ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

POST

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

POST Empty POST

Post by Guest Mon 14 Dec - 18:05

Na ViP-u se zalomila priča o postu, pa evo ovdje da se možda nastavi u kvalitetnijem tonu.

Postite li? Ja nisam. Kažu da je svrha posta spoznaja vlastite granice, pomirio sam se da nisam materijal za uskratu vina i kavijara.
Vjerojatno je moja ljubav prema Bogu malograđanska, kako je (otprilike) primjetio Kierkegaard:

"Ljubav malograđanina prema Stvorcu nastaje kada je vegetativni život u zamahu, ruke se krotko sklapaju na punom trbuhu, a od glave mekane sofe podiže se memljiv pospani pogled prema stropu, i tone u pobožni drijemež..." :D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

POST Empty Re: POST

Post by Guest Mon 14 Dec - 18:52

U postu najprije otkrijem tko je moj protivnik. Dobrom kapljicom i finim hrskavim burecima lahko potiskujem neraspoloženja i praznine. U postu se susrećem sa samim sobom.
Post i pustinja idu ruku pod ruku. Oboje nas suočavaju sa vlastitom golotinjom. I dok postimo, poput Isusa morat ćemo se boriti protiv tri vrste napasti.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

POST Empty Re: POST

Post by Guest Mon 14 Dec - 19:51

Onaj tko posti na ispravan način, postaje ponizan.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

POST Empty Re: POST

Post by Trinity Mon 14 Dec - 21:02

Ne postim i glupo mi je ono propisivanje posta u određene dane.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

POST Empty Re: POST

Post by Guest Mon 14 Dec - 21:08

Nekad je toga bilo i više, ako govorimo o katoličkom kalendaru.

Npr. 3 kvatrena dana u svakom godišnjem dobu.

Koliko znam, samo je petkom u korizmi propisan nemrs (a strogi post i nemrs na Veliki petak, Pepelnicu). Ostale petke je ostavljena alternativa, ili nemrs ili kakvo dobro djelo, molitva, itd.

Toliko od bivšeg katolika. B-)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

POST Empty Re: POST

Post by Trinity Mon 14 Dec - 21:18

Šta si sad ? pirat
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

POST Empty Re: POST

Post by Guest Mon 14 Dec - 21:21

Opasnosti posta?

Sljepost za stvarnost, za vlastite granice, za ljude oko sebe.

Zatim, potonuće u nesvjesno.

Post bi nas trebao voditi u nemoć.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

POST Empty Re: POST

Post by Guest Mon 14 Dec - 21:23

Trinity wrote:Šta si sad ? pirat

A nešto ... ništa. king Službeno sam član jedne "Free Church", dakle protestant. Ali znam se počastiti kakvom pravoslavnom liturgijom, molitvom, ikonom. A nabasam i u katolika.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

POST Empty Re: POST

Post by Trinity Mon 14 Dec - 22:31

POST Post10

Evanđelje po Tomi
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

POST Empty Re: POST

Post by Guest Mon 14 Dec - 22:35

Isusovi učenici nisu postili jer je s njima bio sam Zaručnik duša.

Sviđa ti se gnosticizam?
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

POST Empty Re: POST

Post by jastreb Tue 15 Dec - 10:30

Oh,pa ti si Pat-Pat?
jastreb
jastreb

Posts : 34042
2014-04-22


Back to top Go down

POST Empty Re: POST

Post by Guest Tue 15 Dec - 11:11

Za ovakovu bi te hulu trebalo staviti 40 dana na vodu. x-|
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

POST Empty Re: POST

Post by darla Tue 15 Dec - 14:55

Sta fali postu?

Da ga pogledas cisto za fizicke razine, dajes probavnom sustavu priliku da se malo odmori.

Naravno pod postom ja jedino priznajem ili samo vodu ili prirodne sokove i vodu, ovo ostalo je varanje samog sebe. Nes ti posta ako jedes kruh i pijes vodu :D.

Bila na postu vise puta, iz radoznalosti, na vodi najduze 10 dana, na sokovima 21 dan.

U svakom slucaju super iskustvo, barem meni, um bistriji, tijelo lakse i nakon pocetna tri dana, kad bude malo bumby ride, u biti vise nisi uopce niti gladan.

Mogla bi ja sad jos toga napisati, ali sumnjam u biti da ljude uopce zanima  :P
darla
darla
Admin

Posts : 2709
2015-10-22


Back to top Go down

POST Empty Re: POST

Post by aben Tue 15 Dec - 15:29

Jesi rodila tih deset dun samo na vodi?

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35456
2014-04-16


Back to top Go down

POST Empty Re: POST

Post by Guest Tue 15 Dec - 19:03

Na post gledam slično poput Darle. Vrijeme korizme povezujem s idealnim ciklusima u prirodi koji omogućavaju efikasnije čišćenje organizma. Postoji primjerice Mjesečeva dijeta, u skladu s mjenama više se vode gubi baš za tog ciklusa od 24h. Sve je to smišljeno za dobrobit čovjeka... :roll
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

POST Empty Re: POST

Post by jack_reacher Tue 15 Dec - 19:32

mene zanima kako će djeca i mladi ljudi izdržat post od tehnologije,oni mlađi već sad jedva izdrže čim se malo odvoje od toga; santa

http://net.hr/tehnoklik/web-social/samo-u-eu-milijunima-tinejdzera-mogao-bi-biti-zabranjen-pristup-internetu/
jack_reacher
jack_reacher

Male
Posts : 974
2014-04-14


Back to top Go down

POST Empty Re: POST

Post by darla Wed 16 Dec - 6:41

aben wrote:Jesi rodila tih deset dun samo na vodi?

Jesam. Nisam doduse kopala, ali sam normalno obavljala druge aktivnosti  :D.

Nije to tako tesko, pocnes za vikend jer je prvih par dana najteze i onda ide lakse. Naravno za post na vodi trebaju neke pripreme, sigurno se ne najdes kobasica i speka dan ranije, pa sutradan krenes na vodu. To bi bio preveliku sok za organizam. Ljudi od davnih dana proucavaju post i njegove zdravstvene implikacije osim vjerskih. Tjedan prije jedes lagano, kuhano, sirovo povrce, isto tako nakon toliko dana vode, ne smijes poceti odmah sa krutom hranom, nego onda opet prvo ili sokove ili juhe povrtne, pa onda pocnes polako jesti kuhano, pa normalno itd.
darla
darla
Admin

Posts : 2709
2015-10-22


Back to top Go down

POST Empty Re: POST

Post by darla Wed 16 Dec - 6:48

bobster wrote:mene zanima kako će djeca i mladi ljudi izdržat post od tehnologije,oni mlađi već sad jedva izdrže čim se malo odvoje od toga; santa

http://net.hr/tehnoklik/web-social/samo-u-eu-milijunima-tinejdzera-mogao-bi-biti-zabranjen-pristup-internetu/

A kako ce to kontrolirati? Starost korisnika? Sto morati ces OIB upisati da imas racun na drustvenim mrezama?  :D Mislim sve sto ti treba za pristup bilo kojoj mrezi je aktivna e-mail adresa ili broj mobitela, ostale podatke upisujes reda radi i mozes upisati sto god hoces. Dan, danas mozes biti anoniman na facebooku i slicnim servisima ako hoces.

Po meni, zabrana mladim ljudima pogotovo u tinejderskim godinama cini samo suprotno, bolje ih je educirati nego braniti nesto.
darla
darla
Admin

Posts : 2709
2015-10-22


Back to top Go down

POST Empty Re: POST

Post by aben Wed 16 Dec - 9:42

darla wrote:
aben wrote:Jesi rodila tih deset dun samo na vodi?

Jesam. Nisam doduse kopala, ali sam normalno obavljala druge aktivnosti  :D.

Nije to tako tesko, pocnes za vikend jer je prvih par dana najteze i onda ide lakse. Naravno za post na vodi trebaju neke pripreme, sigurno se ne najdes kobasica i speka dan ranije, pa sutradan krenes na vodu. To bi bio preveliku sok za organizam. Ljudi od davnih dana proucavaju post i njegove zdravstvene implikacije osim vjerskih. Tjedan prije jedes lagano, kuhano, sirovo povrce, isto tako nakon toliko dana vode, ne smijes poceti odmah sa krutom hranom, nego onda opet prvo ili sokove ili juhe povrtne, pa onda pocnes polako jesti kuhano, pa normalno itd.

ne zun. nis nika provo, ali mislin da jo ne bi mogo toliko dugo baš nišće ne poisti i roditi. provo sun malo, nedovoljno isti, odnosno gubi sun kili, ali oću reći da ne razumin poantu odmaranja črivo- pa to je njihov poso, ni li?
vidin smisao u lakoj hroni za želudac, neprobavljivoj hroni za črivo, blagoj za auspuh i sl, ili tu i tamo se očistiti donatom mg ili x-prepom :) radi zaostalog smeća, ali baš nišće deset dun..

ča biš rekla zoč ti je to koristilo?

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35456
2014-04-16


Back to top Go down

POST Empty Re: POST

Post by Guest Thu 17 Dec - 11:35

Sveti Franjo je redovito postio 40 dana između 15.8. (Uznesenje BDM) i 29.9. (Sv. Mihael) i upravo se tijekom tog trapljenja na brdu La Verna osladio stigmama.

Ukazao mu se propeti Seraf koji je imao šest krila.

POST Stigmata
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

POST Empty Re: POST

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum