ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vjera u vrijeme komunizma

Go down

Vjera u vrijeme komunizma Empty Vjera u vrijeme komunizma

Post by kic 11/5/2015, 20:47

mogli bi malo i o tome, nabasao sam na neke dokumente, pa evo jedan isječak za početak da prepišem:

O položaju Katoličke crkve u Bosni i Hercegovini svjedoče i arhivi komunističke političke policije. U evidenciji dosjea SDB-a (službe državne bezbednosti) vođenima po raznim oblastima od 1945. do 1991. nalazi se ukupno 301 dosjea operativne obrade po "kleru". Od toga su u 213 dosjea (70,76%) obuhvaćeni katolički svećenici, u 49 slučajeva (16,27%) obuhvaćeni su muslimanski vjerski službenici, a u 39 dosjea (12,95%) srpsko-pravoslavni svećenici. Ovi podaci više nego bilo koji drugi jasno pokazuju da je Katolička crkva u BiH bila predmetom najvećeg interesa i progona Komunističke partije i da je smatrana najopasnijim neprijateljem jugoslavenskog komunističkog režima, što dobiva posebno značenje ako imamo na umu da je Katolička crkva "pokrivala" tek oko 20% stanovništva SR BiH.
*M.Abazović, Kadrovski rat za BiH, iz 1999.
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48001
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Vjera u vrijeme komunizma Empty Re: Vjera u vrijeme komunizma

Post by aben 11/5/2015, 21:29

http://www.hrhb.info/content.php?r=408-Osvrt-na-knjigu-Batinama-do-oltara

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35456
2014-04-16


Back to top Go down

Vjera u vrijeme komunizma Empty Re: Vjera u vrijeme komunizma

Post by Trinity 11/5/2015, 22:56

Ono što mi je nekako najbolje ostalo u pamćenju jest da se na Božić išlo u školu, što znači da nam je polnoćka  bila jedina misa na koju smo taj  dan mogli otići. I išli smo.
Obavezno su nas u školi pitali tko je bio na polnoćki.
Već sam spomenula da imam strica svećenika. Studirao je u Rimu i još par godina nakon studija boravio ondje. Kad bi telefonirao odanle, linija je redovito pucala.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Vjera u vrijeme komunizma Empty Re: Vjera u vrijeme komunizma

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum