ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Prepoznaj knjigu....

Page 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

Prepoznaj knjigu.... - Page 3 Empty Re: Prepoznaj knjigu....

Post by kic Mon 27 Oct - 20:25

Žao mi je što moram prekinuti pisanje. Ali nastavivši ovako pokvario bih sve ono što sam napisao i bilo bi kao da sam s nespretnosti prevukao vlažnu ruku preko neosušene tinte. Kad sam naime pošao pisati prvu novelu, nisam ni u snu mislio napisati njih deset, čitavu jednu knjigu, i nazvati sve to "lakrdije". Tek pošto prvu otposlah jednoj redakciji, pomamih se za honorarom i rekoh:"Vidiš malo! Ono istina bacih onda jednu krunu za brijanje; ali da je ne bacih baš u ništa, ne bih mogao sada napisati toliko redaka koji vrijede dvadeset kruna." I ovo me je tako raspoložilo, te odlučih pisati još jednu, dvije, deset... Uzeh život i stadoh izvlačiti iz njega sve one dogodovštine koje su tako sitne i bezvrijedne, te ih svaki ima napretek i svi ih mimoilaze; a s druge strane tako velike i neobične, te ih vrijedi podcrtati. Sitne kao materijalan fakat, velike kao psihološka činjenica. Tako koncipirah "lakrdije": naći u našoj psihi ono što drugi već nađoše u životu: grotesknost vezanu za trice, krupnoću za beznačajnost, nevjerojatnost za običnosti, slučaj za svakidašnjost:"začarani ormar - seljaci u gradu - jedan sat poslije ponoći - miš..." Svagdje je tu slučaj glavni faktor, grotesknost jedina nota, a duh ovisi više o dobroj volji glumca, negoli o maru autora. Autor baci lakrdiju na papir lakoumno: slučaj može napraviti od nje vrijednu stvarcu; glumac prođe svoju ulogu površno: slučaj može iznijeti brilijantnu igru...
Tako eto ni ja ne uložih u pisanje ovih naveleta ni mara ni vremena ni studija: pisao bih, kad sam se odmarao od nauka, probavljao objed, čekao da prestane kiša i - tu valja stati radi razjašnjenja:
Ja sam čovjek vrlo nespretan: dogodi se, te s neopreza razbijem očale i ta me nespretnost tako natjera u bjesnilo, te u srditosti razbijem lampu...
Ja sam i naivan: jedamput vidjeh napisano na prodavaonici likera "Bar amerikanski po 10 filira". Uđoh i rekoj:"Jedan bar!" Svi prasnuše u smijeh. Protumačiše mi, šta je to bar i da se to ne pije na čašice kao ni stvarca "kavana", "pekarna" itd. Ja se užasno zasramih. "Držat će me za ignoranta, glupana, seljaka, divljaka, kretena, tele..." pomislih i to me ubijalo u pojam. Pokušah se nasmiješiti kao da sam ja samo htio napraviti "vic". Ali rumenilo me je već bilo izdalo. Onda se snađoh: kraj mene je jedan gospodin plaćao svoj račun; ja stadoh pozorno pratiti njegove prste, gledati postrance u novčarku, džepove i čitavu njegovu osobu. Ne uzeh ništa; izađoh, zastah i stadoh ga izdaleka slijediti. Svi su opazili moje ponašanje i dapače stadoše gledati za mnom. Ja sam slijedio nepoznanca i ugledav jednog stražara, dobih nenadano maglu... S time sam bio zadovoljan. "Oni me sad drže za tata; to više, što ništa ne uzeh u baru. Tako će sada tumačiti moje naivno pitanje i zbunjenost kao majstorsko pretvaranje jednog prefriganca koji ima druge namjere, no što to može i hoće iskazati..."

kic
Admin

Posts : 48001
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Prepoznaj knjigu.... - Page 3 Empty Re: Prepoznaj knjigu....

Post by kic Mon 27 Oct - 20:27

eto pogodite bar pisca.
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48001
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Prepoznaj knjigu.... - Page 3 Empty Re: Prepoznaj knjigu....

Post by Guest Mon 16 Feb - 18:03

ajd nesto drugo....:p
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Prepoznaj knjigu.... - Page 3 Empty Re: Prepoznaj knjigu....

Post by kic Mon 16 Feb - 19:06

nije toliko bitna knjiga, koliko jest pisac:
Prepoznaj knjigu.... - Page 3 Janko-Poli%C4%87-Kamov-Isu%C5%A1ena-kalju%C5%BEa-Otokar-Ker%C5%A1ovani-Rijeka-1984-uredio-Dragutin-Tadijanovi%C4%87-ovitak-Miljenko-Stan%C4%8Di%C4%87
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48001
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Prepoznaj knjigu.... - Page 3 Empty Re: Prepoznaj knjigu....

Post by Guest Mon 5 Dec - 16:36

"Ne", reče ona, "priča o ratu." Dok su išli holom ka liftu, devojka nastavi: "On kaže istu
stvar. Kao moji mama i tata."
"Ko? Taj Abotson?"
"To je njegova teorija. Da ga je Džo Cangara promašio, on bi Ameriku izvukao iz
Depresije i naoružao je, tako da..." Onda prekide. Stigli su do lifta, a tu su čekali i drugi.
Nastavi kasnije, dok su se vozili kroz noćni saobraćaj u Mercedes-Bencu VajndamaMetsona.
"Abendsenova teorija je da bi Ruzvelt bio strašno jak predsednik. Isto tako jak kao i
Linkoln. To je pokazao one godine kada je bio predsednik, svim onim merama koje je
preduzeo. Knjiga je izmišljena. Hoću reći, ona je u formi romana. Ruzvelt nije ubijen u
Miamiju; on ostane živ i biva ponovo izabran 1936. godine, tako da bude Predsednik sve
do 1940. godine, do rata. Zar ne shvataš. On je još predsednik kada Nemačka napada
Englesku i Francusku i Poljsku. I on sve to vidi. On jača Ameriku. Garner je bio zaista
strašan predsednik. Dosta od onoga što se dogodilo bila je njegova greška. I onda, 1940.
godine, umesto Brikera bio bi izabran demokrata."
"Kako kaže taj Abelson", upade Vajndam-Metson. Baci pogled na devojku kraj sebe.
Gospode, pročitaju knjigu, pomisli, pa onda nagvaždaju bez kraja i konca.
"Prema njegovoj teoriji, umesto izolacioniste kakav je bio Briker, posle Ruzvelta bi za
predsednika 1940. godine bio izabran Reksford Tagvell." Njeno glatko lice, na kojem su
se odražavali semafori, sijalo je životom; oči su joj se raširile, i živo je gestikulirala. "I on
bi veoma aktivno nastavio Ruzveltovu anti-nacističku politiku. Tako bi se Nemačka
bojala da 1941. godine pritekne u pomoć Japanu. Ne bi poštovali njihov mirovni
sporazum? Shvataš?" Okrenuvši se na sedištu prema njemu, zgrabi ga sa žarom za rame i
reče: "I tako bi Nemačka i Japan izgubili rat!"
On se nasmeja.
Zagledana u njega, tražeći nešto u njegovom licu - nije znao šta, a u svakom slučaju
morao je da pazi i na druga kola - ona reče: "Nije to smešno. Zaista bi tako bilo. S.A.D bi
bile u stanju da sliste Japance. I..."
"Kako?" prekide je on.
"On sve to ima prikazano." Onda poćuta. "Napisano je u književnoj formi", reče.
"Naravno da ima mnogo izmišljenog, mislim, mora da bude zabavna, inače je ljudi ne bi
čitali. Ima temu od ljudskog interesa; ima to dvoje mladih, mladić je u Američkoj armiji.
Devojka - ali, u svakom slučaju, predsednik Tagvell je stvarno bistar. On shvata šta
Japovi nameravaju." Zabrinuto dodade: "o ovome se može govoriti; Japovi su dozvolili
da se knjiga rastura po Pacifiku. Pročitala sam da je mnogo njih čita. Popularna je na
Houm Ajlend. Izazvala je mnogo priče."
Vajndam-Metson reče: "Slušaj. Šta kaže on o Perl Harburu?"
"Predsednik Tagvell je toliko pametan, da je sve brodove poslao na more. Tako flota
S.A.D. nije uništena."
"Shvatam."
"Tako da u stvari i nema nikakvog Perl Harbura. Oni napadnu, ali dobijaju samo neke
čamčiće."
"Zove se 'Skakavac' kako beše?"
"'Skakavac pritiska'. To je citat iz Biblije."
"I Japan pretrpi poraz zato što nema Perl Harbura. Čuj. Japan bi ionako pobedio. Čak i da
nije bilo Perl Harbura."
"Flota S.A.D. - u njegovoj knjizi - ih sprečava da zauzmu Filipine i Australiju."
"Zauzeli bi ih oni u svakom slučaju; njihova flota je bila nadmoćna. Ja prilično znam
Japance, i njihova sudbina je bila da preuzmu dominaciju na Pacifiku. S.A.D. su bile u
opadanju još od prvog svetskog rata. Svaka zemlja na strani Saveznika bila je uništena u
tom ratu i moralno i duhovno."
Devojka tvrdoglavo reče: "A da Nemci nisu zauzeli Maltu, Čerčil bi ostao na vlasti i
odveo bi Englesku u pobedu."
"Kako? Gde?"
"U Severnoj Africi - Čerčil bi konačno porazio Romela."
Vajndam-Metson prsnu u smeh.
"I kada su Britanci najzad potukli Romela, mogli su celu svoju vojsku da vrate kroz
Tursku i da se pridruže ostacima ruske Armije - u knjizi oni zaustavljaju nemačko
napredovanje na istok u Rusiju kod nekog grada na Volgi. Nikada nismo čuli za taj grad,
ali on zaista postoji, jer sam ga potražila u atlasu."
"Kako se zove?"
"Staljingrad. I tamo Britanci okreću kormilo rata. Tako, u knjizi Romel se nikada ne bi
bio povezao sa onim nemačkim armijama koje su dolazile iz Rusije, fon Paulusovim
armijama; sećaš se? I Nemci nikada ne bi bili u stanju da nastave za Srednji istok i dobiju
potrebnu naftu, ili dalje do Indije kao što su učinili i da se povežu sa Japancima. I..."
"Nikakvom strategijom na kugli zemaljskoj nije se mogao potući Ervin Romel", reče
Vajndam-Metson. "I nikakvi dogaðaji kao to što je taj tip sanjao, taj grad u Rusiji što se
tako herojski zove 'Staljingrad', nikakva akcija zadržavanja nije mogla postići ništa više
nego da se odloži ishod; nije ga mogla izmeniti. Slušaj. Ja sam se upoznao sa Romelom.
U Njujorku. Kada sam tamo bio službeno, 1948. godine." U stvari, vojnog guvernera
S.A.D. samo je video na jednom prijemu u Beloj kući, i to izdaleka. "Kakav čovek.
Kakvo dostojanstvo i držanje. Zato ja znam šta govorim."
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Prepoznaj knjigu.... - Page 3 Empty Re: Prepoznaj knjigu....

Post by Guest Mon 5 Dec - 16:38

Ili pisca....  :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Prepoznaj knjigu.... - Page 3 Empty Re: Prepoznaj knjigu....

Post by kic Mon 5 Dec - 16:50


davno sam to čitao, mogao bih opet.. bit će neki film mislim opet..

Prepoznaj knjigu.... - Page 3 220px-The_Man_in_the_High_Castle
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48001
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Prepoznaj knjigu.... - Page 3 Empty Re: Prepoznaj knjigu....

Post by kic Mon 5 Dec - 16:56


zapravo, ima serija, pomiješao sam..

http://www.imdb.com/title/tt1740299/
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48001
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Prepoznaj knjigu.... - Page 3 Empty Re: Prepoznaj knjigu....

Post by Guest Mon 5 Dec - 16:56

kic wrote:
davno sam to čitao, mogao bih opet.. bit će neki film mislim opet..

Prepoznaj knjigu.... - Page 3 220px-The_Man_in_the_High_Castle
Ima serija

http://www.imdb.com/title/tt1740299/
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Prepoznaj knjigu.... - Page 3 Empty Re: Prepoznaj knjigu....

Post by Guest Mon 5 Dec - 16:56

Heheh.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Prepoznaj knjigu.... - Page 3 Empty Re: Prepoznaj knjigu....

Post by kic Mon 5 Dec - 16:58


are you me xD
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48001
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Prepoznaj knjigu.... - Page 3 Empty Re: Prepoznaj knjigu....

Post by Guest Mon 5 Dec - 17:00

Uuu, Philipa nikad dosta.. ponekad mi se čini da je i nas zamislio. :) 

Imaš seriju. 

Sad, nisam je upratila pa ne znam koliko je inspirirana djelcem.. 
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Prepoznaj knjigu.... - Page 3 Empty Re: Prepoznaj knjigu....

Post by Guest Mon 5 Dec - 17:01

Okej. :D Ovo je Dickovo maslo.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Prepoznaj knjigu.... - Page 3 Empty Re: Prepoznaj knjigu....

Post by kic Mon 5 Dec - 17:04


haha upetljali smo se međusobno



kic
kic
Admin

Male
Posts : 48001
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Prepoznaj knjigu.... - Page 3 Empty Re: Prepoznaj knjigu....

Post by Guest Mon 5 Dec - 17:05

:^0  Nisam gledao seriju, čim stignem.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Prepoznaj knjigu.... - Page 3 Empty Re: Prepoznaj knjigu....

Post by Guest Mon 5 Dec - 17:06



Peake opisuje Dickov pojam "ortogonalnog vremena". :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Prepoznaj knjigu.... - Page 3 Empty Re: Prepoznaj knjigu....

Post by kic Mon 5 Dec - 17:15


neat
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48001
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Prepoznaj knjigu.... - Page 3 Empty Re: Prepoznaj knjigu....

Post by Guest Mon 5 Dec - 17:38

Ma na ovom je yt-linku malo kaotičan prikaz, teže ga je pratiti.. :( Ako naiđem na nešto bolje, postavim.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Prepoznaj knjigu.... - Page 3 Empty Re: Prepoznaj knjigu....

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum