ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Je li Špegeljov plan ipak bio zamka?

Go down

Je li Špegeljov plan ipak bio zamka? Empty Je li Špegeljov plan ipak bio zamka?

Post by vuksadinare 6/26/2017, 07:07

https://www.vecernji.hr/vijesti/je-li-spegeljev-plan-bio-zamka-1178568
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 98870
2015-09-08


Back to top Go down

Je li Špegeljov plan ipak bio zamka? Empty Re: Je li Špegeljov plan ipak bio zamka?

Post by vuksadinare 6/26/2017, 07:13

Oko Špegelja je KOS ispleo potpuno vojno obavještajnu klopku.Podmetali su mu suradnike koji su bili ljudi KOS-a.U obavještajnu klopku je upao samo zato jer nije bio dorastao situaciji,vojnu strategiju razrađivao uz litrenku po kletima i birtijama.Tako je nastao opće poznati film koji je objavila JNA i koji se tiče izjava Špegelja bio autentičan.Sve što je Špegelj izjavio na toj snimci čulo se otprilike mjesec dana ranije.I onda smo prisiljeni svi lagati da snimka nije autentična.Stoga odbijanjem plana koji je predlagao predsjednik Tuđman je spasio Hrvatsku.
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 98870
2015-09-08


Back to top Go down

Je li Špegeljov plan ipak bio zamka? Empty Re: Je li Špegeljov plan ipak bio zamka?

Post by vuksadinare 6/26/2017, 07:32

..nevjerojatno je da neko izlaze opci plan napada na kasarne jna i jna postrojbe a salje izvjesce tuđmanu kako mu najveci dio oruzanih snaga nije spreman i da se primaju u postrojbe zng-a i mup-a oni kojima tamo nije mjesto.Jbg i logicno tuđman donese zakljucak takav kakv je donio kad mu zapovjednik oruzanih formacija kaze da jos oruzane snage nisu spremne za neke vece akcije.Ne znam na sto ej mislio spegelj da ce narodne mase jurisat na kasarne ko u sarajevu 1992 opa kad su ih ovi iznajperisali i izrokali nastala ej opca panika i povlacenje.One postrojbe koje su tada nesto vrijedile bile su raspoređene na podrucjima gdje su bile krizne situacije i sukobi sa srpskim paravojnim formacijama.Npr ti se kod vojarne jna na borongaju imao raspoređeno tek stotinjak ljudi pod oruzjem slicna situacija ej bila i kod vojarne jna marsalke u novom zagrebu.Veliku vojarnu JNA u Dugom selu gdje je bila jaka okopna brigada jna tamo ej bilo svega pedesetak ljudi pod oruzjem.Tijekom ljeta 1991 tj u 6,7,8 mjesecu ti si na granici sa hrvatskom imao nabrijane i jake korpuse JNA poput banjaluckog i novosadskog korpusa gdje je bilo tisice rezervista,teritorijalaca i stotne oklopnih vozila spremnih da prodru svim snagama na podrucje hrvatske.Unutar hrvatske imao si snazne korpuse poput varazdinskog,rijeckog i kninskog uz niz jakih garnizona poput bjelovarskog,krizevackog,vinkovackog,sojeckog,karlovackog,zadarskog plus naoruzane do zuba srbe unutar hrvatske i hrpu paravojnih sprskih formacija.Tko nije bio svjedok ljeta 1991 taj moze bajke pricati.Primjerice sutra ce biti godisnjica napada na glinsku policijsku postaju koju je tog dana napadalo oko 300 pripadnika raznih paravojnih formacija a u postaji je bilo oko 20-tak pripadnika mup-a...u jukincu je bilo tridesetak pripadnika mup-a a u gornjem vidusevcu oko pedeset...dakle ocit je nesrazmjer snaga u ljudstvu i naoruzanju...plus sto je siti dan intervenirala jna sa desetak tenkova u glini iz petrinjskog garnizona te opkolila glinsku postaju i okrenula cijevi prema njoj.Istodobno JNA vrsi pokrete oklopnim vozilima na relaciji bjelovar-daruvar-pakrac-okucani sa oko pedesetak oklopnih vozila...tada u daruvaru se nalazi tridesetak policajaca i stotinjak pripadnika rezervnog sastava zng-a i NZ...u pakracu pedesetak pripadnika mup-a i nesto civilnih dragovoljaca...kninski korpus je vec poceo haraciti po dalmaciji..kijevo opkoljeno,vrlika ugrozena,krusevo također,skradin na meti...
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 98870
2015-09-08


Back to top Go down

Je li Špegeljov plan ipak bio zamka? Empty Re: Je li Špegeljov plan ipak bio zamka?

Post by vuksadinare 6/26/2017, 07:42

...to bi ja objasnio ovako sto se tice snaga..kada bi se bugar petev iz dinama kurcio prema realu da ce ga pobjediti i izbaciti iz lige prvaka..razumijem da si htio malo optimizma ubaciti i volje makar si znao stvarnu snagu nasih postrojbi tada pa si uzjahao na val raspolozenja ljudi za obranu domovine ali realno tada se i u međunarodnoj zajednici kao i u beogradu cekao samo kiks hrvatske da se jurne.Vasil Turpukovski tada makedosni clan predsjednicva u sfrj-ot je rekao da su generali jna kao i vrhuska srbije bili toliko nabrijani za obracun u hravtskoj da ih je samo onda sprjecavalo to da se ne zamjere međunarodnoj zajednici prvenstveno americi i njemackoj te dalje je turpukovski rekao da nikad nije vidi zabrinutijeg tuđmana nego tih ranih ljetnih dana 1991 godine sto je bilo logicno kako kaze turpukovski sa onim cim su raspolagale tada hrvatske snage prvenstveno mup i zng.Slovenci su za razliku od hrvatske zadrzali najveci dio oruzja TO-a i oni su mogli komotno naoruzati i 150 000 ljudi bez problema i to su znali ovi u jna...moze se vidjeti i na snimkama iz sukoba slovenaca i jna.-.da ej svaki clan TO-a slovenije bio odlicno naoruzan..svaki drugi je imao zolju,svi su imali kalase i pap-ovke,tromblone,rucne bombe..imali su na desetke bitnica minobacaca...protuoklopnog oruzja..janezi su pred sam sukob mobilizirali 30 000 pripadnika TO-a a jos su u rezervi imali isto toliko..a mi smo u isto vrijeme imali tek nekoliko tisuca slabo naoruzanih pripadnika mup-a,zng-a te nesto civilnih dragovoljaca mahom naoruzanih lovackim oruzjem,pistoljima
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 98870
2015-09-08


Back to top Go down

Je li Špegeljov plan ipak bio zamka? Empty Re: Je li Špegeljov plan ipak bio zamka?

Post by vuksadinare 6/26/2017, 07:54

...inace tada je popularno bilo po birtijama razrađivati 'strategije'...moj bratic tada pripadnik mup-a u policijskoj postaji maksimir bas pocetkom sedmog mjeseca 1991 dobio je raspored na podrucju petrinje...jednom prilikom on i kolega su imali slobodan dan i usli u jednu petrinjsku birtiju i tako slusaju 'spegeljovski' razgovor dvojice gostiju tog kafica..lamentiraju onivec pomalo pripiti..'ima spegelj pravo trebamo svi ici u blokadu petrinjskih kasarni..'...ali onda uvijek ono 'ali..'..samo da imamo oruzje ili nam ga daju..kad se kolega od mog bratica ustao i prisao toj dvojici rekao je vidim da ste voljni da idete napadat kasarne..evo ja i kolega vam damo svoje oruzje i dva okvira municije koliko posjedujemo...ovi su odmah se branili..'a sto mi mozemo sa dva okvira pa to ne mozes sa tim ni ocesat guzicu ovima u vasil gacesi..'...kolega i bratic im kazu..'mi nemamo drugo osim toga..'...ovi onda kako nemate pas mater ko vas je onda poslao da sa tom sirotinjom se borite...di ej oruzje..ovo..ono...eto tako ej to kad vodis birtijaske ratove i planove a onda se osvjestis kad znas sa cim se raspolagalo i odmah prolazi volja za borbom..
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 98870
2015-09-08


Back to top Go down

Je li Špegeljov plan ipak bio zamka? Empty Re: Je li Špegeljov plan ipak bio zamka?

Post by RayMabus 6/26/2017, 08:09

Najlakše se opit pa trabunjat gluposti.

lol!
RayMabus
RayMabus

Posts : 174864
2014-04-11


Back to top Go down

Je li Špegeljov plan ipak bio zamka? Empty Re: Je li Špegeljov plan ipak bio zamka?

Post by vuksadinare 6/26/2017, 08:13

RayMabus wrote:Najlakše se opit pa trabunjat gluposti.

lol!
pa nije spegelj bezveze kovao planove i strategije po podravskim kletima... :)
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 98870
2015-09-08


Back to top Go down

Je li Špegeljov plan ipak bio zamka? Empty Re: Je li Špegeljov plan ipak bio zamka?

Post by vuksadinare 6/26/2017, 08:14

uz litru i vodu najlakse se bistre planovi i dođe do rjesenja... :)
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 98870
2015-09-08


Back to top Go down

Je li Špegeljov plan ipak bio zamka? Empty Re: Je li Špegeljov plan ipak bio zamka?

Post by vuksadinare 6/26/2017, 08:17

pa nije cinober iz 'gruntovacan' bio lud kad je dudeku stalno nutkao..'dudek bumo si nekaj spili pa bumo vec nekaj zmislili' lol!
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 98870
2015-09-08


Back to top Go down

Je li Špegeljov plan ipak bio zamka? Empty Re: Je li Špegeljov plan ipak bio zamka?

Post by RayMabus 6/26/2017, 08:25

Najbolje ratovat protiv izmišljenih neprijatelja , njih je najlakše pobijedit.

 Je li Špegeljov plan ipak bio zamka? 1f602
RayMabus
RayMabus

Posts : 174864
2014-04-11


Back to top Go down

Je li Špegeljov plan ipak bio zamka? Empty Re: Je li Špegeljov plan ipak bio zamka?

Post by vuksadinare 6/26/2017, 08:41

inace...špegi je volio sastancati po kletima...imao je svoju klet...onda nista cudno da ga je kos prokljuvio tj znao je gdje treba svog covjeka i ljude ubaciti..kod spegelja u klet ili kod rodjaka mu.lijepo montirali kamericu,prislusne uređaje spremili dvije,tri litre vina i gazirane..i da vidis kako se jezik otvara...evo transkripta špegelja sa svojim ljudima prilikompriprema obrane hrvatske i nabavke oruzja..

Špegelj:'Bok Jura(kosovac) ka'k si mi rodjak'?

Jura(kosovac):'Tak tak ide nemrem se pozalit sem me nekaj u kicmi iska'

Špegelj:'Joj rodjak daj pa ne bus se valjda zalil zbog te sitnice prave nas stvari ocekuju tu bus pokazal svoj talent,bumo s enasli sutra u mojoj kleti'

Jura(kosovac).'Bumo Martine neg ka'k neg se nasli..bumo se ta'k napricali uz kupicu vinceka da bus peval'

Špegelj:'Neg ka'k nego bumo si spili i zapevali popevke..vidimo se sutra'

Sutradan navecer u kleti...uz kupice vinceka..

Jura(kosovac):'no stric Martin kaj si mi mislil povedati..'

Špegelj:'Ah da..moram ti nekaj rec a'l ne smes to nikom reci..inace bum nadrapal a i ti..'

Jura(kosovac):'Ni's se ti ne brini stric Martin..se bum u meni zaprl to bu smenom vu grob zavrsilo..cane mi tit...pardon casne mi mupovske..'

Špegelj:'Jura,ovak stvari stoje..ce'k da si spijemo jos koji gutljaj bu mi lakse pripovedat..'

Jura(kosovac):'Sam ti daj stric martin se bu islo ko po lojtri..'

Špegelj:'Hm..znas Jura..nekaj me Franja(Tuđman) iskal...da mu nabavim par hiljdarki kalasnjikova...iz mađarske..sem si mislim da bi ja najrajse da mi ruknemu u nekakvu kasarnu pa tam zaplenimo oruzje em je zabadav em ko bu non stop presel u mađarsku..bu sumnjivo..'

Jura(kosovac):'Razmem te stric Martin...sem pa ti si bil general JNa ka'k bus svioje napadal...'

Špegelj:'nisu to vise moji...ni's se ti ne brini ali ne bum sad napadal moram prejti u Mađarsku po kalasnjikove..'

Jura(kosovac):'A kad bu to bilo..mislim da zabiljezim vrijeme,mjesto..koliko bu ljudi vu to ukljuceno..imena i prezimena tih ljudi..znas moram bit siguran da bu sve ko po spagi islo..'

Špegelj:'Ni's se ti ne brini rodjak...se imam ja tu zapisano bum ti to dal..ali ne smes vu ime isusovo to nikom dat..je si me razmel..nikom..moras ckomiti ko mrtav...svugdje oko nas su oni dripci iz kos-a nikom ja ne verujem..da si spijemo ovu kupicu...'

Jura(kosovac).'rakel sam ti stric martin da se ti ni's ne brines..ka'k je dobro ovo tvoje vino...bu sam znal Kadije..ups..bu sam znal Franja i Joza(manolic) za to..'

Špegelj:'racunam na tebe..niko ne sme znat osim nas dvojice,Franje i Joze..si me razmel...a narocito KOS..'

Jura(kosovac):'se razme stric martin..'

Sutradan nakon otrijeznjenja kod Tuđmana...

Tuđman:'Martine..kako vas je KOS provalio..kom si rekao jos za ovaj plan naoruzavanja..'

Spegelj:'Nikom...Franja..nikom..sem je znal sam onaj moj rodjak jura..a on je od mog posebnog povjerenja..'

Tuđman:'Aha..a ka'k je taj tvoj Jura sad na begradskoj televiziji i hvali se kako je sprijecio da se Hrvatska naoruza..'

Spegelj:'vis ti dripca Juru..ko bi rekel za njega..bi'l mi je odmah sumnjiv cim mi ej kupice tocio..bu me cul sljedeci put kad ga za vuho potegnem on bu mene drukal..nego Franja bus uvazil onaj moj plan o napadu na kasarne JNA'

Tuđman:'Evo sve trcim..sigurno su ti u tome opet kupice vinceka pomogle..'
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 98870
2015-09-08


Back to top Go down

Je li Špegeljov plan ipak bio zamka? Empty Re: Je li Špegeljov plan ipak bio zamka?

Post by RayMabus 6/26/2017, 08:47

To je prošlost , može se jedino analizirati a najlakše je bit general nakon bitke ...š-ta su imali od naoružanja , lovačka , papovke i one škverske bombe.

Et ti cila vojska.
RayMabus
RayMabus

Posts : 174864
2014-04-11


Back to top Go down

Je li Špegeljov plan ipak bio zamka? Empty Re: Je li Špegeljov plan ipak bio zamka?

Post by vuksadinare 6/26/2017, 08:50

..ali najbolej mi ej bilo kad je špegi u onom kosovom filmicu svom rodjaku kosovcu rekao..'za ovo niko ne smije znat niko..' Je li Špegeljov plan ipak bio zamka? 1f602
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 98870
2015-09-08


Back to top Go down

Je li Špegeljov plan ipak bio zamka? Empty Re: Je li Špegeljov plan ipak bio zamka?

Post by vuksadinare 6/26/2017, 09:01

..interesantno koliko je tuđman bio u stvari tolerantan...da je spegelj i dalje ostao ministar obrane bez obzira sto ga je KOS provalio...svaki drugi predsjednik bi ga isti cas smjenio...ili zatrazio ostavku...i jos bi nagrabusio...ali spegelj je tad trebao tuđmanu...radi ustroja zng-a..inace svi su ga hvalili kakko ej spegelj taj koji sve zna o jna...znao ej moj kurac..da ej znao ne bi onako naivno pao od kos-a...pa jebote on ide raditi planove o nabavci oruzja sa aktivnim casnikom jna makar to bio njegov rodjak...koji je bio redovni casnik jna u koprivnickom garnizonu...da bi lik odnosno taj njegov rodjak tada nekoliko dana iza tog fimica na beogradskoj televiziji rekao da en zna zasto je spegelj tako neoprezno postupio makar bio on njegov rodjak...ali ej bio aktivni oficir jna...jednostavno rekao je spegelju da je on simpatizer hdz-a..i to je spegelju bilo dovoljno..vrlo naivno...od covjeka ajmo rec takvog iskustva koji ej bio general jna...no kasnije se procurile neke informaciej da ej spegelj u stvari racunao na tog svog rodjaka u svezi drugih planova tj da mu taj rodjak pomogne u tajnom izvlacenju oruzja iz koprivnicke vojarne jna u kojoj je sluzio...i jos jedna greska sto spegelj nije dozvolio da se taj njegov rodjak dodatno provjeri jer je on za njega 'osobno garantirao'...da bi na kraju svjedoci potvrdili d aje lik bio teska jugoslavencina..to su znali cak i susjedi njegovog rodjaka...
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 98870
2015-09-08


Back to top Go down

Je li Špegeljov plan ipak bio zamka? Empty Re: Je li Špegeljov plan ipak bio zamka?

Post by marcellus 6/26/2017, 10:28

je.

_________________
Je li Špegeljov plan ipak bio zamka? 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45728
2014-04-16


Back to top Go down

Je li Špegeljov plan ipak bio zamka? Empty Re: Je li Špegeljov plan ipak bio zamka?

Post by vuksadinare 6/26/2017, 10:41

marcellus wrote:je.
...pa zamka je vec bila uspostavlejna cim je provaljen od KOS-a...samo jbg nisu racunali da se tuđman nece uvuci u zamku
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 98870
2015-09-08


Back to top Go down

Je li Špegeljov plan ipak bio zamka? Empty Re: Je li Špegeljov plan ipak bio zamka?

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum