojeg sam gledala. Također i koncept mogućnosti potpunog isključivanja druge osobe, stvaranja mentalne i fizičke neuništive barijere u samo jednom trenutku je, koliko god možda djelovao na prvu kao neloš mehanizam, zapravo duboko jeziv. Možda najveću nelagodu mi je stvorila ideja digitalnog kopiranja vlastite svijesti (Cookie) i pitanje tog oblika ropstva u kojem Cookie koji je istovremeno i ja i ne-ja postaje ništa do li okrutno izrabljivanog roba.

A ono što je najviše od svega jezivo je što je granica onog što smo smatrali znanstvenom fantastikom i naše realnosti postaje sve mutnija, fluidnija i nejasnija.

Pogledat ću sve epizode pa rado prokomentiram kad ih odgledam. :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 10 Empty Re: Chat Room....

Post by kic Thu 19 May - 19:05

privlače me, naslovi poglavlja u zadnje vrijeme.. ima neki umjetnički dodir ponekad..

Of the Beginning of Days
Of Aulë and Yavanna
Of the Coming of the Elves and the Captivity of Melkor
Of Thingol and Melian
Of Eldamar and the Princes of the Eldalië
Of Fëanor and the Unchaining of Melkor
Of the Silmarils and the Unrest of the Noldor
Of the Darkening of Valinor
Of the Flight of the Noldor
Of the Sindar
Of the Sun and Moon and the Hiding of Valinor
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48001
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Chat Room.... - Page 10 Empty Re: Chat Room....

Post by Guest Sat 21 May - 18:28

Vegvísir wrote:Čitava epizoda naprosto ledi krv u žilama. Scena u kojoj on nonšalantno namješta sat dok gricka svoj tost mi je bila jezivija od bilo kojeg hororca kojeg sam gledala. Također i koncept mogućnosti potpunog isključivanja druge osobe, stvaranja mentalne i fizičke neuništive barijere u samo jednom trenutku je, koliko god možda djelovao na prvu kao neloš mehanizam, zapravo duboko jeziv. Možda najveću nelagodu mi je stvorila ideja digitalnog kopiranja vlastite svijesti (Cookie) i pitanje tog oblika ropstva u kojem Cookie koji je istovremeno i ja i ne-ja postaje ništa do li okrutno izrabljivanog roba.

A ono što je najviše od svega jezivo je što je granica onog što smo smatrali znanstvenom fantastikom i naše realnosti postaje sve mutnija, fluidnija i nejasnija.

Pogledat ću sve epizode pa rado prokomentiram kad ih odgledam. :)

Da, okosnica je priče taj dio s Orašarkom. :) Zapravo, stari kartezijanski misaoni eksperiment sa "zlim demonom". Zanimljivo mi je razmišljati što se s njome dešava kasnije. Imamo misleće biće koje jednolično postoji. Zapravo, Orašarka je pomalo nalik na osobu u deprivacijskoj komori. Što će se s njom dogoditi? Hoće li u jednom trenutku početi halucinirati? Stvoriti si društvo kao u Pelevinovoj Kacigi užasa?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 10 Empty Re: Chat Room....

Post by Guest Sun 22 May - 15:03

Pogledala sam obje sezone. Odlična preporuka!  :tu Htjela sam nešto smisleno napisati, ali uopće ne znam odakle bih krenula jer se o svakoj epizodi zasebno itekako da razglabati, a posebno možda o White Bear. 


P.S. Drago mi je da si spomenula Pelevina. Jedan od omiljenih pisaca kojeg često i rado prostituiram na forumu  flower
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 10 Empty Re: Chat Room....

Post by Guest Wed 25 May - 17:43

Vegvísir wrote:Pogledala sam obje sezone. Odlična preporuka!  :tu Htjela sam nešto smisleno napisati, ali uopće ne znam odakle bih krenula jer se o svakoj epizodi zasebno itekako da razglabati, a posebno možda o White Bear. 


P.S. Drago mi je da si spomenula Pelevina. Jedan od omiljenih pisaca kojeg često i rado prostituiram na forumu  flower

Upravo tako. :D Odakle krenuti? Čini se kao primjerena kazna monstruoznom zločinu, no s druge strane, sve je to jedan veliki show u kojem se sudionici upozoravaju da "ne zaborave uživati", a ona je podvrgnuta neprestanom "okajanju grijeha". Scena u kojem ona proživljava patnje vlastite žrtve pomalo podsjeća na jedan sci fi film Strange Days.

"Fiennes je u posjedu posebnog uređaja koji, kad je spojen s nečijim mozgom, prepoznaje i „downloada“ tzv. engrame. Engrami su mentalne slike koje predstavljaju potpun „zapis“ nekog događaja do posljednjeg detalja. Nakon što ih uređaj „downloada“, Fiennes tako sačuvane engrame pohranjuje na sićušne CD-e koje prodaje zainteresiranim klijentima. Oni uz pomoć vlastitih uređaja koji učitavaju kupljeni CD, nakon što se spoje na njega, doslovno proživljavaju ono što je netko drugi doživio.."

---


Čitala Kacigu užasa? :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 10 Empty Re: Chat Room....

Post by Guest Thu 26 May - 0:27

Da, zanimljiva je ta spektaklizacija penalnog sustava koji promatračima pruža sudjelovanje u onome što se prezentira gotovo pa kao nevina zabava (jer, kak'ti ona to zaslužuje i to je njen dug koji vraća društvu), a s druge strane je istovremeno nešto duboko voajerističko i sadističk. Zanima me što se događa kad istekne tih mjesec dana koliko traje izvođenje kazne...




Čitala! :) Uz nju sam još čitala i Dijalektiku prijelaznog perioda, Svetu knjigu vukodlaka, Generaciju P., Operaciju Wikileaks, Vijesti iz Nepala, Omon Ra iiii... mislim da je to sve. :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 10 Empty Re: Chat Room....

Post by Guest Sat 4 Jun - 16:56

Vegvísir wrote:Da, zanimljiva je ta spektaklizacija penalnog sustava koji promatračima pruža sudjelovanje u onome što se prezentira gotovo pa kao nevina zabava (jer, kak'ti ona to zaslužuje i to je njen dug koji vraća društvu), a s druge strane je istovremeno nešto duboko voajerističko i sadističk. Zanima me što se događa kad istekne tih mjesec dana koliko traje izvođenje kazne...




Čitala! :) Uz nju sam još čitala i Dijalektiku prijelaznog perioda, Svetu knjigu vukodlaka, Generaciju P., Operaciju Wikileaks, Vijesti iz Nepala, Omon Ra iiii... mislim da je to sve. :)

Uuu, Pelevina sam čitala ima tome dosta godina.. Morala bih nanovo, a toliko novih knjiga čeka. :D Kaciga, Dijalektika i Omon Ra. :) U svakom slučaju, impresivan niz. :)

http://www.zarez.hr/clanci/podrucje-spoznaje-i-nespoznatljivoga-u-djelima
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 10 Empty Re: Chat Room....

Post by Guest Wed 8 Jun - 12:20

Pročitala sam članak. :tu

Kakva ti je Dijalektika? To je prvo Pelevino djelo koje sam čitala daaavnodavno i odmah se dogodio fantastičan klik s Pelevinom kao piscem. love Preporučam ti svakako Svetu knjigu vukodlaka u kojoj kroz jednu fino složenu lisičju priču propitkuje narodne priče i mitove, prirodu jezika, filozofske probleme, koncepte laži i istine pritom vješto ubacujući filozofsku misao Berkeleyja, Wittgensteina, Foucaulta...

Upravo sam, ponukana pročitanim člankom, skinula Čapaeva i Pustotu koji će u što skorijem roku doći na red za čitanje study
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 10 Empty Re: Chat Room....

Post by Guest Wed 15 Jun - 18:11

Chat Room.... - Page 10 Poe10
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 10 Empty Re: Chat Room....

Post by kic Sat 18 Jun - 21:36

Hrvatski nazivi za mjesece u godini imaju vrlo slikovite i, možemo reći, logične nazive jer su povezani s prirodnim pojavama i ratarskim radovima. Mnogi su slavenski narodi zadržali stare i zanimljive nazive.

Prema slavenskim kalendarima pronađenima u današnjoj Ukrajini znanstvenici su utvrdili da su Slaveni razvili kalendar na temelju kretanja Sunca i Mjeseca. Godina se računala od ljeta do ljeta, pa ne čudi što se u Hrvatskoj još može čuti da se nešto dogodilo “ljeta Gospodnjega” u značenju godine. Kao i danas, slavenska je godina bila podijeljena u 12 mjeseci s nazivima koji ukazuju na radove u polju ili prirodne pojave tipične za to doba godine. Nakon prelaska na kršćanstvo i uslijed nepovezanosti hrvatskih krajeva u narodu su mjeseci dobili nove nazive.

Siječanj: svečan, svičen, sičanj, malobožićnjak, pavlovščak, prezimec, antoštak.
Veljača: svečen, veljak, svičan, veljanoć.
Ožujak: gregurjevščak, sušec, protuletnjak, lažak, marač.
Travanj: jurjevščak, traven, mali traven.
Svibanj: filipovčak, rožnjak, sviben.
Lipanj: ivanščak, klasen, rožencvet, ivanjski mesec.
Srpanj: jakopovščak, srpen, mali srpen, krišnjok, žetvenjak, krišnjok.
Kolovoz: velikomešnjak, kolovožnjak, osemnik.
Rujan: malomešnjak, rujen, jesenščak, pohust.
Listopad: miholjščak, kožaprst, desetnik, lukovščak, lučinski.
Studeni: vsesveščak, veternjak, zmiščak, katarinski, zimji.
Prosinac: velikobožičnjak, gruden, dvanajstnik.

Nakon uvođenja gregorijanskog kalendara 1582., vlast i Crkva zajedničkim su naporima pokušali navesti narod da prijeđe na novi kalendar. Dani i mjeseci pratili su se prema crkvenim blagdanima, pa su se i prvi tiskani kalendari za opću upotrebu izdavali s molitvenicima i pobožnim knjigama. Prvi tiskani kalendar na hrvatskom jeziku sastavio je bosanski franjevac Matija Divković. Zvao se Nauk karstjanski za narod slovinski i tiskan je 1611. u Veneciji. Stari pučki kalendari bili su puni praznovjerja i astroloških bilješki. Često su se tekstovi kalendara prevodili s njemačkoga, pa su tako nastale i mnoge izreke povezane s meteorološkim pojavama. Stoljećima su pučki kalendari sadržavali poučne izreke te savjete o zdravlju, prehrani i / ili poljoprivredi. Svoju kulturno-prosvjetnu ulogu pučki su kalendari izgubili tek nakon Drugog svjetskog rata. Evo primjera:

“Pervoga Meseca ne dobro kervi puščati
Nego koga počne beteg primarati,
Treba je papreno jesti i dobro vino piti,
Glavu i persi u toplom terpeti.”

ili

(dijete) “koje se rodi, gda je Mesec u Kozlu ali Vodnaru, biva rado betežljivo od merzle močvarnosti, otokov, vetrovj jest leno v delu, činjenju i svih poslih. Ako Mesec doli jemlje, takvo je Dete podverženo kašljom, bljuvotinam i leđenoj boli…”

Različiti nazivi za mjesece postali su problem kad su počele izlaziti novine na hrvatskom jeziku koje su trebali razumjeti svi. Bilo je to vrijeme narodnog preporoda. U Zagrebu 1835. počinju izlaziti Novine Horvatzke s književnim prilogom Danicza Horvatzka, Slavonzka y Dalmatinzka u kojoj se pokreće rasprava o problematici različitih naziva mjeseci. Godine 1837. u Danici se prvi put predlažu današnji nazivi koji su izabrani na temelju djela Kućnik Stjepana Josipa Relkovića iz 1796. godine.

Iako se u 21. stoljeću ljudi sve manje zanima za prirodne pojave poput cvatnje lipe ili sviba te ljetne poljske radove, Hrvati su do danas zadržali stare nazive preuzete od slavenskih predaka.

http://povijest.hr/drustvo/kultura/hrvatski-nazivi-mjeseci-u-godini/
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48001
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Chat Room.... - Page 10 Empty Re: Chat Room....

Post by kic Thu 23 Jun - 22:00

kic
kic
Admin

Male
Posts : 48001
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Chat Room.... - Page 10 Empty Re: Chat Room....

Post by Guest Wed 29 Jun - 12:45

Jako lijep naziv za lipanj. Rozencvet. :-)

---

Veg, moram se podsjetiti. Ono sto mogu reci jest da mi je Kaciga uzasa bila prvo njegovo djelo pa sam pomalo razocarano citala ostalo.. Pelevin je naisao tijekom vrlo bujnog perioda citanja razlicite literature pa je njegov utjecaj bio slabasnog karaktera. Ali sjecam se da sam ga htjela dovrsiti zbog nekih rasprava koje sam vodila s njegovim zaljubljenikom.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 10 Empty Re: Chat Room....

Post by Guest Wed 29 Jun - 12:47

~ Volim gledati lišće kako odlazi nečujno u čudne svjetove.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 10 Empty Re: Chat Room....

Post by kic Thu 30 Jun - 0:29

http://jessamyn.com/barth/


The first thing the baby did wrong.....
by Donald Barthelme

The first thing the baby did wrong was to tear pages out of her books. So we made a rule that each time she tore a page out of a book she had to stay alone in her room for four hours, behind the closed door. She was tearing out about a page a day, in the beginning, and the rule worked fairly well, although the crying and screaming from behind the closed door were unnerving. We reasoned that that was the price you had to pay, or part of the price you had to pay. But then as her grip improved she got to tearing out two pages at a time, which meant eight hours alone in her room, behind the closed door, which just doubled the annoyance for everybody. But she wouldn't quit doing it. And then as time went on we began getting days when she tore out three or four pages, which put her alone in her room for as much as sixteen hours at a stretch, interfering with normal feeding and worrying my wife. But I felt that if you made a rule you had to stick to it, had to be consistent, otherwise they get the wrong idea. She was about fourteen months old or fifteen months old at that point. Often, of course, she'd go to sleep, after an hour or so of yelling, that was a mercy. Her room was very nice, with a nice wooden rocking horse and practically a hundred dolls and stuffed animals. Lots of things to do in that room if you used your time wisely, puzzles and things. Unfortunately sometimes when we opened the door we'd find that she'd torn more pages out of more books while she was inside, and these pages had to be added to the total, in fairness.

The baby's name was Born Dancin'. We gave the baby some of our wine, red, whites and blue, and spoke seriously to her. But it didn't do any good.

I must say she got real clever. You'd come up to her where she was playing on the floor, in those rare times when she was out of her room, and there'd be a book there, open beside her, and you'd inspect it and it would look perfectly all right. And then you'd look closely and you'd find a page that had one little corner torn, could easily pass for ordinary wear-and-tear but I knew what she'd done, she'd torn off this little corner and swallowed it. So that had to count and it did. They will go to any lengths to thwart you. My wife said that maybe we were being too rigid and that the baby was losing weight. But I pointed out to her that the baby had a long life to live and had to live in a world with others, had to live in a world where there were many, many rules, and if you couldn't learn to play by the rules you were going to be left out in the cold with no character, shunned and ostracized by everyone. The longest we ever kept her in her room consecutive was eighty-eight hours, and that ended when my wife took the door off its hinges with a crowbar even though the baby still owed us twelve hours because she was working off twenty five pages. I put the door back on its hinges and added a big lock, one that opened only if you put a magnetic card in a slot, and I kept the card.

But things didn't improve. The baby would come out of her room like a bat out of hell and rush to the nearest book, Goodnight Moon or whatever, and begin tearing pages out of it hand over fist. I mean there'd be thirty-four pages of Goodnight Moon on the floor in ten seconds. Plus the covers. I began to get a little worried. When I added up her indebtedness, in terms of hours, I could see that she wasn't going to get out of her room until 1992, if then. Also, she was looking pretty wan. She hadn't been to the park in weeks. We had more or less of an ethical crisis on our hands.

I solved it by declaring that it was all right to tear pages out of books, and moreover, that it was all right to have torn pages out of books in the past. That is one of the satisfying things about being a parent-you've got a lot of moves, each one good as gold. The baby and I sit happily on the floor, side by side, tearing pages out of books, and sometimes, just for fun, we go out on the street and smash a windshield together.
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48001
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Chat Room.... - Page 10 Empty Re: Chat Room....

Post by Guest Thu 30 Jun - 10:51

:-D Hvala!
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 10 Empty Re: Chat Room....

Post by Guest Thu 30 Jun - 15:06

avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Chat Room.... - Page 10 Empty Re: Chat Room....

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 10 of 34 Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 22 ... 34  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum