ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Glava kućanstva

Page 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Glava kućanstva Empty Glava kućanstva

Post by Trinity 3/6/2015, 18:41

Ajde neka topic bude ovdje, ne znam kud bih s njim.

Dakle, danas sam ispunjavala online anketu, to mi povremeno šalju... i nakon što sam unijela generalije tipa bračnog statusa ,godina , spola , zaposlenja, zanimanja dočekala su me ova pitanja:

-Koje je zanimanje glave Vašeg kućanstva?
-Koji stupanj obrazovanja ima osoba koja je glava Vašeg kućanstva?

Ako uzmemo u obzir da su prethodni odgovori pravilno obrađeni (ili su trebali biti), što bi značilo glava kućanstva ?

Kako se definira glava kućanstva ?

Jel' moram reći da su me raspizdila ovakva pitanja? gaah
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Glava kućanstva Empty Re: Glava kućanstva

Post by Guest 3/6/2015, 22:27

Može i ovdje, iako mislim da je prikladniji za sociologiju. :D

Sjećaš li se možda što je bilo navedeno kao tema i svrha istraživanja? Baš me zanima. 

A što je sa sudionicima istraživanja koji smatraju da njihovo kućanstvo nema "glavu"?  :D I svakako mislim da su trebali dati operacionalnu definiciju pojma glava kućanstva kako bi se izbjegla mogućnost različitih interpretacija značenja pojma.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Glava kućanstva Empty Re: Glava kućanstva

Post by Trinity 4/6/2015, 08:49

Pa u stvari anketa je bila o restoranima brze hrane, odnosno pitanja su se odnosila na to koliko često se kupuje gotova hrana bilo za međuobrok bilo za glavni obrok i gdje se kupuje (kiosci, restorani u shopping centrima, fast-foodovi i sl,).
Pa onda kako smo zadovoljni uslugom, omjerom cijene i kvalitete, ambijentom...
Na kraju ankete su bila ova pitanja tako da ne znam kakve sve skupa ima veze i baš su me naljutila.

Eto, baš me zanima po čemu bi se definirala glava kućanstva:

- po visini primanja?
- po stupnju obrazovanja?
- po starosti ?
- po tome jel' ima visuljka među nogama?
- po tome na koga glase računi, stan, auto ?
- ništa od navedenog?
- nešto drugo? što?
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Glava kućanstva Empty Re: Glava kućanstva

Post by Guest 4/6/2015, 09:52

Glava kućanstva bi trebala biti osoba koja ima najviše primanja... Iako mi je sam pojam "glava" kućanstva seljački i svako njegovo značenje je seljačko :D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Glava kućanstva Empty Re: Glava kućanstva

Post by Trinity 4/6/2015, 17:00

Lady_D wrote:Glava kućanstva bi trebala biti osoba koja ima najviše primanja...

Ček, a zašto?
Znači, ako se promijene primanja, mijenja se i glava kućanstva?
Kakve ona (o)vlasti , odgovornosti , obveze, povlastice ima u dnosu na druge?
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Glava kućanstva Empty Re: Glava kućanstva

Post by Guest 10/6/2015, 07:39

ti si opasna :D

ne znam...tako sam ucila iz sociologije jos u srednjoj... kako kazem glava kucanstva je meni osobno glup i neshvatljiv izraz

inace da... glava bi trebala biti ona sa najvecim primanjima koji bi u slucaju da se nesto dogodi mogla skrbiti o familiji...sa promijenom primanja mijenja se i glava kuce

ja cim cujem glava kuce meni to baca na srednji vijek i oca koji zeni kceri za bogate majmune Suspect
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Glava kućanstva Empty Re: Glava kućanstva

Post by Gost 10/6/2015, 18:27

Onaj ko ima više glava, je glava kuće. Isto vridi za stan, kamp prikolicu, šator...
avatar
Gost
Guest


Back to top Go down

Glava kućanstva Empty Re: Glava kućanstva

Post by Trinity 11/6/2015, 07:25

Ja sam mislila da je onaj tko ima više u glavi. :D
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Glava kućanstva Empty Re: Glava kućanstva

Post by Guest 11/6/2015, 11:10

Glava kućanstva je alfa mužjak i glavni izvor zarade u obitelji...kak to ne znas...:D 

Valjda njegove navike u anketi vise vrijede jer idu za tim da on odlučuje sto se jede...ko svaki pravi alfa mužjak....:D 


Iznenadila bi se koliko je to zapravo rasprostranjeno...po selima najviše...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Glava kućanstva Empty Re: Glava kućanstva

Post by Guest 11/6/2015, 11:13

katastrofa :D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Glava kućanstva Empty Re: Glava kućanstva

Post by aben 11/6/2015, 11:27

glava kućanstva je osoba koja vodi glavnu riječ u kućanstvu. po tome se zove glava, po glavnini a ne po najvećoj glavi ili broju glava. 

nije određeno tko može biti glava, idealno je da to bude najpametniji i najmoralniji član. nerjetko bude najjači član, ili onaj koi kontrolira budžet, pa čak i djeca.

kućanstvo bez glave nije kućanstvo, nego zbir osoba koi dijele nastambu, čopor hipika.
kućanstvo je stabilno kad je glava stabilna, a glava je stabilna kad su članovi zadovoljni odlukama glave. naravski, za sve glave vrijedi highlander pravilo, there can be only one.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35456
2014-04-16


Back to top Go down

Glava kućanstva Empty Re: Glava kućanstva

Post by Guest 11/6/2015, 11:29

Evo ti odgovora....:^0
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Glava kućanstva Empty Re: Glava kućanstva

Post by Trinity 11/6/2015, 11:40

aben wrote:glava kućanstva je osoba koja vodi glavnu riječ u kućanstvu. po tome se zove glava, po glavnini a ne po najvećoj glavi ili broju glava. 

nije određeno tko može biti glava, idealno je da to bude najpametniji i najmoralniji član. nerjetko bude najjači član, ili onaj koi kontrolira budžet, pa čak i djeca.

kućanstvo bez glave nije kućanstvo, nego zbir osoba koi dijele nastambu, čopor hipika.
kućanstvo je stabilno kad je glava stabilna, a glava je stabilna kad su članovi zadovoljni odlukama glave. naravski, za sve glave vrijedi highlander pravilo, there can be only one.
Zanimljivo.
Kad smo bili djeca, samo je otac radio i donosio plaću. I majka je radila, ali u kući i na polju, no to se baš nije računalo.
Za sve što smo trebali obraćali smo se majci (novac, odjeću, sve što nam je bilo potrebno za školu).
Nikad nisam imala osjećaj da je samo jedno od njih glava. Bar se pred nama djecom nisu vodile takve rasprave.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Glava kućanstva Empty Re: Glava kućanstva

Post by aben 11/6/2015, 11:47

da se glava bira po količini korisnog posla koju obavlja za kućanstvo, ne sumnjan da bi žene premoćno obavljale i tu funkciju. al to je bezveze uzet za kriterij koliko i mišiće, naprimjer.

premda, možda pretjerujen za mišiće. 


u prošlosti je i pravno bio poznat institut nositelja kućanstva , s nekim pravnim implikacijama oko katastra i sl.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35456
2014-04-16


Back to top Go down

Glava kućanstva Empty Re: Glava kućanstva

Post by Trinity 11/6/2015, 11:49

Tko je kod tebe glava kućanstva ? I zašto? :) 
Mišići?
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Glava kućanstva Empty Re: Glava kućanstva

Post by aben 11/6/2015, 12:20

ja, zbog muda. 
ljudi obično mislu da je lako biti glava biločega. složia bi se da je lako biti glava nečega do čega ti nie pretjerano stalo, ali ako ti je u interesu uspjeh, onda je to samo teret. glava kućanstva nema neke privilegije, poput menadžera bolji parking ili više love za cipele, glava ima samo odgovornost.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35456
2014-04-16


Back to top Go down

Glava kućanstva Empty Re: Glava kućanstva

Post by Trinity 11/6/2015, 13:25

Jel' to znači da je tebi više stalo do (zajedničkog) uspjeha od tvoje žene?
Mora li nečija baš biti zadnja?
Kad ljudi žive skupa obično se zna što im je cilj pa već znaju što tko treba napraviti da bi se do njega došlo.

Kako se postaje glava kućanstva?

Prešutnim prepuštanjem odgovornosti onome tko želi biti odgovoran, želja za "vladavinom" i autoritetom ?
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Glava kućanstva Empty Re: Glava kućanstva

Post by aben 11/6/2015, 14:02

ne, to znači da je lako tuđin kurcen po gloginji lupati, ili se nekako slično reče.

nečija mora biti zadnja po definicii termina zadnje.
ciljevi obično nisu jednostavni kao gladan sam, uzmi mesa, nego su kompleksni i sadrže buduće nepredvidive događaje. 

ovisi, kako u kojen kućanstvu. 
mislin da je u kućanstvima najčešće glava najgluplji član, jer on najvjerojatnije ne zna da ne zna pa je najsigurniji u svoje znanje. opet, vjerojatno su najčešće članovi istog kućanstva podjednako glupi, pa to nije ni važno. 
odnosi u kućenstvima variraju, pa se između glave i članova razvijaju različiti stupnjevi podređenosti. sigurno je da će neko gladan autoriteta nastojati postati glava bez obzira, al to onda implicira više osobni, a manje zjednički interes.
ja bi reka da je najbolji način

1. become worthy.
2. accept power.
3. rule.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35456
2014-04-16


Back to top Go down

Glava kućanstva Empty Re: Glava kućanstva

Post by Trinity 12/6/2015, 08:50

aben wrote:ciljevi obično nisu jednostavni kao gladan sam, uzmi mesa, nego su kompleksni i sadrže buduće nepredvidive događaje.

Da ? Ja mislila da je najvažnije pitanje koji će se program gledati na tveu. :) 

Kako si ti postao glava kućanstva, odnosno kako znaš da si ti glava ?
Kako se to manifestira unutar kućanstva, a kako prema van?
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Glava kućanstva Empty Re: Glava kućanstva

Post by aben 12/6/2015, 09:34

najvažnije je ono šta je pojedincu najvažnije. ako se vi u vašem kućanstvu volite zaglupljivati televizijom, onda je to nepikosnoveno.

preuzimanjem odgovornosti za teške odluke. ne znam na šta misliš unutra van, ovidi o odluci. ako je odluka prominiti krov, onda se izvani vidi, ako je prominiti internetskg providera onda se ne vidi.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35456
2014-04-16


Back to top Go down

Glava kućanstva Empty Re: Glava kućanstva

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum